icon

Kdy začít dávat na dudlík med?

avatar
monaberuska1
23. led 2008

Ahojky mamky🙂
chtěla jsem se zeptat od jakéhu věku jste začli dávat vašemu broučkovi na dudlík med??

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 73 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Dávání medu na dudlík se obecně nedoporučuje kvůli riziku zubního kazu, alergií (včelí pyl) a riziku botulismu u dětí do 1 roku.
  • Alternativy zmiňované v diskuzi zahrnují Sab Simplex (kapky bez cukru), dětský čaj, namočení dudlíku do vody nebo sirupu proti prdíkům a mechanické uklidňování bez sladidel.
  • Na obalu dudlíků značky Avent je uvedeno, že je nedoporučeno máčet dudlík do něčeho sladkého, což diskutující citovali jako varování proti medu na dudlíku.


Nejčastější otázky

Q: Je bezpečné dávat dítěti med na dudlík?
A: Ne; v diskuzi bylo opakovaně uvedeno, že med na dudlíku zvyšuje riziko kazu zubů, může obsahovat pyl jako silný alergen a med se nedoporučuje dětem do 1 roku kvůli riziku botulismu.

Q: Od kdy lze obecně podávat med dětem?
A: V diskuzi zaznívalo, že med by se obecně neměl dávat dětem do 1 roku (kvůli botulismu) a že med je vhodný spíše do jídla u starších dětí než jako návyková sladidla na dudlík.

Q: Jaké jsou bezcukrové alternativy pro uklidnění dítěte místo medu na dudlíku?
A: Jako bezcukrové alternativy byly v diskuzi jmenovány Sab Simplex (kapky bez cukru) a použití suchého dudlíku nebo dětského čaje; některé matky zmiňovaly i namočení dudlíku do vody.

Q: Zhorší med na dudlíku zuby i když dítě ještě zuby nemá?
A: Ano; diskutující uváděli, že cukry z medu působí přes dásně a mohou vést k pozdějším kazům, v diskusi byly zmíněny i případy dětí s výrazně poškozenými zuby.

Q: Je převařený med bezpečnější než syrový med na dudlíku?
A: Někteří diskutující napsali, že převařením med ztrácí léčivé látky a že převařený med na dudlík stále není doporučován; není v diskuzi jednotný souhlas, ale obecné varování proti medu na dudlíku převládalo.

Q: Mohou babičky nebo starší generace doporučovat med na dudlík?
A: Ano; v diskuzi bylo zmíněno, že rady starších generací (dávat med nebo cukr na dudlík) se stále objevují, ale současné doporučení od rodičů a odborníků v diskuzi bylo med na dudlík nedávat.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Med na dudlík se nedoporučuje kvůli kazivosti zubů, riziku alergie a riziku botulismu u dětí do 1 roku.
  • Lepší jsou alternativy bez cukru (Sab Simplex, voda, suchý dudlík) nebo uklidňovací techniky bez sladidel.


Sporné názory

  • Některé internetové zdroje mohou doporučovat med v raném věku; jiní diskutující a zdravotnické argumenty v diskuzi doporučují med do 1 roku zcela vynechat.
  • Několik diskutujících doporučilo Sab Simplex jako bezpečnou alternativu; jiní tvrdili, že pediatr nebo lékař Sab Simplex varoval jako „chemický“ produkt.


Otevřené otázky

  • Neexistoval v diskuzi konsenzus o tom, zda převařený med na dudlík má nižší rizika a zda by mohl být bezpečný.
  • Jaká frekvence či malé množství medu by teoreticky neměla zvyšovat riziko kazu nebo alergie, zůstalo nezodpovězeno.


Zmíněné značky a firmy

Avent, Sab Simplex, Dentalcare.cz, Goo.cz, Kinder

Zmíněné produkty a metody

Sab Simplex, dudlík Avent, namáčet dudlík v medu, převařený med, namáčet dudlík v cukru, sirup proti prdíkům, odvar z makovic, rum do mlíka, piškoty, dětský čaj, čištění zubů, botulismus, alergie na pyl, zubní kaz

Místa a osoby

žádné

Strana
z3
avatar
zdenka26
24. led 2008

holky,to jsou zvyky našich maminek a babiček ale kdybych na ně dala tak mi malý už dneska jí krupici a polívky. 😀 ale nejlepší byla tchyně,když jsme přišli na návštěvu tak chtěla dát malému kinder čokolády. 😲 😲 😲 Jsem myslela,že tam padnu 😀

avatar
mikca
24. led 2008

přesně jak píše zdenka moresy babiček 😠 ...mojí neteři to dávala babička bez vědomí maminy, když jí hlídali..noa ve třech letech měla tak zežrany zuby, že ve předu neměla žáádný jen pahýli po špičákách 😝 ...tekže NIKDY!!!!! fakt nechápu že v dnešní době to chce ještě někdo praktikovat 😝

avatar
kyri
24. led 2008

zdenka: 😲 😲 😀 tyjo, tak to bych asi šla do kolen 😖

avatar
ema.no
24. led 2008

Určitě najdeš jiný způsob jak dítko uklidnit než mu dát na dudlík med...skazíš mu zuby..a to ti za to určitě nestojí...jojo holky babičkovský to je..ale u nás to bylo tak že jsme měli misku s vodou a cukrem a dudlík se namočil dal do cukru a do pusiny..já bych tohle dítěti teda nedala..já si mylsím že dudlík sám o sobě je šidítko dost velké

avatar
karotky
24. led 2008

Tak já také ne.Dulík nám postačí samotný jako pomůcka při usínání.Jinak ho přes den nemusíme.Kdysi se to dělalo jen proto,aby měla maminka od dítka na chvíli pokoj,ale pak na to doplatily zuby. 😖

avatar
kupinka
24. led 2008

Já med nebudu dávat v žádném případě...stačí mi zuby mé neteře ☹ ☹

avatar
reruna
25. led 2008

na dudel med nikdy, nechci chodit s tříletým prckem pak vrtat kazy 😠

avatar
kacka79
26. led 2008

tak to by mě nenapadlo... taky ještě odvar z máku, rohlíček do ručičky, odvar z vločk na noc a ostatní delikatesy.... jo a brečením se posilují plíce...to někdo řekně a já bych vraždila

avatar
bihan
26. led 2008

Ty brďo, mne sa pri takýchto otázkach a vyjadreniach tipu "dávam jej na cumlík cukor, lebo ho inak vypľúva" fakt vstávajú všetky chlpy na tele... Neide o to, že med je cukor, ale hlavne veľmi silný alergén....
A pri vete, že plačom si dieťa posilňuje pľúca (obľúbená mojej mamči) by som tiež vraždila 😉

avatar
aponchie
26. led 2008

ja myslim ze monaberuska uz to pochopila 😎

avatar
ulicnice
Odpověď byla odstraněná
avatar
bramburka
26. led 2008

jo byste se divili, mě např. muj táta pořád nutí abychom ten med dali, sprdla jsem ho, ale vypadal že nechápe proč se rozčiluju! ☹

avatar
aponchie
27. led 2008

no jo rodice nastesti moje mama me to nenuti pro malou sama mi to delala kdyz sem byla mimi a jake mam zuby 😠 jinak je mi jasne ze za mejma zadama ji dava veci co ji omezuju viz sladke a jine kraviny ale zase si rikam ze babicky maji rozmazlovat a u rodicu ma bejt rad tak to neresim 🙂 ale med ne to by me nenapadlo ani omylem v dnesni dobe plne osvety to uz se upustilo po revoluci co pamatuju ja myslim ze monaberuska trosku ulitla ale uz ji dame pokoj urcite se ponaucila a jak to tady cte a vubec sem nejde radsi...takze mono:zadnej med radsi ji chovej a vydrz to detstvi utece jak voda proc ho nejak utisovat omezovat a tak jen si to vytrp nebo spis uzij vsecko 😀

avatar
rajka
27. led 2008

Holky med miminku a na cumel??? NIKDY!! Med je alergen (z včelího pylu) takže bych byla opatrná i u starších dětí. Ony ty babičky mají někdy názory, že nevěřím vlastním uším. Užila jsem si u první dcery. Moje babička nemohla přenést přes srdce, že dávám lepek a tudíž rohlíček až po roce věku. A odpírání sladkostí - to mi řekla, že týrám dítě 😀

Strana
z3