Kašel a rýma. Jak na ně?
Náš Fífa teď dostal hroznej kašel a rýmu - vůbec nemůže dýchat, v noci jsme tak 20 x vzhůru 😒 Doktorka nám dala mucosolvan 2 x denně 1ml (což je asi 1 malá lžička) no vůbec to nezabírá ... nemáte něco vyzkoušeného?? Děkuji za tipy
Stručné shrnutí
- Ucpaný nos u kojenců je účinné řešit kombinací mořské vody (Physiomer/Marimer/Sterimar/Quixx/Vincentka), odsávání odsávačkou (odsávačka na vysavač se v lékárně prodává za cca 330 Kč; v diskuzi se uváděly i ceny kolem 250–350 Kč) a zvlhčováním vzduchu (mokré pleny, zvlhčovač).
- Typ kašle rozhoduje o volbě léčby: na vlhký kašel se používají expektorancia jako Mucosolvan (v příspěvku 2× denně 1 ml), Hedelix (uvedený názor: možný od 1. měsíce) nebo Ambrobene, zatímco na dráždivý suchý kašel se zmiňují antitusika jako Sinecod (uvedeno od 2 měsíců) či Ditustat/Stoptussin; u dětí nad 1–2 roky byla v diskuzi doporučena i bylinná varianta Stopkašel (300 ml, cena cca 130 Kč).
- Podpůrné metody zmírňující symptomy zahrnují vyvýšenou polohu hlavy při spánku, olejové zábaly na hrudník, tymiánové masti (Dr. Popov), inhalace éterických olejů (Energy — Audiron, Spiron) a lidové prostředky jako nakrojená cibule u postýlky nebo cibulový čaj jako doplněk léčby.
Nejčastější otázky
Q: Jak ulevit ucpanému nosu u kojence?
A: Použijte mořskou vodu ve spreji vhodnou od narození (Physiomer/Marimer/Sterimar/Quixx), případně Vincentku; nechat působit a poté odsávat odsávačkou na vysavač (prodává se v lékárnách, cena uváděna cca 250–350 Kč, konkrétně kolem 330 Kč). Zvlhčujte vzduch mokrými plenkami nebo zvlhčovačem a při nutnosti krátkodobě použijte dekongestant Nasivin (pozor na riziko závislosti, nepoužívat déle než 7 dní).
Q: Jaký sirup je vhodný na kašel u malých dětí?
A: Volba závisí na typu kašle: na vlhký kašel se v diskuzi uváděly Mucosolvan (uveden příklad dávky 1 ml 2× denně), Hedelix (uvedeno, že lze od 1. měsíce) nebo Ambrobene; na suchý kašel byly zmíněny Sinecod (uvedeno od 2 měsíců), Ditustat a Stoptussin/Stopkašel (bylinný Stopkašel pro děti od 1 roku, větší balení 300 ml cca 130 Kč).
Q: Je odsávání nosu odsávačkou na vysavač bezpečné a jak se používá?
A: Odsávačka na vysavač má plastový nástavec, který se přikládá k nosní dírce a v diskuzi byla opakovaně doporučena jako šetrná a účinná; prodává se v lékárnách (uváděná cena cca 330 Kč, zmíněny i 250–350 Kč) a v nemocnicích se používá podobný princip s ochranou proti přetlaku.
Q: Kdy vyhledat lékaře nebo pohotovost při kašli a rýmě?
A: Vyhledejte lékaře nebo pohotovost, pokud dítě má výrazné potíže s dýcháním nebo se dusí, pokud nedokáže přijímat tekutiny a hrozí dehydratace, při vysoké horečce (v diskuzi byly zmiňovány horečky kolem 39 °C) nebo při podezření na zánět průdušek/bronchiolitidu, kdy pediatr může indikovat hospitalizaci a ATB.
Q: Jaké domácí a bylinné prostředky jsou běžně doporučovány?
A: Běžně se doporučují cibulový čaj nebo nakrojená cibule u postýlky, jitrocelové přípravky (s opatrností kvůli věkovému omezení a obsahu alkoholu), olejové zábaly z olivového oleje na hrudník, tymiánové masti (Dr. Popov) a bylinkové sirupy jako Stopkašel; je třeba respektovat věkové omezení na příbalových letácích.
Q: Jak často a jakým způsobem lze používat Vincentku nebo mořskou vodu do nosu?
A: Vincentku se v diskuzi používá stříkáním do nosu nebo na vatovou tyčinku; někteří uváděli aplikaci cca 5× denně a jiné názory uváděly „neomezené“ dávkování; mořské spreje jako Physiomer/Marimer jsou v diskuzi označeny jako vhodné od narození.
Závěry z diskuze
Shoda
- Odsávání nosu (nejlépe odsávačkou na vysavač) a zvlhčování vzduchu jsou primárními praktickými opatřeními ke zlepšení dýchání kojenců.
- Je nutné rozlišovat vlhký (hlenový) a suchý (dráždivý) kašel, protože volba sirupu/expektorancia versus antitusika závisí na typu kašle.
- Mořské spreje (Physiomer/Marimer/Sterimar/Quixx) a Vincentka jsou běžně doporučovány pro uvolnění nosních cest u malých dětí.
Sporné názory
- Některé názory uvádějí, že odsávání dráždí nosní sliznici a není vhodné (názor ORL lékařky), zatímco jiná část považuje odsávání za nezbytné a bezpečné (metoda odsávačky na vysavač).
- U používání Vincentky/mořských sprejů existuje rozpor, zda stříkat přímo do nosu kojence (někde se radí aplikovat na vatovou tyčinku, jinde se stříká přímo).
- Mucosolvan byl hodnocen různě — někteří rodiče uvádějí zlepšení, jiní zaznamenali zvýšení dráždivého kašle při jeho užívání.
Otevřené otázky
- Jak dlouho přesně a v jakých situacích je lepší nasadit antibiotika u dýchacích infekcí u kojenců (v diskuzi se objevily ATB Augmentin, Klacid, ale indikace zůstávají individuální)?
- Kdy přesně přejít od lokální léčby (spreje, odsávání) k systémové léčbě sirupy nebo ke kombinaci s ATB?
- Jak nejlépe řešit nedostatečný příjem tekutin/krmení u kojenců s rýmou a kašlem, když odmítají sát (řešení hydratace: rehydratační roztoky Vodníček/Kulíšek)?
Zmíněné značky a firmy
Vincentka, Physiomer, Physsiomer, Marimer, Sterimar, Nasivin, Libenar, Humex, Quixx, Otrivin, Mucosolvan, Hedelix, Ambrobene, Fenorin, Fenistil, Sinecod, Ditustat, Stoptussin / Stoptusin, Stopkašel, Stodal, Robitussin / Robitusin, Augmentin, Klacid, Pamykon / Pamycon, Coryzalia, Drosetux, Antimonium tartaricum, Dr. Popov, Energy (Audiron, Spiron), Teekanne, Leros, Nobilis, Eucasol, Nutrilon
Zmíněné produkty a metody
odsávačka na vysavač, mořská voda ve spreji (Physiomer/Marimer/Sterimar/Quixx), Vincentka nosní sprej, Nasivin (dekongestant, riziko závislosti při dlouhodobém užívání), Libenar, Mucosolvan (ambroxol; příklad dávky 1 ml 2× denně), Hedelix, Ambrobene, Fenorin (sirup, pro děti starší 2 let, dávka zmiňována 3× denně po 2,5 ml), Sinecod (uvedeno od 2 měsíců), Ditustat, Stoptussin / Stoptussin, Stopkašel (bylinkový sirup, 300 ml cca 130 Kč), Stodal, inhalace éterických olejů (Audiron, Spiron), tymiánová mast, olejové zábaly z olivového oleje, cibulový odvar / cibule u postýlky, jitrocelové přípravky (Mucoplant zmíněn), zvlhčování vzduchu (mokré pleny, zvlhčovač), zvýšená poloha hlavy, rehydratační roztoky (Vodníček, Kulíšek), antibiotika (Augmentin, Klacid), probiotika, Nutrilon bez laktózy
Místa a osoby
žádné
ahojky holky...
tak malemu zacla ryma mam doma nasivinky,ale kdyz pisete, ze je navykovej, tak uz se mi moc nechce mu ho davat...chtela by jsem neco s ou morskou soli... jen nevim jakej, je to strinai ze? poradite jakej je dobrej na rymu?dekuji...
je aj physomer pre miminká. my sme ho tiež teraz používali, malá mala soplíky týždeň. ešte mi dala dr Fenistil kvapky, do nošteka Nasivin a Mucosolvan na vykašliavanie. a už to chvalabohu prešlo.
bud Physsiome nebo morska voda Humex, je to uz pro kojence od narozeni, dobry je i dat do odparovace eukalypt at se lip dycha...kapky jsou vetsinou na prd a blbe se davaji a spreje jsou od 2 let...
na kasel je dobry sirup z cibule a mouc. cukru, ten nam moc pomohl a nebo caj z cibule a majoranky, pry to lip chutna, muze se to osladit pro starsi i pridat med....
janulle.. na rymu, na cisteni nosu, muze se pouzivat dlouhodobe ptz nema primesi y nevznika na to navyk, hlavne to skvele vyplavuje hleny, takze nesmrkajici dite to odlehci ze treba nemusis ani odsavat
ahojte, pridavam sa, moja mala ma takmer od narodenia nadchu. Vraj vdychla plodovu vodu, tak sa u nej usadil zlaty stafylokok. Odstranili ho pamyconom. Na chvilocku to preslo, no sopliky musime odsavat, takmer kazdy den. Teraz este zacala pokaslovat, sopliky, teplota-tak sme utekali k mudrej, dala nam opat pamycon, antibiotika, ambroene.Vzala jej vyter a zlaty stafylokok pre zmenu v hrdielku. ATB aj ostatne sme dobrali, 2 dni bol klud a teraz opat pokasluje, kasle a nemoze to vykaslat von, tie hlieny ostavaju dnu, normalne na chrbatiku citit, ako jej to tam chrci. Teraz jej skusam davat kalciovy sirup,no na letaku je, ze detom do 1 roka, pol cajovej lyzicky 1x denne. Zda sa mi to malo, nemate skusenost, nemozem jej to dat aj rano aj vecer? Volala som aj lekarke, no sestricka mi ju nedala, vraj mam skusit...a potom uvidim.... budem vdacna za kazdu radu.
my mame nadchu tiez od narodenia, v nemocke dostala nasivin ale nezabralo, ani libenar, ani nic ine. striekame do nosteka 2-3x denne physiomer a odsavame 😠 len sa bojim aby sa jej z toho nechytili priedusky alebo ucho. chodime aj von, casto vetram, zvlhcujem vzduch...no ale nic, asi to musi len same prejst. podla lekarky je to bezne u takychto malych deti.
ivkaivka
nam doktorka predpisovala kalciovy aj 3krat denne ked starsia mala nejakych 9-10 mes
ahojky holky , pokud kojíte zkuste trošku odsříkat a stříkněte to drobečkovy do nosánku..je to přirozený lek!!!
mala má poprve rymku a nepomáha nic jen tohle !!! to se ji vždy uleví a na celý den je pokoj.
rýma se nedá vylečit..lečená a nelečena trvá cca týden....zkuste mlíčko a uvidíte..nam tedy pomáha 😉
papa Helena
ahojte, ten kašeľ a nádcha trápi aj nás. Dcéra (má 6-týždňov) mala pár dní zvýšené teploty 37,3°C a mala suchý kašeľ, tak sme pre istotu zašli k lekárke a predpísala nám antibiotika, Pamycon kvapky, Fenistil a na kašeľ Calcium (2-krát denne pol kávovej lyžičky). Zatiaľ sa jej kašeľ nelepší, teploty už nemáme - našťastie. Tiež sa snažím zvlhčovať vzduch mokrými plienkami a lekárka nám aj poradila , aby mala hlávku vyššie (podložila sme jej matrac vankúšikom).
http://www.najmama.sk/clanok/223755/ako-na-dets... - skúste si prečítať tento článok, možno nájdete nejakú inšpiráciu na vyliečenie ... 😉
ahojky, chtela bych obnovit diskuzi. Naše měsíční dvojčátka dostali rýmu a kašel a samozřejmě jsem hned šla k doktorce,(naše měla dovolenou, tak k zastupu)jenže ta mi napsala jen kapky do nosa pamykon a nic vic, tak jsme byli vcera jeste na pohotovosti s nima, protoze jedna ma i zeleny prujem, ale taky jsme se nic noveho nedovedeli, akorat napsal fenistyl na noc. Ale hlavni problem je to, ze holky nemaji chut k jidlu. Zacali mi malo jist, mam strach, aby nebyli dehydrovany....mate nekdo nejakou radu?
@venuss Ahoj, tak přesně tohle teď řešíme také akorát s osmiměsíčním. Také má rýmu, kašel a průjem a hlavně cokoliv co vypil a snědl, tak ihned zvracel. Po 2 dnech jsme jeli na pohotovost, ( protože jsme se báli, že znova chytil rotaviry, které se projevovali stejně a díky nim jsme skončili na 5 dní na kapačkách) a lékař nám jen řekl, že je hodně zahleněnej, takže kapky do nosu, na kašel a hodně pít. A pokud můžeme, tak se máme vyvarovat mléku (resp. laktoze, protože tak zhušťuje hleny), takže jsme nakoupili Nutrilon bez laktozy a nemléčnou kaši na noc. Jo a ještě mu máme denně dávat "vodňánek", je to vlastně rehydratační roztok.
@leg No, moc se mi nechce mesicni holcicce cpat umele mleko, kdyz sveho mam dost.☹ navic jsem se snazila ji dat dnes odstrikane mleko a ona mi nevezme flasku a dokonce ani pres prst. Jako kdyby se ji vytratil saci reflex.☹ vypije 40 max. 50ml a konec, vic do ni nedostanu..☹ kdybych nekojila,tak urcite zvolim stejnou metodu jako ty...
Ahojte já mám 5ti měsíční dcerku,od soboty má ošklivý kašel a šílenou rýmu,do toho jsme dostali teploty dnes už nišší 37,4 ale i tak dávám nurofen.Na kašel jsme dostali ambrosan přes den a na noc tusin kapky,stříkáme taky do nosánku vincentku.Jenže mám taky ten problém že nechce jíst včera my za celý den vypila 180ml mléka,ale musím teda říct že hodně pije čajík.Snad se z toho brzy dostaneme 🙂
@venuss ahoja. pamycon jsme právě dobrali taky, zrovna dneska jsem ho vyhazovala- už ho máme po druhé a musím říct, že je to k ničemu, nevím, jestli někdo máte jinou zkušenost, ale příště, když mi ho mudr. bude psát, tak jí zrovna řeknu, že něco jiného- 1) nepoznám, jestli tam ta kapka je nebo ne, zkoušela jsem to asi 1000 způsoby, až nakonec kapat na ušňátko a vytřít nos, jinak to nešlo a 2) to prostě nic nezměnilo ani v jednom případě- ba naopak, vždy mu to zhoršilo trávení a to to má být pouze lokální....
na kašel nám skvěle zabírá Stodal sirup a ty Fenistil kapky jsem taky dávala na noc, sklidní to a většinou se docela dobře vyspí, alespoň část noci
taky mi máma (lekárnice) doporučovala oscciloccocinum (nebo jak se to píše 😀), rozpustit pár zrníček ve vodě a na lžičku mu podávat, když měl chřipajznu, tak jsme dávali a bylo hned líp
jinak střídáme Libenar (nebo jiný mořský-slaný roztok) s olejíčkem do nosu od Nobilisu
@leg
@gabculda
@evelp naši malou (10měsíců) od víkendu taky trápí dráždivý kašel, včera večer se spustila i rýma, ale není tak hrozná jako to kašlání, budí jí i v noci, Horečku nemá a doufám, že už ani mít nebude. problém je, že mi nechce nic zkoušeli jsme kapky Stoptussin, i sirup s tím, že má sladší chuť tak třeba vezme na milost, ale chyba lávky, jen co to spolkne letí vše ven, takže účinek veškerý žádný ☹ dávala jsem to už i do čaje, ale taky bezvýsledně. nemáte nějakou radu jak to do ní dostat ať se jí od toho hnusného kašle uleví?
Tak my jsme dnes byli u lékaře a předepsal antibiotika Klacid, kapky Sinecod, kapky Pamykon a sirup Spiropent. Jinak je to také zánět průdušek, který má i starší dítě. ☹ Jo Dr. říkal, že zvracet bude stále, protože je moc zahleněný. 😒
Ahojky malá má 4 měsíce a začla sem tam kašlat,dr.nám na to nic nedala a na rýmu jen Libenar nebo dětskou Vincentku,co jí mám koupit aby jí bylo líp? Zdá se mi že to vůbec nezabírá a nelepší se ☹ jaký máte zkušenosti vy ?

smajlik: já jsem včera volala doktorce, že už malá vykašlává, tak jestli dál dávat jitrocelový sirup (nebo něco na vykašlávání) a řekla mi že už jen tak den nebo dva, ať se tam toho hlenu netvoří moc. A kdyby kašlala moc a nemohla spát, tak že si mám přijít pro fenistil kapky 🙂