Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
13. bře 2008

Nas este nemal vyvinute jadierka, takze balime nasiroko, ale ortopedicka povedala, ze ma inak velmi pekne nozicky, remence mu nehrozia (som sa toho trosku obavala, lebo manzel remence nosil). Uvidime na kontrole o mesiac, ze co bude.

Inak sa musim pochvalit, ze mal vcera maly dva mesiace a za tie dva mesiace od porodu narastol 10 cm! 😵 No nie je to krasne, 10 cm? Asi chce byt velky chlap ako jeho tato. 😵

lululu
13. bře 2008

nam dali poslednu kontrolu s nozickami o mesiac neskor ako bezne sa dava.. a pak povedali, ze mozem este balôit,ale vsetko je ok 🙂 cize sme balili do 6,5m priblizne , ale priznam sa, ze od 3m len na noc, bo boli horucavy v lete... a v noci sa aspon neprecikali 🙂

elinka27
13. bře 2008

tak my ideme dnes na kontrolu po 2 mesiacoch a tak dufam ze uz by nas toho sirokeho viazania moholi zbavit.Ale neviem,nejak ani nedufam, lebo nas maly si dava nacas vo vsetkom 🙂

rohacka
13. bře 2008

Elinka 27 - mame baterkovu odsavacku Living Lab, kupovali sme cez internet, stoji nieco cez 1000,- Sk. Ked si das do vyhladavaca odsavacka Living Lab, tak si ju pozries. Ku klbikom - my sme boli 2 tyzdne z nemocnice, t.j. mal 2 mesiace a hovorili mi, ze uz netreba nasiroko. Tak som sa potesila, lebo v nem. mi kazali nasiroko na 2 plienky, on bol kratky, tak som mala pocit, ze zadok ma vyssie ako hlavu a cely den lezi ako na kopceku 😒 .

Tamia - prisli sme na postup, ako odsavat, po case, lebo tiez zo zaciatku to neslo. Teraz to robime tak, ze zapnutu odsavacku vlozime do nosika a hrot odsavacky ako keby pritlacime k priehradke v strede nosika a stlacime kratko druhu dierku, pustime dierku, vyberieme z nosika, zasa vlozime, stlacime druhu dierku, pustime dierku, vyberieme z nosika. Ked to nechas len tak ist, hoci aj 30 sekund, nevytiahne Ti. Prave to stlacanie a vyberanie von vcucne soplik dnu do odsavacky. Dufam, ze som to zrozumitelne napisala. Vyskusaj.

Susika - Hami susienky su s lepkom. Bezlepkova je len ryza, kukurica, pohanka a toto su keksy z psenicnej muky.My sme na bezlepkovej diete, tak som si to zistovala. Hami keksy sme kupovali kedysi este pre starsiu dceru. Moja rada k piskotam - nedavat do roka, lebo su tam cele vajcia, prip. len ku koncu prveho roka po 2 - 3 ks denne. Do roka by sa menali davat bielky. Odporucam radsej klasicke biele BeBe keksy - neobsahuju vajcia vobec. Na to som dosla nahodou, tak sme ich davali. My papame hlavne kukuricne chrumky Hamky Racio - vyrabaju ich u nas v Presove a su bez soli, len cista kukuricna krupica. Okrem toho, ze chutia, nedrobia sa a to je super. Po piskotach treba vysavat 🙂

K zacatiu prikrmov - mne na rizikovej poradni hovorili, ze v tomto jedinom pripade, teda v pripade traviacej sustavy, sa neberie do uvahy korigovany vek, ale normalny, kedze dieta, ked sa uz narodilo,uz zije na materskom mlieku a nie je vyzivovane pupocnikom, teda traviaci trakt ma zatazovany od datumu narodenia. Ale lekarka aj uznala, ze su rozne nazory, mam sa sama rozhodnut. Kubko je nedonoseny 6 tyzdnov, tak som zvolila kompromis my sme prikrmovali od 6 mesiacov a 3 tyzdne cca.

A k neurol. vysetreniu - USG je ultrazvuk.

Ozaj, zienky, ako popri svojich predcasniakoch zvladate byt matky, manzelky, kucharky a ine... Ja si pripadam niekedy neschopne 😝

elinka27
13. bře 2008

rohacka konecne nazor ktory sa mi paci, takze podla mojho vlastneho uvazenia zacnem davat prikrmy kedze sme na UM uz od ukonceneho 4.mesiaca, pretoze nas maly je velky jedak a uz teraz zsitujem,ze mlieko mu nestaci,zacal si pytat castejsie a budi sa viac krat aj v noci.Samozrejme zacneme striedmo,nie vsetko naraz.O tom sa este poradim s neonatologom.Nas Jakubko je nedonoseny o 6 tyzdnov,ale co sa tyka jedla a rastu dohana svojich vrstovnikov, dokonca ich aj predbieha.A ked mal problemy s kakanim tak mu lekarka doporucila davat aspon 10ml mrkovej stavy a to uz ma od 2 mesiaca, takze ked mu toto nic neurobilo prikrmy snad budu OK.

A boli sme dnes u ortopeda a este mame kontrolu o 2mesiace,lebo nema este jadierka,tak to ma nepotesilo 😒

elinka27
13. bře 2008

a este k tomu vareniu a domacnosti, moja padam niekedy dole pusov,ale mam muza ktory pomoze aspon s malym a ja si co to porobim aspon 😉

susika
13. bře 2008

rohačka.ja to pri malej nestíham vobec.ráno vstaneme, cfičenie, krmenie, letím von.prideme domov, cvičenie, krmenie+prikrm, zasa von, pridem domov a zasa krmenie a samozrejme cvičenie a to je už vonku tma, tak blbneme doma a to končene čo-to porobím.ja mám jedniné šťastie, že polovička robí mimo SR, takže niet pre koho variť, a ja papám ako stíham. ale zasa nevýhoda, že som sama dlho doma.

susika
13. bře 2008

a baby, aby ot nevyzeralo, že sa vonku len zašívam. malá mi dnu spí tak pol hodku a vonku aspon trošku viac.tak preto radšej idem von. a teraz je tu aj dosť hluk, kedže nám zateplujú a ona všetko vníma tak intenzívne, že keby bola väčšia, tak si tam s tými robošmi asi ide aj skecnúť🙂)

jani-inak dobre som sa pobavila na vašom ortopedovi🙂)ja to mám s mojou malou rovnaké🙂)je tiež taký drobec.a doky povedal na kontrolu koli jadierkam,ked bude mať 7,5 mesaica a do karty napísal o 3 mesaice, tak to by sme šli v 9m.tak som z toho jelen🙂)

elinka27
13. bře 2008

no susika tak to mame podobne, nas maly doma spi tiez maximalne 30min, potom si zvatla v lehatku a ked sa mu nevenujem dlho tak sa zacne rozculovat, takze sa pestujeme,potom uz zasa ideme jest,potom von a tak dokola.Tiez vsetko robim,len po veceroch.Nastastie maly chodi spavat uz okolo 20tej tak do take desiatej co to porobim,aby som nepadla uplne dole hubou.

No a na kontrole u ortopeda nic nove, kontrolu mame o 2 mesiace a balime stale na siroko, nema zatial este jadierka.

susika
13. bře 2008

elinka, len ho bal, nezaškodí mu to.ani my nemame jadierka ale už nebalíme. ostatné je OK.som zvedavá, čo mi zajtra ortoped povie. idem im tam volať, kedy to vlastne mám prísť.

ono tá moja malá je vcelku dosť samostatná od malička. ale najdlhšie sa dokáže hrať sama tak 15 minut.to ked ma nepočuje,t ak je kludná a hrá sa, ale ked vie, že som nablízku, tak chce pozornosť.ale ked jej je už dlho, tak začne ochkať a vykrikovať.ale to je celkom OK, tak občas sa aj ponosíme. mám povesané zvieratká na lustri, tak aspon tak sa zabáva. a traz má novú zábavku. sledovať robošov na stavbe, teda aj ich tiene 😀 typická baba.už teraz si obzerá chlapské zadky 😀

janina77
14. bře 2008

Baby, to stihanie domacnosti a dietatka... ja neviem, ale nemyslim si, ze keby bol donoseny, ze by som stihala viac... Podla mna je to tak pri vsetkych detickach. To, ze my s nimi cvicime - tak inak by sme sa v tom case hrali. No a urcite je to narocnejsie co sa tyka chodenia po vysetreniach. Ja si nepamatam tyzden, ze by sme neboli aspon u obvodnej. Mozno medzi sviatkami 🙂.
A kvoli tom u sa tazsie robi rezim, lebo 2 dni rezim funguje, potom naruseny, a potom dalsie 2-3 dni, kym to dame do normalu. Tak to mi trosku vadi 😉

Inak u nas to vyzera tak, ze rano vstaneme, pocvicime, poobliekame, napapame, naranajkujem sa ja - maly je pri mne v lehatku alebo na ruach, potom sa chvilku pohrame, zaspi, ak spi dobre, tak stihnem navarit, pointernetovat, potom papame, hrame sa, cvicime, poobede ideme von - co vacsinou spojim s navstevou obvodnej alebo vysetreni tu v meste, potom papame, hrame sa, cvicime, podvecer pospi este raz, potom vacsinou pride pozabavat starka alebo sa hra s ockom, alebo so mnou, vecer masirujem, kazdy druhy den kupem, napapat a buvat. Zaspava okolo 8.-9., tak kus dam do poriadku kuchynu a pozriem telku.

No a na upratovanie - to vela casu nie je. Vysavam spolu s malym, to sa mu paci, dam ho do lehatka a prenasam ho do miestnosti kde som. A ine riadim len ked mi niektora starka alebo moja sestra vezme maleho na prechadzku pobede. Inak nestiham.

susika
14. bře 2008

janina ahoj.tak my to tu máme podobné. ibaže mne vysávanie nehrozí, lebo malá sa toho zvuku bojí, od kedy mala sople a vyťahovala som odsávačkou an vysávač.

a ten režim tiež taký kadejaký, podla toho ako ráno malá vstane a ako to všetko postíham. len to moje jedenie je bieda, lebo potom ráno hned utekám von, poobede tiež a navečer rýchlo kým sa hrá niečo porobiť a potom zasa snou kupať a dať spať. a potom konečne si sadnem, pointernetujem a najem sa aj ja.ale už mi konečne po dvoch mesiacoch dojde polovička, tak snád bude trochu volna, ho pošlem na prechádzku, nech si to užije aj on 🙂 a ešte to cvičenie.pred cvičením aspon hodinu nejesť a po cvičení udržať dieťa bdelé aspon 45 minút. už si niekedy pripadám ako "minutka".

ale si vezmi, aký je to popoludnajší spánok, ked s nimi ideme na kontrolu, ked aj tak nám ich tam zobudia.a v pondelok idem s nou na kardiologiu hned ráno. tak to som zvedavá, ako to zasa bude s tým našim režimom...

elinka27
14. bře 2008

janina v tom s tebou uplne suhlasim, tiez mame aky-taky rezim a potom ked ideme lekarovi spamatavame sa dva dni.

Ja pri malom stihnem upratat aj navarit,ale trva mi to nikedy skoro cely den, a inak by som to mala hotove tak za hodku ci dve. 😒

janina77
14. bře 2008

To vysavanie s malym - no mne sa to veeeelmi paci. Domcovi sa ten zvuk paci, on mi nikdy nereval ani pri vytahovani soplikov vysavacom. Ale on je nejaky zvyknuty na ten nosik, ja ci mu tam davam odsavacku, alebo cistim vatovou tycinkou, on sa normalne prestane hemzit a caka kym neskoncim. No, bavim sa na tom, je pri tom ako take "rozumne" dieta 😵
No a kym dovysavam cely byt, tak vacsinou zaspi v lehatku 😔
Ale jemu vyhovuju aj ine hlucne veci - fen, mixer, hlucna hudba v restike, ked sa niekedy vyberieme na obed - on si pri tom pokojne spinka 😎

elinka27
15. bře 2008

janina tak to mas dobre, nas spi len vonku a ked s nim idem nedajboze do obchodu hned je hore 🙂

janina77
15. bře 2008

eli, mne tiez nechcel velmi dnuka spinkat. Ale potom som na neho kadeco skusala a zabralo toto - mozno to niekomu pomoze: Najskor treba zistit, aky cca cas vydrzi dietatko bdiet. Zvycajne je to podla veku babatka 1,5-2,5 hodiny, nam sa to takto predlzuje, teraz je to cca 2 hodiny. No a nenechavat dietatko bdiet dlhsie, ale ked prejde tento cas, tak sa ho pokusit uspat (ono nie vzdy vyzera ze chce uz sapat, povies si ze este sa napapa a potom presvihnes ten cas). Uspavali sme sa s relaxacanou hudbou, samozrejme na rukach a ked zaspal, tak ta hudba musela pokracovat. Pamatam sa, ze som CD tocila aj 2x dokola, kym spal aby nesoncilo 🙂. S relaxacnym sme sa teda naucili spat dnuka, a potom mu uz bolo jedno, pri akom zvuku zaspal, ale ten zvuk musel pokracovat. Ale aj rozpravkove CD som tocila dookola 2x 🙂.
Nie raz sa mi stalo, ze zaspal, ked sme mali navstevu, v normalnom hluku, a ked odisli tak sa zobudil, lebo hluk skoncil. A tak podobne. Teraz ale lepsie spi, ked je ticho, tak mu zatvaram dvere do spalne a pekne spinka aj 2 hodiny.
Ked ideme von, tak tiez spi len kym chodim, a ked vojdem do obchodu hned je hore ☹.

susika
15. bře 2008

elinka-ja to mám to isté, preto ked sa ja dostanem do obchodu, tak to je zázrak. aj dnes sme išli s revom domov.
a dnes som pri nej vysávala🙂))pozerala, čo je to za čudo. ležala na svojej podložke s hračkami a ja okolo nej a ked som jej šla za zadok, chúda vrtela hlavku, skoro si ju vykrútila. a asi si už zvykla aj na mixer.dnes bola v pohode.stihla som popri nej aj upratať.za pol hodku som postíhala veľa, ale bola som taká, ako keby som dobehla maratón.

elize
16. bře 2008

Ahojte maminky. Neuveríte čo sa nám stalo. Na nás v ambulancii pre rizikové detičky zabudli 😲 Už sa mi zdalo čudné prečo nás nevolajú, veď už máme 4 mesiace. Tak som sa tam po týždni konečne dovolala (a to som volala denne aj 20x). Sila!!! Na klasickej poradni povedala dr. že nie sme s vývojom pozadu. Ale aj tak by som bola kľudnejšia keby sme boli pod väčším dozorom.

Inak s tými nožičkami. My ideme na kontrolu až v 5 mesiaci aj napriek tomu, že ortopedička povedal, že je všetko OK.

My máme v poslednom čase problém so zaspávaním. Drobec je už strááášne unavený a stále sa len vrtí a nie a nie zaspať. Mama mi poradila dať mu cez očká plienočku. A zabralo 😀 Vždy sa ukľudní a zavrie očká a o chvíľku spí. Plienočku po chvíľke stiahnem a je to 😉 Vyskúšajte.

Ja nestíham variť vôbec, našťastie môj manželík varí dobre (povedala by som lepšie než ja 😅 ). Takže s varením mám pokoj. A upratovanie? Držím sa hesla""Bordel v bytě - šťastné dítě" 😀 Samozrejme nie doslova, prach utieram pravidelne kvôli alergiám, ale inak sa netrhám 😀 😀 😀

elinka27
16. bře 2008

no ja som uz tiez ako tak odhadla kedy sa mu chce spinkat a vtedy ked ho ulozim aj hned zaspi.Ale aj ked som vsetko mozne skusala, spi maximale po pol hodine dlhsie nie.A cez den v postielke ani za svet, ked sa mu uz chce spat dam ho do kocika a chvilku ho vozim a zaspi.V postielke dokaze zaspat len vecer po kupani, a aj to ho kupem stale, ved je este maly,ale on by mi inak ako po kupani ani nezaspal vecer.

susika
17. bře 2008

ahojte. u nás dnes leje a boli sme na vyšetrení, tak do kočíka von to dnes nehrozí.u doktora mi zaspla unavená na rukách a po pol hodine nás zavolali dnu a bolo po spaní.teraz spí už asi trištvrte hodinu, ale to už chúda bola taká unavená, že už od únavay sa na mna rehotala, ale takým chutným smiechom, že spm, ju skoro zobrala, že sa jej nechce spať.ale to tiež bola unavená a nevedela ako zaspať. tak snád zajtra bude pekne a konečne to pojde aj bez slz, lebo kým dnu zaspí, tak sa chuda jeduje v tšej postielke, že keby može,t ak by ma asi nejradšej prefackala 🙂

andulka4
17. bře 2008

Ahoj holky mohu se kvám přidat na pokec?
Mám 7 týdeního chlapečka Davídka (31tt,1900g, 44cm)

elinka27
18. bře 2008

andulka vitaj 😉

inak chcem sa pochvalit, my uz konecne pasieme konicky 😀

andulka4
18. bře 2008

Tak já se v rychlosti představím.
V nemocnici jsme strávili měsíc. Byl problém s papáním. Davídek byl se slabou žloutenkou hrozně spavý. Nakonec jsem to nevydržela a dala mu flašku :( Po 14ti dnech strávených doma plně kojíme (maminka stále odstříkávala a krmila mě svým mléčkem).

Zdravotní prohlídky zatím OK, ale jsme vyditelně svalově slabí. Vážíme už 3220g/7týdnů

janina77
18. bře 2008

Andulka, vitaj medzi nami. Inak na ten vas tyzden bol Davidko pekne velko babo. Vela zdravicka.

bonny.24
18. bře 2008

Ahoj holky,mám synka ,který se narodil 5.1.2008 ve 32 tt s mírami 1850g a 43 cm.Trochu jsem si vás tu pročítala a přišla jsem na to,že se svými dětmi cvičíte vojtovu metodu.Je normální,že já s malým nic necvičím?V porodnici mi neuroložka řekla,že Jindříšek je v pořádku,jen je poznat jeho nezralost a nic víc.
Na neurologickou kontrolu máme jít ve třech měsících,je možné,že to bude i nadále v pořádku?je tu někdo,kdo cvičit vůbec nemusel?

kili
18. bře 2008

bonny, ja tiež necvičím a mám deti, čo sa narodili v 27tt a mali 800g a 680g. Ževraj sú v poriadku, aspoň v niečom 😔

lululu
18. bře 2008

ja som s necvicila, bo boli ok, az na kontrole v 3m, nam povedala, ze zle je.. a tak sme zacali... a to mi dr . pri prepusteni povedala, ze to urcite bude ok, ze ta kontrola len pre istotu.. nechcem strasit 🙂
kili to mas supis, ze su v tomto ok 🙂 ozaj, tie cysty- mozu byt vrodene, ale to by na to mozno predtym prisli,tie sa riesia chirurgicky.. a pak su tie, kt.su vramci inych och. ale aj samost... nuz kazdopadne, dufam, ze bude aj v tomto ok 🙂

kili
18. bře 2008

ono je to inak, ná nejak moc naplašila na plúcnom, že to tam mal aj doteraz, že tú diagnózu mali aj predtým, preto sú sledovaní, že nedonosené a dlho zaintubované deti to mávajú, len sa to nejak zhoršilo. Ale nemáme sa strašiť, že to nie je až tak vážne, teda ešte sa budú robiť testy, tak vlastne nič neviem.

andulka4
18. bře 2008

Já nejprve Vojtovku cvičila (ještě v porodnici) ale pak mi Neuroložka řekla že nemusím, že až pokud nastane nějaký problém tak cvičit začneme. Že já jako zdravá taky na rehabilitace nechodím.
Bonny a malý ti jak roste? A kojíš?

elize
18. bře 2008

Náš Maxík mal slabší svalový tonus ale neurologička nehovorila že s ním mám cvičiť. Spomenula som to rehabilitačnej pri rehabilitácii nožičky (ešte z maternice ju mal vykrivenú) a pri prepustení z pôrodnice mi ukázala jeden cvik, pri ktorom dvíhal nožičky, čím spevňoval svaly. Vraj nie je na škodu keď ho budem takto motivovať k posiľovaniu svlastva. Teraz to s ním už necvičím, pretože nožičky dvíha sám. Uvidíme čo nám povedia o týždeň.