Akné ve 4 měsících?
Stručné shrnutí
- Dětské akné se u kojenců objevuje kolem 3–4 měsíců a účastníci diskuze uváděli, že často vymizí do cca 3 měsíců nebo během několika týdnů.
- Domácí opatření doporučovaná v diskuzi zahrnovala omývání černým čajem (připraveným z 2 pytlíků do hrnku a vlejeným do vaničky), mazání Sudocremem a Bepanthenem a pravidelnou hygienu vodou.
- Lékařské možnosti zmiňované v diskuzi zahrnovaly Imazol předepsaný pediatrem, Holtovu mast míchanou v lékárně a Jarischův roztok k potírání; při těžším průběhu byly uvedeny i lokální kortikoidy.
Nejčastější otázky
Q: Jak léčit dětské akné u 3měsíčního dítěte?
A: V diskuzi rodiče jako první opatření uváděli omývání vodou nebo černým čajem (2 pytlíky do hrnku, vlít do vaničky), mazání Sudocremem (obsahuje zinek) nebo Bepanthenem; pediatr může předepsat Imazol a v lékárně míchanou Holtovu mast s následným potíráním Jarischovým roztokem.
Q: Za jak dlouho obvykle akné u kojence zmizí?
A: V diskuzi většina rodičů uvedla zlepšení do 3 měsíců nebo během několika týdnů; jeden příspěvek popisoval vymizení za cca 10 dnů po Holtově masti a Jarischově roztoku.
Q: Jak připravit obklad nebo koupel z černého čaje pro omývání obličeje dítěte?
A: Recept uveden v diskuzi: 2 pytlíky černého čaje na hrnek vody, tento nálev vlít do vaničky a omývat nebo při přebalování potírat postižená místa.
Q: Kdy použít kortikoidy na dětské akné?
A: V diskuzi bylo zmíněno, že lékaři mohou doporučit lokální kortikoidy při závažnějším průběhu; někteří rodiče potvrdili, že kortikoidy v těžších případech pomohly.
Q: Jaké konkrétní masti nebo roztoky byly v diskuzi doporučeny lékařem?
A: V diskuzi byly zmíněny Imazol předepsaný pediatrem, Holtova mast míchaná v lékárně a Jarischův roztok na potírání.
Q: Co bychom při dětském akné neměli dělat?
A: Diskuze důrazně doporučila pupínky nevymačkávat a nepropichovat; některé příspěvky také radily nemažet zbytečně, pokud pomáhá pouze omývání.
Závěry z diskuze
Shoda
- Omývání černým čajem a pravidelná hygiena vodou byly opakovaně uváděny jako užitečné domácí prostředky.
- Většina rodičů uvedla, že dětské akné obvykle ustupuje samo do přibližně 3 měsíců nebo během několika týdnů.
- Pupínky se nemají vymačkávat ani propichovat.
Sporné názory
- Někteří považovali změny za klasické dětské akné, jiní je označovali za reakci těla na vnější prostředí.
- Někteří doporučovali pouze omývání a vyvarování se mazání, zatímco jiní doporučovali mazat Sudocremem nebo Bepanthenem.
- Použití lokálních kortikoidů bylo vnímáno jako užitečné v těžších případech, ale také jako krok vyžadující opatrnost.
Otevřené otázky
- Kdy přesně je nutné vyhledat kožního lékaře místo domácí péče nebo konzultace s pediatrem?
- Které konkrétní lokální preparáty (Imazol vs. kortikoidy vs. Holtova mast) jsou nejúčinnější a nejbezpečnější pro různé stupně dětského akné?
- Jaký je skutečný přínos prostředků jako repík nebo hypermangan proti akné u kojenců?
Zmíněné značky a firmy
Sudocrem, Imazol, Bepanthen, Bepanthen Sensiderm, Holtova mast, Jarischův roztok
Zmíněné produkty a metody
dětské akné, omývání černým čajem (2 pytlíky do hrnku a vlít do vaničky), Sudocrem, Bepanthen, Bepanthen Sensiderm, Imazol, Holtova mast míchaná v lékárně, Jarischův roztok, lokální kortikoidy, hypermangan (manganistan draselný), repík, mytí vodou, nekontaktní péče (nevytlačovat pupínky), koupání v černém čaji
Místa a osoby
žádné
Náš malej měl dětské akné, ale do 3 měsíců to zmizelo... občas jsem potřela řepíkem, když jsem si vzpomněla... ale měl to spíš jako takovou krupičku, malý pupínky... Dětská by Ti nepomohla?
@pavlinecenka Tak každý dítě je individuální, ono to určitě přejde, uvidíš 😉 A co namazat sudocremem? Ten by na to mohl zabrat, je v tom zinek...
Mazala sem sudocremem i imazolem omyvala cernym cajem a porad to stavkuje 🙂 jeste dam sanci tomu sudocremu po druhe.
Zkus ten repik,ten by taky mohl pomoct...ja vim,ze dr.mi rikala,ze kdyz je to v horsi fazi,ze jsou na to kortikoidy...
@pavlinecenka kdyz je nejhur,tak i za ne je clovek rad.. jsem atopik,takze vim,ze,kdyz je nejhur,jsou kortikoidy fajn...
@pucmelinka me taky ne jednou. Kdyz si atopik ,tak myslis ze.to bude taky atopicke?
@pavlinecenka Ano Karolinka to mela taky, mudr mi doporucila odvar z cerneho caje a omyvat tim a poradne denne umyvat oblicej, nejlepe vodou, male se to ztratilo za chvilku a na kozni jsme nemuseli, pomohl voda cerny caj, zkus to a uvidis jestli to ma nejaky ucinek.
@pavlinecenka jako myslíš u Tvýho malýho? To mi nepřijde... To vypadá jinak... Tohle fakt vypadá jako akné, což je ta lepší varianta.
@pucmelinka dekuji za uklidneni 🙂 jeste se mu udelalo.pod krkem cosi ale prikladam to k.tomu ze si blinkne a zapari, zkusim nafotit zitra. Jsem s toho uplne vypleskla, prvni kluk je jak rybka ani pupinek
@pavlinecenka njn,co nadelas...to pod krkem jsme meli v lete taky...umyj to cistou vodou,poradne vysus a namaz slabou vrstvou sudocremu,to mi rekla dr...a za dva tri dny byl klidek...
Taky to mel z toho ublinkavani...
Já jsem malého potírala černým čajem a mazala to Bepanthenem. Zlepšilo se to, a pak zmizelo samo úplně 🙂
@pavlinecenka to teda jo...malej to mel jen v tom zahybu a vylozene jen carku...zkus ten sudocrem a repik,to by mohlo zabrat...a detska dr.nic neporadila?
@pucmelinka ta me dala imazol 🙂 ale nvm no mela sem se lip.ucit a stat se kozni :D
Měli jsme akné také, už jsme si to nesli z porodnice a doma se to ještě zhoršilo. Paní doktorka nám okamžitě napsala recept na Holtovu mast, kterou míchali v lékárně a také Jarischův roztok na potírání a během dne se to začalo zlepšovat a cca do deseti dnů zmizelo. Teď máme sedm týdnů a občas se objeví pupínek.
@pavlinecenka jeste mi napadl hypermangan,tchyne v tom koupala svagrovou a ja si tim v puberte cistila ksichtik...ale na to se zeptej dr.,nebo v lekarne...
@pavlinecenka jen k mastickam, rada koznich potizi se nejdriv pri lecbe vyrazne zhorsi, ale pak uz nove pupinky nenaskacou, to zhorseni je vetsinou dane tim, ze se kuze cisti, hodnotit je treba az tak po mesici
To není akné, je to jen reakce tělíčka na vnější prostředí. Dcerka to měla taky. Koupejte ho v černém čaji (do hrnku 2 pytlíky a pak vlít do vaničky) a při každém přebalování ho silným černým čajem poťupkejte. Ničím to nemažte, to je k ničemu. Hlavně to nevymačkávejte a nepropichujte.
@beruda cerny caj nam pomaha docela a nejsem az tak blba abych to mackala nebo propichavala :D jw to o 50% lepsi 🙂
Doporučuji černý čaj a mazat bepanthenem sensiderm, mazala jsem tím malého když to měl taky. Ale chce to čas, postupně to vymizí 🙂
@pavlinecenka nemyslela jsem to zle, ony to některé starší generace stále doporučují dělat, tak jen pro jistotu...
@beruda ja vim, ze ne. Od starych generaci si radu beru ale jen takovou jakou chci :D jinak vse delam podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi... obcas pekne tapu :D
@pavlinecenka Jo dela se ji to i ted nekdy a to ma dva roky, Proste kdyz se zpoti, tak ji to treba druhy den vyskoci, ale umyjeme mydlem vodou a tim odvarem a dalsi den je to zase v pohode, ted jak je chladno se ji to dela taky.



Mate zkusenost nektera?