3,5měsíční dítě s lehkou hypotonií

saphirka
10. srp 2015

Ahoj holky, zkusím své štěstí i když diskuzí jsem našla více, ráda bych se dozvěděla něco víc ke konkrétnímu případu. Jako asi každá maminka jsem hodně ve stresu, ale třeba se najde někdo z podobnými zkušenostmi. Je mi jasné, že každé dítě je individuální a že někdy to má dobrý konec a někdy holt ne tak jak bychom chtěly.
Mám dceru 3,5 měsíce. Co se týče psychomotorického vývoje, do cca 3 měsíců jsem si myslela že je vše OK. Dcera dělala věci tak jak má, někdy o něco dříve a byla poměrně dost hyperaktivní a čilé dítě. Od začátku je na UM (ještě jsem se snažila trochu kojit) máme údajně reflux, intoleranci na laktózu a tak vůbec problémy s trávením (koliky). To je kapitola sama o sobě a řešíme ji stále. Nicméně. Začala se v cca těch 3 měsících prohýbat (odrážet nožičkama) a přetáčet na bok, někdy i na bříško. Nebylo to dle pediatričky v pořádku (ani mě se to nezdálo) a poslala nás na RHB - nyní cvičíme vojtovku. Dva cviky (přitahování nožiček, pasení koníčků) na RHB jsem zaslechla, že si zapisuje fyzioterapeutka lehkou hypotonii (ale když jsem zeptala, neřekla mi konkrétní diagnozu, jen že potřebuje trošku pomoct s tím jak zapojit svaly). V těch 3 měsících neuměla pást koníčky (přepadává lehce na jednu stranu, ručičky v pěst) Teď ve 3,5m po cca 14 dnech cvičení stále neumí být tak nějak stabilní, pěstičky má před usnutím nebo když pase koníky ale jedna se jí už lehce otvírá. Pořád je ale taková kroutící a neklidná a třeba v náručí když ji chci držet ve svislé poloze se mi lehce hroutí na tu stranu kam se otočí (páteř) Hlavičku udrží u koníčků pár minut pak se unaví.....jak moc je to odlišné oproti normálu? Tím myslím děti, které odpovídají klasickému vývoji (ne ty co jsou napřed)? A jak moc se mám strachovat co nás ještě čeká? Na neurologii jsme poslány vůbec nebyly. Znamená to tedy, že to není tak vážné nebo si to mám vyžádat? Ráda doplním informace kdyby bylo potřeba...

marmazel
10. srp 2015

@saphirka Ahojky, předem tě chci uklidnit, není to nic hrozného 🙂 Mám doma už ´´2. případ´´ a cvičením se to zpraví 🙂
Hypotonie a hypertonie jsou svalová napětí. Zvýšené nebo snížené. My měli obojí, tělo snížené a nohy zvýšené svalové napětí. U dcery se čekalo se cvičením a dnes už se to nedožene, i když je procvičená, chodí po špičkách a v nohách to svalové napětí je pořád, takže je pohybově taková nemotornější, ale začalop se cvičit, až ve třech letech, kdy se zjistilo, že neumí běhat. Syn cvičí cca od 8. měsíce, taky vojtovku, tomu ke všemu ještě nerotuje páteř, aby toho nebylo málo, ale již teď vidím, že má nohy uvolněnější než malá.
Nejde o to, kdy to ty děti začnou dělat(přetáčet se, plazit,lézt,....) ale jak to dělají. Jde o základy do budoucna, o chůzi, držení těla.... Takže se nebij, cvičte a bude to ok 🙂