Dysplazie kyčlí a Frejkova peřinka u 14denního dítěte. Je tady maminka se stejnou diagnózou dítěte?

ivule95
11. říj 2019

Zdravím maminky, mám 14ti denní dcerku. V porodnici nám diagnostikovali nestabilní kyčel a dnes jsme byli na kontrole. Kyčel už je naštěstí stabilní,ale je u ní dysplazie IIc. Dostali jsme peřinku a za 14dni opět kontrola. Chtěla bych se hlavně zeptat, jestli je tady nějaká maminka, jejíž dítko mělo stejnou diagnózu a vyhlo se třmínkům? Vím,že to není nic hrozného a dítěti to pomůže. Jen se chci zeptat,jesli je nějaká šance,že postačí jen peřinka,aby bylo vše,jak má být. Děkuji za odpovědi 😊

ag76nes
12. říj 2019

@martiniquest prave proto ze jde obzdravi ditete. A srovnavat vyvoj a dorustani kosti a urologické problemy je opravdu rozdil...

barchen
12. říj 2019

@ivule95 Obě dcery měly tento problém. V třech týdnech peřinka. Když jsem u té první pátrala, tak jsem zjistila, že z manželově strany je to genetické. A jelikož ženy v jeho rodině skončily se zasádrovanými a zavěšenými nožkami v nemocnici, tak jsem takhle skončit nechtěla a peřinku poctivě používala. Měla jsem i šátek ale po prostudování pro a proti jsem šátek používala minimálně. Naučila jsem se s peřinkou u kojit. Každý měsíc na ortopedii a po 6m jsem peřinku definitivně odložila. Druhá dcera to samé jako přes kopírák, také peřinka, také definitivně pryč v 6m. Často se tady setkávám s názory, že ortopedi to dávají všem, že dávají preventivně, že šátek to nahradí atd. Já jsem byla s holkami pokaždé jediná, která si peřinku z ortopedie odnesla a ostatních 10-12 maminek v čekárně vylezlo bez nálezu. Stejně tak v porodnici mi ani u jedné neřekly, že mám balit naširoko preventivně nebo dávat dvě pleny. A stejně tak zastávam názor, že šátek je super ale není to ortopedická pomůcka, takže neplnohodnotná náhrada peřinky.

ag76nes
13. říj 2019

@ivule95 je pekne, ze myslis, jak to diteti ulehcit, ale vez, ze je pro ni lépe, aby si na to zvykla a brala to jako normalni vec, nez to nejak"ulehcovat". Je opravdu malinka a zvykne si.

ag76nes
13. říj 2019

@barchen i dr rikal, ze je to castejsi u holcicek nez kluku😉

ivule95
autor
13. říj 2019

@barchen Děkuji moc za příspěvek, vím, že šátek není ortopedická pomůcka a i k tomu tak přistupuji. Peřinku dávám, chci, aby to bylo co nejdříve v pořádku. Šátek používám hlavně na to uspání, protože malá plakala tak, až se jí měnila barva v obličeji. Takhle křičela i více jak půl hodiny. Proto jsem přešla na tuto ,,alternativu,, uspat v šátku, a pak nasadit. Protože je to pro mě lepší, jak kdyby ji právě neměla vůbec, protože brečí, což by tak asi dopadlo, dle řeči toho ortopeda. Jsem ráda, že u vás to bylo vše v pořádku relativně brzy, doufám, že i u nás se to brzy napraví. Sice je to trochu boj, ale stojí mi za to.

ivule95
autor
13. říj 2019

@ag76nes je možné, že si časem zvykne, ale taky mi nepříjde moudré, nechat ji křičet více jak půl hodiny a to tak, že chvílemi i promodrávala. Rozhodně je menší zlo tech 10 min v šáktu, jak to, že malá bude ukřičená, starší dcerka taky brečela, protože nevěděla, proč miminko tak moc pláče (i když jsem se snažila jí to vysvětlit) a já nervózní. Holt některé děti si nezvyknou, i kdyby se člověk rozkrájel (slova doktora). Dělám maximum pro to, aby tu peřinku měla, ale vykřičet ji rozhodně nechávat nebudu.

jojs
13. říj 2019

@ivule95
Malej dostal decku hned v porodnici, mel ji porad asi do pul roka a do 9ti mesicu uz jen na noc. Byl statecnej a naucil se vsechno i s ni.

ivule95
autor
26. říj 2019

Tak jsme byli odelslani do jiné nemocnice a peřinku nám vyměnili za punčošky (teď nevím,jak se tomu přesně říká)malá je v klidu a snáší je úplně parádně. Jinak prý nechápou, proč mě tak děsili v té předešlé nemocnici,podle srovnání UZ je tam za ty 2 týdny zlepšení (a to jsem dávala široké místo te peřinky+šátek). Pak mi bylo řečeno,že máme špatnou velikost peřinky (schválně jsem ji vzala,aby to posoudil i jiný lékař) a když jsem ji malé nasadila,tak mi pan doktor řekl,že je to špatně!!!Tak jsem mu řekla,že tak mi to onen pan Dr. ukázal. Tento jen zakroutil hlavou 😏 Šátek mi teda doporučil,že na kyčle je to výborné😊 Kontrolu máme za měsíc a myslí si,že to jde správným směrem. Nakonec jsem ráda,že nás do té jiné nemocnice poslali,tady zase opět zabodovali!!😔

niki1107
28. čer 2021

@ivule95 Ahoj, můžu vědět, jak jste dopadly a kdy jste mohly vše odložit?

trek10
28. čer 2021

@niki1107 ahoj. Syn nosil od 3 tydnu do 3 mesicu. Dle doporuceni dr. 23 hod denne. Verila jsem Dr., ze to synovi nevadi a trpela jsem jen ze zacatku. Synovi to bylo fakt jedno. Nosil to 3 mesice a pak vse krasne dorostlo. Urcire to bude dobre!!!!! A fakt jim to nevadi.

niki1107
29. čer 2021

@trek10 Ahoj, děkuji moc za zkušenost, my peřinku vyfasovali hned v porodnici a další kontrolu máme v 6 týdnech, tak se modlím, aby byl už nějaký pokrok. Je však zvláštní, jak ji má každý různě dlouhou dobu na ten stejný nález. Vy jste měli jaký? Jinak souhlasím, že dceři je to celkem fuk, ale já s tím mám problém, ale vím, že musíme vydržet a taky dáváme poctivě. Ještě se zeptám, byl syn nějak "opozdeny" ? (omlouvám se za výraz, ale myslím to dobře). Myslím si, že v těch 3 měsících by neměl být a hlavně já třeba dcerku denně na bříško dávám bez peřinky, musí si trošku pokopkat nožkama.

trek10
29. čer 2021

@niki1107 syn mel IIb. Pripravte se spis na to, ze to bude na dele. Ty struktury musi dorust a to jsou spis mesice nez tydny. Syn opozdeny rozhodne neni 🙂. Naopak mi prislo, ze s tou perinkou nejak naposiloval. Davala jsem ho taky na bricho, pak jsem si na to zvykla a uz to neresila. 14 dni, po tom, co prestal nosit se otocil na bricho. Ted v 9 mesicich obchazi nabytek. Nebojte, utece to a dcera bude ok. Drzim palce

fanunka
29. čer 2021

Přidávám se. V porodnici holčičce diagnostikovali Ilc a ihned dali peřinku přestoupila jsem k odbornici do Ústí a tam vyšetřila a peřinku doporučila do šestinedělí šestinedělí kontrola jedna kyčel lla a druhá Ilb peřinka ještě měsíc a pak měsíc jen na noc a kontrola. Malá je z perinky šílená má hrozně bolení bříška v noci nemůže spát nemůže si v tom skoro ani prdnout takže v noci musím peřinku sundat zacvičit nožkami vyprdi se a pak zase zabalím. Přes den ani ven nechodíme jen v šátku s peřinkou v kočáře vůbec nechce být řve já by ji na noze brali.... Tak si ji musím dát do šátku nebo do nosítka dávám jí tam i s peřinkou. Můžu vám říct že je to šílené utrpení jak pro ni tak pro nás a o opruzení ani nemluvím dělám jí obklady z řepíku a ten to dost zmírňuje

fanunka
29. čer 2021

Když peřinku sundáme na prebaleni nebo na 5min na pasení koníků je neskutečně šťastná směje se a vůbec nepláče jinak pláče pořád když spí pořád se budí a kroutí se jak ji bolí bříško. Nicméně peřinku poctivé dávám aby se jí už brzy zbavila a zase byla normální veselé miminko

niki1107
29. čer 2021

@fanunka A vy jste měly oboustranně 2c? Já mám dvě kamarádky, co měly jejich holčičky na jedné kyčli 2c a během 6-8 týdnů se to spravilo a peřinku mohly zahodit, proto jsek celkem v šoku, že někdo ji má 3 měsíce (a víc). Jinak si nedovedu představit dávat dítě do šátku s peřinkou a kór v těchto vedrech...

ivule95
autor
29. čer 2021

@niki1107 ahojky, už přesně nevím 🙈Ale co jsem koukala na fotky,tak ve 4m už malá nic neměla. Ale myslím že do 5ti-6ti měsíců jsem dávala punčošky na spaní. A co jsme byly na kontrole v roce a kousek,tak úplně paráda. Vše v pořádku 🙂

ivule95
autor
29. čer 2021

@niki1107 do toho šátku samozřejmě bez peřinky. A v těch vedrech bych byla raději pro punčošky. Nedokážu si představit,jak musí být v té peřince 😔

niki1107
29. čer 2021

@ivule95 Takže jste to měly na +/- 3 měsíce...no jsem zvědavá na kontrolu u nás, ale máme ještě čas ...fakt je zvláštní, jak to má každý jinou dobu, takže asi záleží na samotné kyčli, kdy se "rozhodne" napravit. A pochopila jsem správně, že jsi aji nosila v šátku/nosítku? Taky nosím, ale ne často, protože je fakt velké horko, vůbec by mi nevadilo, kdyby ty teploty klesly...Jinak malá je v té peřince v pohodě, ani se moc nepotí, ale vadí mi to vizuálně 🙄

ivule95
autor
29. čer 2021

@niki1107 ano,nosila jsem v šátku. Malá je v září,tak to bylo fajn, nebyly horka. Jinak jak píšeš,je to různé, kdy se kyčel napraví. I mě to lékaři říkali.