1,5 roku staré dítě, jak poznám zánět dásní?

gabik11
28. bře 2015

Potřebuju poradit. Malý měl ve čtvrtek horečky, v patek už jenom zvýšenou teplotu, byli jsme raději u doktora, protože bylo před víkendem, moč oka a trochu zarudlý krk, ale od pátku odpoledne mi přestal jíst a pít a je hrozně uplakaný, strašně slintá a pořád si šaha do pusy. Snažila jsem se mu podívat do pusy ale nenechal se abych to pořádně prozkoumala, zdálo se mi že má na horním patře takové male červené fličky. napadají mě jenom tři věci které to mohou být - angina, rostou mu stoličky ( ale to asi ne ) nebo nejpravděpodobněji zánět dásni.. Jo a uplně nejhorší jsou noci. budí se co 20min a breči breči nebo aspon knoura a dneska jediné co mi snědl byli studene jogurty, u tepleho začal šilené brečet..Prosím o radu, mate zkušenosti? Hlavně to proč se v noci tak budí, muže to souviset s tím zánětem?

kvakuska
28. bře 2015

@gabik11 moje dcera má 20 měsíců a právě v tuhle chvíli prožíváme přesně to samé, a přičítám to jednoznačně stoličkám ... 3x jsme srážely teplotu čípkem, odmítá teplé a cokoli co vyžaduje kousání, takže dostává jogurty nebo přesnídávky, ve kterých nechám rozvlhnout nalámané piškoty ... na milost už vzala i vlažné mléko, dnes i měkoučký čerstvý chleba se žervé (kůrky jsem jí odkrájela) ... rohlík nesní (nemá teda rohlíky zrovna moc ráda), suchý piškort nesní, nic co je tvrdší na kousání ... na oběd měla vlažnou polívku s malejma nudličkama ... měla také v posledních dnech káknuto skoro v každé plínce, plakala že ji to bolí, ale to už je od včerejška v pohodě ... věřím že během pár dnů se i vše ostatní srovná do normálu, nikam k doktorovi se s tím nechystám
... proč myslíš, že u vás to nemůžou být stoličky? dcera má první stoličku už od roka ... a proč tě napadá právě zánět dásní?

gabik11
autor
28. bře 2015

a taky se ti v noci tak hrozně budí a pláče? nevím je sice pravda že vždycky když mu rostly zuby tak se v noci hodne budil ale přes den byl uplně v pohodě, jedl, pil , smál se, běhal, prostě vše oka a pak jenom v noci.. Nevím nesedí mi tam to slintání, teploty a to že jde vidět i přes den že ho to strašně boli a nepomáhá mu ani nic proti bolesti, teda aspon ja nevidím žádnou změnu v jeho chování. a jak dlouho to trvalo?

gabik11
autor
28. bře 2015

@kvakuska a taky se ti v noci tak hrozně budí a pláče? nevím je sice pravda že vždycky když mu rostly zuby tak se v noci hodne budil ale přes den byl uplně v pohodě, jedl, pil , smál se, běhal, prostě vše oka a pak jenom v noci.. Nevím nesedí mi tam to slintání, teploty a to že jde vidět i přes den že ho to strašně boli a nepomáhá mu ani nic proti bolesti, teda aspon ja nevidím žádnou změnu v jeho chování. a jak dlouho to trvalo?

gabik11
autor
28. bře 2015

@kvakuska a koukala jsi se ji do pusy? měla tam něco? dívala jsem se na internet a právě příznaky mi více sedí na zánět dásní

kvakuska
28. bře 2015

@gabik11 koukni třeba sem http://www.maminkam.cz/rust-zubu-u-kojencu-a-ba... ... ono právě to slintání, teploty a bolest k tomu růstu zoubků obecně patří ... a potom také častější průjem a opruzeniny, ale to proto, že během růstu zoubků je moč agresivnější a opruzeninka tak může vzniknout i jen po pár minutách kontaktu kůže s močí ... dceři vyrostlo 16 zoubků naprosto bez problémů, prostě vyskákaly ani nevíme jak, jen ty stoličky ji trápí, ale to je celkem pochopitelné, přece jen mají velkou plochu, která se musí proklubat ven ... do pusy se jí snažím občas kouknout, ale moc si nenechá a navíc až vzadu je to špatně vidět ... a vlastně ani nic moc vidět není, když to teprve roste, maximálně trochu zduřelá dáseň, v momentě kdy začne být zoubek vidět, tak je vlastně po problému ... právě proto že ji to bolí, tak si tam nenechá sáhnout ani kouknout ... v noci se budí jen občas, ale obecně má teď spánek neklidný, občas třeba zapláče a spí dál, ale ona dcera opravdu není žádná fňukna, pláče jen když má fakt velký problém, jinak vydrží, je v tomhle asi po mně ... jen se chodí v tuhle dobu častěji tulit a chce trochu víc chovat, prostě je na ní jasně vidět, že má bolístku ... tak mazlím a chovám a vymýšlím dobrůtky, které ji zasytí, i když teď nemůže kousat 😠

veeeraf
28. bře 2015

Věř mi to poznáš, dětem zrovna nevoní z pusy a teče jim krev, pokud je tohle v pořádku tak bych to neřešila, Dcerka měla aftozní stomatitidu

gabik11
autor
28. bře 2015

ja vím a právě malý toho taky hodně vydrží a byly noci co měl teploty 39 a budil se méně než ted a před dvěmi týdny měl anginu a k tomu měl i prujem a blinkal a byl méně mrzutý než tedka. a navíc 2 stoličky už ma venku a bez problému. nejhorší jsou ty noci, to se trápí nejvíc, dala jsem ho spát před hodinou a už se dvakrát probudil a pláče ikdyž za ním příjdu a celý se v postýlce kroutí- do klubíčka, na břiško pak zase zpatky a ruce má zaťaté v pest. Jako dneska přes den byl lepší než včera, teploty nemá už vubec... ale zase ta noc ☹ ☹ ☹
@kvakuska

gabik11
autor
28. bře 2015

@veeeraf a ta krev musí být vždycky? a jak u vás probíhaly noci když to měla?

veeeraf
28. bře 2015

Pokud je zánět větší, krev se spouští sama, jinak téct nemusí, ale příjemný to pro to dítě určitě není. Malá se v noci moc nevyspala, i když sem podávala nurofen, tak se bolestí budila co hodinu a půl, pobrečela si a zase usnula...takhle to bylo asi týden..Použij normálně violeť

gabik11
autor
28. bře 2015

@veeeraf co mam použít? co to je? no on se mi budí i co 20minut, max spi hodinu v kuse, nurofen davam ale nevidím po něm žádnou změnu

maua
28. bře 2015

Ahojky, přikláním se spíše k prořezávání stoliček... dcera u toho byla protivná, zápach z pusinky, u jedné stoličky krvácela z dásní (měla od krve po spaní polštář). Starší syn měl zánět dásní ve čtyřech letech: hned jsem věděla, že není něco v pořádku. Když se usmál, první co jsem viděla byly rudé nateklé dásně, zoubky jste skoro neviděla, jak ty dásně byly zduřelé. Potom nastala dva dny teplota. Šla jsem ihned k zubaři a tam mi řekli, že zánět dásní a nejde s tím nic udělat. Prý i přes bolest se MUSÍ čistit zoubky, aby zánět odezněl. A taky že ano, trvalo to týden a byl v pohodě. Držím palečky a věřím, že brzy uvidíte první špičku od stoličky! Renča

steffi23
28. bře 2015

Sice je každé dítě jiné, ale já si myslím, že by to mohla byt stomatitida. Naš roční si jí taky prošel, nic teplého nejedl a nepil asi týden, teploty byly spíš sporadické, jediné, jak jsem to poznala bylo to, že vůbec nejedl (což je zázrak) a měl červené dásně kolem zoubků, dost viditelně. Zápach z úst byl až tak třetí den a to dost silný, to se pozná hned 🙂 chudáček taky trpěl bolestí, neumím si asi představit, čím si prošel. Jen jsem tlumila čípky tu bolest, jinak jsem mu pomoci nemohla. Dávala jsem jen kaše - bramborový, mléčný, ovocný...ale pár dní nic nejedl, až se mu ulevilo, tak zase začal a doháněl 🙂 tak jen pevný nervy, pokud je to toto, tak toho pláče bude moc...jo jediné pozitivum, malý odmítal i dudlík, takže i po nemoci se k němu nevrátil.

veeeraf
28. bře 2015

Když jsem byla u zubařky, tak mi doporučila potřít peroxidem (ten na to kloktání, normálně dostupný v lékárně), zkusit to vypláchnout, já jsem jí to vyplachovala injekcí a pak použít fialku (na afty), ona zklidňuje. Za pár dní to pomohlo. ALe to vyplachování nebylo dobrý, vždycky mi to strašně obrečela. To spaní se ale hned nezlepší, musíš to nějak vydržet. Až to povolí, tak bude spinkat zase dobře

veeeraf
28. bře 2015

@steffi23 s tím dudlíkem je to přesný, taky mi ho při stomatitidě odmítala. Teda ty starší, když jsem jí koupila nový, tak si ho vzala..asi jí vadilo jak už byl "zvětšený"

gabik11
autor
28. bře 2015

Děkuji za rady, takže stejně ikdyby to byl ten zánět tak nám doktoři nepomůžou.. zítra si zajdu do lékarny a budu čekat až to přejde.. Už jsem z toho ale na přášky, celou zimu nemocný, každý měsíc aspon dvakrát. Víc času se protrápí než užije ☹