icon

Nepřetržitě nemocné děti

avatar
kopretinka266
28. kvě 2017

Milé maminky, obracím se na Vás s prosbou o Vaše rady a zkušenosti s opakovanými nemocemi dětí. Jsem maminkou dvou holčiček, které jsou často nemocné. Už začínám být zoufalá. Jsme vždy nemocné celou zimu, ovšem letos je to vyšší level. Od října 2016 prakticky nepřetržitě až do současné chvíle - angíny, virózy, rýmy, bolesti v krku, teploty atp. Starší dcera navštěvuje školku. Po pár dnech ve školce vždy lehne a zatím rekord bylo, že odchodila týden a ten pátý již pokašlávala a posmrkávala. Když se ta starší uzdraví, lehne mladší dcera a tak je to pořád dokola. Pokud to lze, navštěvujeme "občas" nějaký kroužek, sejdeme se s kamarádkami a dalšími dětmi atp. V úplné izolaci dcery tedy nejsou, ale vždy se raduji jen pár dnů. Těšila jsem se na letošní jaro s tím, že už konečně začneme normálně fungovat ... budeme chodit ven, na hřiště s dětmi, na procházky, na kolo... Bohužel to se nestalo. Stačí, aby nás jen chladnější větřík ofoukl. Prosím máte někdo zkušenosti s otužováním předškolních a mladších dětí? Chodíte s nimi někdo do sauny a pokud ano, jak dlouho mohou být děti v sauně? Používáte někdo doplňky stravy - sirupy pro podporu imunity? Máte někdo zkušenosti s homeopatiky? Všem děkuji za případné náměty.🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 19. čer 2026 · 31 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Předškolní děti v kolektivu často prodělají opakované infekce dýchacích cest a frekvence nemocí se obvykle zlepšuje s věkem.
  • Vyšetření u ORL a alergologa-imunologa a cílené odběry (výtěr z krku a nosu) se doporučují k identifikaci příčin opakovaných angín a zánětů a k nastavení specifické terapie.
  • Mezi diskutovaná opatření proti častým onemocněním patří adenoidektomie (odstranění nosní mandle), otužování a pobyt na čerstvém vzduchu, solné jeskyně, inhalace Vincentky, a doplňky jako colostrum, Imunoglukan, Multisanostol, Imunor nebo Ribomunyl; účinnost některých metod (např. homeopatie, volně prodejných "sirupů na imunitu") byla v diskuzi sporná.


Nejčastější otázky

Q: Jak otužovat malé děti?
A: V diskuzi rodiče doporučovali pobyt na čerstvém vzduchu za každého počasí, neudržovat doma přetopené prostředí, nenavlékat dítě zbytečně a po koupání na pár sekund používat chladnější vodu jako jednoduché otužování.

Q: Mohou malé děti chodit do sauny a jak dlouho tam mohou být?
A: V diskuzi nebyla uvedena konkrétní doporučená délka pobytu dětí v sauně; rodiče zmiňovali záměr saunu vyzkoušet, ale konkrétní časy nebo věkové limity nezazněly a doporučuje se konzultace s pediatrem nebo ORL.

Q: Jaké doplňky a léky proti opakovaným infekcím se zmiňovaly?
A: V diskuzi byly zmíněny colostrum (uživatelé varovali proti levnému "běžnému" colostru z lékárny), Imunoglukan, laktobacily, Multisanostol, Imunor (individualizované kapky s přípravou na 5–6 týdnů z výtěrů v Ostravě), Ribomunyl, Vigantol a pyridoxin (střídavě s Multisanostolem), Sinecod pro noční kašel, echinacea a betaglukany.

Q: Kdy jít s dítětem na ORL nebo k alergologovi-imunologovi?
A: V diskuzi se doporučovalo ORL a alergologicko-imunologické vyšetření při častých angínách, opakovaných zánětech dýchacích cest nebo častém podávání antibiotik; ORL může doporučit vyšetření nosní mandle a případnou operaci.

Q: Pomáhá odstranění nosní mandle (adenoidektomie)?
A: Rodiče uváděli, že po odstranění nosní mandle v jednom případě dítě dvě roky nepotřebovalo ATB a mělo pouze občasnou rýmu; ORL doporučení k odstranění nosní mandle bylo v diskuzi prezentováno jako řešení u vybraných dětí.

Q: Co říká diskuze o homeopatii při opakovaných infekcích dětí?
A: Homeopatie byla v diskuzi sporná: někteří rodiče uváděli pozitivní zkušenosti s homeopatiky, jiní varovali před rizikem zanedbání efektivní léčby a odkazovali na kritické zdroje (např. sisyfos.cz); bylo také zmíněno, že v některých zahraničních systémech je homeopatie oficiálně uznaná a někde hrazená pojišťovnami.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Opakované infekce u dětí v kolektivu jsou běžné a často se zlepšují s věkem.
  • Vyšetření u ORL a alergologa-imunologa a cílené výtěry jsou doporučovány při recidivujících angínách a zánětech dýchacích cest.
  • Pobyt na čerstvém vzduchu a opatření jako otužování nebo návštěva solné jeskyně jsou často zmiňovaná jako podpůrná opatření.


Sporné názory

  • Homeopatie: část rodičů považuje homeopatii za účinnou pomoc, zatímco jiní varují před jejím nepodloženým používáním a rizikem zanedbání klasické léčby.
  • Docházení do školky: někteří doporučují stáhnout dítě z kolektivu, aby se zlepšilo zdraví, zatímco jiní apelují na důležitost kolektivu pro rozvoj dítěte a sociální učení.


Otevřené otázky

  • Jaká je bezpečná a efektivní délka pobytu malého dítěte v sauně?
  • Které konkrétní colostrum a v jakém dávkování má klinicky prokázaný účinek u dětí?
  • Kdy přesně je indikována adenoidektomie u dětí s opakovanými infekcemi?


Zmíněné značky a firmy

Multisanostol, Imunor, Ribomunyl, Vigantol, Sinecod, Vincentka, Jíme jinak, sisyfos.cz

Zmíněné produkty a metody

colostrum, Imunoglukan, laktobacily, Multisanostol, Imunor (individualizované imunologické kapky), Ribomunyl, Vigantol, pyridoxin, Sinecod, echinacea, betaglukany, Vincentka (inhalace), smrkový sirup z mladých větviček, solná jeskyně, inhalátor, otužování, sauna, ORL vyšetření, alergolog-imunologické vyšetření, výtěr z krku a nosu, odstranění nosní mandle (adenoidektomie), homeopatie, individuální imunologické kapky připravované na základě výtěrů

Místa a osoby

Ostrava

Strana
z2
avatar
kopretinka266
autor
30. kvě 2017

@mrabbit Ahoj, souhlasím s Tebou. Jednak jsou děti v kolektivu a spoustu nových věcí se naučí. Dcera tam má spoustu kamarádů, se kterými se vídáme i mimo školku a samozřejmě jakmile přijdeme na hřiště, tak piští radostí, že je tam Lukáše, Adámek ... a je fuč. A přeci jen se tělíčko s těmi bacily alespoň seznamuje pomalu a nikoliv náporem až v předškolním věku. Starší dceru jsem dala do školky o rok později, tj. ve 4 letech a i tak nemám pocit, že to bylo lepší. Stonala i vloni, ale letošním školním roce bych řekla, že je to o dost horší. Jak jsem psala, jsme nepřetržitě nemocní od října 2016 a ve školce jsme vydrželi max. 5 dnů. A holky si to předávají pořád mezi sebou. Jedna se uzdraví a druhá lehne, o probrečených nocí ani nemluvě. Později jsem dceru dávala do školky i mimo jiné proto, aby na čerstvě narozenou dceru nenosila ze školky bacily a také proto, aby si nemyslela, že musí sestřičce ustoupit a že jí nemáme rádi. I přesto se do školky moc těšila a nemohla se dočkat. I když jsme byli první rok narození druhé dcery všichni doma, tak jsme si to užili. Mladší dcera byla hodňoučká, takže jsem se hodně věnovala té starší. Pořád jsme něco vyráběly nebo pekly ... pak mně už docházela inspirace. Jsem rozhodnutá, že určitě vyzkoušíme solnou jeskyni a možná od září i saunu. Musím se poptat, jak to funguje s malými dětmi. A Colostrum bych taky zkusila. P.

Strana
z2