Vracení daní - rodičovská dovolená, mateřská

fredericka
21. únor 2017

Ahoj všem účetním, měla bych trochu zamotaný dotaz, ale jeho zodpovězení třeba pomůže i ostatním maminkám. V lednu 2016 se mi narodil syn, byla jsem 6 měsíců na mateřské, pak 42 pracovních dní řádné dovolené a následně nástup na rodičovskou dovolenou, kde jsem tedy do teď. V práci jsem si vyřídila daňové přiznání, budou mi něco maličko vracet za řádnou dovolenou. Manžel si mě odečíst nemůže, v součtu mateřské a řádné dovolené jsem překročila hranici 68 tisíc. Potud vše chápu.
Dnes ale přišel manžel z práce s tím, že manželka jeho šéfa po dobu své rodičovské dělala také daňové přiznání na sebe a vraceli jí těch 24.800. i na ni. Vraceli jim prý tedy 24.800 manželovi za vyživovanou manželku a jí 24.800 za ni. Prý je možné toto podat až tři roky roky zpětně. Nevíte někdo, jestli je na tom něco pravdy???? Nebo to manžel zpětně pochopil? Díky za všechny odpovědi.

xpila
21. únor 2017

@fredericka Je to blbost. Sice můžeš uplatnit slevu jak na poplatníka, tak na vyživovanou manželku, ale je nemožné mít oboje v plné výši.
Pokud ona byla na rodičovské a neměla tedy žádný zdanitelný příjem, tak jí nic vrátit nemohli. Pouze mohli využít slevu na manželku.

fredericka
autor
21. únor 2017

ok, děkuju moc, aspoň máme jasno 😉 a když už se tak blbě ptám, tak budu pokračovat - manžel má dvě zaměstnání - na plný úvazek a 0,2 úvazek. Může tedy vyplnit zkrácený formulář, který je na stránkách finanční správy nebo musí vyplnit standardní nezkrácený formulář? Díky moc!
@xpila

xpila
21. únor 2017

@fredericka Jaký formulář? Jako daňové přiznání? To je jen jedno a uvede tam příjmy z obou zaměstnání.

fredericka
autor
21. únor 2017

Myslím jestli.může použít formulář 25 5405/D?

xpila
21. únor 2017

@fredericka Ano, to je normální DP 😉 A je lepší si to vyplnit elektronicky, kde se i automaticky spočítá případná vratka https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/dp...

elennka
21. únor 2017

jde i zkrácený formulář - pokud jsou příjmy jen ze zaměstnání