Jak poznám toxoplazmózu na 3měsíčním miminku?

zlatik1
22. srp 2014

Ahoj holky, potřebuji poradit, mám doma 3 měsíční miminko a na návštěvě u příbuzných mi ho olízla kočička.. jak teď poznám případnou toxoplazmózu? Musíme určitě chvilku počkat, ale ty nervy.... jsem pěkně nervózní ☹

tamarila
23. srp 2014

V klidu, toxoplazmóza se zaprvé od kočky nepřenáší olíznutím, a za druhé není nijak nebezpečná, většinou proběhne bezpříznakově. Nebezpečná je pouze pro plod v prvním trimestru. Jinak i kdyby miminko toxu dostalo (což byste asi ani nepoznala), získává doživotní imunitu. Většina lidí ve styku s toxoplazmózou už někdy bylo a mají protilátky. Jsem majitelka kočky, takže jsem si v těhotenství o tom zjistila vše co šlo, nechala jsem kočku preventivně testovat atd. Vůbec se nenervujte a užívejte si mimčo .o)

mercedesse
23. srp 2014

Souhlasím s
@tamarila, já teda toxu mám, stejně jako asi čtvrtina lidí. Ale o mimco se fakt neboj. Oliznutim ji nedostane. To bys nemohla nechat dítě si vůbec nikde venku hrát. Toxa je převážně v hlíně, po tom, co projde zažívacím ustrojim kočky. Pokud ji někdo chytne nemusí o ní vědět, ale každopádně je to na pořad. Je to parazit a nejde se ho zbavit. Každopádně si nedělej takové zbytečné starosti a uzivej si mimi.

evulina77
23. srp 2014

kočky, které žijí doma toxoplazmozu mít ani nemusí. Nejběžnější nákaza probíhá uplně jinde, při manipulaci se syrovým masem a následně špatné hygieně. Navíc aby to bylo od kočky, musela by se malá hrabat v jejím záchodě. Takže se uklidni, dýchej a přemýšlej... bude to ok...