Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

adula3334
6. led 2010

asi som trafena,ale ten strach tu bude stale...ved aj ja som si prekladala spravu...a nebola som nadsena... no zas ale ani ziadna velka katastrofa...
musime verit,ze mame doma zdrave babatka,a aj ked to tak nebude,ved su nase...budeme ich lubit aj tak...
akurat vyplazuje na tatina jazyk.. :oD
malinky preferuje jednu stranu,tak ideme cvicit...je tu niekto s takym problemom?zajtra tam ideme,som zvedava ako to zvladneme...bude mi trhat srdce ked ho budem pocut plakat.. ☹

orlik
6. led 2010

Ahoj holky, může se přidat. Terezka se narodila v 33+4, měla 2,4kg a 47cm. 4 dny měla podporu dýchání, pak následovala žloutenka a infekce bříška (7 dní dostávala antibiotika). Bohužel jsem přišla o mlíko, když mi úžasně milá doktorka sdělila, že Terezka má infekci (vyznělo to tak, že si máme jít koupit černé šaty). Po Nutrilonu pěkně přibírá. Ve 3 měsících měla 6kg a 59 cm. Nevím, jestli je opožděná, spíš mi přijde lenivá. Prostě když se jí nechce, tak nic nedělá. Pasení koníků ji vysloveně zlobí, vždycky bulí nebo si lehne a cucá si ruku. Na rameni drží už hlavičku moc. Vojtovku necvičíme, ale Terka preferuje pravou stranu - už má dost sleženou hlavičku. V rizikové poradně nám primář říkal, že to normálně - prý se to časem srovná.

rohacka
6. led 2010

Deina - vseobecne sa hovori, ze dojcene dieta nemoze byt prekrmene. Ale podla mna, dieta krmene materskym mliekom z flase moze byt prekrmene - kedze predpokladam, ze davas cca rovnaku davku na kazde krmenie. Ked pije z prska, tak si vypije raz 40 ml, raz 140 ml, podla chuti. Podla mna to nechaj tak, bud rada, ze pribera. Ved lekarka by ta isto upozornila, keby sa jej zdalo vela. Ak by mu bolo vela mlieka, tak by isto grckal a tak.

My sme mali apgar tusim 8 - 9, bol namodraly, potom mu zlyhalo dychanie pre vrodeny zapal pluc. Jedna lekarka mi povedala, ze to je dobre, ze mal vysoke apgar skore, ze to svedci o zivotaschopnosti dietatka. Tusim od hodnoty 7 je uz dobre.

Adula - pozri si temu Cvicenie Vojtovou metodou alebo tak nejako sa vola, tam je viacero mamiciek s detickami s predilekciou hlavicky.

Orlik - mne povedali, ze mam davat na brusko kolko sa len da, ze je to najlepsia gymnastika pre babatko, zvlast pre nastartovanie psychomotorickeho vyvinu. Ak sa zlosti, treba davat castejsie a na kratsiu dobu, napr. aj 6 x denne na 2 minuty. Vraj sa zlosti preto, lebo ma slaby chrbatik, ruky, takze viacmenej len z lahu na brusku dviha hlavu dohora, co je riadne neprijemne. Na tvojom mieste by som sa este s niekym poradila, ci by ste nemali cvicit. S predilekciou hlavicky sa bezne cvici.
Adula, Orlik - nezanedbajte skore cvicenie, mozete velmi pomoct. Samozrejme, ak ho treba - co treba skonzultovat s lekarmi. Poznam mnoho mamiciek, co cvicenie podcenilo, ze dieta je len lenive, alebo prilis tucnucke, ze preto sa mu nechce - a neskor lutovali. Mame jednoducho nedonosene deti, ktore sa narodili nezrele, aj s nezrelou nervovou sustavou, nezrelymi svalikmi, nezrelym mozgom. Tak niekedy musime urobit viac, ako by to bolo s donosenym dietatkom.

irasek
7. led 2010

Včera na kardiologii: defekt mezikomorové přepážky ☹ ☹ Ještě ho musí dovyšetřit, páč se tam vztekal a kroutil, nešel vůbec udržet. Ale tu díru tam viděla dobře. Ach jo...

adula3334
7. led 2010

rohacka zandbavat urcite nebudeme...bolo by to nezodpovedne...
o chvilu tam vyrazame,dufam,ze maximko bude mat dobru naladu,a bude sa na kazdeho len usmievat :oD
prajem krasny dnik,drzte nam palce

orlik
7. led 2010

Rohacka, já jsem se na vojtovku ptala, když jsme ještě byli v nemocnici - Terezka byla podle doktorky naprosto v pořádku a cvičení není třeba. Pak jsem se ještě radila s porodní asistentkou a dětskou doktorkou a obě mi to vymluvily, že to prý nepotřebuje. V rizikové poradně ve 2,5 měsících jsem to říkala, primář řekl, že je to běžné a že se to srová. Problém by byl, kdyby nedotočila hlavu na druhou stranu.
Zítra jdeme na očkování proti pneumokokovi, tak se zeptám.

adula3334
7. led 2010

tak a sme doma z cvicenia...nebolo to nic hrozne...maximko plakal,ale dalo sa to vydrzat...vidno,ze to neboli,a ze mu bola len poloha neprijemna...tak dufam,ze nam to pomoze...

deina
7. led 2010

Moji mali obaja Apgar len 5 a potom 8, neviem, preco take nizke, lebo pokial viem, obaja dychali samostatne, akurat dostali trosku kyslika po porode, ale potom uz nie. A obaja sa vraj adaptovali primerane, obaja boli hypotonicki (tam asi sli body dole), ale nemali ziadny problem.

Adula, mne maly nejako preferuje jednu stranu, tak ho stale otacam, nech si dava hlavicku aj na druhu, aby ju nemal zlezanu (uz sa mi aj zda trosku placata 😝 - ale vraj sa to polohovanim upravi, az do 18 mesiacov sa hlavicka da tvarovat). Cvicit tak ci tak cvicime, kvoli tej hypotonii. Chcem ho dat pozriet neurologicke, lebo podla nasej lekarky ma tonus dobry, podla rizikovej ho ma mierne znizeny - tak nech sa nanho radsej kukne. Koniky teraz uz pasie krasne, zacal asi ked mal 2 a pol mesiaca a teraz aj hrudnik pekne dviha hore, hoci este ma tu hlavicku tazku, este mu zato pada. Ale stale sa dlhsie a dlhsie obzera, ked je na brusku. Mam problem, ze ho nemam kedy davat na zem, aby mi ho Misko nepristupil. 😀 Pekne sa usmieva, myslim, ze toho vela vnima, taky maly zvedavec, smiat sa este nesmeje.

Hm, tak mozno ten maly nie je az taky tucko... teda je, ale asi to nebude take zavazne. Zevraj je to ine, ked je dieta tucko z mm a z um. 😕

Ozaj, vynimocne mi obaja spia. Ale ma to stalo nervy. 😝 Matko bol uz unaveny, zaspaval a vzdy, ked spal, Misko spustil rev (asi to uz niektore poznate - vzdor). Tak ho supla do postielky, zase rev ako o zivot, ale po chvilke sa ukludnil a normalne ze spi (uz asi tyzden cez den nespal). Tak som este aj Matka uspala a teraz neviem, co mam robit. Tooolko casu a ake ticho tu je! 😀

ajka82
7. led 2010

ahojte, sem tam som vas precitala avsetkym co mate nejake problemy, zelam nechsavse co najskor upravi
nam sa karinka narodila 33+6, vse bolo v poriadku, AS mala 8,9 tusim, a potom zlyhalo dychanie, tak si ju nechali previest naantolsku v ba kde bole 3 tyzdne...
vstcia nam hovorili, potom ze bude od rovesnikov mozno pozadu ale sme radi ze v pol roku vsetko krasne dobehla...stale som bola pri nej asnazila som sa ju nejak motivovat a davat na brusko ako sa len dalo...a pred par dnami spravila uz par krockov sama

tak drzim vsetkym vasim babenkam palceky, nech ich vsetko zle obchadza a nech sa pekne tesite aki su sikovni 😵

adula3334
7. led 2010

deina ja som si mohla maleho polohovat kolko som chcela,aj tak si maly urobil ako chcel...tvrdohlavec... :oD
ale tak dufam,ze sa mu ta hlavicka zagulati... ale ved este mame casu na to...nas maly ma slabsi tonus...
ale mi sa popravime,pocvicime a bude silak..aj ja sa uz tesim,ked maly bude past :oD toto je take nudne obdobie...

deina
7. led 2010

Rohacka, presne na to som myslela, ze z flasky vypije mozno viac akoby bol pil z prsnika. Mozno tu vahu privelmi riesim preto, lebo u Miska sme tento problem mali, velmi rychlo priberal, Matko je zato o nieco pokojnejsi v jedeni a aj vahu ma taku, ze o kilo menej ako mal Misko v jeho veku, ale aj tak... stale to mam v hlave. Dufam, ze sa "odtuckatie", ked sa zacne viacej hybat. 🙂

Vy ste vsetky mali take pekne apgar skore, u nas fakt neviem, preco bolo take nizke. 😕

To je pravda, ze tie nase deti su nezrele a musime sa im viacej venovat, ale zase su velmi zivotaschopne. Moj reumatolog to stale tvrdi, ze to, ze dieta sa narodi predcasne, ze dobre - vo vacsine pripadov, keby sa predcasne nenarodilo, uz by sa nemuselo narodit zive, ze tieto deti vedeli, ze uz musia von. Kolko je na tom pravdy, to neviem, ktovie, to sa porovnat neda.

Hodila som jedno video na FB, kuk: http://www.facebook.com/dana.kelleova?v=app_239... Neviem, nakolko je ich tam pocut, ale zlati su, ako sa spolu hraju tato a Misko (citaju si abecedu).

rohacka
7. led 2010

Len pre zaujimavost
Apgarovej skóre (Apgar skóre, skóre podľa Apgarovej). Vymyslela ho pani Apgarová, ktorá pracovala ako anesteziologička a snažila sa zhodnotiť reakcie novorodencov na narkózu matky. Dnes hodnotíme každé dieťa podľa tohoto skórovacieho systému v prvej a piatej minúte, pokiaľ je však hodnota nižšia ako 7 bodov, aj v 10. minúte. Okrem dýchania, frekvencie srdca, svalového napätia, reakcie na sondu pri odsávaní sa hodnotí aj farba dieťaťa. Maximálny počet je 10 bodov (2 body za každý parameter). Systém hodnotenia ukazuje tabuľka č.1.

Tabuľka č.1: Hodnotenie podľa Apgarovej

Príznak Počet bodov
0 1 2
Farba cyanóza, akro-cyanóza ružové
bledosť (modré sfarbenie
končatín)
Akcia srdca – 100/min
Sonda – grimasa plač
Tonus chabý čiastočná flexia aktívny pohyb
Dýchanie – slabý plač spontánne, plač
hypoventilácia

Skóre podľa Apgarovej závisí predovšetkým od zrelosti dieťaťa, jeho stavu pred pôrodom, komplikáciami pri pôrode, ale aj od vrodených chýb, infekcie a iných chorobných stavov dieťaťa. K zníženiu skóre prispieva najmä nedostatočný prietok krvi a okysličenie vitálnych orgánov plodu, ale vzniká aj ako následok podania niektorých liekov matke (napr. anestetík a analgetík). Nízke Apgarovej skóre (t.j. menej ako 7 bodov) v prvej minúte neznamená, že sa dieťa v budúcnosti nebude primerane psychomotoricky vyvíjať. Veľký vplyv na hodnoty Apgarovej skóre má resuscitácia. Pokiaľ dieťa na resuscitáciu zareaguje, objaví sa tento fakt vo vyššom skóre v 5. minúte života. Na základe retrospektívnych analýz pacientov je dokázané, že až nízke Apgarovej skóre v piatej minúte (celkove 0-3 body), resp. pretrvávanie nízkeho skóre aj v 10.,15. a 20. minúte súvisí s nepriaznivou prognózou dieťaťa (stúpa riziko úmrtia alebo trvalého handicapu dieťaťa).

Deina - presne - z flasky mu v pohode tecie, tak co by si nedal 😀

stylly
8. led 2010

ahojky tak jsem zase nakoukla....my už papáme 3lahvičky🙂))))))
Jinak hodnocení jsem měli 10 v Apgarovém hodnocení🙂))))

petka035
8. led 2010

Stylly tak to je fajn, už nech ste doma 🙂

orlik
9. led 2010

Ahoj, tak jsem včera řešila s doktorkou tu predilekci hlavičky - pokud se to nezlepší do 4. měsíce, tak půjdeme na rehabilitaci. Začala jsem Terezku dávat na bříško častěji a už se nevzteká a a pasení jí docela jde. Snad si na to rychle zvykne.

deina
9. led 2010

Ach jaj, potrebujem asi dovolenku z "dovolenky" (to aky chlap nazval toto dovolenkou? 🙄 😀 ). Misulo posledne dni statocne vzdoruje a mna z neho uz ide porazit, to je stale dokola "nerob to, nechod tam, nebuchaj tym, no no" a vcera som sa uz nastvala a dostal jednu po zadku. Cuduj sa svete, potom posluchal, no ale nechcem to takto riesit, nebudem ho bit... Ale neviem, ci nerobim niekde chybu, ci nanho nie som makka - ked robi zle, poviem mu, aby to nerobil, odtiahnem ho prec alebo mu ruky odtiahnem - ale toto akoby nestacilo, on este bude provokovat (preto vcera dostal, lebo uz vyslovene provokoval). O zem sa este nehodil. 😅 Asi to chce len trpezlivost a nepolavit, neustupit. Snazim sa ho aj chvalit, ked je dobry, pomaha, lenze akosi je tych moznosti menej... Potvora mala.

No nic, vytiahnem von na kavu bezdetnu, slobodnu kamosku a vyvetram si hlavu, to pomoze. 🙂 Kto ma potesi, ze ten vzdor nepotrva dlho? 😅

Mne sa zda, ze malemu to preferovanie jednej strany polavuje, castejsie pouziva aj druhu, aj si necha nanutit tu druhu stranu. A davam ho castejsie na brusko, vzdy, ked nehrozi, ze ho Misulo pristupi, ide na zem. 😅 Celkom pekne mu to ide, ked sa nejeduje, ide mu to, len je este trochu labilny.

andulka4
9. led 2010

Deinuš super video, malý je kouzelný

andulka4
9. led 2010

Jo a s tím vzdorováním je to asi všude stejné....já plácám po zadku hodně často protože to jinak nejde

nejvíc mě vytáčí to jeho "ťo Davídek dělat nechče" nebo "maminko nééé nedělej to, to Davídek šám" a já mám pak všude akorát bordel

elinka27
10. led 2010

ahojte,vcera som prisla domov,bola som v nemocnici, kedze som zacala spinit tak som isla svojmu lekarovi,ktory mi urobil kontrolne sono a tam zistil ze nieje vidiet ani vacok ani plod,ale uistil ma,ze o mimomaternicovu tehotnost sa nejedna.Prijali ma do nemocnice,kde som lezala a jedla lieky na udrzanie tehotnosti,z vysledkov krvi mam HCG vraj vysoke, tak cakam do stredy kedy mi urobia sono, ci sa plod alebo aspon vacok objavi, ak nie tak pojde o anembryomolu - bezplodovu tehotnost a budem musiet podstupit kyretaz.

deina
11. led 2010

Elinka, drzim palce, nech to dobre dopadne. Mozno mas len zle vypocitany TP?

gucz
11. led 2010

eli aj ja držím palčeky nech všetko dobre dopadne

stylly
11. led 2010

Už papáme 5lahviček,..tento týden se bude uvažovat o mojí hospitalizaci 😉

irasek
11. led 2010

elinka- též držím palečky, ať vše dopadne dobře 😨

stylly- už bylo na čase si zbalit tašku a pádít za Andýskem

deina- i já už musela dát Páťovi přes zadek. Myslim, že ho to nemůže přes plínu bolet, ale tvářil se, jak kdybyby děsně trpěl. Neustále ho zajímají kdejaké dráty a zásuvky. hce tam něco strkat, jsem z toho špatná, páč nevim, jak to zamezit. Máme záslepky, jenže on nám vyndavá spotřebiče a pak sahá do těch děr po nich😠. Anebo se prostě chce zakousnout do drátů a šňůr...
andulka- sice neříká tak pěkné vysvětlení jako Davídek 🙂 , ale jasně mi dá najevo, že něco dělat nechce, kroutí hlavou jak blázen, hlásí ne ne, anebo fuj

andulka4
11. led 2010

Eli....moc na tebe myslím

stylly
11. led 2010

Elinka:Taky na tebe myslíme 😉

petrach
11. led 2010

ahoj holky,
dneska na Čt1 v Sama doma ve 12.30 bude o předčasne narozenych detech..i zítra..kdyby jste se chteli podívat..dnes má byt o vztazích a zítra o kojení..

maatkka
11. led 2010

elinka aj ja moooc drzim palce... mna tiez na zaciatku tehu dr. vystrasila ze vidi len prazdne plodove obaly ze ide o bezplodovu tehotnost a miesto materskej knizky mi chcela vypisat papier na kyret - este aj na monitore mi to ukazala - 😠 a tie chvile do dalsieho sona... myslim na vas a verim ze aj u vas to dopadne dobre...

stylly
11. led 2010

zítra nastupuji v nemocnici na příjem 😵 😵 😵 😵 jdu si pro Andýska 😵 😵 😵

tinuskaha
11. led 2010

stylly tesim sa s tebou.super 😵

stylly
11. led 2010

tinu.děkuji,.... 😉