Autismus a hyperaktivita. Máte podobnou zkušenost?

geilinka
27. pro 2019

Ahoj mam dva syny a stale casteji slycham, ze starsi je hyperaktivni ci ma ADHD a mladsi, ze je autista...rada bych si precetla i vase zkusenosti. Zaroven padaji nazory, ze starsi syn je pozadu ve vyvoji.

Starsi syn - Hyperaktivita/ ADHD - aktualne 3roky 5m
Je akcni. Sedi od 5m, leze od 7m chodi od 13m
Mluvit zacal tak nejak az s nastupem do skolky, presto preferuje vlastni slovnik (agec-zadek, baboc- bramburky) apod. Basnicky neumi (nema zajem)barvy se uci pomalu zviratka mu jdou lepe....c celkove se nerad uci stylem koukej kravicka dela buu...nenutim ho do toho a venujeme se modelovani nebo malovani coz ho trd moc bavi. Ma potrebu vsechno zkoumat v cekarne v ordinaci. Pokud nedosahne sam si prinese zidli nebo neco po cem vyleze...aktualne teda ma i obdobi vzdoru.

Mladsi syn - autismus - 22m
Sedi od 5m, stoji od 5m leze od 6m chodi od neceleho roka...celkove hodne napadobuje bratra jen preci jen vic mluvi je vynalezavy a take hodne aktivni. U nej na udajny autismus ukazuje to, ze kdyz se mu neco zakaze okamzite ,,zhadrovati, bud se zvrati dozadu nebo se sveze na zem na bricho, zadny krik nic...staci treba plesknout trochu pres ruku kdyz saha na troubu (vysvetlovani nepomaha) a okamzite se zvrati do zadu nebo lehne na bricho ...

Oba jsou akcni, oba zkousi odmlouvat, oba se snazi porusovat zakazy, oba jsou vynalezavi. Pokud delame cinnost, ktera je zaujme vydrzi u toho klidne hodinu, ale pokud je to nebavi delaji koniny nebo moje snahy proste ignoruji... Snazim se je nenutit treba do basnicek (hlavne starsiho) a cekam az k tomu dojdou sami...

Presto manzel, moje mama, chyne i sirsi rodina se shoduji na vyse zminenych diagnozach. Starsimu detska doktorka doporucuje vysetreni neurologa (neboji e v ordinaci). Ve skolce byl problem akorat zpocatku, ze bral syn hracky. Jinak rikaji, ze je zivejsi, ale o nejake poruse se nemluvilo. mate nekdo podobne zkusenosti?

Sladke maji minimalne na ,,mlsani" dostavaji ovoce krajene do misky preferuji kaki,hrusky a jablkaporusovat zakaz...presto si ja osobne myslim, ze ani jednu z poruch nema

geilinka
autor
28. pro 2019

@zajiczek on nechce obrizku, ale na pretazeni v narkoze pri jinem zakroku nevidi problem. Doktori by to prece jinak nedelali a tak je to se vsim...on i manzel zkousel dudliky na radu tchyne nejen do medu ale i laku od okurek....celkove se nase deti vymykaji standardu na ktery jsou zvykli...tchyne ma sve zazite a moje mama zase bere jako dogma tabulky a deti tim padem nikam nezapadaji...me prekvapilo i to, ze ty diagnoz rekli vsichni v podstate stejne..

veronikav31
28. pro 2019

@geilinka prosím tě, moje děti se chování taky vymykají tabulkám, syn dokonce i velikostním a hmotnostním tabulkám-je hluboko pod nimi, to by tvoje máma řekla že ho týráme hlady...ale je to normální zdravé dítě,které je hodně aktivní,tak hned vše spálí

geilinka
autor
28. pro 2019

@veronikav31 Taky nedrzime optimalni tabulkove hodnoty hmotnosti...zaver? Jsou podvyziveni a doktorka uplne blba

meronym
28. pro 2019

@geilinka Obdivuji Vas. Kdyby nekdo cpe memu diteti dudlik s medem/lakem, tak ho poslu do p*dele tak razne, ze uz ani nepipne. Proc chteji synum kazit zuby a deformovat chrup? Muj syn taky dudlik nechtel, o problem mene - nemuseli jsme ho oducovat. Celkove maji vasi pribuzni stredoveke metody. Nenechejte se zvyklat. Pro klid duse treba zajdete k psychologovi a pak jim vysledky vysetreni omlatte o hlavu.

meronym
28. pro 2019

@geilinka PS: U starsich lidi byva casto problem, ze cas jim vzpominky obrousil a oni si uz opravdu nevybavuji, jak jejich deti skutecne zlobily a melou nesmysly o dnesni rozmazlene/neschopne generaci.

veronikav31
28. pro 2019

@geilinka podvyživené dítě by nebylo aktivní,bylo by unavené,hodně spavé protože by nemělo dost živin na aktivitu.A to u nás nehrozí, syn je aktivní víc než malé děti,přes den nespí už vůbec,málokdy se zastaví,je neúnavný,i doktorka mu nechala nabrat krev a vše naprosto v pořádku,jak vitamíny,tak minerály,nic mu nechybí

martt
28. pro 2019

@geilinka Jeste, že neviděli našeho syna. Je chodící reklama na hlad. Od narození nebyl tabulkové dítě a ani asi nikdy nebude. Někdo má hold rychlejší spalování. Na víc pokud jsou děti živější, tak to spali dřív než ty méně aktivnější děti. Opravdu ty řeči se snaž házet za hlavu ať si říkají co chtějí a dej na svůj pocit matky. Věř mi, že pokud by se něco dělo, tak první kdo pojme podezření budeš ty sama.

zajiczek
28. pro 2019

@geilinka Narkoza je pro lidsky organismus velka zatez, natoz pro detske telicko. Vas muz si hleda snadna reseni bez domysleni dusledku. Uvest dite do vyvolaneho spanku dobrovolne kvuli necemu, co muzete obstarat sama a postupne a prirozene - pardon, ale vas manzel je asi z jine planety nebo ja nevim.
Kdyby se kolem me vyrojili takovi pribuzni, rozhpdla byvh se vse vzit do vlastnich rukou. Dle sve intuice a rozumu. Koneckoncu, vy jste s nimi nejdele behem dne a muzete ledascos ovlivnit bez jejich pitomych rad.
A nereste furt, ze oni nezavisle na sobe neco a cosi avsimli si a pod. Pokud chcete resit zdravi a vyvin vasich deti, delejte to dle vaseho selskeho rozumu a tehdy, kdyz vas samotnou neco ponukne.
A zmente si detskou doktorku.

geilinka
autor
29. pro 2019

@zajiczek ne on syn byl na operaci nesestoupleho varlete a manzel chtel pri te prilezitosti aby mu pretahli predkozku...

geilinka
autor
29. pro 2019

Kazdopadne vsem moc dekuju. Se starsim navstivim psychologa a kdyz se ukaze, ze mu nic neni omlatim jim to o hlavu vsem.....ikdyz stejne budu hlavne od mamy poslouchat, ze jsem si vybrala divneho doktora

zajiczek
29. pro 2019

@geilinka ach tak, nepochopila jsem uned, ale i tak se v podstate nic nemeni na tom, co jsem psala. Ale i tak bych na svem miste nesouhlasila. Je to zakrok navic, neprirozene jeho vyvinu. ( myslim tim tu predkozku, ne varlatko) Priroda zaridila telo velmi chytre a vi, proc se predkozka uvolnuje postupne, casem. (Riziko infekci a pod.)

zajiczek
29. pro 2019

@geilinka Preju vam a vasim detem klidnou atmosferu a slabnouci frekvenci odsuzujicich domnenek od vasich pribuznych. Navsteva psychologa bude jenom dobrou zkusenosti a navic se clovek treba dovi nejake dobre rady a doporuceni. Hlavne se o vyberu psychologa nebavte s nimi, ale reste si to sama nebo s doporuceni od nekoho, kdo ma prijemnou zkusenost.

lenkanou
4. čer 2021

@mcellinka mému synovi je právě teď 7 let a má úplně stejný problém s tím pozdravem a ještě i jiné zvláštnosti 😀 můžu se zeptat jak to vypadá po dvou letech, jestli to nejak odeznívá postupně? Děkuji

mcellinka
1. črc 2021

@lenkanou Už je to lepší . Emocionálně je stále nevyzrálí ( bude mu ze 4 měsíce 9 let ) . Teď když ho někdo nepozdraví tak mi říká že nechápe proč lidi nezdraví , Že je to neslušné a jde dál. Ale taky má stále různé zvláštnosti. Zvykla jsem si 😂 . Musím říct že i hodně pomohla škola a berou ho takového jaký je. Třeba s tím věčným brečením kvůli všemu. Že si sním někdo nechce hrát, že už jde domu z družiny atd., atd. Ale třeba paní vychovatelka v družině s ním vyrobila antistresový balónek a on si ho pak když je naštvaný třeba , mačká 🙂 . Takže na závěr , ano je to lepší , ale musí se mu stále vysvětlovat a vysvětlovat 🙂

geilinka
autor
5. črc 2021

Zdravim. Omlouvam se za pozdni reakci po nastupu do prace jsem rada ze vsechno nejak zkoordinuju....nicmene:
Navsteva detskeho psychologa - dite je bystre, naznaky nejake poruchy tam spatreny nebyly, dyn byl v obdobi vzdoru a proste zkousel nase hranice, jak moc jsme jednotni v nazorech s manzelem atd...ted mu bude 5 let postupne se to trochu unirnilo u starsiho syna zacal vic respektovat pravidla,ikdyz taky ma sve chvilky...mladsi momentalne 3 roky a par mesicu je v onom obdobi vzdoru a je na facku jak se rika...na vsechno co nechce ma odpoved ,,ja neumim ja nevim,,

Jelikoz oba synove jsou dost samostatni (lec ve veceh ktere nejsou uplne vhodne : starsi mi jednou rano potaji potichoucku uvaril - ve varne konvici - vodu na polevku do hn8cku, kteroubi zalil a prinesl, me zdeseni kdyz me probudils varicim hrnkemnu hlavy bylo nepopsatelne , takze zamykame do kuchyne)lec tyzo a dalsi drobne kousky nas vedli po dohode s psycholozkou vlozit synum do ruky svuj dil zodpovednosti kdyz uz o ni stoji...
Oba dostali kvetinac s kytkou, kterou zalevaji, maji na starost peci o fenku (jeden vodu, druhy krmivo - samozrejme s mym dohledem svuj dil prace pri vareni - krajeni zeleniny, michani v hrnci atd coz zase prineslo uspech v tom smeru, ze kdyz si to sami ,,uvari,, tak to ochotneji sni....sami si pod dohledem mazou chleb apod...
Pani doktorka doporucila i smes bylin ktere jsou dost drahe teda ale zkusili jsme jestli to melo efekt nebo to zmenil nas pristup nevim....
U zachvatu vzteku bylo dulezite vyvarovat se chvili kdy uz s nim nehne nic....

Stran pristupu rodiny se nic moc nezmenilo...helikoz jsou kluci blizko u sebe snazime se aby kdyz chce treba tchyne dat neco jednomu, aby mela ne o podobneho i pro druheho..coz je problem protoze ,,za ni to proste neexistovalo,, (jenze ona taky mela deti od sebe 3 roky a zajmy meli uplne jine)
Naposled byla scena, kdy tchyne donesla tasticku s mimonem, jen jednu a nic vic...mimone maji radi oba kluci a oba miluji tasticky jde maji na cestach sve poklady ... vyustilo to v plac protoze tasticku dala starsimu, mladsi plakal tak zacala ,,ale ty jsi starsi tak ji dej mladsimu....,, proste spatne a vina padla na mou hlavu...ja tasticku zabavila s tim ze bud sezenu nebo usiju stejnou a s tim se kluci nejak smirili...a kdyz jsem sehnala material usila jsem jednu napodobeninu.....coz podle tchyne jsem magor sit v ruce ,,kabelku,, a ze jsem si tohle zavinila sama ze musi vzdycky neco mit oba....
Mozna jp, ale me to prijde fer...ted je ucime ze na narozeniny dostava jen jeden dort , jen jeden fouka a druhy ma jen drobnost a to uz trosicku vnimaji.....

Nesnazim se ani o nevychovu ani prehnany rad...snazim se najit zlatou stedni cestu a predevsim hledam metody a veci ktere uklidni me osobne, protoze muj stes je velkou prekazkou, kterou uz resim i s psychologem nebot stres z toho co se stane (vbehnuti pod auto, spadne barak apod negativne dopada i na ne a u me obcas prerusta do paniky...coz se trosku taky dari zlepsit)

Dalsi klicovou vecu bylo naucit starsiho syna vyventilovat svoji energii nejak rozume...
Coz se ne vzdy dari, ale nejake uspechy to ma...treva spilecne cvicime nebo pustim oblibene tanecni video a u toho teda delam jen obecenstvo,....

Problemy srran lekaru a mych nazoru kontra nazory vsech okolo jsou stale stejne...
Ja nechci ockovat dite tyden po nemoci a pri vlne veder lekarka tvrdi, ze je to v poradku neb jde stejne o projev alergie...rodina je presvedcena, ze by to doktorka nerikala kdyby to nebyla pravda ja jsem zase presvedcena, ze je to zatez a dokud budou okolnosti zatezujici organismus
A)vedra
B)bezprostredne prodelana nebo dosud trvajici infekce dychacich cest pripad e strevni ci jina viroza
C) v pripade ze syn bude alergik nebudu ockovat pokud bude trvat sezona kdy pokvete treba dany alergen apod...

Nicmene jsem udajna biomatka,ci je expertem z facebooku a doktori to vi lepe....mozna jo mozna ne, ale myslim ze mesic ci dva odklad vakciny nikoho nezabije....
A je to se vsim....