Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gucz
8. kvě 2008

licina: asi 10 dní, neviem to presne, už bola v postieľke a chodila na jadran (opaľovať sa) 😉, dávali ju vtedy do inkubátoru, lebo boli 40stupňové horúčavy, aby sa neprehriala, a bola tam niekedy aj 8 hodín za deň, samozrejme nie v kuse. Potom ju dávali aj na slniečko pred okno. Odchádzali sme z nemocnice po troch týžňoch a ešte stále bola trochu oranžová. Ona totiž nebola žltá ale až oranžová, chúďatko moje. Ale neboj sa, to prejde, tým svetlom sa v koži spracúva bilirubín, zničené červené farbivo z krvičky, a časom to prejde, bude mať malinký aj čiernu stolicu, ako to z neho bude odchádzať. Kým mu nemusia meniť kvôli žltačke meniť krvičku tak je to v pohodičke. Verím, že mu to rýchlo preje, držím palčeky 🙂

licina
8. kvě 2008

Gucz:
děkuji za držení palců. Je to pro mě jakési velmi náročné období na psychiku...., ale to znáš asi sama...

gucz
8. kvě 2008

jasne, ale to prejde, neboj, takto o rok už budeš na to len spomínať. Ja som sa s tým už zmierila i keď zo začiatku som si vyčítala, čo som mohla urobiť inak, prečo sa mi akurát toto muselo stať (náhly pôrod) a prečo musí akurát moje bábenko trpieť a tak. Asi na tretí deň po pôrode mi rupli nervy a plakala som od šiestej rána do tretej poobede v kuse, vôbec sa to nedalo zastaviť. Lekárka mi dala ráno lieky na ukludnenie, po nich som zaspala a keď som sa zobudila, plakala som nanovo. Takáto udalosť je proste strašný nápor na psychicku, hlavne vtedy, keď vám doktorka na izbu príde povedať, že nevedia či to bábenko prežije a že musíš veriť atď. Po piatich dňoch ma preradili na izbu matiek a tam som bola kým som nešla aj s malou domov. Chvalabohu boli sme tam štyri s predčasniatkami, tak sme sa mali komu vykecať a semtam bola aj sranda 🙂 , hlavu hore, bude len lepšie

licina
8. kvě 2008

A máte nějaké trvalé následky???
Hodně čtu, že se pak s dětmi musí cvičit vojtova metoda. Vůbec nevím co to obnáší.....

Já taky přemýšlím, co jsem udělala špatně atd.

elinka27
8. kvě 2008

licina, myslim,ze kazda z nas co sme toto prezili sa sama seba pytala,co mohla urobit inak a preco sa to muselo stat prave nam.Cele tehotenstvo som sa setrila, vsetko bolo ok, a nic nenasvedcovalo tomu,ze porodim skor.Moj Jakubko,nemal ziadne vaznejsie problemy, nastastie,ale aj tak ma stale trapi ked vidim kamosky ako maju nacas narodene babence, ako idu dopredu, nehovorim,ze my nejdeme ale ide to pomalsie, vsetko si musi Jakubko vybojovat, my sme vojtovku cvicili tiez,ale iba mesiac,lebo je sikovny a uz netreba,ale akokolvek ti tu budeme popisovat co to vlastne vsetko obnasa,tak to pochopis az ked to prezijes sama.Ale ty to zvladnes, si silna tak ako my vsetky, pretoze to v prvom rade robime pre svoje deti.Tie nas pohanaju dopredu.Potrebuju nas.Dnes sa mi uz pise lahsie, no nieje to tak davno,co som ja sama potrebovala slova utechy. 😉

elinka27
8. kvě 2008

gucz 😀 😀 sa rehocem, tvoja ma 10mesiacov a 8,3kg a moj ma 5,5mesiaca a 8190g 😝 ten moje je teda riadny tucko

adrolka
8. kvě 2008

ahojte! elenita, nakoľko ty čakáš dvojičky tak to je trošku iné ako 1 bábo a aj s váhami a mne bolo povedané, že aj s vyzretím. ja som rodila 36tt+4 - a moje dievčatá mali každá rovnako 1900g/43cm!!!!! pritom mi vždy na utz merali lekári viac!!!! moje baby išli hneď na neonatológiu do NZ - v inkubátore boli len cca pol dňa na pozorovaní, lebo dýchať vedeli sami, pľucka pekne vyvinuté. boli tam 3 týždne - potrebovali pribrať 😀 každý deň do plusu je pre tvoje bábatká dobréééé, len musííííš vydržať. Síce čo má prísť to príde - aj mne doki povedal, že to takto malo byť lebo príroda si to takto zariadila. moja tara sa - teda jej plodový obal - sa odtrhol od maternice, cítila som to ako obrovskú bolesť - pár dní som s tým ešte fungovala, ale potom som radšej išla do nemocky a ešte v ten deň mi spravili cisársky. dovtedy som mala pohodové tehotenstvo , vôbec žiadne problémy, nič. drž sa!!!!! uvidíš, že to všetko nakoniec dobre dopadne.

gucz
8. kvě 2008

myslím že nemá nejaké trvalé následky, aj keď dvíhanie hlavičky, pretáčanie a podobne sme mali vždy o dačo neskôr, ale keď jej odrátam tých šest týždňov čo jej chýba, tak je s vývojom tak akurát. Napíšem až večer, lebo Lauruša vyžaduje pozornosť , mrnčí a vykrikuje mam mam mam.papa

natalia3
8. kvě 2008

ahoj holky, nepatrim sice do teto diskuze, ale mam jeden dotaz. Jelikoz se Tobi zatim neplazi, poslal nas lekar na rehabilitace. Tak jsme zacaly cvicit vojtovou metodu. A ted ten dotaz, taky Vase deti u toho tak placou??? Zlepsi se to nebo budo bude Tobi porad tak kricet??? Jsem totiz z toho pekne vydesena. A jeste jeden dotaz, jake mate zkusenosti s touto metodou - zabira??? Jo, jeste bych mela napsat, Tobimu je 11 mesicu. Predem dik Nat

gucz
8. kvě 2008

Zaberá, len to musíš vydržať. A žiadnemu dieťatku sa toto cvičenie nepáči. Ja som s malou cvičila odkedy nás prepustili z pôrodnice 3 - 4x denne, nič moc. Potom sme chodili i na rehabilitacie, dostali sme nové cviky. Po dvoch mesiacoch nás oddtiaľ vyradili, že už nemusíme cvičiť. A po ďalších dvoch mesiacoch nám neuroóg odporučil cvičiť len doma 2x, pre istotu. Teraz pôjdeme na kontrolu, dúfam že sa už nebudeme musieť trápiť. Myslím že to cvičenie majú maminky ešte menej rady ako detičky. Ak to s malým nebudeš cvičiť, myslím že doktor to nespozná, ale ublíži to len malému, lebo toto cvičenie môže len pomôcť

gucz
8. kvě 2008

Elinka27 Jakubko je riadny valibuk a krásny chlapček. Mame čo robiť ak ich nosíme na rukách že jo? Bola si na izbe matiek? Ak áno je tam ešte ten zošit s príbehmi maminiek nedonosených detičiek?

kili
8. kvě 2008

ahojte, sa tu pochválim, síce necvičíme vojtu, ale Adamko sa už stavia na 4 o 106, strašne sa mu to páči 😵 a v podstate nerobí nič iné 😀 . A v ten istý deň ako sa začal stavať (čo bolo minulú sobotu) začal aj blabotať a tiež zrazu začal rozprávať všetko možné, nie ako Samko furt to isté dokola 😎

janina77
8. kvě 2008

kili, to je uzasna sprava!!! Super, super! A ako s papanim? Upravilo sa to trochu? Alebo musite sondovat?

petrule28
8. kvě 2008

Gabinaf: Gabčo nevím, zda se známe, nemáš tu foto...
Na Oskarku jsem chodila ale jen do 1 - 3 třídy, pak jsem přešla na Máj, protože jsme se přestěhovali....

kili
8. kvě 2008

jani, len sondujeme, flašku už asi na dobro nebude chcieť. Ale skúšam s lyžičkou, keď mu tak dávam mlieko, tak ho nenapína, ale pusu ani za ten svet nechce otvoriť, a vždy sa otočí, musím ho rozosmiať a tak mu ju tam strčiť a aj to ide väčšina vedľa, ale nevadí, raz si hádam zvykne. Výhoda asi aj je, že sú dvojičky a tak sa bude chcieť opičiť po bratovi, ale ešte na to nemá rozum, tak hádam časom.

janina77
8. kvě 2008

to mas pravdu s tym opicenim, my pred nasim uz pomaly nemozeme ani jest, lebo ked si ja davam do ust a mam ho na kolenach, tak on otvara usta, no a nedaj mu... A vcera ocino jedol lyzickou zmrzlinu a on tak na to hladel, akoze "a mne nic?"
Len daj pozor, aby sa mu aj ta lyzicka nesprotivila... No, nech to uz ozaj ide len k lepsiemu, drzim palceky 🙂 🙂 🙂

kili
8. kvě 2008

to hádam nie, lebo sa pri tom strašne smeje, chce ju chytiť, len keď sa mu blíži k ústam, tak sa zatne. Ale vôbec nevreští ani nič také, len on proste do pusy nechce nič okrem svojich prstov.

janina77
8. kvě 2008

tak to je dobre, ze aspon prsty. To vyzera nadejne. Uz mu lenmdo tych ruk daco dat - piskotu a podobne, a bude papat 😉
Inak, my sme sa dnes prave drhli so susienkou, aj sa z toho povracal, ale nastastie to dopadlo dobre, len ocinko trochu stresoval. No, chlapi 😀

kili
8. kvě 2008

tak to poznám, MM stresuje zo všetkécho 😀 , ja som zas extrémny pohoďák a tak spolu nájdeme hádam ten stred, ale tie hádky okolo 😝 😀
no piškótú, tak to určite nie, to bude ešte dllllho trvať, on totiž len svoje prsty, ani hračky, proste nič iné do pusy.
A ani Samko do pusy piškóty a nič trdé nezoberie, len čo mu rozmixujem 😠 . Ale už je pokrok, aspoň to olízne, lebo predtým sa xichtil už keď to mal 5cm od pusy 😀

elinka27
9. kvě 2008

natalia,vojtovka zabera, necvici sa len tak pre nic za nic, ja som ju s malym cvicila len kratko,ale uz po tyzdni bolo vidiet pokrok!Po tyzdni poctiveho cvicenia,a poviem ti na rovinu,plakala som spolu s nim prve razy,nechutilo mi ani jest, bolo mi zle od zaludka,len co sa blizil cas cvicena 😒 Ale casom som sa obrnila a zatala,je to pre jeho dobro.

gucz,bola som na izbe pre matky,stravili sme spolu v nemocnici 16dni a aj ja som pridala svoj pribeh do zosita 😉

sisstin
9. kvě 2008

eli: pojd na icq..at se domluvíme 😉

elinka27
9. kvě 2008

kili skus mu namocit prsty do jedla, mozno sa tak naje 😀 😀

gabinaf
9. kvě 2008

Petrule28: určitě se známe, museli jsme spolu chodit do třídy, já pak šla do sportovky, takže jsem tam taky byla jen první 4 roky 🙂 Za svobodna jsem byla Němcová, chodili jsme do Céčka 🙂

deina
9. kvě 2008

Baby, boli sme dnes s Misulom na usg mozgu a super, dopadlo to vyborne! 😵 Sice sme tam cakali dve hodiny, premavali sa s malym po chodbe, kym prisla doktorka, skoro ma slak trafil... ale hlavne, ze je to dobre. Mal rozsirene mozgove komory, ale nastastie sa dalej nerozsiruju a uz nemusime na kontrolu. 😀 A doktorka sa nanho nevedela vynadivat, ze toto je to malinke babetko? Takto krasne narastol?

Je mozne, aby mu uz teraz isli zubky? Sprava sa tak divne, inak. Najprv som to pripisovala ockovaniu (nepokoj, plac, zle jedenie), ale on dobre nejedol uz den dva pred ockovanim a stale je to tak, ma velmi vela sliniek, zuzle si rucicku, dudel uz nechce, radsej tu rucicku... Ale ked som mu preslo prstom po dasnach, nezdalo sa mi, ze je tam daka zmena.

janina77
9. kvě 2008

deina, ja si na nasom malom vsimam vykyvy nalad uz davno a tiez som to pripisovala zubom. A aj vsetky tie dalsie priznaky, ktore popisujes. Takze cakame zuby uz od konca decembra, a stale nema v puse ziadny 😀

kili
9. kvě 2008

janina, koľko teraz váži tvoj malý?

som zabudla napísať, že keď som v stredu bola na kramároch, tak tam mali jedno z dvojičiek čo sa narodilo s váhou 480g a teraz malo 5m a 2kg. Ale potrebovalo asi vlhký vzduch alebo čo, lebo na postielke som videla ten zvon na to. Sestrička ho práve kŕmila s flašky, tak som ukazovala Adamkovi, že také malé a samo papá a on nič.

janina77
9. kvě 2008

kili, v pondelok sme boli v poradni, takze aktualne - 6,05 kg. A pribera veeeelmi pomalicky. Akurat teraz, ked sme boli necele 2 tyzdne v Dun. Luznej, tak tam sa nejak rozjedol, tak pribral za tie 2 tyzdne 300g, ale predtym menej, a uz zas papa tak pomenej ako pred tym "vyletom".

susika
9. kvě 2008

janina-ahoj. tak som rada, že iba moja malá nie je na tom tak, že pomaličky priberá.ja som naposledy, iba dokine kartu dala do ruky a nič som nevravela o dalších vyšetreniach, prečo málo priberá, lebo výsledky mala OK.aj ten moč, čo som odobrala bol negatívny, takže žiadny zápal, ktorý by bránil v priberaní.... 🙂

no ale papá aj za troch.dnes večer mi vypila 200ml mlieka a na to ešte zo 100ml čaju...už som sa jej bála dať viac mlieka...no a stále nič...a cez den to, čo všetko zje, normálne kukám a to už krmim aj častejšie ako každé 3 hodiny....takže som zvedavá, kolko mi priberie, alebo schudne na pobyte. od 19.5 idem do MT na rehabku... 😒

a baby, musíme sa pochváliť. od dnešného dna ideme krásne po štyroch🙂) 😀 je úplne chutná...ako sa hrabe🙂)som si ju aj na video musela nahrať, aké to bolo super🙂)a sa jej to normálne ráta, takže už to začne🙂)a včera sa dohrabala ku kreslu a chcela sa postaviť.len nedočiahla nan, tak to vzdala a "odhrabala" a dalej... 😀

no, zubky aj ja čakám každú chvílu a stále nič...žmolí všetko už hádam od 3 mesiacov.ale kažému narastú, tak čakám, že ich pojde viac naraz.... 🙂

elinka27
10. kvě 2008

a ja uz som si pripadala ako blazon,ze maly este nema zuby a pozeram,ze sme neni jediny.Jakubko tiez stale vsetko dava do pusy, cucle si ruky a slinta ako bernardin,ale stale ziadny zub. 😒

janina77
10. kvě 2008

susi, tak tvoja Zuzanka je teda riadne sikovna!!! To u nas este nehrozi ☹ No asi to je fakt tak, ze tie dievcatka su sikovnejsie. Nas Domco je riadny lenivec.
A co budu uz s vami robit na tej rehabke, ked uz vsetko viete? 😀

eli, niektorym detom vyjdu zubky aj po roku, takze mate este fuuuru casu.