Jsem obézní a chci s tím něco dělat
Jsem neuvěřitelně tlustá a je mi ze sebe zle. Jsem jen hromada roztřesenýho sádla. Všude samej špek. Jsem nechutná. Nikdy jsem neměla vysoký sebevědomí, ale teď- jen a jen díky váze, jsem na bodu nula. Začínám mít problém jít mezi lidi, mám pocit, že se na mne hned všichni dívají a říkají- teda, ta je ale tlustá!! A dost možná, že to nemám jen pocit, ale že to tak je doopravdy.
Nikdy jsem nebyla hubená. Jako malý dítě jsem měla dost nadváhu. Pak kolem osmnácti let jsem měla asi nejhubenější období. Při výšce 168cm jsem vážila 65kg. Byla jsem taková relativně normální. Od zhora do pasu to bylo ok, jen mě vždy trápil větší zadek, široký a takový ty jakoby dvojitý boky a silné kotníky. Když si vzpomenu, že jsem si tenkrát připadala tlustá! Co bych za to teď dala. Během devíti let jsem pomalu přibrala na 95kg. Tak nějak tři kila ročně. Přibírání bylo pomalý a proto dost nenápadný. Prostě když jsem asi po čtvrt roce přibrala vždy kilo, tak jsem to moc neřešila. Pak, když jsem měla 97kg , tak jsem otěhotněla. Během těhu jsem přibrala 17kg, ale vše jsem nechala v porodnici. Doma jsem pak shodila ješte další dvě kg. A pak to začalo. Začala jsem přibírat raketovou rychlostí a během devíti měsíců jsem se dopracovala k dnešním 114kg!! Je to hrůza.
A proto jsem se rozhodla- 13.května mám narozeniny. A dám si k nim lepší život- pro mne v podobě štíhlejšího já. Kdybych každý týden zhubla třeba necelé kilo, mohla bych se přiblížit k 70kg. To by byla nádhera! Nevím jak moc je takové hubnutí realné, ale zkusím to. Budu se tady vykecávat, jak postupuju a třeba mi to pomůže vydržet. Kéž by. A pokud je tu někde někdo, kdo má podobný problém, pojďme do toho spolu, pojďme se podporovat. Dokážeme to!!!
Stručné shrnutí
- Počítání kalorií pomocí kaloricketabulky.cz a pravidelné jídlo po 3 hodinách spolu s pohybem bylo v diskusi uváděno jako praktická cesta ke snižování hmotnosti (uživatelé uváděli např. výpočet kolem 1300 kcal denně a také hodnoty v kJ jako 7 200 kJ nebo 6 000 kJ).
- Domácí tréninkové programy Jillian (30 days shred, Ripped in 30, Killer buns, 6 Week Six Pack) se v diskusi uváděly jako konkrétní metody cvičení; 30 days shred je prezentován jako 30 minut denně rozdělených do 3 úrovní po 10 dnech.
- Alternativní přístupy zmíněné v diskuzi zahrnují STOB (www.stob.cz) s doporučením sebekoučinku, knihu Antónia Mačingová "Zhubněte jednou provždy", komerční jídelníčky na míru a Neera kúru z Neera-detox.cz; někteří účastníci kombinovali tyto metody s běháním, rychlou chůzí nebo kruhovým tréninkem.
Nejčastější otázky
Q: Jak nastavit denní příjem kalorií pro hubnutí?
A: Registrovat se na kaloricketabulky.cz, zadat aktuální váhu a cílovou váhu a nechat stránku vypočítat optimální příjem; v diskuzi jedna uživatelka uvedla, že jí systém vypočítal zhruba 1 300 kcal/denně a jiná uživatelka řešila hodnoty v kJ (7 200 kJ, 6 000 kJ).
Q: Co je program "30 days shred" od Jillian a jak se cvičí?
A: "30 days shred" od Jillian Michaels je tréninkový program s 3 úrovněmi, každá úroveň se cvičí 10 dní a denní délka je zhruba 30 minut; v diskuzi uživatelky popisovaly viditelné výsledky po měsíci cvičení.
Q: Kde najdu online nástroje pro evidenci jídelníčku a kalorií?
A: V diskuzi byly uváděny kaloricketabulky.cz a web STOB (www.stob.cz) jako zdroje pro počítání kalorií a poradenství, a někteří uživatelé také zmiňovali komerční 3měsíční jídelníček objednaný přes slevový portál.
Q: Co je Neera kúra a jak dlouho se má dodržet?
A: Neera kúra je detox program nabízený na Neera-detox.cz; v diskuzi jedna uživatelka plánovala 10denní kúru a chtěla ji začít po dobrání antibiotik.
Q: Lze držet dietu během těhotenství nebo kojení?
A: V diskuzi se objevila zkušenost, že během těhotenství by se mělo spíše držet zdravé pestré stravy než restriktivní diety, a u kojících matek někteří uváděli, že hubnutí šlo lépe po skončení kojení (např. po 8 měsících).
Q: Jaké formy pohybu lidé v diskusi doporučovali pro lidi s vyšší váhou?
A: Doporučovaly se rychlejší chůze, delší procházky, běhání s postupným zvyšováním intervalů, in-line brusle, plavání, kolo, box a kruhový trénink v posilovně; jeden uživatel uváděl pravidelné 2hodinové vycházky a 2× týdně "alpining".
Závěry z diskuze
Shoda
- Pravidelné stravování (5–6× denně), počítání kalorií a pravidelný pohyb vedou ke snížení hmotnosti.
- Programy typu Jillian (30 days shred, Ripped in 30) a evidování příjmu na kaloricketabulky.cz jsou v praxi používány a přinášejí měřitelné úbytky váhy.
- Podpora skupiny a vzájemné povzbuzování pomáhá udržet motivaci.
Sporné názory
- Někteří doporučují přísnější kalorické limity (uváděny hodnoty 5 000–7 200 kJ nebo ~1 300 kcal/denně) versus názor, že příliš nízký příjem vede k „hladovce“ a jojo efektu.
- Někteří chválí rychlé detoxy jako Neera kúru; jiní ji v diskuzi zmiňovali spíše jako riskantní/experimentální krok bez detailního lékařského potvrzení.
Otevřené otázky
- Jak dlouhodobě udržitelná je ztráta 10+ kg dosažená pomocí krátkodobých programů jako 30 days shred bez změny životního stylu?
- Jak bezpečně zařadit detox (Neera kúru) u osob s opakovanými infekcemi nebo po antibiotikách?
- Jaký optimální kalorický deficit použít pro dlouhodobé hubnutí u kojících matek a u těhotných žen, aniž by to ohrozilo zdraví?
Zmíněné značky a firmy
STOB, www.stob.cz, kaloricketabulky.cz, Jillian Michaels, 30 days shred, Ripped in 30, Killer buns, 6 Week Six Pack, Neera kúra, Neera-detox.cz, David Ulbricht, www.davidulbricht.cz, homeworksystem.cz, themumsdiary.blogspot.cz
Zmíněné produkty a metody
počítání kalorií, 5000 kaloriová dieta, glykemický index, 30 days shred (Jillian), Ripped in 30, Killer buns, 6 Week Six Pack, Neera kúra (detox), registrovaný jídelníček na míru (3měsíční jídelníček), rychlejší chůze, běhání s intervaly, in-line brusle, kruhový trénink, plavání, kolo, box, alpining, dieta 5–6 jídel denně, pitný režim, "sebekoučing" na STOB, kniha Zhubněte jednou provždy (Antónia Mačingová)
Místa a osoby
Jillian Michaels, Antónia Mačingová, David Ulbricht, Kynychová, STOB
@nicolletta30 dekuji,no zacala jsem krvacet,ale je mi porad divne a porad jsem hladova jak vlk,tak uvidim,co se dozvim na gynde ve ctvrtek.....zatim bych emla mesic za sebou,takze prej krvaceni je normalni...uvidim...drzim palecky v hubnuti a uvidim,jestli s ebrzy pridam k vam a budu pokracovat v tom mem hubnuti,timpadem i psani clanku na blog...zatim vkladam jen recepty atd.
Ahoj bojovnice 🙂 Já začala taky s Jill,ale musím toho nechat...nedojdu dál jak 7 dní v kuse...po každém cvičení je mi blbě a hrozně se mi motá hlava :( Budu musit zabrousit do našich vod a najít něco třeba od Kynychové a tak :/
Jupíí, tak další skoro kilo dole a stačilo včera cvičit Ripped in 30, být na procházce s kočárem a zdržet se sladkostí. To bych chtěla tentokráte vydržet, u těch prvních deseti kilo jsem sice cvičila a hodně se hybala, ale taky jsem měla každý den zakusek nebo zmrzlinu nebo něco jiného sladkého. Snad ted, když tohle vypustím, tak to pujde rychleji. Povolila jsem si skleničku coly zero jednou denně po obědě a večer, když mě honila mlsná jsem schroupala mrkev🙂) A jak to jde vám, holky? Jinak teda moc se těším, až budu moci uveřejnit fotku před a po a taky na to, až si změním učes a pořídím čočky🙂
@nicolletta30 Ahoj, chtěla jsem se zeptat, kolik sis nastavila limit pro příjem kalorií? Teď se v tom docela plácám, vůbec nevím, kolik si nastavit, aby mi šla váha konečně dolů. Můj cíl je sundat cca 30 kg, dole mám teprv 4 kg, ale jde to strašně pomalu 🙂 Stanovila jsem si 6000 kJ, někdo tu psal o 5000.....díky za info.
@nikollita Ahoj, já se zaregistrovala na kaloricketabulky.cz, zadala jsem vychozí vahu, zadala jsem jaké váhy bych chtěla dosáhnout a optimální příjem mi to vypočítalo samo. Já to počítala v kcal a vycházelo to něco kolem 1300 kcal za den...Jinak hubnu cca tři měsíce a dole mám 16 kg, ted už to jde pomaleji ale kalorie už nepočítám, nějak jsem se naučila se nepřežírat a ovládat se, ještě bych chtěla dát dolu min deset.
@nicolletta30 jj, tam jsem taky zaregistrovaná. Vypočetlo mi to 7200 kJ, ale jím do 6000kJ, tak uvidíme 🙂 Je to teprve pár dní.
Jéééé holky, já bych se k vám tak ráda přidala 🙂 Taky potřebuju zhubnout, ale nemám pevnou vůli, vydržím max. 3 týdny zhubnu 10 kg a pak to zase naberu i s úrokama 😝 😝 😝 Nejhorší je, když se dostanu do stresu, to pak sežeru co vidím 😕 😕
Vždy jsem byla macík. Dokázala jsem nejvíc zhubnout na 72 kg, ale to se změnilo po svatbě a po potratu, kdy jsem začala přibírat pomalu a nenápadně až na neuvěřitelných 105 kg bleeeeeeee 😠 😠 😠 😠 😠 😠
@nikollita ahoj, já bojují s vahou léta🙂 když nebudeš topit pod kotlem nezhubnes.respektive zhubnes, ale přijde jojo efekt. Pokud mas mít 7.2 tkj jez 7.2. Jinak se.obavam., ze je to.klasická.hladovka...tak bacha.na to🙂.preju hodně vůle. Chodila jsem na kurz ve stob u a.bylo.to úžasné. Maji na.svých stránkách sebekoucing doporučují se.mrknout jakou ma.člověk.skladbu jídelníčku. 🙂
@nikollita to je jasný. Hlad mít prostě nesmís. Jak.to chceš.držet zbytek zivota , když budeš mít hlad? To nejde.musíš se.naučit jist tak, abys tak byla schopna fungovat dlouhodobě. Pak si to zazijes a.budeš udržovat 🙂.já jsem pred 8 lety zhubla 15 kg a od t doby plus minus držím. Nemusim už na to myslet prostě tak jim.🙂
Ahoj holky, nejste v tom sami☹ bojuju s váhou celý život, těď jsem podruhé těhotná (po roce snažení) . U prvního dítěte jsem začínala na 85kg a rodila se 115kg, teď mám skoro 110, bohužel když mám nervy žeru a poslední 2 roky v práci to byl jeden velkej stres, který jsem zajídala a dostala jsem se až na tuhle příšernou váhu s výškou 170cm. Jsem šťastná že jsem konečně těhotná na druhou stranu se děsím toho jak to zvládnu když půjdu rodit třeba se 130kg:-/ nemáte s tím někdo zkušenost, dá se držet dieta i v těhu, asi určitě, stačilo by držet se zdravé pestré stravy:-/ ještě kdyby nebyly ty chutě 😠
Ahoj holky, hodně dlouho jsem tu nebyla, vlastně už to bude pár měsíců, ale chci vám dát vědět, jak boj s kily probíhá. Jde to vyborně, nejkrásnější je neustále slýchat, že vypadám jak na škole a jak mi to sluší a jak jsem to proboha udělala. Takže za cca 5 měsícu jsem dala dolu 20 kg, počítám, že ještě nějaká část dolu pujde. Holky, chci vám říct, že to jde i bez velkého odříkání v jídle, já zatala zuby v podstatě jen na ten jeden měsíc, ten první, kdy jsem cvičila Jillian a její program 30 days shred a i tehdy jsem si dopřála třeba na odpolední svačinku zmrzlinu nebo kávu se šlehačkou... Pak jsem už necvičila, ale nechápu, jestli ten program opravdu tak nastartuje metabolismus, nebo to je tím, že syn je v klidu jen v kočárku tak jsem chodila dvakrát denně dvě až tři hodiny na procházky, ale šlo to dolu pořád, i když jsem se sladkého rozhodně nevzdala. Myslím, že kdybych striktně dodržovala životosprávu, tak mám dole už tak 40 kg. Jestli budete chtít, můžu vám dát fotky před a po, i když ještě nejsem uplně na vysledku, který bych si přála. Rozdíl je ale i tak markantní... A jak to jde vám? Já v současné době začala znovu 30 days shred a jsem u druhého dne prvního levelu...
nicolletta30:Ty bláho, tak to jsi frajerka 🙂 Já teda zírám 🙂 Taky bych potřebovala dát kila dolů a není jich zrovna málo. Zkusím to cvičení, cos navrhla. Ještě se zeptám, nemáš strach, že ty kila půjdou zpět nahoru?Já jsem zkoušela taky cvičit, teda spíš takové to běhání na místě, sedy lehy apod.ale ted marodím s nohou a před mimčem a svatbou bych potřebovala zhubnout. Tak věřím, že to snad zabere i na mě 🙂 Pomalu už se můžu začít hýbat, tak půjdu do toho s tebou 🙂
@majka220990 Tak já mám i vyhledané videa co nezatěžují moc nohy 😉 taky jsem na nemocenské s nohou a opravdu jí nemůžu moc zatěžovat
@majka220990 Super, budu moc ráda mít k tomu partáka, já mám dneska čtvrtý den (nebo třetí, nemužu se rozhodnout, jestli mám počítat i to, že jsem cvičila minulý týden 🙂, ale bude to těžké se překonat. Malý zase celou noc nespal, všechno mě bolí z těch prvních dvou dnu, oči mám jak králík.... Trvalo mi skoro dva měsíce než jsem se rozhodla do toho jít znovu, takže si dám kávu, počkám pár minut, až mi trošku sedne a jdu na to.... Nikdy jsem se necítila tak dobře, jako ve chvílích kdy lidi, co mě delší dobu neviděli fakt stojí s otevřenou pusou. Doslova. Ten pocit za to stojí....Hlavně to, že chlapi už se zase dívají a otáčejí, to taky sebevědomí hodn pomůže. A taky to, že při výpočtu BMI už na mě nesvítí obezita ale jen mírná nadváha 🙂
Sarkad2856:To jsme na tom podobně, já jsem si sehnala videa od Jillian Michaels a myslím že to nebude vůbec špatné, jen hold musím počkat trošku až mi to dovolí noha.Snad už to bude co nejdřív, už mě z toho doma hrabe ☹ .Zatím trošku zkouším nějaké málo cviky z jogy, koupila jsem si knížku a bylo k tomu aj DVD. Myslíš že bys mě mohla napsat nějaké odkazy, že bych se na to taky mrkla?Moc prosím 🙂
@martinape To je jedno z nejkrasnejsich priznani, jake jsem kdy cetla... 🙂 Ja do toho chci jit taky, muj problem vsak je lenost 😒 A nesnasim sport a posilovny... jsem hodne stydliva. Kdyby se dalo hubnout i jinak, ach jo... 😠 ☹
A navic se doma take stydim cvicit. Kdyby jste holky meli pro mne nejakou radu...
@nicolletta30 :Dívala jsem se na to cvičení, je to na 3 lekce, ale asi jsme trdlo, to cvičíš 10 dní 1.lekce, další 10.dní druhou lekci a zbylých 10 dní 3.lekci?Asi jsem šiša 🙂 Na ty pohledy se těším taky, myslím že by pár lidí tady docela hledělo na mou změnu,už je to celkem akutní. Mě hodně pomůže, že když zhubnu,budu o trošku přitažlivější pro svého přítele 🙂 Teda doufám 🙂 No tak u mě je to bohužel ta obezita zatím,ale doufám že to dám taky na ,,lepší úroveń´´ 🙂 Každopádně je super, že v tom nebudu sama,ale že nás na to bude víc a že se můžeme povzbuzovat a radit si 🙂
@majka220990 Ahoj Majko, ano každou tu lekci cvičíš deset dnu po sobě... Já si včera objednala jedny šaty...budu je mít hodně natěsno, přes prsa, břicho a boky mi všude nadbývá do nich tak kolem 3 cm, dostanu je za měsíc, takže do té doby je třeba zase s tím hybnout, takže zase upravuju i stravu...Přiznám se, že ted podruhé už mě shred nebaví, nejspíš se vrhnu na Killer buns, to budu nejspíš cvičit obden je to makačka, nebo možná 30 denní vyzvu, co koluje na fb se squaty a crunches, zkusím dneska to killer, až bude malý po obědě spát, jsem zvědavá, vím, že jsem to zkoušela jednou ke shredu a nemohla jsem pak chodit 😀
@cinkatko Ahoj, já taky vždycky doufala, že se najde nějaký přípravek na hubnutí, který mi pomuže rychle a učinně zhubnout, aniž bych musela cvičit nebo hlídat si jídlo...Vyzkoušela jsem jich dost, ale moc to nepomáhalo... Ono to bez té dřiny bohužel nejde, zas pak má člověk ze sebe lepší pocit. Kamarádka říkala, že jsem nikdy nesvítila tak, jako když jsem cvičila každý den. Pak program skončil, já dva měsíce nedělala nic a stará známá depka společně s klesajícím sebevědomím se vrací... Je těžké se k tomu znovu přinutit, ale věřím, že když jsem to zvládla jednou, dám to i podruhé...
@cinkatko Jediná možnost je lenost překonat, já taky nikam nechodím, jednak nemám peníze na posilovny a jednak se taky stydím...zhubla jsem, aniž jsem někam chodila jen cvičením doma

@bonavoxa To se urovná, já taky chtěla začít s tímhle vším, s Jillian a jinou stravou cca 4 měsíce po porodu, ale to nešlo. Tělo bylo ještě moc vyčerpané z nevyspání, neustálého kojení a vubec ze všech těch změn. Až teprve osm měsícu po porodu, když už byl malý na příkrmech jsem si dovolila to zkusit znovu a zatím se daří. Navíc ty si musíš říkat, že jsi sice přibrala, ale zato jsi porodila zdravé krásné dítě i přes komplikace v těhu. To je víc, než dokonalá postava...