Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

dvojka
5. lis 2009

Petrach-no s námi se nemůžeš srovnávat,teda s naší Anetkou určitě ne já rodila ve 33tt+0dle MS a 33tt+4dle uzv(vůbec nevim podle čeho se bere,jestli podle MS nebo podle uzv 😕 ?)
Malá se začla přetáčet když měla 6m a 3 týdny.Sedět začala v9 měsících a lézt a zárověn se stavět na nohy v 9,5měsících,takže takhle to bylo u nás,tys ale rodila mnohem dřív,takže máte ještě čas,ale chápu,taky když se Anetka začala přetáčet,tak jsem už po měsíci byla nesvá a čekala kdy začne lézt 😀

A s tím mlíčkem,tady machruju 😀 ,ale asi bych si za něj taky platit nenechala,hm,ale mě se to netýká a netýkalo,jsem měla vždy tak akorát pro malou 😀
To seš moc hodná,že takhle pomáháš kamarádce nebo známé. 😉

rohacka
5. lis 2009

Maatkka - az v januari ideme na kontrolu, kde sa o tom rozhodne, takze potom Ti dam vediet.

maatkka
5. lis 2009

Rohacka dakujem a velmi vam drzim palce.

sima08
5. lis 2009

Ahoj holky, čtu vás tady a ráda bych se přidala, malá se narodila 36+3tt, 18.10.2009, ale je hodně malinká porodní váha 2200g a 43cm. Měla novorozeneckou žloutenku, ale z porodnice nás pistili za 10 dnů Teď jsem doma a se vším bojuju, přijde mi, že to nemůžu zvládnout 😝 Malá často pláče po kojení, trápí ji bříško, taky nevím, jestli dost vysaje, nevím proč, ale nejraději bych ji dala flašku, věděla bych kolik vypije...Do žádné rizikové poradny nechodíme, není to divné, že ji víc nekontrolují ?

andulka4
5. lis 2009

Sima není to divné....je brána za donošenou, akorát byla opravdu strašně malinká

dvojka
5. lis 2009

Sima-nevzdávej kojení 🙂 ,to neni ještě zapotřebí.Jestli malá přibírá,tak určitě nestrádá.Má dva týdny,takže by měla pomalu začínat přibírat.A třeba kdybys udělala někdy kontrolní kojení,že bys jí před a po ojení zvážila-to může být taky zavádějící,páč pokaaždý vypije mrnous jiné množství.
Takže malé důvěřuj...Jo a zkoušela jsi nějaký kapičky na prdíky?Jenže vy jste ještě malinký tak asi nic nemůže,co?
Nás prdíky taky trápily,ojoj,to byly noci 😒
A taky jsme nikdy nikde nebyly jen u naší pediatričky

sima08
5. lis 2009

Díky, že jste napsaly 🙂 Snad to nějak vydržíme, přijde mi,že ten maraton nemůžu přežít 😔 Dávám Sab simplex, ale moc nepomáhá. Je možné, že ji prdíky zlobí třeba i 2h po kojení?

dvojka
5. lis 2009

Sima-přežiješ,věř že jo 🙂 .Holky tady na tom byly hůř,koukej přispívaj pořád 😀
Můžou jí klidně trápit dvě hodiny po kojení,je opravdu ještě hodně maličká,oni ty prdíky nebudou trvat věčně a tím,že bys jí dala UM by se to mohlo klidně i zhoršit 😒 .Vydrž,je to makačka ale stojí to zato 😵

sima08
5. lis 2009

😉 díky

dvojka
5. lis 2009

No já bych ještě možná vysadila ty kapičky sab,páč mámm pocit,že můžou nadělat víc neplechy než užitku.
Zkoušela bych masírovat jemně bříško,krouživými pohyby po směru ručiček,měj přitom teplou ruku.Taky co jsme dělali my,že jsem si nahřála látkovku a přikládala na bříško(nahřála jsem si jí budto na topení nebo žehličkou)nepoužívala jsem ten krém pupík,malá zněho měla vyrážku 😒
Taky cvič s nožičkama,těch rad tady na koníku najdeš spousty,pořid si třeba šátek na nošení miminka,to je taky dobrý pomocník,páč předpokládám,že malou nosíš často.
Taky jí můžeš nosit v klubíčku

petrach
5. lis 2009

sima nám na bříško zabrali až probiotické kapky,zeptej se dr,píšou od 1 mesíce,ale malí je mel i v porodnici
a s kojením vydrž 😉

deina
5. lis 2009

Sima, mne sa Matko velmi trapil s bruskom, skusala som Sab Simplex, aj Infacol, Espumisan, Pupik krem na brusko, cvicenie, no hadam vsetko a nakoniec zabralo to, ze som prestala pit mlieko. Teraz je uz lepsie, sem tam sa trosku trapi, ale to sa neda porovnat, je to ovela lepsie. 🙂

Petrach, vdaka. 🙂 Mne bol Misko v hrubej motorike velmi sikovny, pretacat sa zacal, ked mal 5 mesiacov a potom to uz slo dost rychlo, coskoro sa plazil, ako 9-mesacny sa postavil, len stvornozkovat sa mu nechcelo, to mal takmer 11 mesiacov, kym zacal. A chodil kratko pred 14.mesiacom. Tymto ma netrapil, pomalsi je skor v tom hovoreni, aj ked dorozumieme sa. 😅

rohacka
5. lis 2009

Sima - verim Ti, ze to mas tazke. Kombinacia prveho dietatka a este k tomu nedonoseneho to je naozaj pre mamku velka drina. A predpokladam velky chaos. Snaz sa ukludnit, daj na svoju matersku intuiciu, dojci, kolko len vladzes, to je najlepsie, UM by urobilo este vacsiu neplechu. Vela si ju nos, tak ako tu odporucali mamicky - zozen si satku alebo babyvak, aby Ti neodpadli ruky. Nam ked uz nic z beznych rad nezaberalo na brusko, pomohla rektalna rurka (novorodenecka velkost). Viem, ze sa najde aj kopu odporcov, ale myslim, ze ked sa pouzije len malo par krat do tyzdna, tak sa nic nemoze stat. Treba koncek namocit do olivoveho oleja a opatrne asi 2 cm hlboko zasunut do zadocka. Trochu jemne pootacat do stran a zvycajne vyjdu aj prdiky, niekedy aj stolica. U nas to znamenalo okamzitu ulavu. A daj si pozor na svoju stravu - ziadne citrusy, strukoviny, len jemnu nedrazdivu stravu. Ak nevladzes varit, daj si vozit stravu z nejakej jedalne alebo inac si zabezpec. Aby si bola kludna, musis byt hlavne nie totalne unavena, tzn. cez den polihuj pri malej, ak spi ona, aj ty si pospi, aby si potom lahsie zvladala plac a ine neprijemnosti. A ked nebudes nieco vediet (aj ked sa Ti to zda malickost), niekoho sa spytaj (napr. nas 😀 ), tu Ti isto niekto poradi... Drzim prsty!

irasek
5. lis 2009

petrach- ty máš teda mlíčka 🙂 , to je super, že pomáháš. Já ho měla taky dost, ale tak akorát pro našeho.

Ale to jsem si teď vzpomněla, díky Petrach. Když byl Páťa v porodnici, tak tam měli pro miminka dost málo malých oblečků, ve všem vypadali, jak ve spacáku. Určitě víte, co myslím. A tak když nám Páťa odrostl z malých oblečků, které jsme koupili úplně nové (vel. do 50), tak jsem si řikal, že je věnuju do porodnice, kde se Páťa narodil. Volala jsem známé, co tam dělá a bylo mi řečeno, že je tím nevytrhnu... Chápete to? Já ne, přitom by se jim hodil každý kousek, já to tam viděla.

sima- to bude v pohodě, 36tt není problém

kámošce praskla předevčírem plodová voda v 35tt a doteď neporodila. Je na mrtvici, pořád na ní myslim...

argousek
6. lis 2009

hmm my jsme se taky s prdíkama moc natrápili, trvalo to než se začal trochu hýbat. Zkoušeli jsme také rektální rourku, zahřívání bříška látkovkou, cvičení nožičkama, kapičky, krém pupík prostě všechno. Vždycky něco nachvíli zabralo, ale trvale to odeznělo opravdu až s lezením. Někdo na to prostě trpí. Teď už jsou mu tři a někdy když lítá, tak začne pak hrozně prdět, musíme se tomu smát, ale je dobře, že to z něj odejde a nebolí ho bříško. Snad takhle nebude prdět až bude velkej chlap 😅

irasek my jsme taky všechny nejmenší věci po Adámkovi darovali do porodnice, kde ležel a tam za to teda byli moc vděční. Všechny nejmenší věci jsem dala pryč, protože jsem se zařekla, že při druhým to dotáhnu do konce. 😒

andulka4
6. lis 2009

Argousku a jak ti je? Jak to těhu zvládáte?

argousek
6. lis 2009

andulko je nám fajn, cítím se dobře, ale jsem hrozně rozjedená. Jednou mám chuť na sladký, pak zase na maso a pak zase na kyselé. Včera jsem snědla nezralé kiwi, nemohla jsem si pomoct. Jinak jsem byla v poradně a podle UTZ všechno dobrý, mimčo má všechno co má mít. Jsem ve 14 týdnu a mimčo vypadá o týden větší. Teď měří asi 8,5cm. Jinak mi brala krev a na výsledky si mám zavolat v úterý.
A co ty?? Podle čeho usoudila ta tvá doktorka, že nemáš Davídka zvedat? Já se snažím taky nezvedat, ale někdy ho prostě poponést musím. Třeba po koupání na přebalovák nebo do jídelní židličky nebo když usne v obýváku a není tu manža, tak ho musím přenést do postýlky. Ale doktorka mi nic neříkala, tak snad to to mimčo snese.

andulka4
6. lis 2009

já na to narazila náhodou.....v zákoně je napsáno že zaměstnavatel nesmí dovolit aby těhotná žena zvedala víc jak 5kg

doktora jsem se ptala proč a on mi to vysvětlil......porodní cesty se připravují od 20tt a pokud budu zvedat těžké věci tak se zatne břicho a to působí na dělohu, na čípek atd....prostě jsem se jen náhodou zeptala

do vany jsem pořídila stoupátko, do schodů chodí za ruku, židličku jsem snížila a vleze do ní sám, atd atd

prostě minimalizuji rizika 🙂

minulý týden jsem byla na NT screeningu a příští týden budou výsledky tak uvidíme 😀
jo a necháš si říct co čekáte????

argousek
6. lis 2009

hmm já jsem ten NT screening prošvihla, jak jsem byla v těch lázních. Je to škoda, prý je to přesnější než tripple testy a tak se dá vyhnout odběru plodové vody, protože u tripple testů někdy krev kvůli hladině hormonů nevyjde a pak se zbytečně hned posílá na plodovku. No snad to bude dobrý.
Jojo necháme si to říct, u Adámka jsme si to nenechali, ale teď asi zvítězí zvědavost 🙂

irasek
6. lis 2009

argousek a andulka- obě to dotáhnete do konce, držíme Vám tady všichni pěsti 😀

jinak dneska ráno porodila moje kamarádka v 35tt, Tomášek má 2,3kg a měří 45cm. Apgar samé 10, co si více přát.

Právě, že je mi divné, že ty oblečky nechtěli, vždyť i málo by pomohlo. Mám je pořád doma, kolem mě byli samí obříci a všem by to bylo malé. Uvidíme, co ta kámoška, třeba se jí to bude na chvíli hodit.
My jsme Páťův nejmenší obleček, v kterým jsme si ho odnesli i domů, nechali zasklít a visí mu nad postýlkou. Jednou se tomu zasměje, že mu to bylo 😀

deina
9. lis 2009

Irasek, mozno u detskej lekarky vyvesit odkaz, ci to niektora mamina nechce alebo nepotrebuje? U nas sestricka zvykne takto plienky napr zbierat, maminy, ktore maju velke deti a dostanu do daru male plienky, jej ich donesu a ona ich posuva dalej, minule som dostala cely balik malych plienok. 🙂

Andulka, Argousek, drzim palce, nech vam tie tyzdne pekne nabiehaju. 🙂

Zas mam otazku o kojeni, v tomto som ako prvorodicka. 😅 Maly sa vie krasne prisat, taha ako o zivot, pocujem, ze papa, prehlta a potom zrazu koniec, zacne sa velmi krutit, odtiska sa odo mna... dam ho grnut, grgne si, ale aj napriek tomu takto pokracuje, uz sa len kruti a takmer nic nepije. Co mu moze vadit? Alebo si vysaje to predne, ze mu to ide lahko a zadne mu ide tazsie, tak sa mu to nepaci? Moze byt?

ksivcova
9. lis 2009

deina..ja si skor myslim že ho z nejakeho dovodu začne boliet bruško..

rohacka
9. lis 2009

Deina - myslim, ze si to odhadla - odsaje mliecko, ktore je vpredu, a potom mu ide tazko. Vtedy je ten cas, uz to musis odhadnut, ked sa to uz blizi a vtedy mu pomahat tym, ze mu budes "vytlacat" mliecko do pusy (od bazy prsnika smerom k bradavke). Ak nepomaha, preloz ho na druhu stranu, trochu sa Ti tym to zadne mlieko posunie dopredu, nechaj ho potahat tam, potom ho opat preloz (znova mozes "vytlacat"). Moze to byt naozaj aj bolest bruska. Kdesi som citala, ze na brusko su dobre ceresnove kostky - taky vankusik naplneny kostkami predavaju v DM drogerii, treba ho vraj chvilku nahriat v mikrovlnke a dat na brusko hoci aj pocas kojenia. A este to moze byt aj prejav refluxu - neviem, ci ma aj ine priznaky - ale dojci ho v takej polohe, aby mal hlavicku vyssie ako brusko, ak by si mala podozrenie na tuto pricinu. Skus si aj pred dojcenim nahriat prsniky v teplej sprche alebo s teplym (priam horucim) obkladom, to spusta lahsie mliecko.

deina
9. lis 2009

Dakujem, vyskusam. 🙂 O tom vankusiku som uz aj niekde citala, budem sa tam musiet pozriet.

Viete, co by sa mi zislo? Kebyze si niekto vezme Misula (chudatko moje malinke) na taky tyzden, zeby bolo viac casu na to, aby som flasu proste vyhodila, zrusila a len kojila... Inak bola som dnes u reumatologa a potesil ma, vraj ta bolest ak presla, tak je dobre, to nic vazne potom nie je a nepotrebujem dalsie lieky. 🙂 Dokonca vraj kym mam mlieko, Sjogren by sa mal drzat v uzadi tak ako pocas tehotenstva. Tak teda musim vydrzat este, ci uz s odsavanim alebo kojenim, ked aj s odsavanim, hlavne, ze ma mliecko.

irasek
9. lis 2009

Deina- vůbec Ti sitauci nezávidim a chápu, že by si potřebovala klid. A nemáš třeba babičky na hlídání? Úplně si umím představit, jak by Páťa dělal všechno možný, abych se věnovala jenom jemu 😀

deina
10. lis 2009

Mam, doobeda berie jedna babka Misko von na taku hodinu a pol. Len vtedy rychlo nieco varim, aby sme mali co jest. 😅 Zozaciatku nam varila mama, ale akosi uz prestala.

andulka4
10. lis 2009

Deinuš a nejde si nehat vozit jídlo z jídelny? Já tedy nevařím a chodím si pro obědy do školy.....mám tak fůru času a ještě k tomu ušetřím, navíc poobědváme oba dva s Davidem

beatrice100182
10. lis 2009

Ahojte, dievčatá! Som rada, že som našla maminy s rovnakými problémami. Som mamina teraz už skoro 3-mesačnej dcérky. Narodila sa v 29+4 ako 1850g a s infekciou, ale sme to zvládli a už sme doma.
Simi, k tvojmu problému s bruškom. Práve pred dvoma dňami sme sa s tým trápili. Uprostred kojenia malinká spustila krik ako by ju na nože brali. Zaberalo, ak som ju zobrala na ruky tváričkou k sebe - telom jej tak masíruješ bruško. Pomohli nám kvapky Infacol - najskor 3 kvapky pred jedlom, teraz už len 1 a je to v pohode.

irasek
10. lis 2009

andulka- z jídelny? Bezva možnost, lituji, že my jí nemáme. I když, já se z vařením moc nerozčiluji a manžel sní všechno. I párky k večeři 😉

beatrice- vítám 🙂 . Koukám, že na týden, v kterým se narodila, byla veliká. To měl podobně Páťa a to se narodil později. Ale je pravda, že on tam ve mě zrovna ke konci moc dobře neprospíval ☹ Za to teď řádí jak torpédo.

beatrice100182
10. lis 2009

Irasek,, hej, boli sme takí velkáči, pani doktorka nam povedala, že to jej vtedy dosť pomohlo.
Už sa teším, ked bude Emka (naša malá) ako tvoj Páťa alebo aspon sediet. My máme totiž akože 2 týždne (korig. vek), takže ešte sme taký novorodenec 😀 akurát sa nám darí dvíhať hlavičku!!!
Som zvedavá, ako to bude s varením u nás. Zatiaľ je to v poho, kedže malá skoro stále spí, uvidíme, ked podrastie. Inak, ja vareniu tiež veľmi nedám - varím len sebe, manžel má predsa obedy v práci 😀