Moučnivka a jak na ni
Ahoj holky,
chtěla bych vás poprosit o radu - malá má 6 týdnů a na jazýčku se jí udělala moučnivka, k ní další průvodní jev, který je snad ještě horší - puchýřky na prdelce, které lehce krvácí... Léčíme přes 14 dní a nemůžeme se toho zbavit, nemáte nějakou radu? Já mažu prsa Imazolem, malá má mastičku od dr. na jazýček, míchaná na moučnivku, nevím přesně, co v ní je, jedna složka je Canesten. Na prdelku řepík, Imazol, větráme, tři dny dáváme homeopatika. Ale stále žádné zlepšení... co pomohlo vám?
Za rady předem moc děkuji.
Stručné shrnutí
- Moučnivka u kojenců se v diskusi řešila kombinací lokální antimykotické léčby (Nystatin, Infectosoor Mundgel, Nystaderm, genciánová fialka) a přísné hygieny (vyvařování lahví, dezinfekce prsů, větrání zadečku).
- Opruzeniny způsobené kvasinkou rodiče v diskusi ošetřovali zinkovými masti, Sudocrem, Infadolanem, Rybílkou, koupelí s heřmánkem nebo repíkem a větráním; u těžších puchýřků byla doporučena dermatologická nebo pediatrická konzultace pro Nystatin v masti.
- Probiotika a střevní preparáty jako Hylak forte pro matku a Biopron nebo BioGaiu pro dítě byla v diskusi používána jako doplněk léčby, ale uživatelé hlásili rozdílné výsledky.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální léky se používají proti moučnivce u kojenců?
A: V diskusi byly zmiňovány Nystatin (jako účinná látka), Infectosoor Mundgel (německý gel), Nystaderm (uváděn pro 0–4 měsíce) a genciánová „fialka“; pediatr může nechat v lékárně namíchat masti s Nystatinem.
Q: Jak ošetřit opruzený zadeček způsobený kvasinkou?
A: Doporučované prostředky v diskusi: zinková mast s vitamíny, Sudocrem, Infadolan, Calciovka, zasyp, koupele s heřmánkem nebo repíkem a pravidelné větrání při přebalování.
Q: Má matka mazat prsa a čím?
A: Různé přístupy v diskusi: někteří pediatři radí Imazol na bradavky, jiní rodiče používali Canesten a omývání prsů před kojením; Bepanthen byl uváděn spíše na popraskané bradavky než jako primární léčba kvasinek.
Q: Pomáhají probiotika při léčbě moučnivky?
A: V diskusi rodiče uváděli Hylak forte pro matku a Biopron nebo BioGaiu pro dítě jako součást léčby; někteří hlásili zlepšení, jiné případy zůstaly přetrvávající.
Q: Jaké hygienické kroky snižují riziko recidivy moučnivky?
A: Doporučené kroky: vyvařování lahví a dudlíků, mít více dudlíků a sterilizátor, vyčistit/předehřát prsa před kojením, pravidelně měnit oblečení a větrat zadeček při přebalování.
Q: Co dělat, když lokální léčba nezabírá?
A: V diskuzi se doporučovalo požádat pediatra o míchánou mast s Nystatinem, zkusit Infectosoor Mundgel z německé lékárny, vyhledat kožního lékaře nebo zvážit doplňkové postupy (probiotika, fytoterapie); některé alternativy jako biorezonance či homeopatie byly zmiňovány anekdoticky a měly smíšené výsledky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lokální antimykotika (Nystatin / Infectosoor) a důkladná hygiena (vyvařování lahví, omývání prsů, větrání zadečku) jsou hlavními doporučenými opatřeními.
- Pro ošetření opruzenin u kojenců se běžně používají zinkové masti, Sudocrem, Infadolan a bylinkové koupele (heřmánek, repík).
- Probiotika (Hylak forte, Biopron, BioGaiu) byla široce používána jako doplněk léčby.
Sporné názory
- Genciánová fialka: někteří rodiče hlásili rychlé vyléčení po vytírání pusinky fialkou, jiní v diskuzi zmiňovali obavy o bezpečnost a karcinogenní riziko (tvrzení v diskusi bylo rozporuplné).
- Infectosoor / Nystatin: někteří rodiče uváděli úplné vyléčení během týdne, jiní hlásili návrat infekce nebo neúčinnost přípravku.
- Pusinkování (pusou od matky): někteří lékaři/radiči doporučili „pusinkovat“ k předání normální flóry a léčbě, jiní rodiče varovali před přenosem virových infekcí (opary).
Otevřené otázky
- Jak přesně rozlišit, kdy nasadit Nystatin vs. genciánovou fialku vs. Infectosoor podle věku a závažnosti?
- Jak dlouho pokračovat v lokální a systémové léčbě, aby se předešlo recidivě?
- Má eliminační dieta matky (vyloučení mléčných výrobků, pšenice, cukru) jasný vliv na kojeneckou moučnivku?
Zmíněné značky a firmy
Infectosoor Mundgel, Nystaderm, Nystatin, Nistatin, Canesten, Imazol, Hylak forte, Biopron, BioGaiu, Sudocrem, Infadolan, Bepanthen, Perlan, Calciovka, mimibazar, modrykonik.cz
Zmíněné produkty a metody
Nystatin, Nistatin, Infectosoor Mundgel, Nystaderm, genciánová fialka (genciána), Canesten, Imazol, Hylak forte, Biopron, BioGaiu, Biorezonance, homeopatikum Borax, pusinkování (pusa na pusu), vyvařování lahví a dudlíků, sterilizátor, koupel s heřmánkem, odvar z repíku, zinkové masti, Sudocrem, Infadolan, Calciovka, Rybilka, Bepanthen, dietní eliminace (bez mléčných výrobků/pšenice/cukru)
Místa a osoby
Německo, Česká republika
@pabka ahojky tak co jak to u vás pokračuje? Zabralo něco?my máme pořád ten zadeček dost opruzeny už tři týdny nic nezabírá,byl mi doporučen imazol dnes jsme začali mazat tak uvidíme :-/
nám mudr. doporučila na moučnivku Borax síla 5 je to homeopatikum lžička koj. vody v ní rozpustit 10kuliček na vatičku a vitírat pusinu já canesten na bradavky a omývat prsa před kojením
@danielkar25
@dadakin
@ppejskova
Ahoj holky, tak píšu vývoj u nás - zahájila jsem fakt léčbu na několika frontách, těžko říct, co zabralo, možná vše jako celek, ale venku z toho ještě úplně nejsme.
Takže já začala brát Hylak forte, malá probiotika Biopron, pusinku jí mažu fialovou vodičkou a na prdelku zinkovou mast s vitamíny + Rybilku + Sudocream (střídám)
Po pěti dnech, kdy stav byl stejný, ne-li stále horší, jsem ráno vstala a na prdelce měla puchýřků jen polovinu, úplně jsem zírala... Další den byly najednou pryč úplně!!! Žádné postupné mizení, prostě najednou byly fuč.
Ale v pusince moučnivku stále má, takže vytrvávám v léčbě a uvidíme, kdy se zbaví i toho. A mě prsa pálí stále, takže vyhráno ještě není, ale to nejhorší, krvavé bolavé puchýře na zadečku jsou pryč.
A k Imazolu - na ten pozor, za prvé jsem ho mazala víc než 14 dní a nezabral a za druhé jak jsem to pak studovala na netu, dočetla jsem se, že může spíš uškodit, maximálně že potlačí ty příznaky, ale nevyléčí a může se kvasinka vrátit v horší formě. Takže ten jsem radši úplně vysadila.
@ppejskova dudlík malá nemá, takže to je v poho, i když si zas dost cucá ruce, ty vyvařit nejdou 🙂 🙂
A pusinky já radši nezkouším, trpím hodně na opary a tak abych jí nějaký nepředala, mám je téměř non stop.
Homeo Borax jsme zkoušeli, výsledek nebyl bohužel... paní říkala, že zlepšení přijde do druhého dne, ani po týdnu užívání nic ☹
Držím vám všem palce, at je to pryč co nejdřív, je to hnus.
Holky, i my se trápily s moučnivkou, přes 2 měsíce.. šílené to bylo. Nakonec jsme si objednali z německé lékárny Infectosoor Mundgel a do týdne byla pryč!!!! Nic z českých věcí Vám nepomůže, protože nic není přímo na moučnivku. V žádném případě bych už nepoužila gengiálu, hnus největší a karcinogení.
Případně než Vám dojde z Německa gel, tak si vyžádejte od doktorky míchanou mast s účinnou látkou Nistatin!!!! Ne každá lékárna Vám to namíchá, nemají tuto složku. Ale toto také částečně funguje.
@pajdousekk Zkusím ten gel taky sehnat, co mám ohlasy, pomohl kamarádkám tak půl na půl, i tady na MK jsou rozdílné názory, ale zkusím, každá možnost dobrá 🙂
Že je fialka karcinogenní již bylo vyvráceno.
Hele, jsem na mrtvici, lecim to už osm nedel, ted jsem zas mazala genciankou, ale v puse to ma stále, kdyz vysadim. Ještě zkusím Hylak. Naštěstí nemá puchýřky... Me omejou, fakt
@julien no obávám se, že je potřeba komplexnější přístup, já nasadila na víc frontách a to zejména kvůli tomu zadečku, kdybys to viděla, při každém přebalování se mi chtělo brečet, jak strašný to měla, krvavý puchýře, živé maso... a najednou jak když utne... teda na zadečku, v puse to ustoupilo o cca 10%, má to 5 týdnů, tři týdny léčba od dr, nezabíralo vůbec, týden homeo, nezabraly, ted týden ta celková léčba a aspon se uzdravil ten zadek..
na netu hodně píšou, že pomůže dieta matky, ale absolutně bez mléčných výrobků, pšenice, cukru, některé zeleniny atd., to já nedám, zkouším zatím bez toho, při nejhorším sáhnu k tomu, no...
Hylak asi taky pomáhá, ale je to tedy hnus hnus, zatím nejhorší chuť léku, co jsem kdy ochutnala 🙂 ale užívám poctivě.
Jo a taky super zpráva je, že se to prý často vrací i po vyléčení.... ☹
Maminy, na mimibazaru se pripadne prodava mundgel z Nemecka. Ma pro deti 0-4m a od 4m.
Zdravím, syn měl taky v prvních měsících moučnivku, napřed genciána, ale vracela se. Tak jsem vždy po mlíku namočila uchoštour do citronu a vytřela jsem pusinu, kvasinky nesnáší kyselé a libují si ve sladkém. Lahve vždy pořádně vyvařit a pokud kojíte, tak prsa také vždy desinfikovat.
@kaca92
@ppejskova
@karlajasmine
holky, tak máme tu mrchu zpátky... ach jo.. zkusím ten Infectosoor Mundgel, píšete, že jste mimčům mazaly, ale prý do 4. měsíců se dává gel Nystaderm, ten Infectosoor Mundgel prý až od 4. měsíců... v kolika měs jste ho mimčům mazaly? díky

@pabka hele mě na bradavky zabral jedině až Canesten...někde píšou umýt přes kojením, jinde že když kojíš víc jak po 3 hodinách,tak nechat ale natírat jen tenouckou vrstvu, jinak malé před kojením vytírám pusinku prevarenou vodou,a troškou neocidu,následně dám najíst a po jídle maznu ještě maličko na dudlík... A po 2 dnech o hodně lepší... Naše dětská říkala že pokud dobře baští tak nejde o nic závažného,ale i tak chci aby to měla pryč... Kamarádka co žije v Německu mi ještě pošle infectosoor a snad zvítězíme...
A HLAVNĚ: to chce aspoň 3 dudlíky, jeden náhradní, a postup nakojim a dám čistý vyvařený, a ten použitý házím obratem do sterilizátoru 🙂 hodně štěstí!!! Jinak ještě budeme zkoušet ty pusinky... Je to příjemný tip,který když nepomůže tak neublíží...