Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

poradvpohode
2. zář 2009

Dobry den, chtěla jsem vás poprosit o radu:
mam chlapečka narozeneho v 36 t, za 14 dní bude mít 4.měsíce a měli by jsme být očkování 1.vakcínou hexy. Tak nevím, jestli by nás neměla poslat dětská doktorka na neurologii a podle toho by se to mělo odvíjet dál ........ To mi poradila jiná doktrorka 😖 . Pro nedonošené mimča je lepší, když jsou očkované později, nic tím neztratí ba naopak. Nemáte s tím někdo nějaké zkušenosti?
Předem děkuji 🙂

gucz
2. zář 2009

ahoj moja bola očkovaná podľa normálnych termínov očkovania. Ak nieje dieťatko extrémne nedonosené, tak netreba očkovanie odkladať. A ak Vás neposlali priamo z nemocnice pri prepustení na neurológiu, tak myslím, že sa tam nemusíš pýtať od lekárky, teda ak sa malinký vyvíja v norme.

argousek
2. zář 2009

gucz díky moc 😉 To je teda, jak vy si hned všimnete, jsem si říkala, že si toho hned tak někdo nevšimne. 😅

andulka4
2. zář 2009

Argíííí blahopřeju 🙂

deina
3. zář 2009

Argousek, blahozelam k tehu, no krasa. 🙂 Akosi sa rozrastame. 😵 😵

Tiez to beriem tak, ze ked pojde do skoly, mal by vediet pekne sam jest - ale to ma este kopec casu, vraj to pride, ked bude chciet vsetko robit sam?

Nocnik? No ja neviem... on si nan nesadne ani za svet a pritom teraz v lete casto behal vonku iba v slipoch a zriedkakedy mal nehodu, vypisal sa alebo vykakal az potom, ked som mu dala plienku. Myslim, ze trosku uz tomu rozumie... ale nocnik nadalej odmieta, tak ho zatial nenutim, ved na to raz pride.

Na rozvoj mozgu sme takisto nic nebrali a rec mu bude neurologicka posudzovat az v 3 rokoch. Teraz sa mi to zda este velmi skoro. 😨 Hoci v poslednom case sa rozrecnil, pusa sa mu nezastavi, podareny je. 😅 Manzel sa vytesuje, ze koooonecne (a som mu hovorila, ze ja som tiez zacala az v tomto case, ze ho nema stresovat).

gucz
3. zář 2009

deina ty si už 31tt, božinku ako to rýchlo letí 🙂

deina
3. zář 2009

Mne sa zda, ze to ide ovela rychlejsie ako pri Miskovi - asi mi nedava vela casu mysliet na to, ze som tehotna a teraz uz taky a hentaky tt... 😅 Takto o tyzden sa uz Misulo narodil... ale teraz sa citim dobre, nic take ako pri Miskovi.

gucz
3. zář 2009

mne to až tak rýchlo nejde 😒 , pri malej mi to zasa rýchlejšie utekalo keď som chodila do práce. Drž sa nech je to tentokrát aspoň 38tt 🙂 (to je môj vysnený cieľ)

deina
3. zář 2009

Aj moj, 38tt je tak akurat. 🙂 Zase 41-42tt to byt nemusi... este si budeme vybrat, co? Hlavne, nech su zdrave a neponahlaju sa.

Zatial nevies, ci budete mat chlapceka alebo dievcatko? Okolo 20tt sa robi ten velky ultrazvuk... My stale nemame meno pre chalana, vzdy nas nieco napadne, meno Dusan pada najcastejsie, ale manzel s nim nie je velmi zzity (lebo tak sa vola on).

gucz
3. zář 2009

ešte neviem, na ultrazvuk idem v stredu, teda mala by som ísť, ešte mi budú volať či tam doktorka bude, lebo má mať nejakú prednásku v ten deň či čo. Ale ak bude drobec po Laure tak sa aj tak neukáže. Na 3D ideme až 9.10, tak potom sa uvidí. Inak ani my ešte nemáme mená, teda dievčatko by mohlo byť Ema (hľadala som krátke meno, lebo máme dlhé priezvisko) a chlapec..... to ešte neviem, čo sa páči mne sa nepáči manželovi a naopak. Mne sa páči Miško asi najviac a ešte Rišo (to som mala pri malej), ale aj Matej, .... každý týždeň niečo iné. Manželovi sa páčia ruské mená ako Alexej alebo Nikolaj, ale mne sa to teda nepozdáva. Ešte tak Alex by som prežila, no ale budeme to riešiť až keď budeme vedieť čo sa v brušku skrýva. Inak aj dievčenské som chcela Hanku a to mi neschválil, že v žiadnom prípade.... No neviem či to naše malé nebudeme volať len "hej Ty" 😀

gucz
3. zář 2009

a ešte sa mi páči Peter, ale aj manžel sa tak volá aj brat, aj manželovej sesternice syn.... MM nechce po sebe dať meno ani za svet.

andulka4
3. zář 2009

Holky tak to je fajn že se vám daří 🙂 Deino Davídek už byl dávno na světě 🙂 tak vydržžžžžž co nejdéééle 😀

deina
4. zář 2009

Vdaka, Andulka. 🙂 Mne sa Misko narodil v 31tt + 5, ak sa nemylim (mozno 31+4 alebo 6), no ale vtedy som sa uz naozaj necitila dobre, vsetky klby ma boleli. Teraz uz sice citim chrbat a krize, ale to je vporiadku pri takomto brusisku. Maly ma idealnu vahu a predsa je to brucho obrovske, ja nechapem preco...

U nas su tie mena asi Dusan (nepaci sa velmi manzelovi, lebo by sa volal po nom), Matej (strasne vela ich teraz je), Jakub (tych je este viac), Gregor (to je taky moj napad 😅, mne sa paci, manzelovi tiez, ale vraj je to prilis nezvycajne) a Daniel (manzelovi sa nepaci, lebo ze daniel je jelen). Mohol by maly povedat, ako sa chce volat...

nika2
4. zář 2009

ahojte,
kocky a teraz ste asi viacej sledovane ked prvy porod bol predcasny?
deina asi je to zvlastny pocit ked vies , ze takto si uz porodila. teda v takomto tt.
inak ja sa priznam, ze by som asi mala aj strach znova otehotniet. ale ste pre mna prikladom 🙂 tak drzim moc palce nech vsetko je ok.

gucz
4. zář 2009

nika mňa zatiaľ viac nesledujú, teda aspoň nemám ten pocit, aj keď mi robia viac testov a berú viac krvi, stále chodím k svojej lekárke a nie na rizikové

nika2
4. zář 2009

tak to je fajn gucz.
vcera v ordinacii jedna musela porodit v 30tt.

maatkka
4. zář 2009

Tak ta vcerajsia cast ordinacie bola skoro ako o mne. Tak isto mi to bolo povedane (len nie Mastalirom) a presne tak isto som na to reagovala az na to ze ja som mala cisarsky len v spinalke. Som sa pri pozerani uplne triasla 😢

gucz
4. zář 2009

maatkka ja som to včera pri tom pozeraní aj oplakala. Ja som nemala preeklampsiu ani help syndrom, ale tie pocity.... ☹ , že ukážte mi malú a kedy ju môžem ísť pozrieť, no niečo strašné, hneď sa mi to všetko vybavilo

ale keď som sa potom bola pozrieť na spiacu malú, tak to stálo za to, a asi to tak malo byť.

elinka27
4. zář 2009

caute dlho som tu nebola,ale kedze zacala jesen ako sa patri, pocitam ze tu budem castejsie🙂

deina
7. zář 2009

Ahojte, dnes som bola v poradni a vsetko vyzera byt v najlepsom poriadku - maly je z tych mensich, ze 1400g (zato nohy ma o tyzden dlhsie 😀 ), ale v norme, placenta pekne funguje (kukal mi aj prietoky doktor), aj srdiecko pekne pravidelne bije. 😵 Mam plus 9kg, co je asi ok, nezda sa mi to vela (pri Miskovi som mala +11kg). A strasne ma potesil, ze mi robil aj prietoky, lebo som sa bala, ci vtedy pri Miskovi nebolo nieco s placentou a on takto sam od seba, ze urobi aj to, lebo to byva pricinou predcasneho porodu. Takze mam dnes super naladu a som spokojna. 😵

rohacka
7. zář 2009

Deina - super, tak si to uzivaj 😵 .

My sme boli na rehabke + na rizikovej poradni poradit sa ohladom nasej novej diagnozy (DMO 😖 ) a obidve lekarky mi povedali, ze oni by nepovedali, ze maly ma DMO. Ze je obycajny hypotonik so super plochymi nohami, preto tak chodi ako chodi. A vraj ta neurologicka ma tendenciu povedat rodicom najhorsiu moznu diagnozu, takze si z toho nemam nic robit. Tak ma viac-menej ukludnili. A ze do 3 rokov este vieme vela urobit, takze mame cvicit o106. Taaaak sa tesim 🙂

A pridavok ako vzdy:
Dorotka sa v noci zobudila s placom, asi sa jej nieco snivalo. Kubko sa posadil v postielke a hovori: "Veď ticho už!".

A takto rozprava rozpravku o tom, ako dedko s babkou tahali repku:
"Tam bojo....raž dedko, raž babka a peštovali a kvetinky a želeninky. Raž dedko ťahaj jepku. A špadli bum-ba-raša a udjeji ša. A žažonij žoneč bim-bam bim-bam a jožpjávky boj konieč."
Preklad:
Tam bolo....raz dedko, raz babka a pestovali a kvetinky a zeleninky. Raz dedko ťahal repku. A spadli bum-ba-
rasa a udreli sa. A zazvonil zvonec bim-bam bim-bam a rozprávky bol koniec."

deina
8. zář 2009

Kubko je podareny, perfektny. 😀 😅 Fakt neviem, co sa hentej lekarke na nom nepacilo, vsak je uzasny. A som rada, ze na rizikovej poradni je lekarka normalnejsia.

andulka4
8. zář 2009

Rohačko Deino moc gratuluju 🙂 jsem ráááda že se daří

rimmel
8. zář 2009

ahojte moj sa narodil v 33tt s vahou 2165 gramov..v inkubatore bol iba den, samozrejme problemy s prisatim na bradavku boli no napokon sa nam to uspesne podarilo vdaka klobuciku, ktory stastlivo uz par mesiacov nepouzivame...ano aj problemy s papanim boli nakolko stale zaspaval na prsniku resp ani nie problemy len to ze som kojila hadam nonstop! :D

teraz ma uz 6 mesiacov, ziadne problemy..co som tu citala tak predym ma ani nenapadlo ze vobec nieco s nim moze byt zle len preto ze sa narodil predcasne. nejak to neriesim, neskumam, nepozorujem..hlavicku velmi skoro vedel drzat a celkovo sa nam zda ze je dost huzevnaty 🙂

vahu ma k 6.mesiacu 6.66kg..mohol by mat aj viac ale ujde to 🙂 chceli sme pockat s prikrmom nakolko je narodeni predcasne ale uz som zacala..viac menej koli vahe, aby nahodou neschudol..

pink_lady
11. zář 2009

ahojte
ja mam tiez doma predcasnika sice az 36 tt co by niekto povedal ze to uz je za vodou ale vyvojovo sme boli daco pozadu ...v inkubatore sme boli niieco vyse tyzdna ale prislo mi to celu vecnost. Mal problemy s pluckami, dychanim, nejake zmeny v hlavicke, s oblickami, krvnym obrazom, travenim...asi sa este nieco nabehame po doktoroch ale verim ze vsetko bude ok 🙂

tarrah
12. zář 2009

Ahojte milé maminky nedonošeňátek, jsem tady dnes poprvé a nedá mi Vám nenapsat. Máme doma slečinku, narozenou v 30. týdnu. 1480gr a 42 cm. Po šesti týdnech nám ji pustili z nemocnice a dnes má 4 a půl měsíce. Dle výpočtu korigovaného věku má devět-deset týdnů a plně tomu odpovídá. Akorát je motoricky pomalejší. Takže krom všech těch stresů a nekonečných kontrol, docházíme na rehabilitaci a cvičíme 4x denně Vojtovu metodu. Nevím, jak jste to zvládaly Vy, ale já jsem z toho nějaká ... smutná? 😢 Miminko strašlivě pláče a i přesto, že vím, že je to pro dobrou věc... pláču s ní. Celou domu jsme se s manželem statečně drželi, optimismus máme v povaze, no já teď procházím nějakou krizí. Nemusím se tady rozepisovat o příšerném strachu, který nás ochromoval celých prvních 6 týdnů... o šoku, ve kterém jsme se rázem ocitli, o hodinách prosezených u inkubátoru, o lékařích, kteří dělají co můžou a mají pochopení, o těch, co ho nemají... O věčných otázkách hloupých lidí, kteří si myslí, že dítě v bezvědomí, s váhou průměrného nedělního kuřátka (odpusťte mi to přirovnání) v pohodě nakojím... o tom, že až byla schopna sát z lahve, 25 ml mlíka jsem ji dávala i 50minut... o tom, že domů jsme šli jenom s taškou , zatímco všichni ostatní si nesli miminko... o tom, že po těch šesti týdnech jsme si domů nesli poklad vážící 2080 gramů a veškeré oblečeníčko jsme narychlo sháněli z ciziny, poněvadž u nás seženeš maximálně velikost 40. a to měla po paty 🙂... o tom, že až ji konečně zbytek světa uviděl na vlastní oči, tak až potom pochopil, jak strašlivě malinké a křehké miminko to je! A taky o tom, že jakmile opadne ten největší stres, ve kterém člověk funguje na jakéhosi autopilota, všechna bolest se mu jednoho dne vrátí jako bumerang a pak sedí s manželem v noci na zemi a oba nahlas pláčou. Nevíme, co naši holčičku čeká, ani jak to dopadne, ale nikdy jsme neměli blíž k víře ve vyšší mocnosti. Věříme, že vše špatné překonáme a jednou se tomu všemu zasmějeme. Všem ostatním maminkám a tatínkům přeji hodně síly a rychle se uzdravující, vyvíjející, spokojená, veselá miminka. Vím, jak může být to naše největší životní štěstí křehké. Držte se!

mia81
12. zář 2009

tarrah aj vy sa drzte a neboj cim bude mala väcsia tym bude lepsie .

maatkka
12. zář 2009

tarrah - pises mi z duse!!! nam sa tiez pred rokom narodila slecinka v 30-tom tt. ale mala len 1020 g a 35 cm a v nemocke sme boli 69 dni. tiez sa drzte!!!
gucz - dufam ze si sa nedivala ordinaciu 😢

gucz
14. zář 2009

maatkka nie nepozerala som, prečo, čo sa stalo??? Posledné dni som večer strašne unavená, malinká mi vstáva skoro ráno, tak keď príde 8 hodín, zaspím aj postojačky. Fakt posledné dni som do 8.15 tuhá ako štolverk....

deina
14. zář 2009

Ja som pozerala, bolo to velmi smutne ako im ta sestricka aj s dietatom umreli. 😔 A to bolo tiez take male babetko, narodene v 7.mesiaci, drobcek. 😢

Tarrah, urcite vsetko dobre prekonate a zvladnete, drzim palce. 😉 Tie zaciatky su tazke, ale uvidis, ze o par mesiacov to bude uz uplne ine, ovela lepsie.