Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
30. čer 2009

Deinuš máme se fajn 🙂 byla jsem pře 14ti dny s D na kontrole u RHB doktorky a byl pochválen 🙂 sice je stále hypotonický ale snaží se 🙂 Ptala se mě jestli už umí do schodů a tak jsem znejistěla protože u nás schody nemáme a tak to nemáme kde trénovat 🙂 no jinak umí vše a odpovídá věku

s tím předčasným porodem to si dělal prču né? blboun 😖

deina
30. čer 2009

No on je inak zlaty, len taky... mierne divny. 😅 Mam taky pocit, ze normalneho reumatologa som este nevidela, fakt su trochu trafeni, aspon ti, ktorych poznam. Ved aj keby mal nejake predcasne narodene dieta doma, predpokladam, ze prenho by to nejake tazke nebolo, manzelka je ta, co beha po lekaroch s nim, cvici s nim, trapi sa... A ja teraz radsej dieta normalne (teda donosene) a nie vynimocne poprosim. 😅

Davidek je sikulka, hlavne, ze sa snazi, ta hypotonia snad casom odide? Neviem ako to s nou je, zda sa mi, ze velmi rozne. My tiez nemame schody, aspon nie v byte, ale maly ich miluje a uz chodi hore aj sam - drzi sa steny alebo zabradlia. Ale trenovat to velmi nemame kde, len u babky - tam beha hore dolu, zdalo sa mi to ako dobre cvicenie, tak len nech beha.

andulka4
30. čer 2009

nám jdou schody jen nahoru ale dolů jen za ručičku. Já se ho bojím nechat samotného :(

deina
30. čer 2009

Tak nejako aj Misko - hore bez problemov aj sam, dole ho radsej drzim, aj ked mensie schody presiel aj sam - ale raz sa mi skotulal zo schodov, myslela som, ze to uz nerozchodi, skoro som tam skolabovala a jemu sa nic nestalo, ani sa len neudrel, ziadna modrina.

elinka27
2. črc 2009

tak mne sa Kubko dnes sam pustil dole schodmi,pretoze sa uz nevedel dockat kedy pojde von.Inokedy vzdy poslusne cakal kym ho nezoberiem za ruku,teraz sup ho sam, ale v pohode to presiel ale som skoro skolabovala od strachu ked som to videla. 😠

jina
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mimi198
3. črc 2009

jej taka som stastna, maly mi zacal vcera blabotat, ako napr. tatatata, bababa, mama a tak podobne. uz bolo na case. tak teraz nic ine nerobi len brble he ani zaspat mi nemohol.

deina
3. črc 2009

Mimi, to je skvele. 😅 😅

sylvar
3. črc 2009

mimi, super

deino, tobě to naskakuje, tak tentokrát aspoň do 36tt 😵

deina
3. črc 2009

Leti to akosi rychlejsie ako pri prvom. Taky 38tt by mohol byt, to by bolo tak akurat, no nie? 😅

sylvar
3. črc 2009

deina, jo jo, to by bylo moc fajn...a zase chlapeček 😵

deina
3. črc 2009

Este to musime nechat potvrdit na 4d, ale mal by to byt chalan, myslim, ze aj ja som to tam videla. 😅 Budu ma potom obskakovat...

mimi198
3. črc 2009

deina, prajem nech to vydrzi, urcite to vyjde teraz.

rohacka
3. črc 2009

Ahojte, tak to je naozaj super, ako naskakuju tie tyzdne, ked sa nas to netyka, vsak, baby? Deina, ty si uz za polovicou... Priprav sa ale na perne dni, budete mat pomerne maly vekovy rozdiel. My sme mali 2 roky a 3 mesiace a niekedy som myslela, ze sa zblaznim. Ako teraz si spominam, ako som kojila Kubka a popritom sa natahovala s Dorotkou a nocnikom 😝 .

Ja som celkom potesena, lebo vcera na rehabke sme dostali pochvalu, ze sa nam trochu tie nase ploche nozky, prepadnute clenky, lepsia! Super, lebo uz som potrebovala povzbudenie. Cvicim o106 a mala som pocit, ze efekt ziaden. Inac, na bud. mesiac ideme do Ziliny na detsku ortopedicku kliniku na konzultaciu nasich noziciek a hrudnika. Odporucali mi z neonatologie.

Ale inac som napalena, predala som este v aprili mikinku jednej mamicke tu cez bazar a dodnes mi nezaplatila. A este mi napisala taku stavnatu IP, okrem ineho, ci mi chyba tych 100,-Sk. No proste 🙄 . A takyto ludia vychovavaju dalsiu generaciu, uffffff...............

elinka27
8. črc 2009

caute,tak my sme boli vcera na kontrole u kardio a doktorka povedala,ze sice ten selest tam stale je,ale ze v celku mu to nerobi problemy, a treba ho brat ako zdraveho a rezim normalny,ziadne obmedzenia,ale kedze teda ta dierka v LK mu stale nezarastla tak ho bude sledovat aj dalej,a kontorolu mame za 1,5roka.Takze som rada.

deina
9. črc 2009

Rohacka, to som rada, ze sa vam to lepsi. 😵 😵 Aj Jakubkovi ten selest, ze to nie je vazne. 🙂

No ano, rozdiel budeme mat 22 mesiacov, takze ani nie cele dva roky - ale mam nablizku pomoc v pripade potreby (svokra) a nejako si uz len poradim, dufam. 😅 Ale na to oducanie od plienok sa vobec netesim, nechce sa mi do toho, hoci teraz v lete by to bolo asi aj lahsie (lenze co z toho, ked maly nocnik nenavidi, zdrha z neho a este si vobec neuvedomuje, ze kaka alebo pisa). Uz som aj chcela, ze mu kupim nejake slipky, mozno si to uvedomi... ale asi je na to este skoro.

rohacka
9. črc 2009

Elinka - super, tak mas o starost menej 🙂

Deina - ja som oducala Dorotku este pred narodenim maleho, mala rok a tristvrte do 2 rokov a bolo to nanic - len som ju vystresovala a k nicomu to neviedlo. Potom som bola s malym 2 mesiace v nemocke, takze nikto sa s nou nebavil a naspat mala plienky. Az potom v lete, ked mala 2.5 roka, Kubko mal 3 mesiace, vtedy sme zacali znova s nacvikom a uz to islo ovela lepsie. Vtedy som si povedala, ze Kubka nebudem nutit, ze on ma dost svojho trapenia zdravotneho. A cuduj sa svete - uz niekolko tyzdnov sme bez plienky, piskat sa pyta v pohode, kakat zahlasi az po cine, tak ho celeho vyperiem a ideme dalej. Momentalna spotreba - cca 2 plienky tyzdenne 😎 . Ani som neverila, ze to takto lahko pojde. Ale na druhej strane - vidi Dorotku, ze sa pyta pisat, tak on chce tiez - je to pomoc. Ale inac - to mas super, ze Ti ma kto pomoct. Hlavne zo zaciatku. Moj manzel robil zo 2 mesiace doma, ked som prisla s Kubkom z porodnice, bola to velka pomoc. A je pravda, ze teraz je to uz ovela pokojnejsie, aj sa spolu trochu - trochu - zahraju.

My mame v pondelok ocne a v utorok psychologicku - tak uz stresujem. Ze znova napisu, ze stazena spolupraca 😝 a ja nebudem vediet, ako ho donutit robit to, co od neho chcu.

Ale dufam aspon, ze psychologicka nam pochvali rec, aspon toto mu ide. Asi je po mamke 😀 . Najnovsie hlasi-
"Dedko počúva Jádio Šovenško" - akoze Radio Slovensko 😀 . Manzel vravi, ze ho nahra a budu ho pustat v radiu ako jingel.

elinka27
10. črc 2009

tak ja sa snazim tiez oducat maleho od plienok, mame take starsie slipky po synovcovi,tak ma to az tak nemrzi ked sa do nich aj obcas vykaka.On este moc nerozprava tak mi nieje dost jasne ako by sa mal na nocnik vypytat,ked sme doma tak ho sem tam zoberie a prinesie mi ho a ja hop vtedy na neho posadim,ale to on berie skor ako hru,ze sa mu paci ked ho tam posadim a zastrcim mu tam cilkulu aby necikal vedla tak sa mu naramne paci 😀

tamincek
10. črc 2009

Nám sa pri malej osvedčil hrajúci nočník.Najskôr neobsedela nikde,potom sme kúpili ten s melódiou,pustili sme obľúbeného Garfielda na DVD-to aby obsedela a keď jej nočník zahral-to bolo radosti...A bola cez deň bez plienok/samozrejme aj s nejakými nehodami zo začiatku/od 22 mes.Skúšali sme odučiť aj skôr,ale to nemalo význam.My sme boli s dvojičkami na kontrole na neurologii a neurologička bola z nich nadšená,lebo začínajú loziť a sú takí vrtkí,že ich nemohla ani poriadne vyšetriť-teda hlavne Adelku.Povedala,že sú veľmi hyperaktívni a že nemusíme cvičť 🙂 čo sme ani doteraz necvičili 😉 .Vlastne iba na papieti,lebo na rehabke mi hneď rehabilit.sestra povedala,že to dobehnú aj bez Vojtu.Tak sa z toho hrozne vytešujem 😀 a naháňam moje dve hyperaktivity po celom dome 😝

deina
13. črc 2009

Tamincek, super, sikulky su obaja. 🙂

Asi este s tym nocnikom pockam, nejako to nema zmysel, ked tam nechce sediet... neviem, ci by hraci spravil rozdiel, asi by sa mi s nim este viac chcel hrat, kebyze hra.

A toto je nas krpec: https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage... 😉

mimi198
13. črc 2009

ahojte, chcem sa spytat na dajake hry s 8 az 9mesacnym , ako ste sa hravali s vasimi, co je take typicke pre tento vek? hodte dajaku inspiraciu. diki.

gucz
18. črc 2009

baby to sem už nikto nechodí???

deina
18. črc 2009

Nuz, viac bab je asi v extremnych nedonosencoch...

Mimi, ja ti uz ani neviem, normalne sa nepamatam. 😅 V tom veku asi najradsej mal hrazdicku - taku FP mame, ze tam mohol byt na chrbte aj na brucho, vsade mal hracky a strasne, ale strasne sa zboznoval nosit (len dole bruskom) ked mal tych 7-8 mesiacov, vsetko musel popozerat. Nastastie to netrvalo dlho a zacal sa plazit, potom uz nosenie tolko nevyzadoval.

Jej, Gucz, vidim, ze uz 13tt, pekne ti to nabieha. 😵

rohacka
18. črc 2009

Uhorkovo-dovolenkova sezona ma MK....

😉

Mimi - nas maly sa zvykol zabavit s prazdnou plastovou flasou, na zemi na brusku, gulala som mu lopticku a on sa snazil chytit, do malej prazdnej plastovej flasky som dala par drobnych plastovych kuskov, koralok, trochu vody, trochu puru, poriadne zatvorila a lepiacou paskou poriadne oblepila vrchnak - urobi sa taka penova hrkalka. Alebo do prazdnej plastovej flase polamane suche spagety, nie vela, alebo ine suche cestoviny, poriadne zatvorit a nova hrkalka je na svete. Prechadzali sme sa po byte - na rukach - a ukazovala som mu, co vsetko mame doma,...

No tak sa este "pochvalim" nasimi novymi vysledkami-boli sme prvykrat u psychologicky.
Bolo to dost nanic, celkovo
som tam bola s malym hodinu a 20 minut a bol z toho uz ku koncu dost
nervozny, lebo stale od neho cosi chcela - nech sklada, hlada, kresli.........
Ale najlepsia bola, ked zahlasila, ze uroven reci ma na urovni len sirsej normy,
lebo 2-rocne deti podla normy maju vediet 300 slov, sklonovat, casovat a neviem
co vsetko a jej sa zda, ze to nevie..........Myslela som, ze sa mi nieco stane - hovorim
jej, ze on velmi pekne rozprava, pozna niekolko farieb, rozprava plynule dlhe vety a
pozna nie 300, ale mozno aj 600 slov alebo aj viac. Samozrejme, tam velmi
nechcel rozpravat, ved bol v cudzom prostredi pri cudzej babe v bielom.....
Ukazovala mu taku knizku, ze ma pomenovat veci, co su tam -
2-rocne dieta - bol tam moriak!!! (ja som ho skoro nerozoznala, lebo bol
velmi zle nakresleny), bocian, ujo co skakal z mostika do bazena..................
Toto ma podla nej ovladat 2-rocne dieta????????????? Hned som
jej povedala, ze moriaka nepozna, nemame to v ziadne knihe a nikdy
ho nazivo nevidel........ A ten ujo, co skakal do bazena - hovorim jej,
ze v zivote nebol na kupalisku, tak to predsa nemoze vediet.........
Fakt som odisla rozladena odtial. Povedala mi, ze budeme
chodit na kontrolu kazdy 1/2 rok az do 2. rocnika zakladnej skoly
a ked vtedy bude O.K., tak nas vyradi. Ja neviem, ale ked tam budu
take prisne normy, tak tam bude chodit asi az do dochodku....................

A na ocnom mame dve nove diagnozy - dalekozrakost a este cosi, comu
nerozumiem ani na nete som nenasla. Hlavna vec, ze som sa pytala lekarky,
ze ako to vyzera a ona mi povedala, ze dobre, len ma nosit okuliare a v predskolskom
veku ho zoperuju. A pridem domov a citam nalez a tam same novinky.

Ale boli sme sa prihlasit na plavanie dojciat, tak to sa celkom tesim.
Az na tu cenu - 120 eur za 10 hodin! Zda sa mi to dost vela.

A v pondelok odchadzame na dovolenku na Siravu, takze letim
balit, kym mi drobci spia....

maatkka
18. črc 2009

Ahojte...
Mimi tak my sme sa vtedy a vlsatne stale sa vela hrame na zemi. Za to nas aj rehabka chvali. Vystrieme si na zem deku dame si tam vsetko s cim sa Julia rada hra od plastovych flias po kuchynske pomocky... (lebo hracky u nas moc v kurze nie su alebo ju bavia len chvilu 😀 a hrazdicka uz tiez nie) a Lili sa tam gula za vsetkym sa plazi vykecava sa so vsetkym. "Citame" si knizky a ucime sa take jednoduche hry napr. baranky baranky buc 😀 a samozrejme sa aj vela nosime na rukach a kadeco obzerame. No a teraz hlavne vstava pri vsetkom moznom coho sa vie chytit takze stale striehneme 😀
Tehulky paradne vam to ubieha 🙂 a zlatunke "sonofotky" 🙂
Rohacka tak ty si ma teraz dorazila. Lepsie povedane ta psychologicka 😲 Moj synovec v Kubkovom veku stale rozpraval len zaciatocne pismena slov. Si neviem predstavit co by povedala na nho. A teraz je to rozumny 4-rocny chlapcek ktoremu sa usta nezavru 🙂 Kubko je straaasne sikovne dieta. Mozes byt na nho moc moc moc hrda 😉

fajn
18. črc 2009

Rohacka s tím mluvením se na to povznes. Ségra má kluka donošenyho a v lednu měl dva roky a sám ti odpoví akorát DA to je ANO anebo neeee . Větu vůbec dohromady nedá. Prostě ty nedonošeny děti jsou sledovany moc a chtějí po nich strašně hodně.

gucz
18. črc 2009

čavte
rohacka tak to som teda zostala riadne prekvapená aj ja z toho, čo po ňom tá psychologička chcela 😕 😕 😕 , Naša malá povie vety tak z dvoch alebo troch slov, na moriaka by jej povedala možno vtáčik alebo pipa a na uja na skokanskom mostíku by najskôr povedala eve pupe (ujo sa kúpe) ak by bol len v plavkách. Ale aj tak.... však čo by on tých detí nechceli..... ja fakt zíram, Laura ešte nepozná farby, ani čísla. Ja som rada, že teraz posledný mesiac začala opakovať všetko čo počuje, a niekedy sa to ani nepodobá tomu pôvodnému slovu, čo chce povedať viem niekedy len ja... čo budú chcieť v piatich rokoch násobilku???

mimi198
19. črc 2009

ked to tak citam tak rozmyslam nad tym ze ako mozu vlastne lekari posudzovat male dieta za taku kratku dobu? to je jasne ze sa nemusi chovat vzdy podla jejich predstav aj keby to vedelo tak to tam nemusi povedat alebo urobit .doma moze byt ine a u lekara ine na nie? ved su to predsa len deti a maju svoje potreby, mozu byt unavene a tak....

rohacka
19. črc 2009

Vdaka, baby, za povzbudenie. Naozaj tie normy na dietatko su strasne velke. A Kubkovi sa veru nechcelo velmi hovorit, hlavne zbadal psychologicku v bielom - nechapem naco je v bielom, ved injekcie nepicha 😖 . Ale so mnou sa rozpraval v pohode, tak to ona musela pocut. A este som zabudla, ze ma sfukla, ze nema kratkodobu pamat!! Dala mu taku malu topanocku do jednej z troch krabiciek, potom to otocila na stol, zakryla mu papierom vyhlad na to asi na 10 sekund, potom to odkryla a kazala mu, nech najde topanocku. A zo 4 pokusov sa trafil na 1 x - tak sme dostali, ze nema kratkodobu pamat a mame to nacvicovat!!! Podla mna on nepochopil co od neho chce, on otacal tie krabicky rad za radom, alebo dvoma rukami naraz..... Ale aspon jedna dobra vec - upozornila ma, ze zle drzi ceruzku - musi drzat tak ako dospely - pinzetovym uchopom a on drzi tak ako keby zvrchu, takze sa to snazime odnaucit. Ale zatial statocne preklada a este sa zlosti, ze mu to stale opravujem.... Ale psychologicka mi hned povedala,ze to potrva tyzdne aj mesiace, kym sa to nauci...

fajn
19. črc 2009

rohacka já jsem sDiankou začala hrát pexeso asi po 3 roku . Kašli na ňu ty sama vidíš jak je šikovnej a máš ještě Dorotku tak víš kdy začala ona. Určitě tam rozdíl bude i u nás ten rozdíl je ,ale říkám si že tím čím si prošla tak je Dianka hvězda.