• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Uplatnění úroku z hypotéky v daňovém přiznání

15. dubna 2013 
Ahoj holky, najde se nějaká šikovná účetní, co by uměla poradit ? :slight_smile:
Jdu zpracovávat DP za 2013 a ráda bych uplatnila hypotéku - pro odečet úroku od základu z daně. Hypo smlouva je psaná na mně ale problém je, že mám v daném místě pouze přechodné bydlení - trvalé mám ještě pořád na Slovensku. Myslíte, že je to problém? Všude se píše, že musí daná nemovitost sloužit k "trvalému" bydlení... Díky moc za rady :dizzy_face:
14. únor 2013 v 15:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
No, DP za rok 2013 asi ne :slight_smile: nicméně pokud si vlastníkem a fyzicky v té nemovitosti bydlíš, tak si to uplatnit můžeš.
14. únor 2013 v 17:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i jojo na jasně - 2012 :wink: tak to je super - dík za zprávu. Jo a ještě jsem někde četla, že pokud v dané nemovitosti podnikám, tak mohu uplatnit jenom určitou poměrovou část. Pracuji z domova, tak nevím, zda mohu uplatnit celý úrok...co mysliš ? Jinak děkuji moc :slight_smile:
14. únor 2013 ve 20:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lolelole Tohle už nevím 100%, ale pokud nic z baráku do podnikání nevykazuješ, tak myslím že ano a nikdo to řešit nebude.
14. únor 2013 ve 21:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, já v tom nechci dělat zmatky, ale manžel toto potvrzení do práce dával taky a trvalé bydliště musel mít tam, na kterou nemovitost platí hypotéku a dokládal ještě výpis z katastru nemovitostí.
14. únor 2013 ve 21:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@berynka a jé je :slight_smile: klasika - všude je to jinak - mě z těch daní jednou picne. Asi zavolám přímo na finančák a uvidíme :angry:
14. únor 2013 ve 21:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@berynka No, ony si účetní vymýšlí různé věci.... v zákoně je napsáno, že je nutné tam trvale bydlet, ale to neznamená, že tam musí být i trvalé bydliště, ač si to tak spousta lidí zjednodušuje.
14. únor 2013 ve 21:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lolelole - trvale byvanie a nie trvale bydlisko..ja si tu uroky uplatnujem uz 3 roky (v byte mam len prechodne bydlisko)a v pohode na financak dokladam cestne prehlasenie, ze sa v danej nehnutelnosti trvale zdrziavam :wink: a to im stacilo :sweat_smile:
14. únor 2013 ve 22:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@yvetta jéj tak paráda - díky moc. A to čestné prehlásenie prikladáš normálne k daňovému priznaniu ?
14. únor 2013 ve 22:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lolelole - jj je to vlastnymi slovami napisane - mozem poslat vzor na mail a prikladam ho k danovemu :sweat_smile:
14. únor 2013 ve 22:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@yvetta
@j.a.n.i
@berynka
Holky, ještě jeden dotaz :sweat_smile: pokud jsem si obnovovala živnost až od března - mohu uplatnit jenom úroky od března nebo lze za všch 12 měsícu, které jsem hypotéku platila ? Omlouvám se, že se ptám jak pitomec :grinning:
14. únor 2013 ve 23:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lolelole Nevím to 100%, ale můžeš za celou dobu, akorát to maximum, které nesmíš těmi úroky překročit se bude počítat jen za těch 10 měsíců.
15. únor 2013 v 11:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojda,ví tu někdo kolik let zpětně vracejí a jaký vliv má na vrácení RD? Děkuji
8. dub 2013 ve 03:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pavlinarutova Vrací se 3 roky zpětně a RD má vliv ten, že aby ti zaplacené úroky mohli vrátit, tak musíš mít dostatečný zdanitelný příjem, což nemocenská, mateřská ani rodičák není.
8. dub 2013 v 07:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
Děkuji za odpověď,nepotěšila mě,ale snad bys mohla vědět i to,jestli může zažádat ručitel-druh.Díky
15. dub 2013 v 09:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pavlinarutova Ručitel pokud vím ne, spoludlužník ano, pokud splňuje ty ostatní podmínky, tj. že tam bydlí nebo to vlastní, záleží na jaký účel ten úvěr byl.
15. dub 2013 v 16:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek