Rychlé moučníky, koláče, bábovky. Poraďte nové recepty!
Holky kuchařinky,mám mlsné děti a pořád musím péct.Ráda bych uvítala nějaké nové recepty!Tak pište,předem dík! 😝 😝 😝
Stručné shrnutí
- Na fóru se sdílejí desítky jednoduchých receptů na rychlé moučníky: hrnkové koláče, muffiny, hrnčkové perníky, pudinkové bábovky, nepečené piškotové dezerty a rychlé řezy.
- V receptech se často používají instantní pudinky a krémové prášky (Zlatý klas, Dr.Otker pudinky), rostlinné tuky jako Hera nebo Palmarin a šlehačka z kelímku (např. Rajo smotana na šľahanie) pro zrychlení přípravy.
- Pro zavařování dětských přesnídávek účastnice uvádějí použití Zlatého klasu jako zahušťovadla/pudingu a uvádějí sterilizaci sklenic přibližně 20 minut při 80–85 °C.
Nejčastější otázky
Q: Jak rychle upéct muffiny pro 12 ks?
A: Recept "Muffiny od Omy": 1 vejce, 1/16 l oleje, 10 dkg cukru krystal, 1 sáček vanilkového cukru, 1/8 l mléka, 22 dkg mouky (polovina hladká + polovina polohrubá), 2 kávové lžičky prášku do pečiva, cca 1/4 l drobného ovoce; naplnit papírové košíčky do 2/3 a péct při 180 °C cca 30–40 minut.
Q: Co je Zlatý klas a jak ho použít v dezertech a přesnídávkách?
A: Zlatý klas je krémový prášok na prípravu vanilkových krémov a plník, zložený z kukuričného škrobu, vanilkovej arómy a farbív; v receptech sa používa ako pudingová náplň; pri zaváraní domácich přesnídávok autorka uvádza sterilizáciu 20 min pri 80 °C (iný zdroj v diskuzi uvádí 20 min pri 85 °C).
Q: Lze udělat tiramisu bez mascarpone?
A: Ano — v diskuzi je recept s 500 g sýru Ricotta nebo nízkotučného tvarohu, 1 kelímek smetany na šlehání, 200 g dětských piškotů, 100 ml silné kávy, 2 kávové lžičky rumu, cukr a kakao; poznámka: jiní diskutující považují za "pravé" tiramisu mascarpone, amaretto a tmavé kakao (sporné).
Q: Jak upéct pudinkovou bábovku podle sdíleného receptu?
A: Pudinková bábovka (variant z diskuse): 2 balíčky pudinku s vanilkovou příchutí, 5 vajec, 1 hrnek pískového cukru, půl hrnku oleje, 1 hrnek solamylu, půl balíčku prášku do pečiva, špetka nastrouhané citrónové kůry, 1 balíček vanilkového cukru; žloutky utřít s cukrem a olejem, vmíchat suché suroviny, nakonec vmíchat sníh z 5 bílků a péct cca 45 minut.
Q: Jak sterilizovat a uchovat domácí ovocné přesnídávky?
A: Jeden praktický postup z diskuse: plnit skleničky horkou ovocnou směsí (např. jablečná dužina + Zlatý klas), sklenice zavřít a sterilizovat vo vodní lázni 20 minut při ~80 °C (jiný zdroj v diskuzi uvádí 85 °C), po vychladnutí skladovat v chladu; autorka uvádí, že takto připravené přesnídávky skladovala až rok.
Q: Jak připravit rychlý nepečený dezert s piškoty a ovocem?
A: Jednoduchý nepečený dezert (variant z diskuse): 2 kelímky smotany, 2 vanilkové pudinky (pripravené), okrúhle piškoty, kompotované marhule nebo jahody; vrstvit piškoty a pudinkovou/smetanovou směs do formy, nechat v ledničce ztuhnout cca 2 hodiny.
Závěry z diskuze
Shoda
- Sdílejí se převážně jednoduché a rychlé recepty vhodné pro rodiny s dětmi (hrnkové recepty, muffiny, rychlé řezy).
- Instantní pudinky/Zlatý klas a hotová šlehačka (kelímek) se běžně používají jako zrychlení přípravy krémů.
- Margaríny typu Hera/Palmarin a běžné suroviny (vejce, polohrubá mouka, cukr, kakao) jsou základ pro většinu receptů.
Sporné názory
- Tiramisu: jedna strana doporučuje mascarpone + amaretto + tmavé kakao jako "pravé" tiramisu; druhá uvádí variantu s Ricottou nebo nízkotučným tvarohem a rumem jako chutnou náhražku.
- Cukr v těstech/na posyp: někteří preferují práškový cukr pro krémy a posypky, jiní běžně používají krystalový (dotaz o výměně práškového/krystalového cukru zůstává jako volba).
Otevřené otázky
- Jaká je optimální doporučená teplota pro sterilizaci domácích přesnídávek (v diskuzi se objevují hodnoty 80 °C a 85 °C)?
- Která varianta tiramisu (mascarpone vs. ricotta/tvaroh) je "nejlepší" z hlediska chuti a stravitelnosti pro malé děti?
- Jak standardizovat pojmy jako "mierne vyhriata rúra" mezi různými troubami a recepty?
Zmíněné značky a firmy
Rajo, Dr.Otker, Granko, Zlatý klas, Hera, Palmarin, Margot, Tescoma, Omega, Solamyl, Ricotta, Lučina, Kinder
Zmíněné produkty a metody
hrnkový/hrnčekový recept, muffiny, hrnkový perník, pudinková bábovka, Zlatý klas (pudingový prášek), Dr.Otker pudinky, Margot tyčinky, Ricotta, Mascarpone, Lučina, Hera, Palmarin, solamyl, Granko, amaretto, griotka, piskoty, šlehačka z kelímku (Rajo), stužovač, drobenka, mramorování těsta, sterilizace sklenic 20 min při ~80–85 °C, pečení při 180 °C, pečení při 200 °C
Místa a osoby
Budapešť, Vídeň, Marie Antoinette, Nabilina cukrárna Must, Tescoma
halka: Já osobně to zkoušet nebudu. Sháněla to maminka. Tak až to bude jednou dělat, dám ti vědět, ju? 😉 Díky moc
Ahojky holčiny 🙂 mám doma tvaroh,který musím zpotřebovat,nemáte některá recept na dobrou rychlou buchtičku?Díky za odpovědi 😉
ahojky na straně 3. je recept na TIRAMISU. Můžeš ho udělat i z tvarohu. No holky já vám povím...jsem antitalent na vaření i pečení, ale když jsem udělala toto TIRAMISU, co nám napsala MACEK28 tak mi celá rodina málem utrhla ruky 😉 a to bez keců. 😀
Takže mňam mňam tiramisu doporučuji. A dělala jsem to vše z náhrařek jak už tady o tom kolovala diskuze 😉
romiss, tak ja potrebovala zase z vanoc spotrebovat heru. 😅 ..a dokoupila k ni tvaroh a udelala tvarohovou babovku 😎
3 vejce, 1 hera, 1 mekky tvaroh, 3 hrnky polohrube mouky, 1 hrnek mouckoveho cukru, prasek do peciva, mleko.
vse smichame a mleko prilevame podle potreby, aby testo melo spravnou konzistenci. (lehce lita je myslim ta spravna :o) ) ...a ja jsem pridala jeste nasekane mandle a rozinky. 😉
vyleje se do vymazane a vysypane formy a pece 45 minut namirno. ..no ja v plynovy asi hodinu na plny pecky 😀
..a pak to jeste zalila polevou a bylo to mnam ..ted ji akorat dojidame. 😝
Holky tak ja som vcera skusala ten z margotky.Bol vyborny dokonca aj tchyne mi ho pochvalila. 😀
Ale stala sa mensia nehoda,ked som tam nastruhala morgotku tak tam padli vacsie kusky a ked som dala mlieko a zacala slahat tak bolo cesto po celej kuchyni.Aj mala bola cela od toho lebo som ju mala pod linkou v lehatku.
Ale inak bol dobry. 🙂
Halka,
já to peču ve středním pekáčku od Tescomy, 26x36 cm, měl by mít vyšší okraje,protože to vyběhne.Ten klasickej plech,co je v troubách je asi moc velkej a nízkej.
4a, klasickej hrnek cca 2,5 dl.
přidám taky jeden recept, zatím jsem to zkoušela jednou a bylo to moc dobré. Jmenuje se to "šč"
170 g změklého másla
170 g krupicového cukru
3 vejce
200 g hladké mouky
2 lžičky prdopeč
4 lžičky skořice (dala jsem jen navršené 2)
1 lžíce kakaa (ta v origoš receptu není, ale já jsem dala)
4 lžíce mléka
4 lžíce nutelly
50 g lískových oříšků, nahrubo nasekaných (neměla jsem)
Předehřejeme troubu na 180 st. Máslo, cukr, vajíčka, mouku s prdopeč, skořici a mléko dáme do mísy, elektrickým hnětačem šlecháme cca 2 min, až je těsto nadýchané a hladké. 3/4 těsta vlijeme do vymazené a vysypané formy (má být forma o průměru 20 cm, já jsem použila srnčí hřbet), uhladíme povrch a naneseme rovnoměrně změklou nutellu a nakonec zbylé těsto. Povrch uhladíme a posypeme oříšky (nebo je můžeme dát i dovnitř, protože by se mohly připálit, já jsem je tentokrát neměla). Pečeme cca 1 hodinu. Nejlepší na tom je ta část, kde je ta nutella, takže můžete jí dát hodně.
erika, tiez som nad tym rozmyslala - napadlo ma ze, nieco ako prasok do peciva 😕 😅
ja to tento víkend vidím na to tiramisu. Diéta je zasa v ťahu, ale čo, žijeme len raz...
dam tam aj ovocie!! surové! a poteší sa, ten koláč sa nepečie ani nevarí!! hlavne nevariť!
standa podla mna navstivil nevhodnu stranku na svoje mile pokusy 😀 samí žrúti 😀 😀
prdopec je super, zaradujem do slovnika 😀 to budu pribuzni kukat, ked dojdem v lete na slovensko, co vsetko som sa v zahranici "naucila" 😅
A ještě je prdoper - prášek do perníku 😉 Předpokládám, že panapr znáte (ovšem ten je zcela mimo téma) 🤐
panapr sa v mojom slovniku este nenachadza... 😕
i samostatny pokus o desifraciu zlyhal... teda, pokial neratam "vysledok": panvica na pranie 😝 😕
No... toaletní papír = PApír NA PR*** 😕 Omlouvám se, tak mě to napadlo, všecky tři tyhle zkratky (prdopeč, prdoper a panapr) s oblibou používala moje úžasná babička 😀
😀 😀 😀 tvoja babicka by si rozumela (alebo skor nerozumela) s mojim starkym, ten zas mal tendenciu vsetky slova "poslovenstovat". ale to tiez nepatri do tejto temy... 😉
Jojo, babička se s tou řečí nepárala (ale přitom náš rodný jazyk ovládala na 1* - když chtěla 😉 ). Moudrá žena a (tématicky) báječná kuchařka, ovšem s hrnečkovýma buchtama by mě asi hnala 😀 Ty její recepty jsou bezkonkurenční, ale tak aspoň na půl dne za plotnou 🙂 No nic, přeju dobrou noc 🙂
Holky, tak jsem zatím vyzkoušela:
erika153 - zákusek z margotky
jamina - řezy Raffaelo
mirka19 - mouková buchta
lenkanemeckova - jablková buchta s kakaem
všecky jsou výborné a těm mlsným hubám, co mám doma 😀 všechny chutnaly a jen se po nich zaprášilo 🙂
tiramisu malo úspech, ešte mám kúsok v ladničke, ten má rezervovaný manžel, lebo bol cez víkend v práci ☹ stálo ma to veľa úsilia ho nezožrať 😠 Odporúčam!
Dám sem ještě recept na moji oblíbenou bábovku a la sacher, jednu dobu ji manžel chtěl každý týden. Takže:
200 g másla nebo Hery
1 celé vejce
3 žloutky
3 bílky
130 g cukru
1 bal Vanilínového cukru
2 PL rumu
5-6 PL mléka
230 g polohrubé mouky
1/2 bal Kypřicího prášku do pečiva
špetka soli
2 PL kakaa
čokoládová poleva (nemusí být)
1. V míse utřeme do pěny máslo s celým vejcem a se žloutky, pak přidáme cukr, vanilínový cukr a rum a utřeme do hladké hmoty. Pak přidáváme mouku prosátou s kypřicím práškem, kakaem, solí a mléko šleháme elektrických šlehačem na středním stupni otáček. Nakonec zapracujeme na nejnižším stupni otáček elektrického šlehače sníh z bílků.
2. Těsto nalijeme do vymazané a moukou vysypané formy na bábovku a dáme péct při teplotě cca 170-180 °C po dobu asi 40-45 minut.
3. Po vychladnutí a vyklopení můžeme polít čokoládovou polevou. Já jsem většinou nepolévala, ale dávali jsme si nahoru kompotované jahody a šlehačku. Dá se upéct i do normální dortové formy, prokrojit a pomazat meruňkovou marmeládou, plus čokoládová poleva plus šlehačka = sachr dort. Výborné.

ahoj, já myslím, že normální hrnek, do kterého si vaříš čaj, je to přibližně 250 ml - tedy 2,5 dcl