Bakerova cysta, máte zkušenost?

misellll
1. únor 2014

Ahoj holky není to ani dva týdny co jsem sem psala kvůli dceři 2 cm uzlině na krku....zatím všechny výsledky oki.Do toho malá nemocná a dnes jsem si všimla ohromné boule v podkolení jamce ☹ hned jsme jeli na pohotovost.Dcera už si tak půl roku občas stěžuje na bolest na onom místě.Ale nikdy tam nic neměla.I jsem o tom informovala našeho pediatra....bylo mi řečeno,že je to z růstu....že se nemám obávat.No dnes když jsme dorazili na chirurgickou ambulanci....doktor soudil,že by se mohlo jednat o bakerovu cystu....Na internetu jsem si o tom něco našla......ale moc tam toho není... ☹ takže další stres na víc.Jsme odesláni na ORT a chirurgii.V pondělí tam jedeme.Ale zase jsem vystrašená až na půdu.Už si připadam jak pitomá.Pořád něco!!!! 😠 Nemáte s touto diagnozou někdo zkušenost....či neobjevila se u někoho podobná boule v podkolení jamce???děkuju

ladaa20
1. únor 2014

@misellll Bakerova cysta

Bakerova cysta je nahromaděnou tekutinou v zadní části kolenního kloubu. Bakerova cysta je obvykle symptomem jiného problému, ale může se objevit také náhodně bez prokazatelného důvodu.

Může se Bakerova cysta šířit?

Rozhodně ne! Bakerova cysta neroste - nejedná se o tumor ani rakovinu a nemůže se dostat do dalších částí těla. Bakerova cysta je symptom, stejně jako například voda v koleni, akorát s tím rozdílem, že v případě Bakerovy cysty se tekutina hromadí v zadní části kloubu.

Proč mám Bakerovu cystu?

Bakerova cysta se objevuje obvykle tam, kde je chronický zánět nebo tekutina v kloubu. Tyto příznaky provázejí diagnózy artrózy, poranění menisku či vazů.

Jak se Bakerovy cysty zbavit?

Léčba Bakerovy cysty, tam kde je důsledkem problému uvnitř kolena, spočívá v léčbě původního onemocnění. Tato léčba může zahrnutovat protizánětlivé léky či injekce kortikoidů. Pomoci může také zapíchnutí jehly přímo do cysty a odsátí kapaliny. Tekutina je ale často velmi hustá a nejde odsát.

Pokud selže konzervativní léčba, lze zvážit operaci. Ta může zahrnovat řešení příčiny Bakerovy cysty a/nebo odstranění Bakerovy cysty samotné.

Regenraci kolene, ať už v rámci konzervativní nebo pooperační léčby, je dobré podpořit Geladrinkem Forte, který je určen právě k obnově a výživě kloubního systému.

Více zde: http://www.bolestkolena.cz/bakerova-cysta/

ivana354
2. únor 2014

@misellll ahoj, můj malý syn 3 roky ji ma taky. Naše doktorka nás poslala ke svému známému kolegovi na dětskou revmatologii, aby se zjistila příčina. Udělal ultrazvuk obou kolen a krevní rozbor, nezjistili z čeho to ma. Ale doporučili zatím čekat a sledovat. Odstraňuje se bud punkci nebo operativně. Našeho malyho to neboli, skáče, běhá a šílí jako dřív , takže nad odstraněním doktorka zatím neuvažuje a jenom ji při každé prohlídce kontroluje . Takže se neboj , to bude určitě dobrý.

misellll
autor
2. únor 2014

@ladaa20:Děkuji moc za info......tohle jsem na netu vůbec nenašla🙂mrknu ještě na tu celou stránku🙂ještě jednou děkuju

misellll
autor
2. únor 2014

@ivana354:ahoj,děkuju že jsi napsala.No u nás je právě problém v tom,že malou to bolí.....občas si na to stěžuje...Není to v závislosti na nějakou fyzickou zátěž.Ba naopak bych řekla,že jí to bolí častěji právě,když je v klidu 😕 No každopádně to má docela dost velké.Mi jí tedy ještě potvrzenou nemáme na revmatologii a ještě jednou na chirurgii jdeme teď v pondělí.Včera na to koukl pouze doktor na ambulanci.A do správy právě psal bakarova cysta-ovšem s otazníky......Tak jsem z toho zase jak na trní....V uterý jsme byli na krvi kvůli zvětšené uzlině...Do toho todle+malá má pěknou chřipajznu..... ☹ Já to říkám pořád,když se to ser*,tak pořádně 😒 Na víc dnes měla odjíždět se školkou na hory....Takže o to víc mě to mrzí...Krevní obraz a crp hotové máme,kvůli té uzlině....tak snad jí nebudou nabírat znova....Takže budete vyčkávat...?Jak veliké to má váš prďolka?Hlavní je že ho to neomezuje a nebolí ho to.....

ivana354
2. únor 2014

@misellll cysta je podle ultrazvuku 4 cm siroka a 1 cm dlouha. Nahmatala jsem ji nahodou pri oblekani v rijnu. Nase doktorka je sama revmatolozka, tak nas poslala ke svemu byvalemu kolegovi. Ta cysta muze byt priznakem nejakeho zanetu, ale obcas se objevi jenom tak. Proto chtela mit jistotu, ze synovi kolega koleno poradne prohlidne. Chirurgove a ortopedove to pry casto vyriznou bez hledani priciny. Syna to neboli a nezvetsuje se to, tak mame zatim doporuceno cekat. Kdyby ho to bolelo, tak asi doporuci to vyriznout. Jinak syn od kamaradky mel tu cystu taky. Nechala mu ji operativne odstranit, ale jenom proto, ze musel na obrizku, tak to vzali najednou, kdyz uz mel narkozu. A taky ho to pry nebolelo a nemel s tim problemy. Jenom po ty operaci dostal sadru od zhora az dolu na mesic. Takze byl mesic doma a nemohl do skolky.

ladaa20
2. únor 2014

@misellll ahojky neni za co, neboj bude to ok pokud ji poboliva tak ji nechte odstranit,ony vetsinou vic pobolivaji v klidu jelikož jak mala sedi tak si ji vlastne stlačuje taky na to zabira třezalka-mazat bud mastička nebo olejiček

misellll
autor
2. únor 2014

@ivanka354 @ladaa20 holky,ale malá má tu bouli šíleně velikou....je viditelná pouhým okem,takové jakoby vyklenutí ☹ všude čtu,že bakerova cysta není většinou až tak velká....u nás je to otok tak pomalu na deset cm:( já se z toho picnu...uklidňuji se,že to nemůže být nic hrozného,když má ten krevní obraz a cerp vpořádku...moc vám děkuji za rady a tipy a zkušenosti.......tu třezalku vyzkouším určitě......Jééééžiš ivanka354 měsíc sádru:( fíha no tak to je síla... ☹

misellll
autor
2. únor 2014

crp-jsem chtěla napsat

ladaa20
2. únor 2014

@misellll ted jsem si všimla,že tu maš ještě jednu diskuzi kde pišeš,že ma mala uzlinky i jinde,nechci tě zbytečně děsit,ale dělala dr odběry na boreliozu někdy je ta cysta pravě kvuli ni pokud nebyva problem v koleni jako artroza nejake poraneni atd chtělo by to udělat odběry na LB a jaka je citlivost na atb inkubačni doba muže byt ve vyjimečnych připadech i několik měsicu nepamatuješ si jestli neměla mala v lete nebo na podzim kliště ,neměla v posledni době po sobě červene skvrnky

misellll
autor
2. únor 2014

@ladaa20.....no v létě jsme leželi v nemocnici kvůli opakovaným horečkám...měla klíště...potvrdila se klíšťová encefalitida...brali i krev na LB...A ta byla vpořádku...od té doby,žádné klíště,nobo si toho nejsem vědoma...byla na prázdninách i u babičky,ale to by mi mamča jistě řekla.No tu zlinu stále zvětšenou má...brali ko a crp-ty byli vpořádku,ještě čekáme na toxoplazmozu a EBV.....tak vůbec netuším:/červené skvrny určitě také neměla....už aby byl zítřek a řekli nám co to je.....jsi moc hodná!

ladaa20
2. únor 2014

@misellll a za jak dlouho po přisati dělali ty odběry ony se na LB potvrdi nejdřive za 14 dni od nakazy,ale jsou pravě i připady kdy to trva dyl a jen 30% lidi ma pravě ty přiznaky těch červenych fleku nebo červeneho fleku po přisati někdy si ani neuvědomiš nebo si nevšimneš,že nějake kliště vubec bylo a je i par připadu kdy to přenesl komar ja bych je raděj udělat nechala pokud měla encefalitidu za zkoušku nic možna to udělaji z te krve co tam už maji při nejhoršim pichanec navic,ale radši mit jistotu než tapat

misellll
autor
2. únor 2014

@ladaa20 určitě to zítra doktorovi řeknu....taky si myslím,že lepší vyvrátit vše než něco zanedbat,nějak se to vše navalilo.... ☹

knobloska
2. únor 2014

Mému muži se před lety také udělaly tyto cysty. Nakonec má RA, ale zatím je seronegativní, takže vlastně je revmatik, který reaguje na léčbu, ale z krve prokázána není. Odstranění či punkce cyst příliš velký význam nemá, protože se opět objevují, je důležité najít příčinu. S průkazností LB je to všelijaké, u nás se většinou dělá test ELISA, což je test protilátek (ještě se dělá jeden, ale zapomněla jsem název). Tzn., že musí být správně načasován, aby byl průkazný a protilátky v těle už byly a zároveň stále ještě byly. Pokud se na nic nepřijde, koukněte na www.borelioza.cz, tam je detailně popsané testování a možnost otestovat přímo na přítomnost borelií punktát z cysty. Ten, pokud bude negativní, boreliozu můžete odškrtnout. Sama ho hradíte a musíte si vše zařídit - viz stránky. S boreliozou to bohužel tak jednoduché není ☹

misellll
autor
3. únor 2014

@knobloska:moc dekuji za info.....dnes jsme byli na te chirurgii....pry se opravdu jedna o tu bakerovu cystu.Dle doktora neni potreba operativni odstraneni do te doby dokud to nebude malou omezovat.Jak rikate,pry to ma tendenci se vracet.....budeme kazdy mesic dochazet na kontroli zda se to nezvetsuje.....a dale se pry uvidi.....takjsem zvedava

knobloska
3. únor 2014

@misellll nemáte zač. Z čeho to je, to zjišťovat nebudou? To je klasika. Na netu jsem četla, že ten třezalkový olej by mohl pomoci, tak zkuste, určitě neublíží.

ladaa20
3. únor 2014

@misellll ahojky a jak dopadly odběry? ja bych se ještě objednala na revmatologii chirurgove většinou nepatraji po přičině řeši až nasledky

misellll
autor
4. únor 2014

@knobloska @ladda20:jsme ještě objednaný na to sono....a budeme každý měsíc docházet na kontorly....myslím si,že doktor čeká na to sono a pak rozhodne co dál....tak nám to i ve své podstatě vlastně řekl....na to sono jdeme příští týden ve středu

misellll
autor
4. únor 2014

určitě budu chtít aby zjistili jaká je příčina.....a odběry atd. budu požadovat...jen také vyčkávám po tom sonu...ať víme,jak je veliká

knobloska
4. únor 2014

@misellll budu držet palce. Manžela jednou bolela šíleně noha, měl jí i nateklou. V nemocnici si mysleli, že má trombózu, ale sono žil nic neukázalo. To ta mrcha cysta mu tlačila na žíly. Tehdy mu museli udělat punkci, ale za týden tam byla zpět.

misellll
autor
4. únor 2014

@knobloska.....no Mudr. říkal,že u dětí se to operativně většinou neřeší,že by to muselo způsobovat problémy,ale malou to občas bolí a stěžuje si na to tak uvidíme:/jinak o punkci vím od Vás a z netu,ale doktor se o ní vůbec nezmínil 😕 tak netuším asi vyčkává na to sono

ludva
4. únor 2014

@misellll Ahoj, nemám zkušenost s tímto problémem, ale mému synkovi se občas objeví výpotek v kyčli. Nabrali mu spoustu krve, ale nakonec se na nic nepřišlo, zřejmě povirozní stav. Zeptej se, jestli může mít cysta spojitost s tím, že je momentálně nachlazená nebo i s tou klíšťovkou... Na sonu budou zřejmě sledovat množství výpotku a jakou má výpotek barvu (spíš zda je zakalený nebo čirý).

misellll
autor
10. bře 2014

Ahojky holky ,tak píši novinky...jsem z toho opět na větvi....Dnes jsme byli na sonu, malá má ty bakerovi cysty v obouch podkoleních.V levém jí ma 4 cm velikou,což je hodně...takže se punkci nevyhneme....v pravém podkolení má cysty dvě, ale obě maličké-takže ty se zatím budou sledovat.Byli jsme odeslány z chirurgie do péče ortopeda.Bylo mi řečeno,že chce vyloučit infekční nemoci ,jako boreliozu,chlamydie,Also,Latex.....zda-li nemůžou být tím důvodem proč se malé ty cysty udělali.Pokud bude vše negativní ,bude se pátrat jestli nemůže být spouštěčem artritida:/Říkal,že na 99 procent čeká,že vše bude vpořátku a bude to mít vrozený:/Tak jsem z toho všeho zase opět nesvá a ustrašená.

alicealicealice
22. čer 2015

@misellll jak jste dopadli? dcera to ma take.. diky za info

misellll
autor
5. srp 2015

@alicealicealice:stále nás jen sledují a nic s tím zatím nedělají.Dokud to nedělá problémy

lucijestef
20. únor 2017

Dobrý den, včera jsem dceři našla přesně to o čem tu píšete. Nic o tom nevím a jen hledím. Zítra máme jít na ortopedii. Na co se ptát, čeho se bát? Co jsem tu četla ... neměla nikdy klíště, takže netuším jak to vzniklo.

zmrzlinka
22. únor 2017

Ahoj holky.Obnovuji starou diskusi.Mam asi cystu v leve noze.Na ultrazvuku jsem ještě nebyla.Mate někdo zkušenost jak to léčit přírodně?

lucijestef
22. únor 2017

Ortoped dceri potvrdil cystu (delal sono) a nekompromisne udelal punkci.

zmrzlinka
22. únor 2017

@lucijestef ja jdu v patek na sono w pak se uvidí....asi se tomu vyhnu.Boli to moc?🙂

lucijestef
23. únor 2017

Dcera (7 let) sice brecela. Je posera po mamince. Ale kdyz bylo po vsem, rikala ze to jen pichlo a pak uz to vubec nebolelo 🙂

zmrzlinka
23. únor 2017

@lucijestef dik.Chudak mala.A uz je to v pořádku?Cetla jsem, že se to vrací.