Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
29. čer 2008

Andulko, to je urcite dobre, ze sa tie hracky snazi chytat, aj ked este neotvara pasticky. On na to pride, uvidis. 😉 Korigovane ma len tri mesiace a tak sa mi zda, ze v tomto veku niekedy zacnu deti otvarat pasticky. Skus ho motivovat tou hrkalkou, ako pise Janina. Inak aky mudry pohlad ma na fotke c.38! 🙂

Nas krpec je hrozne ukecany. On je schopny cely den sa vrtiet a rozpravat, take to je podarene. 😅 Akoby skusal, ake vselijake zvuky vie vydavat a kolko vydrzi vrtiet sa. Vecer sme ho len dali do postielky a v momente zaspal, hned odkvecol. 😀

argousek
29. čer 2008

Andulko a janino, tady nejde jen o posilování svalů, ale díky té Vojtově metodě se obnovují reflexy v nervovém systému. Tím že tlačíte na ten určitý bod vyvoláte v jeho centrální nervové soustavě odezvu, která obsahuje svalové souhry vedoucí ke správnému motorickému vývoji. Donošené dítě má tyto nervové souhry uložené, tím jak se dlouho pohybovalo v matčině bříšku. Naše děti ale neměly možnost tak ty nervové souhry rozvíjet a tak jim je musíme pomoct obnovit tímhle cvičením. Nechci vás ničím strašit, ale viděla jsem i děti, jejihž maminky cvičení zanedbaly a pak si to později vyčítaly, protože jejich děti později ne a ne sedět nebo dělaly věci mnohem později. Vím, že je to úmorný, ale řekněte si, že se to opravdu vyplatí. My jsme s Adámkem zdárným příkladem. Když mi doktor potom řekl, že máme štěstí, že bude Adámek chodit, byla jsem hrozně překvapená, protože mě nikdy nenapadlo, že by nemusel chodit. Rehabka co k ní chodím říká, že nedonošenci mají pak hlavně problém s chůzí, vtáčejí se jim třeba chodila k sobě a tomu se vyhnete cvičením nebo si alespoň zpětně můžete říct, že jste proto udělali opravdu všechno.

andulka4
29. čer 2008

Argi ze srdce děkuji. Stačilo mne zase nakopnout....to víš že budeme poctivě cvičit🙂

Jinak Davídek dlaně otevřené má...jak u pasení koníků tak po celý den.Jen u toho bouchání u hraček né(když jsou na středu hrazdičky)

Holoky co je to hrkalka? Myslím tím po česky🙂

gucz
29. čer 2008

veru tak, cvičiť, cvičiť a ešte raz cvičiť.My už to máme za sebou. Ono je to nepríjemné, ale určite to pomáha. A vývojové pokroky niekedy prebiehajú v skokoch, moja dlho nič a potom sa takmer naraz naučila rôzne veci. A potom zasa dlho nič a zasa sa naučila aj dve veci po sebe. Držím palčeky, chce to veľa trpezlivosti, sily, výdrž a hlavne dobre naladenú maminku, mimi to totiž to vycíti aj pri tom cvičení

gucz
29. čer 2008

hrkálka je hračka čo hrkoce, pre najmenšie mimi, u Vás asi chrastítko alebo tak nejak.

elinka27
29. čer 2008

caute som tu nebola dlho,sa mi nechce nejak spat dneska 😀

argousek
29. čer 2008

Tak už jsem se k tomu konečně dokopala a vložila nějaké fotečky, tak k nám nakoukněte 🙂

andulka4
29. čer 2008

Argi Aďoš je úúúúžasný.To snad ani není možné jak je veliký 🙂

PS:Ta 3 fotka je šílená....vážně jsi tam úplně utahaná,jde to vidět

Eli jak je Kubíkovi?

elinka27
29. čer 2008

je to uz OK, akurat riesime teraz problem s papanim.On bol vzdy velky jedak a teraz si nejak prestal pytat a papa menej, dokonca sa nam posledne dva dni stalo,ze vydrzal cez den 5 hodin bez jedla, skusala som mu dat a nechcel.Ked aj papa tak menej ako je u neho zvykom 😕

argousek
30. čer 2008

eli a zkoušela mu doktorka vzít moč, jestli nemá infekci v močových cestách? Já jsem zažila ten samý problém. Adámek byl docela jedlík a najednou vůbec nechtěl jíst a když jsem si řekla, že ho teda nechám vyhládnout a dala jsem mu třeba až po 5 h, tak nechtěl. Doktorka z moči nic nezjistila, zjistili to až v nemocnici z uri testu (ten je přesnější). No uvidíš sama, jak dlouho to bude trvat. Třeba ho něco bolí v krku nebo v pusince. Neříkala doktorka nic, když tak s ním zase zajdi k doktorce, kdyby to nepřestávalo. Protože ta infekce močových cest se vyznačuje právě nejdřív vysokými teplotami a pak nechutenstvím 😒

elinka27
30. čer 2008

tak my mame ist dnes na kontrolu k dokine,ale zacina tu hrmiet a bude poriadna burka, som tam volala ze asi prideme teda neskor ale ordinuje len do 12.00,tak snad nebude liat stale.Ked prestane prsat tak hned ideme ak nie, povedala,ze mozeme aj zajtra, no ja by som bola radsej keby dnes.
Skusala som mu odobrat vzorku mocu, aj som kupila ten specialny sacok pre chlapcov,ale on potvora nie a nie sa do toho vycurat.Jednoducho musi mat volneho pindika inak sa nevycika 🙂
A on sa inak sprava normalne, hra sa jasi sa, akurat teda nepapa bohvieako 😒

gucz
30. čer 2008

elinka možno je to len také obdobie a prejde ho to. Moja napríklad posledné 3 týždne odmieta ovocie a výživu, radšej nebude jesť, ale napríklad jogurtu by zjedla aj pol litra. Ja viem, u Vás je to viac o mliečku... Tak budem držať palčeky aby sa rozpapal

elinka27
30. čer 2008

gucz, praveze som si vsimla celkovo ze papa menej, ci je to mlieko,vyziva alebo prikrmy 😒 tak neviem,ale tiez si myslim,ze ma teraz len take obdobie, snad za tym nebude nic ine.

andulka4
30. čer 2008

Eli myslím že má jen takové období a nic to nebude 😉 Vždyť ty děti nemůžou pořát tak papat a růst jinak by byli jak koule 🙂

mm2008
30. čer 2008

Maminy, ktore cvicite vojtu, odporucam v tom vydrzat, aj ked mimi place, aj ked sa vam zda, ze nerobi pokroky. Ako napisala gucz - aj u nas to tak bolo, tie pokroky prisli niekedy skokom 🙂

Poznam to z vlastnej skusenosti. so synom som cvicila vojtu od 3. do 15 mesiacov, potom sme prestali, lebo dostal kiahne. Ale uz bol v podstate o.k. - od 13. mesiaca chodil - pisala som to aj vo svojom prispevku na str. 67

elinka27
30. čer 2008

mozno sa rozhodol ze nam chce usetrit financie,ked uz ideme na tu dovolenku, tam si to potom vynahradi 😀

deina
30. čer 2008

Adamek je uzasny, aky velky chlapik to uz je, no parada! 😅 Krasny.

Eli, mozno uz nerastie takym rychlym tempov a staci mu menej? Alebo mu nechuti, ked je tak velmi teplo.

My ideme niekedy k neurologicke, poslala nas nasa doktorka. Rizikova doktorka o cviceni vela nevravela, len ze sa tam mozeme zastavit, ale radsej som si vypytala papier od nasej doktorky a ta, ze nech ho pozrie aj neurologicka, ta ho najlepsie posudi. Tak som zvedava, ci aj jej sa bude zdat sikovny. 🙂

elinka27
30. čer 2008

deina, je to mozne, dnes sme boli na kontrole a aj dokina hovorila,ze je to len prechodne,ze sa to stava.Dnes napriklad spapal dost mliecka, ale prikrm bojkotoval.Takze je to u nas striedave.

gucz
30. čer 2008

elinka a hrdielko má už v poriadku?

deina
1. črc 2008

Ked ho videla doktorka, tak to bude asi vporiadku. 😉

Nas maly dnes prespal celu noc, no neviem, co sa mu porobilo. 😀 Spal od osmej do pol siedmej rano.

nika2
1. črc 2008

ahojte kocky, aj moja mala sa narodila v 34+4tt. v inkubatore bola 5dni. mala zltacku tak sme v porodnici boli dva tyzdne. od zaciatku sama dychala. zatial je vsetko v poriadku. len hlavicku otaca viac nalavo ako opacne. vie ju udrzat aj rovno. len preferuje tu lavu stranu. cvicime vojtovu metodu. chcem sa spytat , ktora ste mala tiez takyto problem a cvicili ste ci sa to upravilo?nika

gabinaf
1. črc 2008

Ahoj Nika2,
já asi moc nepomůžů. my jsme taky rodili ve 34+4, malý preferoval pravou stranu, nepomáhalo polohování, nic. O cvičení jsme se pokoušeli, ale já jsem nemohla a manžel odmítal, takže jsme přestali. Od 2 měsíců jsem s ním ale chodila na poporodní cvičení maminek s dětma a musím říct, že to mu asi nejvíc pomohlo. Obě strany se používaly stejně, na začátku ležel a měl vždy hlavičku doprava, asi tak za 6 týdnů se srovnal, dnes nepreferuje žádnou stranu, obě ruce, nohy, atd. používá stejně a stejně dobře. TAk si nedělej zbytečně velké starosti, malá to taky zvládne. 🙂

nika2
1. črc 2008

gabinaf dakujem za povzbudenie. Davidek je zlatucky 🙂 tak aj on sa narodil o mesiac skor. ale teraz je uz velky chlap 🙂 ako pozeram. a ine problemy nemal? moja je zatial ok. tak dufam ,ze to tak aj ostane.

elinka27
1. črc 2008

gucz, v hrdle mi nasli stafylokoka, dnes som volala na vysledky, ma ho tam uz asi 3 mesiace 😖 mam ho aj ja aj muz, tak neviem dokina hovorila,ze sme jednoducho nosici a uz sa ho nezbavime, len pri malom bude problem ked prechladsne tak sa vraj ten stafylokok moze mnozit ci co.Ale samozrejme ziadne lieky nemame, asi caka kym najblizsie zasa ochori a potom mu uz snad na treti krat da nejake antibiotika 😠

A inak co s tyka toho papania, stale papa menej, dokonca aj po celej noci co zvykol pit tych 200ml, dnes rano vypil len 150ml.

A od rana od 5 sme hore s prestavkami,lebo ma dnes maly zasa "ruju", uz som aj amok chytila a nakricala na neho ☹

elinka27
1. črc 2008

chcela som napisat ze malemu nasli stafylokoka

elinka27
1. črc 2008

deina, tak to je super, mozno uz bude spavat konecne celu noc, inak este som zabudla dnes rano sme sa zobudili na pipanie monitoru dychu, skoro som onemela, a v duchu uz som si rychlo rekapitulovala prvu pomoc a to sa len maly zruloval uplne do kuta postielky, normalne nechapem ako sa mu to podarilo 😀 pipalo to ja des a maly si pokojne odfukoval, zato my s muzom sme mali ofuky 😝

deina
1. črc 2008

To sa stalo uz aj nam, ze monitor pipal a maly si pokojne spal, uplne v ruhu, mimo dosahu monitora. Vyskocila som z postele este skor, ako to zacalo vrestat.

Ruju? Co robi? 😕

Nika, mas peknucke dievcatko. Cvicenim sa to preferovanie jednej strany urcite zrovna, uvidis. Cvicenie pomaha. 😉

nika2
1. črc 2008

aj nam tak uz par krat pipal monitor. lebo mala ked je v postielke tak cestuje. ked som bola teraz na poradni a povedala to tam , tak sa doktorka cudovala a sestricka povedala, ze to tieto predcasne narodene sa vedia takto mrvit 🙂 no proste su take drave do zivota 😀

elinka27
1. črc 2008

deina, u mna je pojdem "ruja" ked je maly proste vo svojom zivli, ked si vyzaduje viac pozornosti ako inokedy 😉

andulka4
1. črc 2008

Nám se to s tou Nanny stalo minulý pátek 🙂

Včera nám na rehabce zakázala cvičit bok.To ramínko má od toho TBC opravdu škaredé.Dneska jsem to raději šla ukázat a propíchli nám to a vyčistili.Byla tam spousta hnisu.