Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gucz
1. srp 2008

hmmmm to máte teda na figu, ale zasa na druhej strane buď rada, že sa mu darí, asi je na tom dobre drobček a že nie sú dôvody (hlavne zdravotné) na takéto očkovanie.

deina
1. srp 2008

Budem sa musiet na to RSV tiez opytat lekarky, predtym mi to nikto nespomenul. Mozno preto, ze maly asi nie je az taky rizikovy - sice na nar v 33tt, ale dychal sam, nebol na ventilacii, nema problemy so srdieckom a ani nebyva chory (raz bol). No uvidime...

deina
1. srp 2008

V auguste ideme k imunologicke, tak ta asi bude vediet najlepsie, ci ano alebo nie. Som zvedava, ako mu dopadli tie testy, dufam, ze ma imunitu vporiadku.

nika2
1. srp 2008

janama a ako sa prejavuje to, ze je hypertronicka?

janama001
1. srp 2008

no teraz sa mi to uz nezda ale mala dost dlho ten novorodenecky tras - vystrelila rucickami a nozickami a tak nimi zatriasla - neviem to lepsie opisat 😖 a tiez mala take naspanovane nozicky proste zvysene svalove napatie. teraz je uz super uvolnena podla mna uplne normalne babo aj ked na rehabilitacii nam vravi ze na svojich vrstovnikov jej chyba tak mesiac.je velka sikulka vsetko dava do ust a hlavne ruku lebo cumel jej nechuti. aj ked je na brusku tak sa za vsetkym natahuje.a je podarena vobec jej nebere pitie caju z flase len ho tak momula a nie a nie chytit a to aj napriek tomu ze prve mesiace pila z flase a ake hadze pri tom xichtiky 🤐 prave sa pokusa stlacat klavesnice a trafila medzernik 😀
no nic ideme zbehnut po daku minerlku lebo je strasny hic cavo

elinka27
1. srp 2008

tak normalne nestiham docitat co ste za tych 10 dni popisali ☹
gucz my chodime tiez na rizikovu,ale nikdy maleho proti nicomu neockovali, ani len nespominali ze by mali,tak neviem teraz som normalne na pochybach...
a co sa tyka toho momentu, ked dieta po porode prilozia matke na brucho o tom sa aj ja snivala,ale tiez bohuzial nebol, maleho mi na sekundu ukazali a brali prec 😒

gucz
1. srp 2008

elinka a Jakubko mal problémy s pľúckami po narodení? My sme boli na izbe 4, z toho jedna nechodí na rizi vôbec, jedna chodila a neočkovali jej malú, moju očkovali a ešte jedna tam s nami bola, tej synčeka očkovali, rodila hodinu po mne, jej malý mal tiež problémy s dýchaním. Nie také ako moja, on sa zabúdal nadýchnuť. Asi očkovali len tých čo mali dačo s pľúckami. Veď sa na to spýtaj, keď pôjdeš najbližšie na kontrolu.

dudduli
1. srp 2008

ahojte,chodievam sem len malo.moj Tomasko sa narodil v 36tt,v inkubatore bol len dva dni a celkovo v nemocnici sme boli 7 dni.teraz ma dva mesiace a sem tam sa usmeje viac menej len v spanku a za zvukmi sa tiez otoci len sem tam.nemam nikoho v mojom okoli kto by sa narodil skor,takze neviem ako je to u tych skor narodenych.kedy budu reagovat ked sa prihovorime alebo nam venuju usmev.ake mate skusenosti?

nika2
1. srp 2008

janama malinka je zlatucka. a kolko teraz vazite a merate? moja ma okolo 60cm a 5600g. a ona dokonca niekedy ked ju dam na brusko tak zarije nos do zeme a chce sa plazit. to ma asi z toho cvicenia 🙂 a tak kope z nohami. osto sest ako keby uz chcela behat. cajik zase ona lubi. teraz jej davam od hippu na dobre brusko a ten vypije niekedy tych 100ml na jeden sup. ale to je asi teraz ked je tak teplo.

nika2
1. srp 2008

inak tusim sme tu viacere co o tom RSV nic nevieme a pritom mame predcasniatka. ale niekedy je asi aj lepsie o niecom nevediet ako sa stale bat ci to terz nahodou nedostaneme. po tom clanku som normalne zacala mat o malu vacsi strach. aj ked ja ju beriem ako normalne babo. lebo okrem toho selestu nic ine jej nie je.
a pisu tam aj o lietany, ze by sa nemalo ist . bola ste niektora letecky na dovolenke z malinkim?

janama001
1. srp 2008

nika2 ja som sa pri mojej tiez vcera zasmiala bola na bruska a potom si robila lietadielko - ruky nohy hore a o centimeter sa jej podarilo poplazom posunut ona sa furt natahuje za rybacou mastickou a na druhy krat si este aj nozickami kopla do ritky ze ci by ju to neposunulo 🙂 mame asi tiez tak okolo 60cm a do 5,5kg a 4mesiace . stale sa z nej tak vytesujem a furt by som ju bozkavala a stiskala.
myslim ze proti RSV ockuju naozaj len deticky co maju problem s dychanim. nasa janinka dychala hned po narodeni sama ale zas zltacku mala az do 3mesiacov boli sme preto aj na ultrazvuku pecene a od toha dna ako ked utne po zltacke ani stopy - ale dovtedy mi nebolo vsetko jedno.

elinka27
2. srp 2008

nemal od narodenia dychal sam a apgar skore mal 10, takze asi preto ho neockovali 🙂

deina
2. srp 2008

Nas mal apgar 5/8, to prve je trosku malo, ale pokial viem, nemal ziadny vazny problem. Dostal sice kyslik, ale dychal sam. 😕

Vcera sa prvykrat pretocil z bruska na chrbatik. Pozerala som nanho a on zrazu zaprel sa o chrobaka, odrazil sa a sups, uz bol na chrbte, len som pozerala. Teraz neviem, ci to bola nahoda alebo to spravil vedome, lebo to nezopakoval. Dnes sa vsak takisto pretocil pred manzelom, tentokrat bez chrobaka (to je taka hracka), odrazil sa ruckou od zeme. Okrem toho sa zacal stavat na styri - len tak trosku, asi 5-10cm nad zemou a len nachvilku, ale podareny je pritom. 😅

elinka27
2. srp 2008

nas najnovsie zacina tiez na styri,ale uz nie na kolena ale rovno na spicky , presnejsie na palce, a vypuci rit je taky podareny pritom a uz mame dva zuby 🙂

deina
2. srp 2008

Nas zatial len na kolena, ale tesim sa, ze robi pokroky. 🙂 Aj to pretacanie - zacal teraz, ked sme znovu zacali cvicit, vidim, ze mu cvicenie velmi pomaha.

elinka27
2. srp 2008

ja sa chystam kupit konecne fit loptu a budeme na nej cvicit, pocula som,ze je to dobra vec,tak uvidime.Ale inak na Vojtovku nedam dopustit,my sme ju sice cvicili kratko,ale je to dobra vec a nam pomohla.

deina
2. srp 2008

Nemame fitloptu, ale sestra ma, tak sme na nej minule hopsali a Misulovi sa strasne pacilo. Najprv som na nej poskakovala ja a jeho som mala na kolenach, potom som ho tam davala sameho - no usmev od ucha i uchu, velmi bol spokojny.

elinka27
2. srp 2008

no ved prave, my sme boli dnes na navsteve u znamych a ti ju maju, dokonca malu na nej aj uspavaju, ja som nad nou uvazovala uz ked som bola tehu,ale nejak som potom od toho upustila,ale ked som videla ako sa na nej maly skeril som sa rozhodla ju kupit.A okrem ineho ked s nim budem na nej skakat si budem aspon formovat postavu 🙂 lebo sa na mna tie kila pri tehotenstve nejak nalepili potvory 😝

deina
2. srp 2008

Ja som strasne leniva na cvicenie, asi sa k nemu nikdy nedokopem, nastastie to na mne nevidno. Vahu mam svoju povodnu spred tehotenstva, dokonca trosku menej (o kilo, dve), asi mam stastie. Ale leniva som riadne... 😝

elinka27
2. srp 2008

no ved aj ja a prave preto som sa rozhodla s tym nieco spravit, konecne.Ved uvidime dokedy ma to bude bavit 😀

deina
2. srp 2008

Kebyze lenivost kvitne, tak som samy kvet. 😅 Aj ty, ze? Mozno ked budeme behat za krpcami, bude toho pohybu viac.

elinka27
2. srp 2008

no veru neviem,ja za nim uz teraz beham,ale s chlebom v ruke 😀

deina
2. srp 2008

😀

Akurat si tu citam, ze ked dietatu z vajicka trcia nozicky, treba kupit novu autosedacku. 😕 Ja aj zhanam novu autosedacku, ale neviem sa rozhodnut aku kupit - maly uz bude mat 9 kil, len len ze sa pomesti a teda nozicky mu uz trcia. A ja som si myslela, ze hlavicka nema trcat von. 😨 Ta mu ani netrci, len nozky - asi ma dlhe nohy.

elinka27
2. srp 2008

tak aj nasmu trcia nozicky von,a uz aj mame 9300g,aj tiez uvazujem nad novou sedackou,ale asi az v septembri, problem je u nas v tom,ze maly sice sedi,ale este poriadne nie sam,a ak tak len chvilu a bojim sa, ze v tej vacsej by som ho vlastne neprirodzene nutila sediet

deina
2. srp 2008

Ani nas poriadne este nesedi, preto pozeram polohovatelne. Alebo aj tie 0-18kg, len su hrozne drahe. 😔

elinka27
2. srp 2008

ved prave to, ze keby su na to peniaze tak nevaham,ale fakt to este 2mesiace musi pockat 😒

deina
2. srp 2008

My sice mame odlozene peniaze zvlast pre Misula, sporime si nanho a z toho nakupujeme, lenze okrem autosedacky treba este aj ine veci a ked bude tak vela stat, tak ine mu uz kupit nemozeme. 😒

elinka27
2. srp 2008

ani nehovor, my musime kupit sedacku, topanky na jesen uz na chodenie s pevnoou pordrazkou,a vyrasta uz z teplych veci, takze mu musim kupit nohavice,budnu, ciapka atd. 😒 radsej ani nemyslim, a to nehovorim,ze od septembra by sme ho chceli dat zasa na plavanie

deina
2. srp 2008

No a potom, ze kup autosedacku za 10 000sk. 😠 Ja by som taku kupila, urcite je ovela bezpecnejsia pre takto male babo, kedze sa da dat do protismeru, ale za co... A to este napisu na vajicko, ze je do 13kg.

gucz
3. srp 2008

deina malý kludne môže byť vo vajku až do roka, moja bola tiež, nožičky môžu trčať, ale hlavička nie. A už duplom nekupuj autosedačku večšiu, ak Ti sám malinký nesedí, nám predavačka povedala, že druhú treba kúpiť najskôr po 8 - 9 mesiaci (normálne narodené detičky vtedy už pevne sedia). Tak sa neponáhlaj zbytočne 🙂