Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

lululu
17. led 2008

cuckaa- bude to ok,uvidis🙂)) musi.. aj mne povedali v mt na poradni, ze moji mali maju tuhe nohy ako deti s obrnou... dufam,ze to bude ok...

elinka27
17. led 2008

tak my sme boli na prvej poradni pre predcasne narodenych a lekarka ma hned vytocila sa akoze cudovala,ze preco maly este ked je na chrbatiku a taha mu ruky nezdviha hlavicku.Pritom bude mat zajtra 2mesiace,a narodil sa o mesiac skor,cize spravne by mal mat mesiac.Neviem co akoze caka,ze hned bude robit akrobaticke kusky ci co. 😠
A este sa pytala,ze ci sa uz usmieva aj vedome,a ja ze na hlas a zvuky reaguje,ale neusmial sa este na mna a ona ze to je divne uz by sa mal.Tak teraz neviem co si mam mysliet. 😒

kili
17. led 2008

eli, nič si z toho nerob. U normálne narodeného dieťaťa by ti dr. povedala, že každé dieťa je iné, u predčasných sa to sleduje, že či sa niečo nedeje. Ale nemusí to nič znamenať, moji sa začali usmievať o dosť neskôr.

elinka27
17. led 2008

no moj sa usmieva ked je najedeny zo spanku a obcas ho pristihnem uz aj s otovorenymi ockami,ale na mna sa este proste nesmeje ,asi sa mu nepacim 😀

lululu
17. led 2008

elinka: moj jakubko sa zacal vedome usmievat az v 4och mesiacoch,a teraz sa stale rehoce.. na to nereaguj, mna to tiez vytacalo a deptalo, ked o mojich detoch kadejako hovoril,i a vlastne stale ma to depta,ale co uz.. ked to raz bude ok,aspon po tej motorickej stranke,tak to bude lepsie.. mimochodom, jakubko zacal hlavu dvihat az 3-4mesiac a vtžedy sme este len zacinali cvicit..
kili mas 100% pravdu s tym sledovanim..niektore aj predcasne su uplne ok,len ta motorika sa rozbehne neskor..al e oni to jednoducho nebudu riskovat...

lendy1
17. led 2008

elinka27,
takové dr. fakt "miluju", mimčo by mělo udržet hlavičku při přitahování za ruce kolem 3.měsíce, náš David to dělal až kolem 5.měsíce, na netu jsem se ptala jedné pediatričky a ta mě též ujistila, že ať to neřeším, že i normálně narozená mimča bez potíží udrží tu hlavikču až klidně kolem 4.měsíce...a včera jsem v jedné knížce četla, že by se toto mělo řešit až pokud mimču padá pořád hlavička dozadu kolem 6.měsíce. Takže se nenervuj z nějaké "chytré" doktorky...
a s tím úsměvem je to to samé, je to úplně normální, když je malému jen tak málo a je nedonošený, někdy tu je i diskuze o tom, kdy se mimča začínají usmívat...

nic si z toho nedělej, ti dr. jsou některý fakt na pěst, ty nedonošený děti každý sleduje, jede podle tabulek, ale že i sposta donošených dětí má stejné potíže, to nikdo neřeší, jen holt ty nedonošené jsou víc sledovaný...

elinka27
17. led 2008

no ved prave,maly v pohode dvihne hlavicku ked je na brusku,a aj si ju vie krasne otocit zo strany na stranu,ale na chrbte si tiez myslim,ze ma este cas.A okrem toho ako naschval tam celu poradnu prespal resp.sa prebral,ale bol rozospaty a to sa mu nechcelo hlavu dvihnut ani na bruchu,asi jej to natocim na video aby verila 😀 hlavne ze mu pridali zelezo a teraz sa uz chudacik asi vobec nevykaka 😒

lululu
17. led 2008

u nas je to zvlastne- po zeleze kakaju pravidelne🙂 vacsinou🙂

helka1
17. led 2008

Ahojte maminky nedonosenych deticiek, mam otazocku, dnes mi volali z pneumologie, nedonosene babetka sa mozu dat ockovat proti RS virusom, 1 davka vydrzi 1 mesiac, potrebne je odobrat 5 davok... Mali vase deticky taketo ockovanie ? NEviem, ci do toho ist, ale asi nie, lebo tych ockovani je skutocne vela 😠

kili
17. led 2008

helka, písala som ti v mame dvojičky. Len dodám, že je to asi dobré, nedonosené deti majú slabé pľúca a každá choroba môže byť pre nich výžna.

lululu
17. led 2008

mne na rehabilitacii povedali, ze ockovanie nedonosene deti posuva o krok spat.. nie je to pravidlo,ale nam sa to stalo.. aj ked RS virus je mrcha

kili
17. led 2008

ja som si nič nevšimla 😒

elinka27
17. led 2008

lulu akoze o krok spat?ja mu to rozhodne dam,pretoze nechcem riskovat a kedze mame na to narok a positovna to preplati tak nevaham

helka1
17. led 2008

baby a kde sa docitam nieco ohladom toho RS virusu ? Nikde na nete som nic poriadne nenasla, teda okrem angl.stranok 😖

lululu
17. led 2008

ja neviem, skor nedam ako dam, dam len tu jklasiku.. nasi tak stuhli po ockovani.. o RS viruse sa docitas na medicinskych strankach najviac.. skus medinfo.sk a pak odkazy

cuckaa
17. led 2008

helka,neviem ci nieco ohladom tohto ockovania najdes,ale na pneumologii Ti daju k tomu vela letakov.Moj maly ma uz za sebou tretiu davku a tato vakcina je fakt bez vedlajsich ucinkov.

janina77
17. led 2008

Helka - skus hladat pod heslom Synagis, tak sa vola ta ockovacia latka, ale je toho na nete fakt uboho.

Co sa tyka ockovania, tak so synagisom mame dobre skusenosti (uz sme mali 3x), ruci pri tom, ale ziadne blbe reakcie typu horucka a pod.
Ale po hexavakcine mam naozaj pocit, ze sme isli krok dozadu. Domco uz krasne pasol koniky, vydrzal aj niekolko minut a teraz ledva zdvihne hlavu, aj to len ked sa mu chce. A prevracal sa mi z chrbta na bok, tak to vobec teraz nerobi. ☹ ☹ ☹ ☹

Mna inak tento tyzden dorazila neurologicka, ked zacala vymyslat, preco sa neprevraciame, hoci korigovany vek mame 2,5 mesiaca. Tak to chcem vydiet 2,5 mesacne deti, ako sa prevracaju 😕 No a to sme boli po tej hexavakcine, tak bol lenivy az az.

kili
17. led 2008

naši mali po iných očkovaniach teploty, ale po tomto nikdy, len si trošku poplakali pri vpichu.

lululu
17. led 2008

asi je to individual ako vsetko🙂))
janina77- aj ja som to hovorila nasej,a ona ,ze nemame brat do uvahy korigovany ale skutocny 😒

janina77
17. led 2008

lululu - Tak to je dobre vtipna, tak potom preco je vsade uvadzane, ze predcasniatka dobehnu bezne deti zhruba vo veku 3-4 rokov? No, vedia ma vytocit tieto reci lekarov.

My inak chodime k dvom neurologickam, a kazda ti povie nieco ine. 😀 Jedna povedala, ze vojtovku cvicit nemusime, ze je sikovny, a druha, ze urcite s nim treba cvicit. Tak si vyber...

Ale uz som dohodnuta s rehabilitacnou, ze buduci tyzden ideme k nej na instruktaz, tak ak pri tom nebude robit strasne velky cirkus, tak to skusime.

lululu
17. led 2008

janina77- ja som bola z toho jelen velmi dlho, ale vacsinou mi povedali, ze su prilis slabi... raz to raz ono... a teraz ked maju 8m..tak to uz vidim aj ja🙂 az som sa toho zlakla.. ale pravdou je, ze keby boli donoseni, vobec by som sa asi nad tym nezamyslela... nasa pediatricka stale tvrdi, ze su ok, ze su veci,ktore sa same upravia na detoch...no ja sa bojim, nerisknem to...

lululu
17. led 2008

a k tomu ockovaniu.. Rs virus je taky hajzlik, najcstejsie robi bronchiolitidu a deti sa pri tom dost zadusaju,vacsiou skoncia na JIS.. nam nikto nic nenavrhol .. mimochodom,ak ide o zivu vakcinu, tak treba prestat na cas cvicit, vraj...ale spytajte sa radsej pneumologa..ten toho vie najviac.. ak to bude ok,dajte vediet, necham sa prehovorit🙂

lululu
17. led 2008

a janina77- mne zasa ta dotycna neurologicka povedala, ze do veku 1roka musia mor´toricky dozriet ako donoseni????????????? neviem, a vlastne kazdy hovori nieco ine................tak si vyberme, co najviac nam vyhovuje🙂 mne sa ajtie 3-4 roky pozdavaju 😀

deina
18. led 2008

Ahoj maminky, aj ja sa k vam zanedlho pridam. Pred tyzdnom sa mi narodil syncek v 32tt, ale ako to tu tak citam, dari sa mu naozaj velmi dobre. Mal 1850g a 43cm, ked sa narodil a od zaciatku dychal sam, nemusel byt vobec na pristrojoch. Okrem dychania zvlada aj pitie, pitie z flasky, nastastie mam vela mliecka, tak dostava i moje. Zevraj je velmi sikovny, ze uz dokaze sat, prehltat a pritom i dychat. 😵 Nemal ziadne problemy ani s travenim, momentalne je v inkubatore iba preto, ze ma zltacku, ale o den - dva by ho uz mali vylozit a budeme spolu na izbe. 🙂 Velmi sa tesim, ze sa mu takto dobre dari, je taky sikovny. Dufam, ze bude pekne priberat, aby sme mohli byt co najskor doma.

helka1
18. led 2008

lululu, to by museli byt super deticky, aby dobehli donosene deti do 1 roka 🙂 , aj ja som ppocula, ze to dobehnu neskor 😉 , nie do roka, tiez cvicime vojtovku, hm teraz vlastne nie, lebo sme po ockovani, tak mame pauzu. S manzelom sme sa dohodli, ze nejdeme dat ockovat deticky na ten RS virus, jednak je neskoro a klop, klop klop na drevo jednak este neboli vobec chori 🙂
deidna, gratulujem k narodeniu Miska, ma peknu vahu 😉 , my sme sa narodili o tyzden neskor ako vy (v 33tt), ale dcerka mala len 1620g 😒 , ale sidielko lietala po inkubatore ako nejaka akrobatka 😀 . Prajem skory navrat domov 😵

lululu
18. led 2008

helka1- tiez si myslim, ved vidim susedove donosene a nase- fakt je to rozdiel 😉 vies ako to je...
ja neviem, vseobecne to ockovanie je dobra vec,ale vsetko m aneziaduce ucinky... a ktore ockovanie mate z asebou? ak klasicku hexavakcinu,po tej sa vraj cvicit moze..

helka1
18. led 2008

lululu, mame za sebou 2 hexy, po tych sme nemali cvicit cca 10 dni, vzdy sa to vsak pretiahlo o par dni viac, co sme necvicili 😅 , no aj tak sme boli pochvaleni, ako napredujeme 😀 , teraz mame za sebou ockovanie proti pneumokokom, takze zase pauza. Nasa rehabka dava oddych po kazdom ockovani. 🙂

kili
18. led 2008

deina, tak to je super, tak to môžeme aj zagratulovať 🙂

elinka27
18. led 2008

baby co je to ta hexa vakcina? 😕

helka1
18. led 2008

elinka, hexavakcina je ockovanie proti 6 chorobam naraz - záškrt, tetanus, čierny kašeľ, hepatitída typu B, obrna, HiB (B haemofilové infekcie), kedysi sa ockovalo kazde zvlast. Viac sa o tom docitas, ked si das do vyhladavaca hexavakcinu 😉