Hipoterapie. Máte zkušenost?

klarka1
2. čer 2011

Hipoterapie
je léčebná metoda, která působí na klienta prostřednictvím pohybových impulzů, vznikajících při koňské chůzi. Přenosem těchto impulzů přes koňský hřbet na klienta, který na koni sedí či zaujímá jinou, jeho možnostem odpovídající polohu (vleže na břiše, s oporou o předloktí atd.), dochází k oslovení centrálního nervového systému – mozku. Ten musí nejen zpracovat vjemy o změnách, které nastávají při kontaktu s pohybujícím se koňským hřbetem, ale i vyslat adekvátní rozkazy k tomu, aby organizmus reagoval správně a v rámci rovnovážných reakcí. Díky tomu, že kůň má velice podobný pohybový stereotyp chůze jako člověk, nutíme tak centrální nervový systém pohybově znevýhodněného člověka zpracovávat a vysílat vjemy a příkazy, které by za normálních okolností vysílal při lidské chůzi. Je tak možno docílit pokroků právě v rehabilitaci pohybu u dětí i dospělých tam, kde je postižena koordinace, rovnováha a vývoj vzpřimování.

Hipoterapie může také působit preventivně tam, kde z důvodu onemocnění dochází k degeneraci či přerušení nervových drah, řídících pohyb. Čím déle je možnost organizmu připomínat jeho správnou funkci, tím více se oddálí negativní vliv degenerativních onemocnění či následků úrazu na hybnost člověka. Zároveň se připravují vhodné podmínky pro aplikaci klasických fyzioterapeutických metod (např. Vojtova metoda), kterými má být vždy kvalitní hipoterapie doplněna.

Nesmírná výhoda metody spočívá v cyklickém opakování pohybového vzorce a v realizaci celé stimulace v prostoru. Jiný podobný prostředek, který by umožňoval klientovi po dobu terapie stimulaci zdravého pohybu na bázi bipedální lokomoce (tj. chůze) ve fyzioterapii v současnosti, není k dispozici. Je-li bráno v úvahu navíc kladné působení přírodního prostředí a pozitivní ladění psychiky klienta při terapii s koněm, k dispozici je metoda, která umožňuje dosáhnout velmi kvalitního léčebného efektu za téměř vždy nadšené spolupráce klienta.

máte některá zkušenosti, jezdíte se svými dítětem (dětmi) za koníky, bud ráda za každý poznatek, za výhody - nevýhody, případně i doporučení na nějaké centrum v Praze a okolí. Ráda bych zkusila hipoterapii, ale moc o ní nevím.
díky všem za reakce

simonceli
2. čer 2011

@klarka1 Ahoj, moje sestra prováděla hipoterapii s postiženými dětmi a co jsem jí kolikrát viděla při práci nebo co mi říkala, tak je super. S malou také chodíme na koníky, ale jen tak se povozit. Ty děti jakoby přijdou do úplně jiného světa hezčího.Pohyby, které nezvládali dělat, nebo nějak jim nešli, tak na koníkovi jim šli lépe nebo zcela, měli z toho radost a motivovalo je to. Jen ten houpavý krok přirozeně stimuluje nervovou soustavu.Probuzijí svali o kterých se dá říct, že člověk ani neví, že je má. Všechno sse zapojí do souhry. Asistuje i u toho rodič. Koníci se speciálně vybírají. Cvičí a tak. Kdyby tě zajímalo něco konkrétního, tak dej vědět. Může se zeptat sestry.

klarka1
autor
3. čer 2011

@simonceli mohla by jsi od ségry zjistit nějaké internetové stránky, kde je to více a lépe popsané, případně další podrobnosti s tím spojené, zajímalo by mě, zda by Ondrášek byl vhodný kandidát - diagnoza chabá monoparéza LDK (levá nožička - lýtko, chodidlo) po částečném odstranění Lipomu (tukového nádoru) z oblasti míchy u beder. Myslím, že by mu to mohlo pomoct, při lepší koordinanci kroků(v chůzi), zeptám se taky na to koncem června na neurologii, kdy jdeme na kontrolu. díky

simonceli
3. čer 2011

@klarka1 hned jak něco zjistím tak dám vědět.

klarka1
autor
3. čer 2011

@simonceli
😉

kalo
3. čer 2011

@klarka1 Chodila jsem s dcerou, když jsme byly v lázních (byla to část z procedůr) a bomba!!! Dcerka má svalovou hypotonii. Koníky milovala a určitě jí to dost dalo. Jezdila jen 15 min.denně (to stačí), příjemná a účinná rehabilitace pod dohledem rehab.pracovníků. Škoda, že jsme s tím přestaly, v místě, kde bydlíme zkusíme určitě znovu!!

klarka1
autor
3. čer 2011

@kalo a v jakých lázních, my byli v Jankách, ale na koníkách jsme nebyli ☹

kalo
3. čer 2011

@klarka1 Píšu IP 😉

lsx
1. srp 2011

@kalo
@klarka1
@simonceli
Ahoj, koukala jsem, že jste řešily, kde v Praze (v okolí) je dobrá hiporehabilitace. Můžete mi, prosím, poradit? Díky