1,5roční dcera má opakované záněty močových cest a ledvin

nikolina18
31. led 2014

Ahoj holky, máme také problém, malé je rok a půl a v půl roce měla poprvé zánět močových cest. od té doby, tedy za poslední rok, měla 7x zánět močáku a 1x zánět ledvin.. už nevím co dělat... po zánětu ledvin a měsíčním přeléčováním antb. po týdnu opět infekce takže antb které bereme už měsíc a půl, dělán ultrazvuk a ten čistý... dnes jsem volala na výsledky z kultivace a už tam má zase infekci a už je necitlivá na antb co bere, takže nám je změnil na jiné a ve středu zasenesem moč aby viděl zda zabírají... na nefrologii jdeme poprvé až 27.2. je tam 3měsíční čekačka, to jsme taky naštvaná... takže tzatím vše řeší náš praktický mudr.... mezi tím jsem už byla i u heomeopata tak bereme Chamomilu a mám napsat zda lepší.... malá je přes den bez plínky má jen na noc... dáváme uroval sirup, probiotika, pouze rychle sprchujeme a myjeme intimním gelem pro holčičky astejně tam vždy něco je, jsem už zoufalá, připadám si jako neschopná, ještě potom, co se do mě pustí babičky, že ji musím oblékat atd, sakra přeci nejsem blbá, malá má pořád punčochy, tepláčky a vždy bačkůrky... ☹ a co jí udwlají na té nefrologii? mám přinést moč, a když ultr nic neukázal, takže se mám připravit na kontrastní látku??? nebo mikci??? to si nás nchají v nemocnici? děkuji moc

nonnni
31. led 2014

@nikolina18 ahoj, mrzi me, ze mate problemy. Osobne zkusenost nemam, jen prenesenou od blizke kamaradky, ktera mela s dcerou to same a na nefrologii nejak merili sondickama, jak dobre vyprazdnuje mocovy mechyr a zjistilo se, ze se neumi poradne vycurat a moc nejen zustava a vznikaji zanety mocoveho mechyre, ale moc se ma tendence vracet i do ledvin a ma zanety i tam.

Pry je to casta komplikace u deti, ktere se brzy odplenkuji (zejmena holcicky), pry se proste se nezvaldaji poradne vymocit. Ac to zni logicky, tak si nevzpominam, ze treba nase generace by na to byla nejak echt nachylna...

Preji, at zjistite v cem je problem.

Jo a vysetreni vsechna ambulantni.

berynka
31. led 2014

@nikolina18 ta mykce je na počkání, pro dítě docela nepříjemné, ale zas to netrvá tak dlouho a hned řeknou výsledek, co tam vidí (jestli se moč nevrací). Děláš to dobře, ale spíš bych posilovala imunitu, ty záněty jsou většinou při/po oslabení.

jasekd
1. únor 2014

@nikolina18 urcite je tam podezreni na vesikoureteralni reflux, tzn. navrat moci z mechyre do mocovodu a ledviny. VUR se pozna na mikcni cystoureterografii. Vetsina zarizeni to dela ambulantne, u nas to bylo na 1/2 denni hospitalizaci, rano nastup, provede se vysetreni a odpoledne sel domu. Na rtg byl navrat kontrastu hned videt. Pokud by se VUR potvrdil , pravdepodobne hned nasadi kryci lecbu antibiotiky (dlouhodoba, v mensich davkach) a nastini, co s vami dal. Muj syn to mel zjistene uz po narozeni, nejhorsi stupen, cekalo se, zda se zlepsi, cca 2 roky mel tu kryci lecbu, takze nemel ani jeden infekt 😵 Nezlepsil se, takze v cca 2,5 letech operace, vysazeni leku a od te doby vse v poradku 🙂 KOntroly na nefrologii spocivaji v ultrazvuku, tam se nic hrozneho nedeje. Co se tyka te prevence, delas to dobre. Posilovat imunitu, probiotika, Ccko, snizila bych prijem cukru. Brusinky jsou dobre, my davali Uroval, pozdeji jsem presla na Megabrusinky od Swissu (kapsle, vysypala jsem je do jidla), protoze ty sirupy jsou prece jen hodne sladke. Hodne pit, neprostydnout, zvysena hygiena, my deti umyvali po kazde stolici a casto i po curani. Zadny myci gel jsem nepouzivala. Snazila jsem se o bezplenkovku, ale mala uz je odplenkovana, tak to je dobre 🙂
Taky muze mit tzv. postmikcni reziduum, ze se nedocurava, coz nevim, jak u tak male holcicky udelat. Kamosky syn to ma, tak se mu snazi pripominat, aby se docural, posedel na WC, zatlacil... Dulezite je, aby pri curani mela podeprene nohy, i proto muj syn stale chodi doma na nocnik, protoze male reziduum obcas na UZ videt mel. Nebo dat k WC stolicku, proste aby mela podeprene nohy.
Drzim palce.

nikolina18
autor
2. únor 2014

@nonnni Ahoj moc děkuji za odpověd a zkušenost alespon od známé.... jo taky mi to přijde divný, my byli všichni bez plenek brzy a nevím, že by měl někdo takhle problémy... no uvidíme..... děkuji moc Nikola

nikolina18
autor
2. únor 2014

@berynka Děkuji moc, jinak bereme i ty homeo na posílení imunity a laktobacílky... jak bys posilovala imunitu prosím, vyzkouším už vše ☹ děkuju Nikola

nikolina18
autor
2. únor 2014

@jasekd Moc děkuji za rady!!jinak my máme ted takouvou jako by krycí léčbu teké sníženou dávku, jelikož budme eprát ty antbiotika než půjdem k té nefroložce takže do konce února... a už ji je ted musel měnit jelikož už na tamty neměla citlivost a hned ji vyskočila infekce v moči... takže to mám asi počítat stím, že tam něco bude že jo ☹ a můžu se zeptat je možný, že by nás poslali hned od té nefroložky na tu mykci nebo na tu kontrastní látku? já jen jestli tam mám jet radši s přítelem abych tam nebyla sama.... jestli je možný, aby nás hned poslala... asi je to tedy normál vyšetření takže může že jo.... omlouvám se za dotazy asi dost stupidní, ale jsem z toho vyřízená a nevím co nás čeká. jsem ráda, za jakoukoliv radu od zkušených.... jinak na té operaci jestli se můžu zeptat se to řeší jak? a mohla si být s malým v nemocnici???? děkuji Nikola

jasekd
2. únor 2014

@nikolina18
https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/dilatace-ledvinove-panvicky-mate-zkusenost/
Pokud by se u tve male potvrdila jakakoli vada nebo problem, mame tu dobrou diskusi, kde se doctes vsechno mozne a jiste ti nekdo poradi 🙂 Ja uz tam temer nechodim, protoze jsme doufam uz za vodou, ale kdyz zahlidnu dotaz, snazim se odpovedet 🙂
Zatim neres, co by kdyby. My vedeli jeste prenatalne, ze problem bude, a na operaci se dostal ve 2,5 letech, protoze nebyl akutni, takze casu dost. Operovali ho v Praze na klinice Ke Karlovu, spokojenost. V nemocnici byl manzel ( ja byla u tety s dcerkou a byla jsem za nimi na navsteve, chvili predtim jsem ja byla s dcerou v Motole na jinem zakroku, i tam jsem s ni mohla byt 🙂 ), a nebyl jediny tatinek, takze ani s tim problem nebyl 🙂 Vetsina oddeleni pobyt rodice umoznuje.
Z te nefro poradny vas podle me hned neposlou, ale neznam jina pracoviste. U nas se na to objednava a docela se ceka. Na druhou stranu pokud ma mala tolikrat se opakujici infekt, a co jsem koukala, tak jednou dokonce i pyelonefritidu, nejen zanet moc. mechyre, tak vas treba nejak uprednostni. Pokud nejsi nejak vylozene na nervy, nebo tehotna, tak se to da v pohode zvladnout v jednom cloveku, manzel byl na mikci vzdy sam, protoze ja byla tehotna a pak kojici male miminko (byl dvakrat). Pokud pro pritele neni problem mit volno, jdete klidne oba, ale tu nefro poradnu zmaknes sama a na tu mikcni uvidis. Ted nevim, co myslis tom mikci a co tou kontrastni latkou? Mikcni cystoureterografie je vykon, kdy se cevkou do mechyre zavede kontrastni latka a sleduje se na rtg. Myslis toto? Pak se jeste jezdi na nuklearni medicinu na izotopy, kde se sleduje funkce ledvin. A pak existuje nejake urodynamicke vysetreni nebo co, kde dite cura do spec. WC, ktere nejak meri proud moci apod, ale na tom muj syn nebyl, tak nevim. My absolvovali tu MCUG a ty izotopy. Oni ti vse postupne reknou, neboj.
Jeste k tem probiotikum, asi to vis, ale pro jistotu, nedavat najednou s antibiotiky, at jsou ucinna 🙂
Klidne se ptej, kdyz mam cas, napisu, nebo zkus tamtu diskusi nebo mne do IP.

bbn
2. únor 2014

@nikolina18 asi to bude jen taková babská rada, ale třeba pomůže: v nácti jsem opakovaně trpěla na záněty močových cest a močového měchýře, vždy jsem to chytla včas, takže na zánět ledvin naštěstí nikdy nedošlo. Trvalo to tak 3 roky, každý měsíc. Vždy jsem dobrala antibiotika a za týden znova, na kultivacích nikdy na nic nepřišli, prostě záhada. Jednou jsem na doporučení lékárnice použila kapky Rowatinex http://www.lekynainternetu.cz/p/rowatinex-kapky...
a od té doby, musím zaklepat, mám pokoj, už deset let. Je pravda, že občas (jednou za 3 roky) to začnu cítit, že by mohl být problém, tak dám kapky a hotovo.
Já vím, že v příbalovém letáku k těm kapkám je napsáno pro děti od 6ti let, ale zkus se zeptat doktora. Ono je to většinou tak, že některé léky nejsou ani testované pro menší děti, tak se tam napíše, že to je až pro děti od X let (vím z vlastní zkušenosti u našich dětí s jiným lékem).

nikolina18
autor
2. únor 2014

@jasekd Moc děkuju!!! jsem ráda, za vše. děkuji za odkaz mrknu na to.. a jinak tedy počkám, co nám řeknou na té nefrologii a pak napíši jak sjme dopadli a co nám řekli, nebudu ted to řešit, když nevím nic. Děkuju moc!!!!! jo a jinak s těma probiotikama mi řekl dr že je mám dávat když dávám antb, tak to ted nechápu, nedávám je jako ve stejný čas, zárovn spolu nedávám... probiotika má ráno a antb večer. měla chudák z těch antb průjem... myslela jsi to takhle?? děkuji 🙂

nikolina18
autor
2. únor 2014

@bbn jéé moc moc děkuji za radu, ve středu jdu k dr tak se zeptám dr třeba vážně půjde, znám to taky ty léky, píšou jinak než dovolí pak dr. moc děkuju!!!! Nikola

berynka
2. únor 2014

@nikolina18 tak to i tak děláte dost 🙂 , ale dobré je v létě otužování. A manžel měl ze silných léků v háji imunitu a od té doby bere hlívu ústřičnou s rakytníkovým olejem tak je to ok. Jinak bych určitě zvážila množství mléčných výrobků v jídle, u nás to na nemocnost mělo dost velký vliv 😅

Probiotika dávat PO dávce antibiotik. Třeba za hodinu za dvě.

marecek4
2. únor 2014

já byla na nefrologii kdysi s Raduš a u vyšetření mě nenechali,vzali si ji a mě nechali na chodbě

jasekd
2. únor 2014

@nikolina18 Ano, proste s odstupem po davce, jak pise i @berynka ne najednou 🙂 My byli pritomni u vsech vysetreni, naopak, ruce navic se hodi 🙂 Ja bych se vyhodit nenechala.

nikolina18
autor
2. únor 2014

@berynka počkej jak to mělo u vás vliv prosím? ona malá byla do roku a 2měsíců kojená a pak už mi napřešla ani na mléka umělá ani na kaše, prostě dávivý reflex a mamko strč si to někam, takže mi vůbec žádné mléko umělé nepije... ☹ a jinak mléčné výrobky má tak 2-3 denně.... ale to si myslím, že tak akorát nahrazuje to, že nepije ty mléka, nebo co si myslíte? snídá jogurt, pak si dá někdy k odpol sváče třeba jogurt a nebo kakao... tak já nevím? 🙂 a děkuji za radu s těma probiotikama změním to dávkování děkuji i @jasekd za rady!!!

@marecek4 ježiš ani mě nestaraš a kolik malé bylo? to já bych se taky asi nenachala vyhodit, leda bych odešla s malou i a šla jinam, nedovedu si to představit, jaký to pro ně můsí být šok, kdyžjsou najdenou ješte i bez mamky a s cizíma lidma a něco jim tak dělají.... néééé prosím nestaršit 🙂

marecek4
2. únor 2014

@nikolina18 Rádě měla něco kolem půl až 3/4 roku pokud si to dobře pamatuju,a na píchání oušek mě taky nechali na chodbě,zato jsme si užila u Honzy čištění čistých slzných kanálků,ono asi není kolikrát vhodný,aby rodiče u vyšetření byli,že prcek by se po mamince natahoval a oni by neměli klid,takto sestřička přidrží jak je potřeba a pak hezky k mamince pro útěchu

berynka
2. únor 2014

@nikolina18 "vědecky" to podložené nemáme 😉 ale... naše malá je kojená doteď, nějakým způsobem jí ale vadí mléčné výrobky. Pár týdnů po narození začala mít vyrážku a zelenou stolici, následně zánět průdušek a v necelých pěti měsících začínající zánět ledvin. To už jsem žádné mléčné výrobky nejedla (před tím teda docela dost), ale kakání ještě tak úplně dobré nebylo. Nakonec se to srovnalo a od té doby neměla ani rýmu. To stejné já, co nejím mléčné věci. Zatím nedávám vůbec žádné jogurty, tvarohy, mléčné kaše ap..

Druhý případ je manžel, má docela vážné kožní problémy, u kterých jsme dlouho nevěděli, co stav zhoršuje. Od té doby, co vynechává cukr a striktně mléčné výrobky, tak je stav stabilizovaný i bez léků.

Starší dcera byla kojená a od 7. měsíce na UM, pak jsme normálně dávali mléčné věci, má ovšem za sebou zánět ledvin (21 měsíců), zánět průdušek, středního ucha, teď nedávno jí zase začínal zánět močového měchýře 😒 . O jogurty ap. moc nestojí, ale každý den má kakao, tak asi nějakou dobu to nechám bez toho a uvidíme.

nikolina18
autor
2. únor 2014

@marecek4 jo to je asi pravda, vím že zase u nás se u těch slzných kanálku nenechávají rodiče, my tomu naštěstí uhlnuli, že se jí to do roku vstřebalo a nemuseli jsme na to. akorát nechápu, že třeba na tý nefrologii tak co jí tam dělali? třeba my když jdeme k dr a třeba i bere krev tak náš dr přišel na to, že jak je u mě tak ani nebrečí takže ji to odebere vklidu... ale to asi názor každého, i dr a hlavně záleží na zákroku 🙂

nikolina18
autor
2. únor 2014

@berynka no prosímtě, to by člověk nevěřil jaký to má vliv vid... můžu se zeptat jaký měl manžel kožní problém? jestli to není tajný, já že jsem atopička a mám dost silný ekzém na dlaních, praská mi to do hloubky, vypadá to ošklivě a hlavně to dost bolí a svědí, ted jsme začalo používat pravou trávovou mast, tak trochu lepší... jinak mám alergii z alerga potvrzenou na roztoče, prach a plísně,plus přípravky na úklid, mýdla , ale at se snažím jak se snažím tak stejně to vždy přijde a z něčeho udělá, tak přemýšlím, že bych zkusila vybnechat ty mléčný výrobky jak píšeš že manžel víš 🙂
je to tedy zajímavé, tak možná jestli to má na malou vliv i to mléčný, jenže se zase bojím, žesi z toho berou na kosti atd ...

marecek4
2. únor 2014

@nikolina18 no naše děti neměly s dr vcelku problémy ať už v mé přítomnosti,nebo beze mně-Honza byl ze všeho vychechtanej a nevadilo mu ani píchání uší 😀,a co jí dělali fakt ani nevím,ono je to už nějaký pátek

nikolina18
autor
2. únor 2014

@marecek4 jo to chápu, tak uvidím, pak vám sem napíšu jak jsme dopadli... moc děkuju za názor a rady....

berynka
2. únor 2014

@nikolina18 on má inverzní lupenku, takže dost podobné co píšeš ty. Byl i hospitalizovaný před pár lety v nemocnici.
K tomu vápníku... dá se to docela dobře nahradit 😉 http://www.osteoporoza.cz/vapnik-v-potravinach ...zařadit třeba víc mák, ořechy, brokolici aj.

berynka
2. únor 2014

@nikolina18 a máš pocit, že malá jí s chutí ty mléčný věci... nebo prostě proto, že je to třeba jen sladký? Protože ten ukazatel, že jinak mléko nechtěla, je docela podstatnej.

nikolina18
autor
2. únor 2014

@berynka tok to holka neodhadnu, ale ona jí i bílé jogurty a ty sladké nejsou a ty taky sní, nedávám ji jen ty dětské sladké... tak co myslíš?? jinak jak ráno vstane tak chce ham, jdeme k lednici, je tam šunka, sýr a různý věci co v lednici bývají 😀 a ona si prostě vybere jogurt když ji zvednu... na ostatní se nepodívá... tak neví zda je to už zvyk 😀

jasekd
2. únor 2014

@nikolina18 to sladky a to mliko obecne nejsou pro imunitu nic moc. Na tvem miste bych mliko taky vysadila, popisujes ty sve kozni problemy a dost casto se po vynechani mleka potize zmensi 🙂 My mlecne jime, sama bych se toho docela tezko vzdavala, ale pri techto potizich popisuji lidi, co to vysadili, dobre vysledky 🙂 Ja (nebo manzel) s detmi prosla vsemi vysetrenimi, odbery krve, MCUG, DMSA na nuklearni medicine, proplachovani slznych kanalku atd. Nikde me nevyhodili. Obecne je to o dohode mezi rodici a personalem, ja jsem rozhodne pro pritomnost rodice. Chci, aby deti braly ta vysetreni nebo zakroky tak, ze jsou pro ne nutne a ve finale prospesne a ze to spolu zvladnem, ne jako ze "nejaka zla teta" jim ublizuje a ja je pak zachranim. Ale ja to dobre snasim, nehroutim se tam, pokud to nekdo nedava, at tam radeji neni.

nikolina18
autor
2. únor 2014

@jasekd holky takže myslíte i sladký jako sladky??? jako bombon atd? že to škodí na imunitu??? tu my ted asi nejvíce potřebujeme při těch zánětech že jo??? takže vysadíme vše!!!! i já i malá asi.... holky mě picne už z toho, jsem iž vážně schopná vyzkoušet vše!!! ono na ten můj ekzém taky není dobrý ty nervy a stres s malou, nejsem buh ví jaká cíta, vím že některé děti jsou na tom daleko hůř, tohle nic neznamená je to jen banalita, ale prostě je to moje dítě a mrzí mě to, že nemůže žít normálně, že jí musím cpát antb, lítat po dr, nesmí se koupat, zakázal nám dr chodt do klubíčka ( klubík od DDM kam jsme chodiuli 1x týdně s děmtma, malovali si, hráli a tancovali, malou to moc bavilo ☹ ) že chudák nemůže dělat co chceme...... ☹ taky se u dr nehroutím, prostě se to msuí vydržet, nedá se svítit a myslím, že pro malou je to menší stres když jsem tam sní, než kdyby zmizela máma a ještě ji něco dělali, ale to je vážně každýho názor! a hlavně si myslím, že když dítě není plnoleté tak za něj zoopovídám, takže by mi měli umožnit být sním, chápu že ne na operačním sále, ale ambulantní zákroky atd....

jasekd
2. únor 2014

@nikolina18 obecne jednoduche cukry nejsou dobre pro strevo a jeho bakt. osidleni, zatimco treba kvasinky sladke miluji, a nezdrave zazivani uzce s imunitou souvisi. Ja nerikam nedavat nic, ale urcite omezit. Ale nevim, kolik sladkeho ti mala sni. Uz abyste vedeli pricinu, pak se s tim vsim lepe bojuje 🙂

nikolina18
autor
2. únor 2014

@jasekd to máš pravdu, když už se ví co, tak vím na čem jsem a co se snažit dělat ale takhle ☹
jinak sní jeden dětský jogurt denně, někdy kakao, a sladký obačas sušenka a dostala vždy bombon když řekla sama o nočník, takže ted už nic a bude jiná odměna! 🙂