Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

petrule28
10. led 2008

Nissanek: Ahoj, k tvému přísvěvku ohledně cviku reflexního plazení. také jej cvičíme, já ho cvičím na 2x, jak mi to ukázala rehabilitační ve Vojtově centru. Nejdříve žebry jakoby zalehnu malýho za krkem, mačkám lokýtek a kyčličku a sleduji jak pracuje ramínko. Poté pustím kyčličku a mačkám patičku a pozoruji druhou nohu, jak se jakoby plazí. Snad jsem to vysvětlila srozumitelně... 😉

susika
11. led 2008

ahoj cuckaa.ja som tiež bola v MT na pobyte. od 12-21.12.2007. neboli sme tam náhodou spolu?

susika
11. led 2008

ahojte baby.ja som už z toho všetkého dopletená.vy sa tu radujete, že sa vám deťúrence pretáčajú z bruška na chrbátik a mne povedali, že to by robiť nemali, ale že iba pretáčanie z chrbátika na bruško je správne.mne sa moja malá pretáčala z bruška na chrbátik a na rizikovom ma doky sprdla. a prestala sa tak pretáčať, od kedy som bola s nou na pobyte. cvičíme vojtovku, ide jej to úplne super. zatial len prvé dva cviky, ale je pri nich úplne kludná, už ani neviem, kedy naposledy pri cvičení plakala.už by nám onedlho mali pridať aj tretí cvik na obrat, ale už sa aj sama pokúša otáčť sa,len sa jej akosi nedá "prehodiť" nožička 🙂

a ako je to s tou vojtovkou v MT? tam sa chválili,že tam ju cvičia najlepšie.... 😖

janina77
11. led 2008

Susika - preco sa deticky nemaju pretacat z bruska na chrbatik? Moj maly to par krat spravil, samozrejme robi to svihom, resp. ze sa hodi. Akoze to nejako skodi? treba mu v tom zabranovat?

A kolko ma vlastne tvoja mala? Lebo podla pasu si v 56. tt 😉

kili
11. led 2008

my ideme na rehabilitáciu asi 21.1 (to sa ešte upresní) do Dunajskej Lužnej. Kde je to MT?
Samko sa už pretáča na bruško a sem tam sa podarí aj na chrbátik. Už celkom pekne pasie koníky, už sa pri tom tak nenerváči a vie sa aj zahrať, ale nevydrží tak dlho a ľahne si a hrá sa tak 😕 .
Adamko sa zatiaľ len raz prevrátil na chrbátik, totiž ho stále dávam na bruško, lebo tak nám nezvracia, takže nemá moc možnosť sa učiť naopak.
A váhy už májú Samko 5580g a Adamko 4120g

lululu
11. led 2008

kili: krasne priberaju: ti Tvoji chlapi 🙂 MT je martin, je tam rehab.centrum pre deti s DMO a take slabsie ako nase🙂))

som to nevydzala, som bola zdeptana z toho stagnovania, necvicenia a tak, tak som sa dnes po ceste zo skoly stavila v Mt v rehab.centre, kam chodime aj my cvicit.. nuz nasa pediatricka nam cvicit zakazala po chorobe, tam sa na mna kukali ako na idiota, ze to netreba cakat.. nuz a ten zvyseny tonus na DK-ako aj cuckin ma ,vraj sa nestretli s tym, ze by to bolo zo zlaknutia. Vraj to moze spustit ockovanie!.. vtedy vraj deti stagnuju,al. sa este aj dozadu dostanu..tak sme sa rozhodli, ze cvicit budeme,aj ked choroba,a ockovanie posunieme aspon io 3t..kym sa spamataju.. u nas je hlavny problem krizenie noh..kym sami nesedeli-tak ,ze ich posadim pri papani napr..,tak mi povedali v Mt , ze ich mam dat do tureckeho sedu..tak zacali krizit..a pak ked sme chcelio, aby kopkali a plazili sa-co este stale sa im ani nesniva--tak ich krizili,ale to uz nebolo ziaduce...tak tak

akoze ja dufam, ze v Mt je to ok, bio sama som bola dlho na pochybach , co robim spravne, aby som im neuskodila, napr.ich tlacit kzu podlozke pri cviceni na bruchu,ked vlastne chceme aby stvorkovali... neviem..ale verim im, nechcem nieco zanedbat,pak si nieco vycitat a tak...

povedali mi, ze tam postavili na niohy deti, o ktorych sa im ani nesnivalo, ze budu chodit.. treba trpezlivost a cas.. ma tak ukludnili-- hlavne v tom, aby som neporovnavala zdrave donosene dieta so svojim, hoci len o mesiac skor narodenym-mozog je tak ci onak nezrely a nebol pripraveny..a treba mu pomahat🙂)) domka na cvicenie velmi nereaguje v zmysle pokroku, tak musime cakat, co bude... dufam, ze to bude ok..

susika, v ktorom tyzdni si rodila? mas sikovne babo, ked sa uz snazi pretacat 🙂 treba vraj vazne sledovat z chrbatika na brusko, opacny pohyb je vlastne v takom utlom veku akoby pad.. netreba tomu branit,ale nie je to vraj nejaky pokrok..aj ked mna aj to potesi 😀
drzte sa

nissanek
11. led 2008

petrule, tak jak popisuješ mi to taky vysvětlili, ale já jí těma žebrama prostě neudržím, hrozně se mrská a mám akorát pocit, že jí rozmačkám. Včera jsme byly na kontrole, reb. sestra mi řekla, že to nevadí ať cvičím bez patičky a když bude doma manžel, tak to můžem cvičit celý. Takže budem cvičit tak a snad to nebude vadit.

lululu
11. led 2008

neviem si predstavit to s tou patickou... musim sa v Mt na to opytat,ci to robime vobec dobre..nam len povedali, ze ide o to, aby kopkali...

susika
11. led 2008

janina77 - to pretáčanie na bruško mi povedali, že to je podal toho , ktorá ručička je slabšia, ale ona sa mi neiekedy pretočila naľavo a niekedy naprravo.takže neviem a v karte každý lekár píše inak, podal toho , ako sa malá kde zachová (asi ako sa jej chce).takže možno preto po tej rehablke prestala, lebo sa jej ručičky posilnili. malá má 5 mesiacov aj dva týždne budú v nedelu. 🙂

rodila som v Martine, malá bola ťažko nezrelý nedonosený novorodenec v 32 tt, ale bola 4 týždne ešte pozadu, takže veľkosť sa zhodovala s 28 tt. dlžka 37 a váha 960 gramov. bola hrozne drobunká ale zdravá, sama dýchlala, mala len sondičku do žalúdka a takú hadičku na nošteku.

teraz má 58 cm a 4420 gramov-včera sme boli u pediatričky 🙂

neviem, či ju fakt mám nazvať šikovnica, lebo všade mi povedia ina. niekde mi povedia, že už by mala vedieť to aj to a niekde, že ved ešte má čas. a v MT sa ma opýtali, ked mala 4 mesiace, či sa už sama pretočí z chrbátika.tak to ma dorazilo.trochu skoro aj na donosené dieťa

nissanek.s tou patičkou som to mala aj ja, ale v MT mi ukázali aj inú polohu a to tak že bábo si dáš na bruško, podrčíš ruku v predlaktí, dlanou si chytíš hlavičku a laktom riťku-takže jednou rukou držíš celé telo a druhou chytíš ten bod u bábätka v laktovej jamke.a tým potom máš menej roboty a bábätko može volne "kopať" nožičkami.ešte mi kázalai, aby som nožišky nedávla na podložku, ale aby akoby "vyseli s nej, že nech vie, že je nútené otvárať pästičku.

susika
11. led 2008

a ešte som zabudla, čo je to DMO?stále sa to tu objavuje anetuším, čo je to. nám raz povedali, že malá má hypertonus na nožičkách a zasa raz nám povedali že je hypotonická, ale to sa mi zdalo, že len na pravej ručičke. a zasa ked ju videla neurologička, tak že má slabé aj nohy.tak som z toho už super vedľa.lebo už nemá ani zaťaté pästičky ani nožičky v špičkách, ako kedysi

lendy1
11. led 2008

susika, DMO je dětská mozková obrna
k tomu přetáčení z bříška na záda, ať kouknu na jakékoliv vývojové tabulky a informací o správném vývoji, tak o tomto přetáčení se tam píše, že je to normální a děti to dělají mezi 5-7.měsícem, takže jak se tu psalo, že to není správné je podle mě blbost. Samo, že když to dělá mimčo se zvýšeným svalovým tonusem např. kolem 2.-3.měsíce tak se nejedná o přetočení ale přepadnutí a to by být nemělo. Dnes jsme byli na rehabilitaci a když jsem jim říkala, že se malý přetáčí z bříška a jak to dělá, tak mi bylo řečeno, že je šikovný, když toto umí.

niss, mrkni na diskuzi o Vojtově metodě ve Volné diskuzi na českém MK, tak se právě řeší reflexní plazení + někdo tam posílal i odkaz na foto maminky s mimčam, jak to cvičí. A fakt, každý to cvičí trochu jinak, takže z toho neměj hlavu...

lululu
11. led 2008

ty lendy daj sem link ak mozes, kukla by som to aj ja🙂

lululu
11. led 2008

mne to vysvetlili tak, ze ked je dieta moc tuhe-hypertonicke, tak pak moze byt po case zasa prilis slabe.. nuz tak sa to asi strieda..

susika: kolkokrat denne stihas cvicit? a Vy ostatn? A vidite vyznamne pokroky?
susika: to s tou patickou Ti v Mt povedali, ze netreba? a ku komu tam chodite cvicit?

lendy1
11. led 2008

lululu, je to asi 6 příspěvek odspodu, tam je odkaz na foto, ale je to foto jen základního polohování při reflexním plazení:

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

my cvičíme jak kdy, jednu dobu jsme cvičili 4x denně, teď když už není tak nemocný tak cvičíme 2x denně ale jinak tak 3x když je vše o.k. Pokroky vidím vždy po nějaké době a spíš skokově. Většinou, když už mám nervy, že je hodně pozadu a zdá se mi, že nic nového nedělá, tak najednou hop a ze dne na den je to dobrý...

lululu
11. led 2008

diky, podla tej fotky to cvicime rovnako🙂 aj ked... dufam, ze dojdu nejake pokroky, bo uz mam z toho stresy...som zrela na psychiatriu... bru noc

susika
13. led 2008

ja som stíhala aj 5x. ked som začsla skor ráno, ale povedali mi, že 3x stačí. tak už som to znížila len na 3x.a vraj nie po 18-tej hodine,lebo bábo by nevedelo zaspať.ked som cvičila po 18-tej hodine, nerobilo to malej žiadne problémy so spánkom.teraz, ked je staršia, možem naposledy cvičiť aj o 16-tej a zaspať nevie.pokroky sú super. práve dnes sa mi tu snažila liezť po podložke.snažila sa a bola nervozna, že má slabé ruky, ale je šikovná.

to cvičenie s pätičkou mi ukázali ešte v nemocnici v Martine.ja som tam aj rodila.rehabilitačná mi ukázala 3 sposoby cvičenia na každý cvik z dovodu, že všade majú iné "uchopy".a potom na rehabke v MT mi povedali, ako mám už teraz "chytať",ked už je väčšia.

tribitka
15. led 2008

ahojte baby, tak sa k vám pripája....pred týždnom sa mi narodilo bábo v 32 tt s váhou 1600 gramov a 41 cm, mala som hellp syndrom.....je na Antolskej, z JIRS ju previezli dnes na odd.atologckých novorodencov, čomu sa teším, lebo už tri dni sama dýcha, už nemá žiadne hadičky, len papá sondou mlieko od iných žien, lebo ja stále nemám mlieko, max 10 ml za den..... neviete poradiť niečo na tvorbu mlieka?
kedy sa u bábatiek vyvinie sací reflex? mám strašne vela otázok, tá neistota s trach sú strašné, neviem čo mám čakať....

lululu
15. led 2008

caves,nieze by som ja bola najvacsi odbornik na kojenie, ale vraj zabera melta s mliekom a zaprazane polievky.. urcite je tu na koniku aj taka tema, netusim, mne to priles neslo a tie stresy nepridali:( ... u predcasnych je toindividualne..musi zosilniet,aby mohlo samo papat..

kotenko
15. led 2008

Na tvorbu mlieka odporucam vypit denne aj 3-4 litre neperlivej vody, naj nejakej kojeneckej a potom urcite ziadne stresy... Viem, ze sa to neda, ale my sme tiez predcasnikovia...
Co sa tyka sacieho reglexu, Lili ho este nema, podcenilo sa to na zaciatku a teraz uz nebude nikdy prehltat sama.
Inak je rozdie saci reflex a prehltaci... ak dieta nema saci, je to este OK, horsie je, ked nema vyvynuty ani prelhtaci reflex... 😖

kili
15. led 2008

tribitka, ja odporúčam odsávať, odsávať a odsávať. Mne zaberalo každé 2h a raz v noci. Kúpila som si aj ručnú odsávačku, aby som mohla odsávať, keď som bola v nemocnici, lebo bolo to na prd sa furt z tadiaľ ponáhlať domov.
a sací reflex sa vyvýja v 35tt

elize
15. led 2008

Ahoj tribitka, v prvom rade gratulujem k babatenku 🙂 teš sa z toho, že je už na odd. pat. novorodencov. Je to pokrok. Je to jedno úžasné oddelenie. Super sestričky a doktorky. Aj keď radšej by si určite bola, keby tam byť nemusela, ale čo už ...

Aj náš Maxík sa narodil v 32tt s váhou 1950 gramov a 45 cm. Tiež bol najprv na štvrtom na JIRS na Antolskej, o 5 dní ho preložili na šieste. Prvé tri dni bol na podpore dýchania. O 3 týždne ho pustili domov s váhou 2330 gramov. Posledných 9 dní som s ním bola na tomto oddelení hospitalizovaná. Mala som jeho inkubátor (neskôr postieľku) pri svojej. Naučila som sa o neho postarať (prebaľovať, kŕmiť, podávať vitamíny a lieky, ...) Teraz po 1,5 mesiaci váži 3,5 kg a meria 55 cm. Zajtra sa mal narodiť 😀 Našťastie je úplne v poriadku.

Maxík sa prisal 2 týždne po narodení. Bol strašne slabý, takže nevypil veľa. Ale snažil sa 🙂 Hlavne veľa trpezlivosti, možno bude plakať a brániť sa, ale sestričky ti tam poradia a pomôžu. Ja som z BA, takže som chodila za ním každý deň odniesť mliečko a nakojiť ho. Najprv vypil len 5ml z cicky, zbytok z fľašky. Postupne vycical viac a viac. Ja som v prvé dni odsala cca 20ml (za jedno odsávanie), odsávala som tak 30 minút a niekedy aj dlhšie. Tešila som sa z každej kvapky.

Na zvýšenie tvorby mliečka veľa pi. Skús vineu zriedenú s vodou a nechaj si ju vybublinkovať. V lekárni si kúp čaj na podporu tvorby MM. Tiež existujú homeopatiká, volajú sa Riccinum comunis, stoja okolo 60,- Sk. Ja som odsávala každé tri hodiny aj v noci. Niekde som počula, že je dobré pri odsávaní prsníky striedať. A hlavne žiaden stres. Viem, teraz to bude asi dosť ťažké, ale tvoje babatko potrebuje, aby z teba sálal optimizmus a dobrá nálada pri každej tvojej návšteve a to pomôže aj tebe na spustenie tvorby mliečka.

Držím palce, uvidíš aj vy ju budete mať o pár týždňov doma. Na Antolskej vypyplali aj oveľa menšie detičky narodené oveľa skôr ako tie naše 😉 Daj potom vedieť ako pokračujete 😉

cuckaa
15. led 2008

Ahojte, tak vsetko som si docitala,lebo nesiel nam net,tak som bola odstavena.
Susika,ja som bola v MT tyzden pred Tebou.Mozno sa stretneme nabuduce,kedy Ti povedali,ze pojdete znova?
Lululu,urcite si nemyslim,ze v MT cvicia zle,bola som velmi spokojna s Martinom,maly sa vratil odtial ako vymeneny.Zacal ovela viac vnimat,smiat sa,otvoril rucky atd.Kedze ma tuhe nozky,tak sa este nevie uplne sam pretocit,ale ak mu fakt len troska pomozem,tak sa zvrtne ako vrtula.Do Olomouca sme isli koli tomu,lebo som citala,ze maju dobre vysledky,ale negativum je ze maly hned na druhy den ochorel.Neviem ci to bolo tou cestou,vycerpanim alebo len nahoda.Mame tam ist koncom mesiaca,ale kedze maly bol chory,tak som velmi necvicila,lebo este dost bol zahlieneny.Do Martina budem chodit nadalej,su fakt super.
Neviete mi poradit ako skoro po chorobe sa ma cvicit?

lululu
15. led 2008

ahoj cuckaa.. som bola v pon.v mt a tam mi povedali, ze pokial to nie nic vazne-napr.sopliky.. kludne cely cas sa moze..my sme necvicili velmi dlho,kvoli chorobr,ockovaniu,operacii...nuz a teraz aj po ockovani vraj mozme,pokial nejde o zivu vakcinu... zavisi,co mu je... nasa domka zvracala,ked cvicila ju slo zadusit.neslo to..a dr.nam povedala, ze ju treba riadne doliecit,bo sa tobude stale vracat...tak tak,asi som Ti moc neporadila,ale zavisi,co mu je..

cuckaa
15. led 2008

ahoj lululu,maly mal vysoke horucky,tie uz tyzden nema,ale potom sa dostavil kasel,ten tiez uz ustupuje,ale este vzdy ma sopel a pri cviceni pocujem ako chrci.Ku komu chodis do mt cvicit?

cuckaa
15. led 2008

lululu tvoje deticky uz sedia same?

lululu
16. led 2008

cuckaa: chodim ku daniele tetliakovej...a Ty?
same sa neposadia... kubko sa pretoci, domka horko tazko do 1 strany..ked ich posadim pri papani,tak sedia,ale dominka ma krivy chrbatik,tak ju mam davat co najmenej

lululu
16. led 2008

sopliky moze mat...ja by som to riskla,keby to chrcanie sposobovali zatekajuce sopliky,ak dolne dych.cesty,tak radsej ie...ked po chorobe zacnes cvicit sa to ro,zbehne.myslim si..ak mas pochybnosti zavolaj do mt..ak nemas cislo,dam Ti..

sofik
16. led 2008

Na tvorbu mlieka odporucam pit vela vody hlavne neperlivej az 4 litre denne, mozu byt aj caje. A hlavne odsavat aj v noci a striedat prsniky. Ja som rodila v 32tt a mlieka mam este aj teraz a mala uz ma 10 mesiacov. 🙂

cuckaa
16. led 2008

lululu- my chodime ku Duške,neviem priezvisko,ale ma kratke vlasy.S Tetliakovou sme dvakrat cvičili na pobyte,je z nich najprisnejšia,ale podľa mna aj najlepšia.Škoda len,že tento rok ide už do dôchodku.Od zajtra zaciname riadne cvičiť,tak dúfam,že sa choroba nevrati. Inač kto Vam povedal,že Dominika ma krivý chrbátik?

lululu
17. led 2008

cuckaa- je fajn..tetliakova povedala,aj ked mala 3 mesiace mala ho riadne krivy,sa to upravilo a teraz zasa,ale le v dolnej casti..je to sposobene asi aj tym mojim manipulovanim,ktovie...musim ju aj posadit, bo som si s nimi dvoma neporadila..