Kde najdu bezpečnostní testy autosedaček?
Ahoj holky, nevite nahodou o strankach s testy bezpecnosti autosedacek? Je pred nami nakup autosedacky pro mimi, ktere cekame, a protože budeme jezdit casto, chtela bych hlavne kvalitu a bezpeci. Diky! Iga 🙂
Stručné shrnutí
- Hlavní veřejně dostupné zdroje crash testů autosedaček zmiňované v diskuzi jsou ADAC (adac.de), OEAMTC (oeamtc.at), dTest (dtest.cz) a české stránky autosedacky.estranky.cz a autosedacky-web.cz.
- V uživatelských shrnutích z diskuze vycházela v ADAC testech Maxi‑Cosi na 1. místě v roce 2007 a značka Römer (Britax‑Römer) byla v testech 2008 uváděna jako suverénní vítěz v několika váhových kategoriích.
- Instalace a obsluha výrazně ovlivňují bezpečnost: v diskuzi se zdůrazňovalo, že sedačka se při montáži nesmí hýbat ani o milimetr, mezera mezi pásem a dítětem má být max. na prst, a že některé modely (např. Maxi‑Cosi CabrioFix) dosahují lepšího hodnocení pouze v kombinaci se základnou s opěrnou nohou.
Nejčastější otázky
Q: Kde najdu výsledky crash testů autosedaček?
A: Hlavní zdroje zmíněné v diskuzi jsou ADAC (https://www.adac.de/Tests/Kindersicherung/Kinde...), OEAMTC (https://www.oeamtc.at), dTest (https://www.dtest.cz, část materiálů může být za předplatné), autosedacky.estranky.cz a autosedacky‑web.cz; uživatelé v diskuzi také sdíleli odkazy na bodovy‑system.blog.cz a různé přehledové stránky.
Q: Jaký má ISOFIX vliv a kdy má smysl ho používat?
A: V diskuzi byl názor, že ISOFIX dává smysl zejména u větších kategorií (zmíněno od 15–36 kg) a že některé modely (uživatelé citovali dTest) mají nejlepší hodnocení pouze při použití základny s opěrnou nohou (u Maxi‑Cosi CabrioFix bylo uvedeno, že bez základny hodnocení kleslo o dvě třídy).
Q: Které značky autosedaček často vycházejí nejlépe v testech?
A: Nejčastěji v diskuzi byly zmiňovány značky Römer (Britax‑Römer) a Maxi‑Cosi; konkrétně Maxi‑Cosi vyhrála ADAC 2007 a Römer byl v diskusi uváděn jako vítěz v mnoha kategoriích ADAC 2008; dále byla pozitivně zmiňována Jané Strata a Graco Snugride (Graco Snugride má podle diskutujících dobré zkušenosti, ale není běžně v ČR).
Q: Jak ověřit, že je autosedačka správně upevněná v mém autě?
A: V diskuzi se doporučovalo vyzkoušet sedačku přímo v autě a kontrolovat, že se při pokusu posunout sedačka „hnout ani o milimetr“; také se uvádělo, že některé prodejny (např. Babypark v Brně) umožňují vyzkoušení a montáž na místě.
Q: Jak vybrat autosedačku podle pohodlí a velikosti?
A: Doporučeno je zkoušet konkrétní modely v prodejně včetně posazení dítěte; v diskuzi byly uvedeny příklady: Priori XP byla popsána jako prostornější, Tobi má tužší podhlavník, některé verze Römer (např. King TS) byly hodnoceny jako mělčí.
Q: Kde zjistit kompatibilitu sedačky s konkrétním autem (např. Passat CC)?
A: V diskuzi se doporučovalo zkontrolovat dokumentaci vozu (příručka k autu) na přítomnost úchytů a možnosti upevnění o podlahu, ověřit kompatibilitu na stránkách výrobce sedačky (v diskuzi bylo zmíněno, že na stránce Römer nebyl Passat CC explicitně uveden) a nechat montáž zkontrolovat v prodejně.
Závěry z diskuze
Shoda
- Hlavními dostupnými zdroji výsledků testů jsou ADAC, OEAMTC, dTest a české přehledové stránky typu autosedacky.estranky.cz a autosedacky‑web.cz.
- Značky Römer (Britax‑Römer) a Maxi‑Cosi se v diskuzi opakovaně uváděly jako nejčastější vítězové v testech.
- Správná montáž a utažení pásů jsou kritické; sedačka se nesmí při montáži hýbat a mezera mezi pásem a dítětem má být maximálně na prst.
Sporné názory
- Některé příspěvky uvádějí, že Maxi‑Cosi je „mercedes mezi sedačkami“ versus jiné příspěvky uvádějí, že Römer v roce 2008 suverénně vítězil — tedy sporné porovnání Maxi‑Cosi vs. Römer jako „lepší značky“.
- ISOFIX: část diskutujících považuje ISOFIX za významný zejména u 15–36 kg, jiní preferují ISOFIX už u vajíček a menších kategorií (rozdílné názory na okamžik, kdy ISOFIX „má smysl“).
- Pohodlí modelů: některé zdroje považují Maxi‑Cosi PrioriFix za „neskutčně tvrdou a nepohodlnou“, zatímco jiní uživatelé s určitými Maxi‑Cosi modely neměli problém — sporný pohled na komfort konkrétních modelů.
Otevřené otázky
- Jak přesně poukročit k ověření kompatibility konkrétního modelu sedačky se specifickým typem auta (např. kde přesně opírá opěrná noha Passat CC)?
- Kde najít aktualizované a systematické přehledy crash testů za roky po 2008 (dotaz na testy 2009 a novější).
- Jaká je reálná dostupnost a kvalita servisu u jednotlivých značek v ČR/SR pro případ reklamací nebo výměny dílů?
Zmíněné značky a firmy
ADAC, OEAMTC, dTest, autosedacky.estranky.cz, autosedacky‑web.cz, bodovy‑system.blog.cz, Babypark, predeti.sk, maderna.sk, ebabo.sk, babybazar.cz, berunka.mimishop.cz, kvalitniautosedacky.cz, utricertiku.cz, Kiddisave, Bumbleride, Britax, Römer, Maxi‑Cosi, Jané, Graco, Bébé Confort, Baby Point
Zmíněné produkty a metody
Maxi‑Cosi PrioriFix, Maxi‑Cosi CabrioFix, Maxi‑Cosi Tobi, Priori XP, Römer King Plus, Römer King TS, Römer SafeFix/SafeFix Plus, Römer Kidfix, Jané Strata, Graco Snugride, Bébé Confort Opal, Bumbleride Indie, ISOFIX, základna s opěrnou nohou, připoutání pásem, crash testy ADAC/OEAMTC/dTest, boční nárazové testy
Místa a osoby
Brno, United Kingdom (UK), Slovensko, Česká republika
mně se nejprv ta maxi cosi zdála na spaní málo položená, jenže jsem nějak nevzala v potaz, že vlastně už sedadlo je trochu naklopené, takže je to v pohodě
Holky tak mi koupili Römer King plus, nám se zas zdála malá ta Tobi, v tý byl Jájouš děsně nacpanej.
Ahoj holky, také se rozhoduji, jakou autosedačku koupit pro kategorii 9-18 kg a zatím mám vybranou Römer king plus, ale je fakt, že jsem ji ještě na živo neviděla. Podle crash testu ale vychází dobře a údajně je o 15 % prostornější oproti původní (myslím z roku 2007).
Tak mám objednanou Römer King Plus. Jak tu někdo psal, že se vám zdála malá, tak to asi byla Römer King TS plus. Viděla jsem obě a ta TS je opravdu hrozně mělká. Ta druhá mi připadá naprosto v pohodě - že by byla menší než jiné sedačky se mi nezdálo.
my mame tieto a mozem odporucit dvojcatka su spokojne...
http://www.maderna.sk/autosedacky/autosedacky-o...
holky poradte mi!
Akorat vybirame autosedacku - 9-18 kg, zijeme v UK ( nejpopularnejsi znacka je tu asi maxi cosi - ale po cteni prispevku si nejsem jista, ze ji chci)
Romer jsem tu nenasla, ale mame tu znacku Britax - coz na nemeckych strankach romeru se ukaze britax-romer..je to tedy ta stejna znacka nebo ne?
caira pozrela som si stranku www.britax.co.uk zadala som vek nasich malych 15 m 12 kg a ze chcem isofix a nabehli sedacky volaju sa britax ale na chlp vyzeraju tak isto ako romer 😉
Máme Priori XP a naprostá spokojenost.Tobi byla menší a Romera jsme v té době ještě neznali. Myslím, že ani jednou značkou neprohloupíte 😉
Nikdy se mi nestalo, že by se mi dcera vykroutilaz pásů nebo se povolily. Utahování je teda ale někdy dost blbý... nicméně zatím vždy drželo... řekla bych, že vadný kus se najde všude, ale těžko říct...
🙂 holky diky, tak jsem fakt stravila cely den zkoumanim co a jak na nakonec teda koupime tu Britax King Plus=Romer, sice je o malicko drazsi nez Priori XP ( puvodne vybrana) ale i tady ma lepsi vysledky v tech testech bocnich narazu atd, takze vyhrala 🙂 diky za rady
Vybíráme autosedačku - 9-18kg a jde mě už z toho hlava kolem. Nemáte někdo zkušenost s autosedačkou Britax Eclipse? Na pohled vypadá dobře, je i víc sklopitelná do lehu než Maxi cosi, ale neím jestli je i dobrá 😕 Pro ukázku třeba tady http://www.utricertiku.cz/detail.php?zbozi=547519
barica • Dnes ve 14:20
Je mi to divne, ale vyhledavac mi vubec nenajel zadne tema na autosedacku?! Nevite nekdo, kde se daji najit vysledky testu detskych autosedacek? Mate nejaky typ na kvalitni, ale ne predrazenou sedacku, ktera splnuje vsechny bezpecnostni predpisy? V posledni dobe se o tom dost mluvilo, tak bych nerada koupila nejakou nekvalitni, ale o cene to asi zrovna nebude... Podle jakych parametru autosedacku vybirat, kdyz mi nejde o to, aby se dala pripevnit na podvozek kocarku? Diky za typy a rady!
Dneska jsme se byli podívat v Brně v Babyparku, mají tam dost velký výběr sedaček, mohli jsme si našeho prcka do nich zkoušet posazovat a prodavačka nás nechala vyzkoušet autosedačku i v autě. Nakonec vyhrála Tobi, je vyšší než ostatní a lehce se připoutává a malej v ní byl maximálně spokojený 🙂
pridávam sa tiež do diskusie my sme si prednedávnom kupili kočík Bumbleride Indie s autosedačkou ROmer Baby
Plus . Rozhodla som sa pre nu lebo tiež podla testov je to najlepšia autosedačka .
Je makulinká a tá opierka na hlavičku sa dá posuvat ked dieťatko vyrastie
My sme velmi spokojní . Maxi Cosi sa mi zdá dost tvrdá a cena je dost vysoká
Holky tak my máme Römer King 9-18Kg a maximální spokojenost. Není vůbec malá, ani málo hluboká, je super. Erimu budou za tři měsíce tři roky a hezky se vejde a to není žádný prcek. Takže doporučuju! Chystám se koupit větší Römer Kid fix má lepší testy než Maxi cosi Rodi airprotect, takže zvolím opět Römer.
Jinak vajíčka Maxi cosi cabrio fix, jsou nej pouze v případě, že máte základnu s opěrnou nohou a vůz podporující sedačky Maxi cosi - cituji z článku dtest.cz. V případě, že poutáte jen pásem, tak hodnocení kleslo o dvě třídy dolů. Pro druhé mimi jsem uvažovala opět o Römer, ale nakonec jsem zvolila Jané Strata, ta má super testy i bez použití základen a isofixu a navíc máme kočár Jané a tak ji nacvaknu na podvozek. Testy najdete na dtest.cz, ale musíte být jako já předplatitelé!.o(
@kvetinka7 Ne normálně máme sedadlo spolujezdce jako vždy, sedačka nejde dát úplně do lehu, jen ji jakokdyby podsekneš do pololehu, jak ti řekla prodavačka a určo ukázala. Takže se tím pádem nožky ještě zvednou víc do prostoru před sedadlem. Maximálně si posunu své sedadlo (spolujezdec) malinko dopředu, ať mu netlačím na nožky, ale je to v pohodě. Když jsem kupovala kamarádce Tobi od Maxi cosi, tak se mi zdálo, že ta je ještě vyšší, což by mi moc nevyhovovalo, jelikož i tak se dítě do sedačky neposazuje v této velikosti úplně pohodlně. Mají u boků bezpečnostní krytí a musíš se tedy vejít mezi to krytí a strop :o), což není moc pohodlné. Bébé comfort dělal nebo dělá sedačku Axiss, která je otočná, takže si dítě posadíš natočené a pak pootočíš po směru jízdy, ale jsou o hodně menší a navíc nedopadly dobře v testech. Römerka je naprosto v pohodě, dostatečně veliká, dobře se do Fabie upevňuje, jen u sestry v Peugeot 206 mi nešla dotáhnout napevno, nevím proč, jestli má nějaký divný tvar sedadla nebo to bylo tím, že má třídveřové auto, ale pořád to bylo navolno. Jinde jsem neměla problém dávali jsme i do Peugeot 607, VW Tuareg, BMW X6 či kamarádka Felicie a v pohodě. Ale pozor všichni!!!!! Sedačka se při připevnění na sedadlo nesmí hnout o milimetr, musí držet jak přibitá, jinak to máte špatně a je vám v případě kolize naprosto k ničemu, na to fakt pozor, přepoutávala jsem sedačky snad všem svým známým, lítaly jim tam jak hadr a oni to neřešili. Takže na fest dotáhnout, jinak je to k ničemu a nemusíte ji kupovat!!!! To samé platí i o pásech, denně vídám děti připoutané moc navolno. Mezi pásem a dítětem má být mezera max na prst, takže dotahovat..dotahovat, ať si řvou jak chtějí, zvyknou si! Děláte to pro jejich bezpečnost!!!!! 😎
ahojte
..uvazujeme nad kupou autosedacky..len sa neviem rozhodnut medzi Maxi Cosi Pebble alebo http://www.kiddisave.co.uk/store/product/5630/M... tu je pod znackou Maxi Coxi Opal, ale na SVK a CZ som ju nasla pod znackou Bebe Confort Opal
..v testoch kvality vysla Pebble ako najlepsia http://auto.rodinka.sk/index.php?id=test-detske... a
http://baby-web.topky.sk/Clanky/a2862-Novy-test...
..ale nikde neviem najst testy na Opal..mate s nou niekto skusenost? dakujem 🙂
@kvetinka7 To teda nechápu, co tím jako myslela. Polohovat sedadlo jde přece jen přední a ne zadní. Zadní sedadlo jde jen sklápět dopředu a to u všech aut a to jen pro převoz velkých věcí, že se tím zvětší kufr auta. Asi ti zbytečně zamotala hlavu. Sedačka má z předního pohledu pod sedákem mezi nožkama takovou páčku, kterou zmáčkneš a napolohuješ si dítě víc do lehu a nebo sedu. Polohu do sedu musíš dát vždy, když chceš sedačku rozklopit třeba kvůli upínání do auta, nebo nastavení výšky podhlavníku. Na to mysli, až ji budeš mít a budeš zuřit, proč ti nejde scvaknout zpět!:o) Několikrát jsem na to zapomněla a vztekala se!:o) Nemusíš vůbec váhat s koupí, určitě budeš spokojená. Dnes jsem se v obchodě ptala na větší Kid fix 15-36Kg a jdu do ní. Má lepší testy než Maxi cosi a prý i logicky bezpečnější, má ochranu celého dítěte z boku i při max. vysunutí opěrky, takže rozhodnuto. Našeho Kinga vypucujeme a schováme pro druhé mimi!:o)
Ahojky, jen pro upřesnění jsou auta kde jdou polohovat i zadní sedadla, např. VW Sharan, Ford Galaxy a jim podobné... ale i tak u sedaček píšou že pokud je tam dětšká sedačka, může být sedadlo pouze ve svislé poloze nebo max, položeno o jendu polohu... zkoušela sjem u sedačky Roměr oboje a nepřijde mi že by to na sklon sedačky mělo extra vliv..Romer se polohuje páčkou vpředu, ale rozdíl mezi sedema lehem opravdu není veliký...
Souhlasím se sju.v .Všechny testy jsou naprd,pokud nemáte správně připevněnou sedačku a dítě.Vždycky s hrůzou koukám,když vidím,že dítěti normálně plandají pásy,aby nebylo moc natěsno 😠

Kacko já jsem v tom malýho měla a zdálo se mi, že je tam docela zmáčknutý, to je pravda. maxi jsme taky zkoušeli a líbila se mi víc poloha na spaní