Som zo zdravej výživy zrelá na psychiatriu - neviem, čo dať dcére jesť

slivocka4
29. zář 2017

Ahojte.. píšem sem nakoľko pridám články ktoré asi skôr poznajú v Čechách. Je to so mnou dosť vážne a neviem ako z toho von... Začalo sa to ked som natrafila na články z Meduňky, (prosím neriešme názov stránky) http://www.svobodavockovani.cz/news/vliv-sachar... a http://www.svobodavockovani.cz/news/na-jake-pal... a potom tiež slovenské https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdrav... , https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdrav... . Ak chcete byť v podobnom stave ako ja, kúpte si knihu od Nory Gedgaudas - Prirodzená strava našich predkov (česky) Zrejme nemá zmysel písať komentáre kým si aspoň 1-2 tie články neprečítate, inak nepochopíte o čo ide, čo je cukrový a tukový metabolizmus. Články sa mi najprv páčili a stačili na to aby sme začali jesť menej cukru, spracovaných vecí atď, kupovaných koláčov atď... lenže to nestačí. Až neskôr som pochopila že vlastne ide o paleo. že je to (vraj) základné nastavenie človeka, metabolizmu, detí od narodenia... že by sme nemali jesť obilniny lebo sme sa na ne ešte neadaptovali (človek využíval (zdravý) tuk ako zdroj energie 7 milionov či koľko rokov, oproti tomu je 10 000 rokov vraj málo), zmenšila sa napr. výška človeka, preto je (vraj) aj toľko ľudí - a detí!, chorých atď... Ten slov. výživový poradca mi napísal že strava musí byť BUĎ vysokosacharidová s malým množstvom zdravých tukov, alebo nízkosacharidová s veľkým nnožstvom zdravých tukov. Ako to preboha aplikovať v normálnom živote a hlavne u dieťaťa??? To nemôže byť nejaký zlatý stred?? Majú aj knihu.. https://produkty.vladozlatos.com/zdrave-stravov... .. lenže tie odporúčania tam s nereálne pokiaľ nemáte peniaze nakupovať poväčšine bio výrobky od mäsa až po chlebíky. Čo robiť?
Aby toho nebolo málo pripájam tu aj info z knihy čo robí (vraj) v tele glukóza - na ktorú sa premenia VŠETKY sacharidy. Nemám viac času písať, dcére sa kvôli tomu dlhšiu dobu nevenujem, len študujem čo jej dávať jesť aby bola zdravá a dožila sa 100vky... nevládzem už.. no nemôžem sa na to vykašlať po tom všetkom čo som čítala... prosím o slušné komentáre či pozitívne alebo negatívne, či pro alebo proti paleu, tu, či do IP. ďakujem!

bonavoxa
30. zář 2017

O zdravé stravování se zajímám. Před otěhotněním jsem najela na přísne zdravou stravu, s minimem jednoduchých cukrů (PCOS), zařadila superpotraviny, čaje,...Výhoda je, že mi to nedělalo problém a chutná mi to. Dostala jsem svoji kolísavou váhu na normu, žádnou vyhublost.
Jsem docela překvapená, že už to často není jen o jídle, ale životní filozofii, vegetariáni, vegani, cukrfree. Například jsem ve vícero skupinách a někdo řešil, že veganství a cukrfree nejde dohromady. Nejde. Ale nejsem ani jedno, takže si dám vege jídlo dopoledne kvůli sacharidům, chodím na oběd v 11. A libové maso na večeři. Spoustu zeleniny, ráno ovoce.
Teď jsem těhotná, přežila jsem dovolenou, prázdniny a chutě. Většinu času dodrzuju svůj režim, ale byla to slast jít do lesa a dát si špekáček na ohni nebo koblihu k snídani. Neumřela jsem, ani neztloustla. Když jedeme k našim, je to typický strava, bílá mouka, cukr, sádlo, máslo,...A za ten weekend se mi taky nic nestane. Nechci myslet na to, že některou potravinu jsem už roky neměla v hubě.
Naše malá je extrémní nejedlík, tím pádem se to vykrystalizovalo samo. Má ráda těstoviny, ryzi, jogurty, vývary, polévky. Nedá si ani maso, ani buchtu.
Co se týče stravy, je tu čím dál větší zmatenost, každý si musí najít svoji cestu. Do stovky tady taky strašit nehodlám, ani se stresovat, že jsem někde snědla něco nezdravého. Rozhodla jsem se jednoduše být šťastná a mít dost energie na své děti.

slivocka4
autor
30. zář 2017

Jednoducho neviem po tom vsetkom kolko davat rocnemu a pol dietatu sacharidov a tukov denne. Kedze jeden dr. povie nizkosacharidovo a veela tukov, druhy vysoko a malu tukov. Ja chcem stredne - tak ako aj vsetci radia, tak ci to bude ok, a ako potom bude fungovat metabolizmus pri strednom prijme, ci bude spalovat aj to aj to, alebo ako. Komu sa nechce odpovedat, neodpovedajte...

kubuska
30. zář 2017

@slivocka4 zeno ja jsem to vazne cetla. Vsechny tyhle knihy, vsechny tyhle clanky a opravdu jsem se od toho distancovala. Nektere studie nejsou uznane, nektre vyvracene.
V jidle to proste funguje tak, ze si najdes "boha" (paleo, raw, lowcarbon, bez lepku...) A tomu veris a tim se ridis. Protoze VSECHNO se da podlozit a vyvratit. Ale proste jebopravdu dulezite vsechno pokryt soumerne.
Ano tuk je lepsi nez sacharid - delsi energie, ale i sacharidy se deli na rychle a pomale. A opravdu mozek potrebuje sacharidy na prenaseni neurosignalu. Tuk zase potrebuje telo na dostatek enrgie.
Takzr kdyz dceri uvaris rano ovesnou kasi, das ji do ni kokosovy olej a orisky tak uz pak opravdu staci aby na obed mela kus masa se zeleninovy salatem (brambory = skorb = cukr). Na veceri ji muzes dat treba vyrene vajce natvrdo.

My treba jima minimum psenice a rafinovanych cukru, Jednou tydne upecu kolac, ale nenajdes u nas doma rphliky, housky a chleba jen pro chlapa. Cukr tu mam jen pro navstevy a jinak pouzivam s melasou a kokosovy. Jednou tydne mame testoviny ale vetsinou zitne a jinak mame velky pomer lustenin, deti maji zastoupeni ryb, bileho masa, zakysanych mlecnych vyrobku (zase tuky, bilkovyny...) opravdu to neber jako dogma, ze se neda vyhnout sacharidum v dnesni dobe a kdyz udelas diteti kasi rano ke snidani je to spatne. Jasne nedelej psenicnou a krupicnou, ale zitnou, pohankovou, kukuricnou, vlockovou muzes, protoze sice sacharid obsahuji ale mene, lepsi, lepe spracovatelny a navic treba pohanka obsahuje navic sposuty dalsich lepsich veci.
To ze vyradis cukr a lepek a bude ti docasne neco chybet je jen rakci tela. Cukr je droga, lepek ti dela problem ve strevech a chvilku trva nez se telo ocisti. Ale vis co? Opravdu za 5 let to muze byt jinak. Za 5 let vyjde nova super studie kde ri reknou ze cukr vlastne takove svinstvo neni a ze ho muzes v pohide v urcite mire konzumovat 🙂

alcar
30. zář 2017

@slivocka4 bez zatizit mozek sobe i diteti radsi ven...cerstvym vzduchem (hlavne moc nezkoumej, co v tom vzduchu je). 😃

lotosek
30. zář 2017

V tomto ohledu věřím již výše zmiňované Margit Slimákové - vystudované farmakoložce a dietoložce, vychovala tři děti a její názory pokládám za velmi rozumné.
https://www.margit.cz/vyziva-deti/
Raději se nechám inspirovat zkušenou maminkou, co opravdu strávila nějaký čas v kuchyni a péčí o děti, než nějakým rádoby guru, co splácá do knížky pár vzájemně se potvrzujících studií.

gita17
30. zář 2017

@slivocka4 ano, dobre si to zhodnotila, neprehanas, najdi si psychiatra/psychologa...uz nevidis jasne

verinikki
30. zář 2017

Pokud není dítě diabetik, tak nevím, proč bys měla řešit, kolik dávat dávat rok a půl starému dítěti sacharidů a tuků denně - mimochodem u dětí se když tak právě řeší týdenní spotřeba právě proto, jak jedí - nejedí? To vypěstuješ psychózu akorát u děcka, aby se odmala řešilo, co a kolik může...
To, co udělej je, že mu pěstuj kladný vztah ke zdravému jídlu, dostatek bílkovin, zdravých a kvalitních tuků, hodně ovoce a zeleniny, zdravé sladkosti.
Když to řeknu napřímo a lidově, vyser se na nějaké tabulky. Ve výsledku nikdo neví, co je přesně zdravé - proto se doporučuje pestrá strava, je spousta skupin lidí, kteří se stravují velice jednostranně a žijí dlouho a klidně bez nemocí - od eskymáků přes masaje.
Mimochodem, glukóza není žádný jed, v organismu je to forma energie, na kterou se ve výsledku přemění všechny cukry, tuky i bílkoviny, co přijmeš.

verinikki
30. zář 2017

Co se týče cukru, tady je fajn omezení, je ho všude strašně moc, ale náhrady jsou taky naprd. Doporučuju všem zkouknout toto https://www.margit.cz/cukr-a-zdrave-alternativy/ , vychází z toho, že je jedno čím sladíš, prostě to má být s mírou, takže netřeba stresovat a kupovat drahé věci🙂

normalnimatka
30. zář 2017

@verinikki ze článku nevyplývá jen to, že sladildo je prostě sladidlo, ale třeba sladit medem určitě lepší JE - protože narozdíl od rafinovanýho cukru obsahuje jiný živiny. takže z tohohle pohledu to určitě smysl má🙂

dura175
30. zář 2017

@slivocka4 Jako první zahoď ty knihy! Vždyť existuje tolik různých stravovacích filozofií, které jsou přece tolik protichůdné. Každá z nich si najde svoje zastánce, stejně jako studie (Co takhle postavit proti sobě vegany s paleo zastánci, co?).
Jídlo by měla být radost a zároveň palivo pro naše tělo. Jsem zastáncem zdravého životního stylu. Jíst kvalitní, čerstvé potraviny. Už to tady zaznělo, kvalitní maso, ryby, spousta zeleniny a ovoce, luštěniny, ořechy, obiloviny... Protože úzkostným sledováním a řešením, co jíst a nejíst si tak akorát zakládáš sobě nebo dceři na PPP.

verinikki
30. zář 2017

@normalnimatka
Jasně, s tím naprosto souhlasím, med mám taky o hodně radši🙂 slo mi hlavně o tu přeměnu v organismu, což je u všech téměř stejná, dokonce u těch s vyšším podílem fruktózy škodlivější než cukr. Ale jde obecně o to, že ty jiné cenné látky se dají přijímat jinak (třeba si dát jablko🙂, nikdo asi nesladí s tím, že chce dostat do těla minérály a vitamíny - proto všechny ty brutálně drahé kokosové cukry, atd., co jsou maminám protlačované ve zrdavé výživě jsou mimo mísu - prostě chce to všechno brát s rozumem🙂

bonavoxa
30. zář 2017

Ono jde i o to, jak moc aktivní dcerka je. Naše je hyperaktivní, takže snese například ráno mixované ovoce plus třeba ovesné vločky nebo bílý jogurt s domácí marmeládou, medem nebo kakaem slazeným třtinovou šťávou,... Což není naprosto cukrfree. A jí bílé pečivo, celozrnné nebo jiné do úst nevezme.
Sladkosti, čokolády,...Domu nekupujeme. Když někde něco dostane, sama si dá jenom kousek, nikdy jsem ji neviděla, že by se nacpala k prasknutí. Miluje kukuřičné, Grahamové chlebíčky.
Skáče od rána do večera, 12 hodin bez přestávky, je atletické postavy a do výšky hodně vysoká.
Nějak nevěřím, že jíst jenom hodně tuků je úplně zdravé, i když jsou to ty ,,správné" tuky, stejně tak si myslím, že i když budu přísně bez cukru i sladidel jako med, a sladit jenom stevii, tak to mozek ,,oblbne". Něco mi říká, že to stejně vyhodnotí jako sladké, energii. Tak občas radši ten med, který má i nějakou přidanou hodnotu.
Zrovna nedávno jsme vzpomínali, jak v devadesátých letech frčely light výrobky a margaríny.

aklin
30. zář 2017

Taky se zajimam o lepsi stravovani. V rodine me povazuji za silence, ale me je to fuk. Stacilo mi vyradit cukr - ruzne sladkosti, bile pecivo a chleba. Kdyz varim jidla, zarazuji do toho spoustu zeleniny, snidane jsou sacharidovou bombou - pohanka, jahly, ovesna kase. Kdyz mam chut na nejakou sladkost upecu mufiny ze spaldy nebo ovesnych vlocek, osladim to bud medem nebo bananem. Lesni ovoce, jablicka, hrusky jsou skvele pri udrzeni vahy. Vhodne je zaradit kuskus, cizrnu. Semtam si udelam soju, domaci kokosove, ovesne mleko. Krome sladkoati ji v nicem neomezuji. Ovoce staci. Jogurty dostava, mleko taktez. Dcera je zdrava, vyvyji se dobre. Na tak malem diteti bych nezkousela stravovaci experimenty. Dite se vyviji, potrebuje dostacny prisun zivin, samo dite si rekne na co ma chut.

lusynkova
30. zář 2017

@slivocka4 Taky jsme hodně studovali a četli, čím se živit a co dávat dítěti. Hodně výživových směrů působí logicky a "správně". Problém je v tom, že si protiřečí. Manžel už byl z toho taky na nervy. Říkal, že tedy bude živ jen z prány 😀. Tak jsme to vyřešili tak, že kombinujeme všechny - z každého to, co se nám líbí a co nám chutná. Vyhýbáme se pšenici, sóji, cukru, konzervantům. Ale u babičky si malý buchtu dá. My např. na oslavě apod. taky zhřešíme.
Myslím, že dobrou cestou je menší příjem sacharidů, než jsme všichni zvyklí jíst. Medu lžička denně. S ovocem to také nepřehánět.

kuk93
30. zář 2017

@slivocka4 ale Zlatoš má přece i knihy s recepty a taky dělají "naučné nakupování", kde ti poradí, co nakupovat v supermarketu, když se chceš teda řídit jejich radami.

mimiveru
30. zář 2017

Ty jsi z toho panebože úplně vystresovaná! 🤒 Zavřela bych knížku a internet, prostě na chvíli vypni a přemýšlej zdravým rozumem....

lusynkova
30. zář 2017

A taky skoro nepoužíváme mléko...

normalnimatka
30. zář 2017

@slivocka4 já ti rozumím... zkusim to shrnout...
popravdě samozřejmě nevim, kde je ta "pravda", jestli nějaká vůbec je. četla jsem ty úryvky, co jsi kopírovala. ale nějak mě to prostě nepřesvědčilo. proč? protože lze najít xy studií, který tohle budou vyvracovat a budou tě přesvědčovat o skvělosti úplně jiný stravy. z tohohle kruhu se nevymotáš, pokud tomu nechceš věnovat celej svůj život, opravdu to studovat, jakože natvrdo biologii, ale třeba i toxikologii atd atd, tak pak by ses třeba vyhranila nějak. ale kdy, žejo...
ale. ty máš dcerku teď a tenhle tvůj přístup je samozřejmě škodící. ráda bys třeba i článek, kterej ti to vyvrátí? no, určitě lze najít, promiň, ale zabejvat se tím nebudu, můžeš se ozvat výše píšící uživatelce,která ti psala, že to studovala a upustila od toho. já bych ale šla spíš po nějakým selským přístupu.
kdybych měla takovýhle dilema já, šla bych za člověkem, kterýmu opravdu věřim, že skvěle rozumí tomu, jak to v těle funguje, a dost možná bych se dověděla, že to, co eleková píše, není tak úplně pravda a není jedno, jestli do těla dodáváš téměř výlučně jen tuky, nebo spíš cukry, protože to na mozek třeba nepůsobí stejně a cukry jsou stejně hodně důležitý. nevim, tipuju to tak.

1. jak tahle strava vlastně v praxi vypadá? a jak vypadá takováhle strava pro dítě? která je už z principu omezená, protože jsou jiný daný potraviny, který jsou pro dítě prostě nevhodný, nebo to dítě prostě nejí? co bys jako dceři dávala? měli byste na to vůbec finančně? jedli byste to celá rodina?
2. je to udržitelný do budoucna? asi tomu nevěříš natolik, abys tomu obětovala tolik času a energie při hledání receptů, shánění vhodnejch potravin a míst, kde se daj nejlíp a nejlevnějc sehnat...
a je to udržitelný i z hlediska stravování dcery? bohužel, spousta dětí, jejichž rodiče zdravou stravu příliš řešej, se brzo utrhne ze řetězu a začne se stravovat fakt nevhodně. další věc je, co by a jak jedla ve školce, škole, jídelně? pak by si mohla dopřát i nějakou "zakázanou" věc, ale věděla by, jak ji ta trošku cukru hned otrávila, zestárla a znemocnila?
3. a pak by pro mě hrály ty argumenty, který jsem už tak nějak psala výš. jakože stejně záleží na tvým konkrétním organismu a orgánech, jak dobře fungujou. co jednomu ublíží, druhýmu prospěje, a to i co se týče jakoby "zdravejch" potravin. takže pokud opravdu chceš to nej pro svou dcerku, zkus vyhledat někoho na alternativní diagnostiku a uvidíš, co z toho vyleze.
a pak bych se zamejšlela nad tou teorií, no.... a napadá mě kupř.: kdyby to byla pravda, proč se lidi, přestože se stravujou čím dál hůř, protože i v primárních potravinách jsou strašný sračky, navíc asi přibejvá vysoce průmyslově zpracovanejch potravin, dožívaj stále vyššího věku? ze zajímavosti pořád sleduju parte, který se vyvěšujou, a nepřestává mě udivovat, kolika se lidi dneska dožívaj. a opravdu jim nezávidim, ale to je věc druhá. kdyby byly cukry pro tělo tak zásadně špatný, obávám se, že by to s tím dožitím tak slavný nebylo. vždyť i sama eleková v článku píše, že se takhle stravuje drtivá většina lidí.
na to nepotřebuju žádnou studii, která se beztak dělá už z předem daným výsledkem. tohle prostě vidim kolem sebe.

a ptáš se na střední cestu....no střední cesta samozřejmě je. jen musíš věřit, že je správná a nenechat se vydeptat takovýmhle strašením....
beztak žádný zdravý jjídlo neexistuje. v mase máš hormony a antibiotika, pokud teda opravdu nejedeš jen v bio. v zelenině a ovoci jsou zase pesticidy a těžký kovy z půdy. to sou docela jedy pro tělo🙂))) všechno má dvě stránky. tak se prostě rozhodni podle svýho pocitu, ale taky pohodlí. já fakt nevim, jak bych takovouhle stravu u dítěte řešila, a ještě bych se dost bála, že se mi na to dítě dost brzo vysere a pude rovnou do mekáče, a to by mě to vynaložený úsilí a peníze teda hodně štvalo:D a jak nám paní eleková napsala, jakmile by si ten cukr dal, bylo by to hned všechno špatně, a je úplně jedno, že bych se jak kráva snažila 10 let do dítěte hustit něco takhle speciálního.
takže, snad jsem ti dala taky jinej pohled a možnou cestu.


jinak si tak skromně myslim, že za chvíli to bude opravdu diagnóza. pokud ještě není. posedlost zdravou výživou. dneska to docela frčí:D