icon

Bakterie E-coli u tříměsíčního miminka. Co vám pomohlo?

avatar
dagmar86
25. říj 2016

Maminky, už měsíc nás trápí E-coli. Maličkej má průjmy, bolí ho bříško. Plně kojím. Nevím, kde jsme takovou šílenost mohli chytnout☹( Dávala jsem Enticon - po týdnu je ale na E-coli stále pozitivní. Začala jsem dnes dávat Hylac forte, ale to je takové kyselisko, že trpím, když to do prďouška cpu☹( Chceme se toho rychle zbavit, ale nevíme jak☹ Probiotika??? Jaká jsou nejlepší? Zkusím týden ten Hylac, poté nasadím probiotika. Maminky, jaká jsou pro tak malé miminko nejlepší (NEJÚČINNĚJŠÍ)? Prosím o rady☹ Děkuji🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 19. čer 2026 · 40 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Infekce enteropatogenní E. coli u kojenců často způsobuje vodnaté průjmy s hlenem a občas i stopkami krve a řeší se rehydratací, střevními absorbenty (Smecta) a probiotiky (Enterol, Hylac forte, lactobacily) a úpravou stravy (rýžový odvar, vyloučení cukrů).
  • Antibiotika jsou podle části pediatrů indikována u některých kmenů E. coli (např. enterotoxických), avšak většina rodičů a lékařů v diskuzi používala nejprve konzervativní léčbu: Smecta 1 sáček denně po 3 dny (děleno na 2 dávky) a Enterol po dobu 10 dnů.
  • Několik rodičů uvedlo použití imunopreparátu/vakcíny COLINFANT NEW BORN (perorální ampulky pro novorozence do 1 roku) po selhání jiných opatření; v jednom popisu vedla k výraznému zlepšení, ale vyžaduje předpis a úhradu a její srovnávání s Hylac forte bylo v diskuzi sporné.


Q: Jak se obvykle léčí E.coli u kojenců?
A: V diskuzi se uváděla hlavně podpora rehydratace, střevní absorbenty (Smecta) a probiotika (Enterol 10 dní, Hylac forte); antibiotika jsou nasazena podle lékaře při závažném průběhu nebo u specifických kmenů.

Q: Jaká probiotika a jak je podat kojenci?
A: Doporučovaná probiotika zmíněná v diskuzi jsou Enterol (10 dní), Hylac forte, BioGaia kapky a lactobacily z tobolek (kapku/obsah tobolky vysypat do odstříkaného mateřského mléka a podat stříkačkou); COLINFANT NEW BORN je perorální imunopreparát dostupný na předpis.

Q: Je Smecta bezpečná pro čtyřměsíční dítě a jak se dávkuje?
A: Podle rodičů je Smecta pro kojence bezpečná; uváděné dávkování bylo 1 sáček denně po dobu 3 dnů, rozdělený do dvou dávek (asi půl sáčku do ~20 ml převařené vody nebo mateřského mléka, podáno lžičkou).

Q: Kdy u E.coli nasadit antibiotika u kojence?
A: V diskuzi rodiče a někteří lékaři uváděli antibiotika u enterotoxických kmenů (zmíněn typ O) nebo při nezvladatelném, těžkém průběhu; jiné pediatričky doporučovaly čekat na spontánní vyloučení stolici při mírnějším průběhu.

Q: Co je COLINFANT NEW BORN a jak se používá?
A: COLINFANT NEW BORN je v diskuzi popisován jako imunopreparát/probiotikum pro novorozence a kojence do 1 roku, podává se perorálně v ampulích, vyžaduje předpis a úhradu a jeden rodič popsal výrazné zlepšení po jeho podání; klasifikace a srovnání s Hylac byla v diskuzi sporná.

Q: Jak upravit stravu kojence a matky při průjmu z E.coli?
A: V diskuzi bylo doporučeno pokračovat v kojení, přidat rýžový odvar řidší jako mléko (30–50 ml 1–2× denně od 4. měsíce), u uměle krmených zvážit Nutrilon Low Lactose a vyvarovat se přidávání cukru a mléčných výrobků v mateřské dietě po dobu potíží.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Podpůrná léčba průjmů u kojenců zahrnuje rehydrataci, střevní absorbenty (Smecta) a obnovení mikroflóry probiotiky (Enterol, Hylac, lactobacily).
  • Antibiotika se nepoužívají rutinně a indikují je pediatři při závažném průběhu nebo u specifických kmenů.


Sporné názory

  • Někteří účastníci tvrdili, že COLINFANT NEW BORN je "vakcína" a zásadní řešení, zatímco jiní zdůrazňovali, že jde o imunopreparát/probiotikum a nelze jej přímo srovnávat s Hylac forte.
  • Někteří rodiče považovali za nezbytná antibiotika u E.coli, jiní preferovali výhradně konzervativní léčbu bez ATB.


Otevřené otázky

  • Kdy přesně a podle jakých kritérií by měl pediatr nasadit antibiotika u kojence s E.coli?
  • Které konkrétní probiotické kmeny a v jakém dávkování jsou u kojenců s E.coli nejúčinnější?
  • Jaké jsou přesné schéma a indikace podávání COLINFANT NEW BORN v praxi pediatrie?


Zmíněné značky a firmy

Enticon, Hylac forte, Hylac, Enterol, Smecta, COLINFANT NEW BORN, BioGaia, Nutrilon Low Lactose, Prevenar, DM, Lékárna Doktorka, Swiss

Zmíněné produkty a metody

Hylac forte, Enticon, Enterol, Smecta, COLINFANT NEW BORN, BioGaia kapky, lactobacily (tobolky vysypané do mléka), Nutrilon Low Lactose, rýžový odvar (řidký jako mléko 30–50 ml), odstříkávání mateřského mléka a podávání stříkačkou, bezmléčná dieta matky, chlorella, antibiotika, rehydratace, enterotoxický kmen E.coli, imunopreparát

Místa a osoby

Podolí, DM, Lékárna Doktorka

Strana
z2
avatar
dagmar86
autor
8. pro 2016

@anua porad jste pozitivni? A davate nejake probiotika?

avatar
dagmar86
autor
8. pro 2016

Nam hylak nezabral. Ani smekta☹

avatar
anua
9. pro 2016

Hura my uz cisty! A co ta smecta dela? mela by vymest streva...ja ji dala nakonec 3dny dva dny pauza a zase 3 dny...proste pokud se to vratilo supla jsem Smectu. davala jsem Laktobacilky a to bylo hrozny - rozdrazdilo ji to jeste vic! Tak jsem vysadila a dala jen dva dny HYlac a uz je to fajn.

avatar
anua
9. pro 2016

pokud ale Hylac spatne snasi tak enterol (neni tak hnusnej)
p.s. zadne cukry, slazeni cehokoliv a pokud to jde tak jednu davku jidla udelat ryzovou kasi do vody (ja rozvarila ryzi, rozmixivala v te vode a to jsem ji davala jednou denne 50ml cca) Ulevilo ji to od bolesti

avatar
dagmar86
autor
10. pro 2016

Jako ja nebo mimi zadne cukry? Jsem z toho uz nestastna. Nechce se mi do nej porad neco rvat☹

avatar
dagmar86
autor
10. pro 2016

Ja jeste neprikrmuji, pouze kojim, mame 4 mesice, tak nevim s tou ryzi?

avatar
dagmar86
autor
10. pro 2016

A muzu se jeste zeptat, jak mala kakala? Cetnost, struktura, barva... Diky moc☹

avatar
anua
10. pro 2016

V akutni fazi hodne jednou denne : vodove, kusy hlenu tmave hnede do zelena. Mezi tim parkrat jen kus hlenu nekdy s nitkou krve. Celkem tak 5-6 plinek. JEnze ona se nechce kojit. Obecne nema moc co vyloucit. Poznala jsem to hlavne na bolestech bricha - kojeni jeste hur ptotoze zacala i bojkotovat dala se kojit jen ve spanku jinak jecela bolesti. To ze uz je v poradku prave vidim na tom kojeni, je klid, neplace a hezky papa. A zase michany vajicka mame v plince kazde rano pekne.

avatar
anua
10. pro 2016

AJo ted koukam jeste vyse - ano ja zacala ve 4 mesicich davat hodne ridkou rozmixovanou ryzi ve vode-ridkou jako mliko a kelomkem dva krat denne 30-50ml. Od 4. mesice mozno prikrmovat-je to i doporuceno pokud matka vubec nekoji (aby decko nebalo dlouho na UM) Jenze my kojime - ale toto je prujmovej pripad takze ta ryze jim zahusti brisko, odlehco strvum od mlecneho cukru (mliko na prujem neni fajn.....este ze jde o to materske ktere ma i blahodarne ucinky zaroven) Takze kojit kojit a trosku ryze nevadi. Tak jsem ji mesic prikrmovala ryzovym odvarem a smectou 🙂 no co uz.....hlavne ze to pomohlo

avatar
anua
10. pro 2016

jo a ja jsem jedla konske davky chlorelly (3x denne 10 tablet) a drzela bezmlecnou dietu....dva tydny ani jogurt ani maslo ani syr -nic. Jen ryzove mleko z DM, pecivo s olivovym olejem, sunky, maso varenou zeleninu testoviny.....Mozno to taky pomohlo...

Strana
z2