4letá dcera váží 32 kg, kila dolů nejdou
Moje dcera (4 roky) váží 32 Kg, je i větší, než 4 leté děti neustále lítáme po doktorech, prý je zdravá, prý obezitu podědila..mé další 2 dcery jsou štíhlé. Baští 8 denně, menší dávky, sladké vůbec,
miluje maso...kila dolů nejdou, dětičky ve školce se už teď posmívají..☹
Stručné shrnutí
- U předškolních dětí s výraznou nadváhou se doporučuje komplexní vyšetření včetně endokrinologie, genetického vyšetření, krevních a močových testů a sonografie ke zjištění hormonálních nebo metabolických příčin.
- Pokud lékařské testy neodhalí poruchu, doporučuje se změna stravovacích návyků celé rodiny a spolupráce s nutričním poradcem nebo dietologem, případně měření složení těla a klidová kalorimetrie k určení skutečného klidového metabolismu.
- Psychosociální podpora dítěte je klíčová; školy a školky by měly zasáhnout proti šikaně, doporučují se pedagogicko‑psychologické poradny a rodinná terapie pro zvládnutí posměšků a budování sebedůvěry.
Nejčastější otázky
Q: Jaká lékařská vyšetření by měla absolvovat předškolní dítě s nadváhou?
A: Doporučovaná vyšetření zahrnují kontrolu štítné žlázy (včetně sonografie ŠŽ), krevní testy, moč, kardiologické vyšetření a vyšetření u dětského endokrinologa; v diskusi byla zmíněna i genetika a vyšetření hlavičky ultrazvukem.
Q: Kdy vyhledat nutričního poradce či dietologa pro dítě?
A: Pokud základní endokrinologická a laboratorní vyšetření jsou v normě, je doporučeno obrátit se na nutričního terapeuta nebo dietologa; v diskuzi byla konkrétně zmíněna praxe Ing. Havlického jako soukromého specialisty s vyšší cenou, ale s dlouhodobou péčí.
Q: Co je klidová kalorimetrie a kdy ji zvážit?
A: Klidová kalorimetrie měří klidový energetický výdej pomocí masky hodnocením vydechovaného vzduchu (obsahu CO2) a v diskuzi byla navržena jako metoda k odhalení nízkého klidového metabolismu u lidí, kteří „přibírají i při malé aktivitě“; tato vyšetření se často provádějí v soukromém sektoru.
Q: Kde najdu specializovanou obezitologickou péči v Česku?
A: Jako zdroje v diskuzi byly uvedeny Ambulance dětské endokrinologie, diabetologie a obezitologie VFN Praha a seznam obezitologických pracovišť na webu Obesitas (http://www.obesitas.cz/?pg=obezitologicka_praco...).
Q: Jak řešit posměšky ve školce kvůli váze dítěte?
A: Doporučuje se konzultovat situaci s učitelkami, požádat o intervenci školky a využít pedagogicko‑psychologickou poradnu (odkaz na MŠMT: http://www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy... v diskuzi byla také navržena rodinná poradna/psychologická podpora (http://www.amrp.cz).
Q: Jaké konkrétní stravovací změny byly v diskuzi doporučovány?
A: Uváděly se rodinné změny jídelníčku: bohatá snídaně, max. 5–6 jídel denně, více zeleniny, libové maso (hovězí, kuřecí), celozrnné přílohy (tmavá rýže, celozrnný kuskus), luštěniny (červená čočka) a nízkotučný tvaroh s domácí marmeládou bez cukru.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyšetření u dětského endokrinologa, základní laboratorní testy a vyloučení hormonálních poruch jsou prvním krokem u dítěte s neobvyklou nadváhou.
- Pokud lékařské vyšetření nic neodhalí, doporučuje se konzultace s nutričním terapeutem/dietologem a úprava stravovacích návyků celé rodiny.
- Psychologická a školní podpora dítěte proti šikaně je důležitá pro duševní zdraví a dlouhodobé zvládání problému.
Sporné názory
- Problém může být buď genetický (stavba těla po předcích, dědičnost), nebo převážně způsoben stravováním a návyky rodiny; obě možnosti byly v diskuzi uváděny jako možné příčiny.
Otevřené otázky
- Jak přesně určit příčinu výrazné nadváhy u konkrétního dítěte v případě, že standardní testy (krev, moč, ŠŽ, EKG, sono) jsou v normě.
- Jaké dlouhodobé výsledky přinese klidová kalorimetrie a zda je dostupná nebo hrazená v běžné ambulantní péči.
Zmíněné značky a firmy
VFN Praha, Obesitas (obezitologická pracoviště), AMRP, MŠMT, McDonald
Zmíněné produkty a metody
klidová kalorimetrie, BMI, měření složení těla (procento tuku, vody, svalů), vyšetření štítné žlázy (sonografie ŠŽ), krevní testy, moč, genetické vyšetření, endokrinologie, nutriční poradce/nutriční terapeut, dietolog, psycholog, rodinná poradna, obezitologická pracoviště, zumba
Místa a osoby
Plzeň, Západní Čechy, VFN Praha, Ing. Havlickem
@zuzik24 ano, i já jsem tam naběhla, ale paní učitelka mi vše popřela, prý si dětičky často vymýšlí.
Samozdřejmě, vím, že si dětičky vymýšlí. Ale pochybuji, že by si vymysleli dvě holčičky to samé a navíc chudinka Adí mi tu noc ani nespala. Druhý den nechtěla do školky, protože už nikam prý chodit nebude, když má tak velké bříško. ☹
nyní mám Adí týden doma, je veselá a už na to nemyslí. Tedy alespoň do té doby, než se zase setká z nikým kdo nemá rozum. Každopádně na tanečky už ji nedostanu. Poohlédneme se po jiných.
mě se také zdá, že udržet Adí na této váze 3 roky je nereálné.. ☹ ale snažit se určitě budeme.
@gamoad jak píšeš o tom tanečním kroužku, něco podobného bylo ted v pondělí i v našem kroužku. Jsou tam drobnější holčičky jako třeba moje dcerka, a potom holčičky oplácanější, a pár bych řekla hodně oplácaných - ale tady je problém co jsem si tak všimla, že zrovna ty holčičky co jsou nejoplácanější, vždy mají nějakou mlsku do tanečků, sladké pití apod. A proč to píšu, zrovna v pondělí paní učitelka v tanečkách té jedné silnější holčičce říká, při učení toho tanečku, že teda než se zvedne, že to je doba apod. Ano ty holčičky jsou méně mrštné, nejsou tak pohyblivé, ale je vidět jak je to baví .... a ta poznámka mi byla až líto, i když to nebylo mé dítě. TAkže když ani dospělí "nemají rozum", tak co potom děti ve školce, které to slyší od dospělých.
@tajemna30 právě to je mě i ostatním dopělím záhadou, protože Adí je i přez to, že je oplácaná pohyblivá stejně
Jako ostatní dětičky, které jsou štíhlé. Je ale pravda, že je dříve unavená. Několikrát se nám i stalo, že z ni čeho nic usnula na toaletě, nebo při jídle. Usne třeba i při hraní na zemi.
Ale to se opavdu stává až při opravdu namáhavém dni.
@gamoad no tak to bych teda asi taky vybuchla.. a omezila styk.. jako chápu, že někteří lidé to dělají ze strachu aby dítě nebylo tlkusté a netrpělo.. ale tímto ho ničí daleko víc, než Ti ostatní.. to je hnus.. z tohodle opravdu může vzejít později anorexie, bulimie a pod.. a pak se bát o život dítěte, protože nejí, ale má v 15ti 30 kg je daleko horší.. opravdu tady nezbyde než Adi podporovat a zvyšovat jí sebevědomí.. a možná i díky tomu třeba bude chytřejší než děti stejného věku a posune ji to někam dál.. každopádně to bude hlavně na vás jako rodičích, abyst eji podpořili.. přeju hodně síly..

@atinkaa Ahojky, mockát děkujeme 🙂 hned v pondělí zavolám do té poradny v Plzni a objednáme se. I já tajně doufám, že z toho Adí vyroste. Snad nezanevře do té doby na lidí. Adélka je opravdu veselá holčička, má v sobě tolika lásky ke druhým. Rychle se učí nové věci, nádherně zpívá. Je to opravdu zlatíčko.
Má obrovskou radost i z maličkostí.
Často řešíme třeba i oblečení. Starší dcera (7) už má čančací období. Vždy je mi do pláče, když se Adí třeba líbí nejáké šatičky a bohužel se do nich nevejde.
Oporu u paní učitelky ve školce určitě máme. Dětem se to snaží stále dokola vysvětlovat, ale incidenty se stále opakují. Myslím, že to bude tím, že to dětičky slyší doma.
V létě jsme byli na procházce a před námi nasedala obézní paní k nějákému pánovi do auta. Ještě než zavřela dveře od auta, podívala se na nás a prohlásila- Fuj, to je ale odporně tlustý dítě... samozdřejmě to Adí slyšela. Lidská hloupost opravdu nezná mezí.
Za srdíčka mockrát děkujeme, Adélí moc potěšili 🙂
přejeme Vám jen vše krásné a hlavně zdravíčko! ♡♡♡