Afektivní respirační záchvat, máte zkušenost?

krizmiska
18. led 2015

Máte někdo zkušenost s afektivním respiračním záchvatem?

jandl
22. led 2015

Syn měl,naštěstí ne často,vyrostl z toho.Vypadá to děsivě,vteřiny se vlečou,ale nakonec se vzpamatuje.
Nejsem schopná si vzpomenout jméno uživatelky,která to tu řešila.Měli to častěji,hned zůstali v nemocnici na všechna vyšetření a stejně je poslali domů,kde dostal další záchvat.Pak jsem četla pěkný článek na toto téma,ale praktická rada žádná. Já jsem své dítě musela chytit,aby si neublížilo nárazem na zem,zeď.

makytka.f
14. únor 2015

Zdravím, mám s těmito záchvaty docela zkušenosti. Syn je měl již od 6měsíců a občas ho to chytne ještě teď v 5,5letech. A dcera 17měsíců má už za sebou tři takové záchvaty. jestli se chcete na něco zeptat, tak Klidně napište. Pokud budu vědět, ráda odpovím. 🙂

jge
14. únor 2015

Tak vcera jsme meli prvni zachvat, myslela jsem, ze to nedam. Dcerka, 22 mesicu, cely den nespala, byla unavena a nechtela si vzit vecer plinku, tim to zacalo, plakala, plakala a pak najednou ticho, ja na manzela, ona nedycha, popadla jsem ji a lehce zatrasla, pak prisla k sobe. Pak jsem ji asi pul hodiny pozorovala, zda je vse OK a za noc nekolikrat kontrolovala.

tygrous
14. únor 2015

Syn taky párkrát měl, byly to šílené vteřiny... pomáhalo fouknout do pusy, pak se nadechl. Teď mu budou 3 roky, naposledy to měl loni v létě (tedy v 2,5 letech). Byli jsme i na neurologii, ale tam vše ok.

monasek84
15. únor 2015

@makytka.f prosim te a jaky maji tvoje deti spanek? Nas maly mel prvni zachvat pred tydnem, druhy v tydnu a dnes treti... tak o tom tak premyslim... on strasne spatne spi, vzbudi ho kazdy "prdnuti", ma strasne lehky spani, ze jestli to muze mit souvislost?

nasekuratko
15. únor 2015

Mladší syn taky trpí na záchvaty. Naštěstí jen ty drobné, že to trvá fakt pár vteřin a nadechne se.
Začalo to ale jedním velký záchvatem, kdy se bouchnul a přestal dýchat, trvalo to nekonečně dlouho, zmodral a měl vyděšený výraz. Nepomáhalo fouknutí, proplesknutí, nic... nakonec se nadechl, ale já brečela ještě dva dny z šoku. Byli jsme v nemocnici na vyšetřeních a vše ok. Od té doby to má jen když je hodně unavený (takže největší vliv na to má spánek a pravidelný režim), ale naštěstí jen ty lehké, kdy se fakt za chviličku nadechne.
Po příjezdu z nemocnice jsem tady byla psychicky vyřízená a tvrdila manželovi, že si na to nezvyknu.
Za 2 týdny skončil na JIP s akutní laryngitidou (spíše epiglotitidou), kdy se nám doma málem udusil a byl v hodně špatném stavu. Po tomto zážitku na afektivní záchvaty už tak nereaguji. Prostě čekám s klidem, až se nadechne a nechává mě to ledově chladnou. Dítě se vždy nadechne!
Tím to nechci nijak zlehčovat, je to strašné, já vím. Ale jsou bohužel i horší nemoci, které narozdíl od záchvatů, ohrožují život.

monasek84
15. únor 2015

@nasekuratko ahoj, jak prosim probihala ta prvotni vysetreni?

nasekuratko
15. únor 2015

@monasek84 udělali vyšetření na neurologii, aby vyloučili epilepsii. A vzali krev a moč.

makytka.f
15. únor 2015

@monasek84 naše děti spí oba dobře. Je teda pravda, že mají každý svůj pokoj. Ale víme, že když spí tak prostě spí a jen tak je něco neprobudí.

gudyy
25. únor 2015

Trpěly mě na to obě děti, záchvaty skoro každý den - při bolesti, když se někde bouchly , při vztekaní..... Oči vsloup, modré rty, šedý obličej, nepřítomný výraz a pak dlouhé vzpamatovávání se. Nikdy nezabíralo nějaké foukání , vždy jsem bězela do sprchy, tam osprchovala zátylek studenou vodou. Když jsem to ještě neznala, sprchovala jsem jim hlavu, pak jsem se dozvěděla, že centrum dýchání je v zátylku a ten stačí ovlažit. V pěti letech to jako mávnutím proutku přešlo, ale vzpomínám na to nerada, ač to bylo časté, stejně se mi vždycky ještě půl dne potom klepaly kolena.

iret
27. únor 2015

Ahojte holky, s afektivními záchvaty bojujeme už skoro rok........
@makytka.f
@jandl
@nasekuratko
@gudyy
Holky prosím, jak probíhají záchvaty u vás......mělo někdy vaše dítě křeč žvýkacích svalů? zapadlý jazyk? oči šilhající k nosu???
Nějak si stále nejsem jistá,že máme jen afektivní záchvaty....Už jsem podstoupili jeden pobyt v nemocnici a několik EEG-vše negativní,ale bylo mi řečeno,že dokud neprodělá záchvat přímo při monitorování-nelze epi vyloučit...... Jeden neurolog si tak pro sebe povídal,že někdy může afektivní záchvat přejít v epileptický..ale opět jsem nikde nic nevyčetla.....
Mě se už nikam nechce, na žádné testování,jsem už utahaná ze všech těch no asi, snad, nebojte se.........
Ale na druhou stranu jsem se nikde ještě nedočetla o tom,že by při afektivním záchvatu mělo nějaké dítě tu křeč....proto pátrám dál.........
Máme žádanku ještě do Motole nebo Krče..........

Máte někdo podobné zkušenosti? Děkuju

nasekuratko
27. únor 2015

@iret tak s ničím takovým nemám zkušenost. ☹ U nás jde opravdu jen o krátké zastavení dechu, případně zmodrání. Nic jiného. To, co popisuješ, se mi taky nějak nezdá. Jak často se vám to stává? ☹
Nechcete zkusit něco alternativního?

iret
27. únor 2015

@nasekuratko děkuju za odpověď. Měl to víc jak půl roku v průměru jednou do týdne, jednou za 14 těžší forma, zbytek "lehčí". Pak byla chvíli pauza-doufala jsem,že už to odeznělo....A opět se nám to vrátilo, asi stejný interval.....
Krátké apnoe už ani nevnímám a nepočítám.
Alternativního? Co? K ničemu jsem se nedostala..... Já spíš řeším, co to je, teprve pak čím a jak malému pomoc........ ☹

nasekuratko
27. únor 2015

@iret pokud jste na facebooku, zkuste si najít skupinu Alterna -mně tam už hodněkrát super pomohli. I když některé odpovědi jsou divné, ale opravdu se tam každý snaží pomoct a jsou tam vzdělaní lidi, kteří umí v dost případech poradit lépe než doktoři. 😖

Ale jinak nám teda nejvíc pomohlo udělat pravidelný režim pro syna. Nepřetahovat ho, dávat ho pravidelně spát každý den, dopřát mu odpočinek atd. Například jakmile jdeme na nějakou oslavu, kde je hodně lidí, on tam běhá s dětma apod. a je unavený, tak je jistota, že záchvat mít bude. Ale má fakt už jen slabé záchvaty, které trvají chviličku. Teď teda už 2 měsíce vůbec nic.

gudyy
28. únor 2015

Tu pusu měli většinou trošku otevřenou a jakoby v úsměvu, nevím, jak to přesně popsat, oči vsloup. Pak modrošedé rty a šedý obličej. Pak byli minimálně čtvrtl hodiny naprosto vyčerpaní. Jinak jsem se snažila vyvarovat spuštěčů - bolesti, vztekání, atd. .., ale ani tohle nelze úplně eliminovat.

jandl
1. bře 2015

@iret Tak u nás to nebylo pravidelně,až tak hrozné snad ne.Je mu 9 let,tak je to už zapomenuto.Přeju,ať z toho brzy vyrostete.

iret
2. bře 2015

@nasekuratko
děkuju za odpověď....jj, pravidelný režim,spánek..to máme taky tak.....

@gudyy
@jandl
i vám děkuju za odpovědi
a moc se těším na dobu,kdy to bude za námi, děkuju

jitulinka123
29. čer 2016
jitulinka123
29. čer 2016

@makytka.f dobry den,dcera trpí hodne na afektivni zachvaty ,přešlo to vaše deti? Jsme z toho nestastni

pav_la
29. čer 2016

Našemu synovi se to stávalo, když se uhodil do hlavy. Prohnuty do luku, oci v sloup, nedychal, nekdy skuby koncetinami. Potom velké vyčerpání. Neurolozka udělala pro jistotu EEG, to bylo ok. Teď mu budou 4 roky a už půl roku bez záchvatu. Tak snad už to máme za sebou. Přejde to prý s věkem.

jitulinka123
29. čer 2016

@iret dobry den,mohu se zeptat ,zda zachvaty afektivni odeznely ,? Mam dceru,trpí tim a mívala také křeče .ty uz ted sice nema,ale stale "odpadava" pri bolesti nebo vzteku a to ji je 2 a pul ..uz jsě nekdy zoufala

mamamomo
30. čer 2016

Dobry den, mam skoro rocni dceru a
bohuzel ma take tyto afektivni respiracni zachvaty ☹ prvni prisel, kdyz ji bylo sedm mesicu. Z pocatku vzdy prestala dychat, omdlela, zacala modrat, mela pootevrene rty, oci v sloup, malatna, proste jako hadrova panenka....postupem casu se behem techto zachvatu dostavala do krece, byla jakoby v "jinem svete", vzdy jsme ji probrali vodou. Pri poslednim zachvazu jsme ale uz museli zavolat zachranku ☹ voda na probrani nezabirala, krece do celeho tela, oci v sloup, lapave dechy, sliny u pusy...
Krece zastavil az diazepam, ktery ji lekar dal..... Prosli jsme radou vysetreni a vysledek - vse v poradku. Mel nekdo take takhle tezky prubeh techto zachvatu??? Strasne spatne se s tim smiruju a mam strach ji davat nekomu hlidat. Vim, ze jsou horsi veci, ze z toho vyroste, ale kdo zazil, vi o cem mluvim....

jitulinka123
1. črc 2016

@mamamomo dobry den,ano moje dcera .pokud chcete ,muzeme si napsat