Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
18. čer 2008

Deina to je řádný Macek 🙂 to je neuvěřitelné jak to dohnal 🙂 Jen tak dál!
Myslím že je moc šikovný a žádný cvik vám nepřidají.

Gucz většina dětí ty teplotky mají tak vám přeju aby to brzo přešlo 🙂

ely
18. čer 2008

Ahojky, dnes som bola na poradni s Emmkou, tiež nás očkovali hexa+prevenar 2.dávka, zatiaľ je emmka ok, len bola trošku mrzutá... teraz už spí, tak dúfam, že bude ok... Pýtala som sa dr. aj na jej názor ohľadom nášho zaostávania, tak tá si nemyslí, že by Emmka zaostávala... aj si čítala správu od neurologičky a tiež tam nenašla nič čo by tomu nasvedčovalo... takže som sa upokojila.. Emmka bude ok a hotovo 😀

ely
18. čer 2008

A zabudla som Deina tak tvoj fešák je macko... Emmka má 6 mesiacov a váži 5600 g a 63cm...

gucz
18. čer 2008

ely hoď do albumu nejakú fotku tvojej malej Emky

deina
18. čer 2008

Veru, Emmka je okay a hotovo! 🙂

Veru to je maco, tento nas malinky. Presnejsie, "malinky". Je to az neuveritelne, aky bol drobucky a krehucky, ked sa narodil a teraz? Vtedy som ho tak opatrne dvihala, teraz s nim mozem robit hocico, krasne sa drzi, je pevny a velmi silny. U nas vraj doktorka z rizikovej kazdemu dietatu nakaze cvicit, takze pocitam s tym, ze budeme aj my cvicit, ale nevadi, to ma netrapi. Skor ma trapi to, ze nas poslali do imunoalergologickej ordinacie. 🙄 Maly mal raz zapal priedusiek a vraj sa to unho bude opakovat, tak tam ideme. Velmi sa tesim z toho, ze sa to BUDE opakovat - to ako vedia? Doteraz mu nic nebolo a to som nanho mohla kychat a kaslat ostoset.

andulka4
18. čer 2008

Ely jasan že je ok proč by nebyla 🙂 Máš nějaké obavy?

andulka4
18. čer 2008

Holky chtěla jsem se zeptat od kdy budete chodit/nebo chodíte na plavání z dětma? U nás nedonošenci mohou začít až od 6tého měsíce. Prý plavání nedoporučujou ani dětem donošeným mladších 6ti měsíců.

argousek
19. čer 2008

Myslím, že je nejlepší začít chodit hned jak to půjde, my jsme měli strach kvůli infektům, tak jsme to zkusili teprve před měsícem, když se nám zdá, že Adámek nestůně a že je v poho. Byli jsme ale zklamaní, protože Adámkovi se to vůbec nelíbilo a celé to prořval. Dohodli jsme se, že budeme dělat nějaké pokusy v létě v bazénku, jak se mu tam bude líbit a pak to zkusíme znovu na podzim. Nevíme vůbec, co se mu nelíbilo, jestli studenější voda než má ve vaně, nebo velký bazén, hodně lidí. Nevíme. Byli jsme z toho nápadu nadšení, že začneme jezdit plavat, ale Adámek s námi to nadšení nějak nesdílel, tak uvidíme v září.

tamia
19. čer 2008

ahoj,
ja som sa na plávanie pýtala nášho pneumologa a nedonoseným deťom neodporúčal pobyt vo vode kde je veľa ľudí kvoli infekciám. Pretože tieto deti nemali vyvynuté plúcka a mohli by dostať nejakú infekciu. Na budúci mesiac ideme na kontrolu tak sa ho to znovu chystám spýtať sa. (malá má 18 meiacov a bola narodená o 3 mesiace skor) 😨

gabinaf
19. čer 2008

Andulka4, my jsem začali chodit v 5,5 měsících, skoro mi vynadali, když jsem se jich na nedonošenost ptala, prý se nic neodečítá 🙂 Dnes jdeme po 6 a Davídka to moc baví, ani jednou nebrečel. Říkala instruktroka, že prý jim to pomáhá posilovat svaly a naučit se vyvažovat. Pravdou je, že my jsme od narození neměli problémy (i když je nedonošený, ještě nebyl nemocný), tak to asi moc neřeším. Rozhodla jsem se začít chodit co nejdřív i proto, že prcek je dost horkokrevný (ani v mrazech jsme nenosili bundu, úplně z něj lilo) a nechtěla jsem, aby se přes léto trápil. Máme doma bazén a tak si ho tam můžu vzít a nebát se. To byl taky jeden z hlavních důvodů. Pokud je Tvůj Davídek ok, tak si myslím, že by mu to nemělo ublížit

deina
19. čer 2008

Aj ja som uvazovala nad plavanim, ale asi to nepojde, kedze u nas v meste nic take nie je a najblizsie su Patince. To nie je az tak daleko, ale to moje soferovanie... Nevadi, vyclapkam ho v lete u nasich v bazeniku, nech si zvyka na vodu. On sa inak od narodenia dost bal vody, vobec nemal rad kupanie. Ked som ho kupala, drzal sa ma ako kliest, oci vytrestene... teraz je to uz dobre, uz sa mu to celkom paci najma, ked je velmi teplo. ked sme boli v nemocnici, bolo velmi teplo a potom, ked som ho vecer okupala, tak sa normalne usmieval, ako sa mu to pacilo.

andulka4
19. čer 2008

No tak u nás plavání zatím npřichází v úvahu. Prý to pro nedonošence není dobré.Upozorňovala mne na to jak Neuroložka tak Rehabka.Hypotonici nesmí chodit plavat jelikož je to mate v tom že voda nadnáší a oni nezapojujou svaly co mají. Já si ale myslela že třeba od těch 6ti měsíců můžu začít chodit, jenže pak mne upozornila Lendy na to že nejsme ještě očkovaní a oni nám to tím pádem zase nedovolí. Takže počítám že začneme asi až v těch 9ti měsících jako Davídek od Lendy 🙂 Zase nemusíme být všude že? A Kenny mám přes cestu cca 20metrů od baráku.Jukněte 🙂
http://www.bc-kenny.cz/novy-jicin-stredisko.html

janina77
19. čer 2008

my sme zacali chodit na dojcenske plavanie tento mesiac.
Ked som sa pred istym casom na to pytala neurologicky, ta mi to jednoznacne zamietla, ze je to pre dieta zbytocne a len riziko infekcii. Ale po rozhovoroch s inymi mamickami a po zisteni ako miluje vodu som sa rozhodla ist do toho. Zatial nelutujem! Mame pol kurzu za sebou, Domi vo vodicke este ani raz neplakal, vacsinou sa smeje a velmi sa mu to paci. A v ten den po kupani je vecer na neudrzanie, strasne pohyblivy, plny energie. Zatial ziadny soplik, ale praje nam aj pocasie. Ja vam to urcite odporucam tiez!

gabinaf
19. čer 2008

Andulko, my jsme opravdu bez jakéhokoli problému, necvičíme Vojtovku, vyvíjíme se bez problému, a naše dětská nám to schválila. Ani jsme vlastně nikdy nechodili na neurologiï ani nic podobného. všechny svaly jsou jak mají být v tomto věku (máme pouze častější kontroly), nepreferuje žádnou stranu, tak vlastně nebyl důvod. už jsem tu psala, že si i primář neonatologie myslel, že se mi spletli s termínem a DAvídek je jenom drobný. V úterý jsme byli na kontrole v 7 měsících a máme skoro 8 kilo (porodní váha 2,38).

janina77
19. čer 2008

este som zabudla napisat, ze my mame hypertonus a voda by mala uvolnovat svalstvo, tak ja som sa na to pozrela aj z tohoto pohladu.

andulka4
19. čer 2008

Gabi ale můj Davídek má Hypotonii takže chodit na plavčo nám nebylo doporučeno.Pokud vám nic není buď jedině ráda 🙂

O váze to ale přece není: máme 6530g a 66cm/4,5měsíce porodní váha 1900g
Deinin malý má 5měsíců a taky má těch 8kg a byl o 10g lehčí než Davídek

Kde jsi rodila,že nechodíš na neurologii? Pokud máš nedonošené dítě je to povinné,ne?

andulka4
19. čer 2008

Gabi tak už vím v čem je zakopaný pes 🙂 Ty jsi rodila v 35tt a to nemusíš rodit ve specializovaných porodnicích 🙂 V tomto týdnu už jsou děti z Neonatologického hlediska považované za OK.Já ležela na JIPce a pokud bych vydržela do toho 34tt poslali by mne normálně domů.....že už můžu rodit normálně. Je fakt že jste sice byli hodně malí ale ty svalíky už jste měli 🙂 a to je fajn 🙂
Založ si album ať se můžeme pokochat dalším miminkem 🙂

andulka4
19. čer 2008

Ještě musím dodat že ale né všechny porody nad 35tt jsou OK.Někdy se stane že ty děti mají větší problémy než ty co jsou narozené i mnohem dříve....čili brala jsem to obecně podle toho co mám načteno

gabinaf
19. čer 2008

Rodila jsem v Českých Budějovicích. Na tu neurologii nás nikdo nikdy neposlal a já tam sama nepůjdu. 🙂 Nechci se nechat stresovat 🙂 Tu váhu jsem uváděla jenom proto, že malý hezky roste. I naše doktorka říkala, že měla na začátku strach, ale on opravdu odpovídá dětem donošeným a stejně starým. To říkala dr. i na vojtovce, protože ta se taky ptala na chybu v termínu 🙂 Vím, že máme obrovské štěstí. Ten začátek byl ale stejný jako u všech tady, strach, nejistota a stres z doktorů.

andulka4
19. čer 2008

Co je to nedonošené dítě

Pokud je dítě nedonošené, znamená to že se narodilo předčasně.Obvyklý termín porodu je mezi 37. a 42. týdnem těhotenství, od 34 týdne se však děti rodí zdravé a bez komplikací. Problémy nastávají, pokud se dítě narodí dříve než ve 34. týdnu. Dítě, které se narodí před 24. týdnem nemá šanci na přežití. Největší komplikace u předčasně narozených dětí je problém s dýcháním, protože plíce nejsou plně vyvinuty a nemají látku "sulfaktant", který jim umožňuje normálně pracovat.

andulka4
19. čer 2008

Je to opravdu neuvěřitelné jak dokáže to dítě v matčině těle tak rychle dorůst 🙂 Já si hrozně vyčítám že jsem na těch kapačkách nevydržela ještě těch blbých pár dní ☹ Prostě ty 3týdny dělají moc...

V tom vývoji je každý den důležitý. Co mají říkat ty holky co porodily v 26tt.

gabinaf
19. čer 2008

Já vím, dopadly jsem dobře 🙂
přidala jsem nějaké fotky 🙂

susika
19. čer 2008

andulka-ja som tiež rodila tak skoro ako ty a malá bola ešte aj menšia a teraz je už veľká kočka z nej. ani by nikto nepovedal, že bola taký drobec, iba sa vždy na mna pozrú, ked poviem, že má niečo viac ako 10 mesiacov, lebo je drobnejšia. ale ona ani nie je drobnejšia, iba nie je taká baculatá ako iné deti ale má už viac ako 70 cm.takže je dosť dlhá.ved pozri album🙂)

andulka4
20. čer 2008

Gabi ,Susi oba jsou k sežrání. 😅

Já tím vším myslela jen to že každý je jiný a na porodní váze nezáleží.Víc záleží na nedonošenosti a na schopnostech. Nelze srovnávat děti donošené natož nedonošené 🙂 Každý měl jiné poporodní problémy:(

Přeju si hlavně ať jsou všichni zdraví 🙂 To ostatní příjde dřív nebo později samo

ely
20. čer 2008

Andulka no nastrašila ma neurologička, ktorá si myslí, že emmka mešká... tak preto...

ely
20. čer 2008

A dievčatá ako pridám fotku???

ely
20. čer 2008

A už som pridala, tak môžte kuk na emmku 😉

gucz
20. čer 2008

ely máš krásne dievčatko

andulka4 máš pravdu, nedonosené detičky sa nedajú porovnávať, každé malo predsa iný štart do života.
Moja mala až 2620g a ja nejakých 2850g. Pri mojej sa nevedelo či to zvládne a ja som sa narodila 39tt. Keď sme boli v pôrodnici bol tam chlapček, mal skoro o pol kila menej ako moja, tovnaký g.t. a pľúcka mal vyvinuté. Ale zasa mu sem tam mozog nedal povel nadýchnuť sa, tak bol pár dní na upv, a potom mu tie nevové spojenia dozreli a už mu nič nebolo. A teraz ten malý ešte neštvornozkuje, ani sa neplazí, len leží, pretáča sa. Ono každé miminko je iné, tak sa tešme z pokrokov a nesnažme sa porovnávať. Kamarátkina dcéra vedela všetko o dva mesiace skôr ako moja, a poviem si, že je šikulka, ale nezávidím, veď mám krásne dieťatko. NO nie?

deina
20. čer 2008

Emmka je peknucka. 🙂

No toto a ja som si myslela, ze plavanie je na hypotoniu dobre, ze aj tak si posilnuje svaly. Budem sa na to musiet opytat doktorky, ale zacali by sme aj tak az v septembri, to bude mat maly 8 mesiacov.

adriana1
20. čer 2008

Mě se Natálka taky narodila dřív teda ve 37+6 to je skoro už normál.Věděla jsem že děti jsou už vivinuté. Natálka měla 3330g a 50cm na 37 měla váhu velkou. Od 38tt se považujou mimča za termínované.