Novorozenecká žloutenka, jak dlouho trvá?

kecalka2
18. srp 2015

Ahoj maminky mám doma třítýdenního chlapečka.Pořád má žloutenku sice naštěstí tu slabou ale stejně mi přijde divné že už trvá takovou dobu.Jak dlouho jste se zbavovaly žloutenky vy?Nemůže mít kvůli ní nějaké následky?Vím asi je to hloupý dotaz ale jsem kvůli tomu neklidná.

bartovka83
18. srp 2015

Můj syn byl žlutý ještě v šesti týdnech. Prý to způsobuje mateřské mléko a řeší se to tak, že se na chvilku MM upravuje ohřevem na určité stupně po určitou dobu, po té se alter. způsobem podá miminku. Toto jsem se bohužel dozvěla až pozdě, ale něco pravdy asi na tom je, protože jakmile jsem začala syna krmit UM žloutenka téměř ihned zmizela a celkově jeho vitalita byla o něčem úplně jiném. Každopádně jestli je váš chlapeček jinak v pořádku, přibírá, pije bez problémů a vaše dr. na to nic neříká, tak se zbytečně nestresujte. Uvidíte, že to bzry odezní.

sheeni123
18. srp 2015

Syn byl žlutý taky 6 týdnů, ale MUDr to resila-brala mu i krev ze žíly ..výsledků byly naštěstí OK.

kecalka2
autor
18. srp 2015

@bartovka83 No já ho musím dokrmovat protože je líný a málo saje :( jinak moje doktorka to nějak neřeší vždycky se na něj jen podívá a řekne že má tu žloutenku slabou
@sheeni123

bartovka83
18. srp 2015

@kecalka2 Je líný vlivem té žloutenky. Krmíte více MM nebo UM? Pokud ho doktorka hlídá, tak bych se nebála. Nám teda nakonec v 5týdnech dělala odběry.

kecalka2
autor
18. srp 2015

@bartovka83 No více mi vypije UM

helen_h
18. srp 2015

@kecalka2 Moje dr. neřešila, jen upozorňovala na vliv swlunečního světla (ne přímého záření), ale že třeba za oknem ho mám v postýlce či na podložce nechat svlečeného, ať jeho tělo vstřebává sluneční světlo. Je pravda, že po takovém větším pobytu na světle (kdy to není jen obličejík, ale dítko je třeba právě svlečené) měl pak tmavě zelenou plínu - jak špenát - a to se dr. radovala, že odchází to barvivo bilirubin. Byli jsme 3x na odběru krve z prstíku kvůli hladině bilirubinu a v pořádku (v normálu dle tabulek) byl až ve 3 měsících! Jinak je to velmi bystrý (teď již pětiletý) chlapeček, takže vše ok.
Jen bych nechala zkontrolovat laboratorně tu hladinu bilirubinu, než budete očkovat Hexavakcínou (kde je i žloutenka), očkuje se myslím od 2 měsíců, tak to bych se bála odhadovat jen dle barvy pleti a očí, zda je to již v normě, kdyby totiž ne, myslím, že by to mohla být velká zátěž na játra...

helen_h
18. srp 2015

@kecalka2 upřesnění: ... na POZITIVNí vliv slunečního světla...

bartovka83
18. srp 2015

Tak to zřejmě nebude způsobeno MM. Pokud to Dr. přijde v pořádku, tak se tím netrapte. Maximálně ji pro svůj klid můžete zkusit požádat o odběry. A nebo zkusit třeba na dva dny MM vynechat úplně a odstříkané mu ho schovat na později. Mému synovi to odstavení pomohlo téměř okamžite, ale bohužel se nám už pak nepodařilo vrátit se k plnému kojení ☹

bartovka83
18. srp 2015

Taky je fotka, jaký byl malý žluťásek. Ale mě to vůbec nepřišlo a strašně jsem si divila a uplně mě rozčilovalo, když kdokoliv se naklonil nad kočár hned prohlásil: Ten je ale žlutej...no ale jinak je krásnej. Fakt jsem nechápala co všichni mají. Já ho viděla jen jako krásnýho a ne žlutýho 😀

kecalka2
autor
18. srp 2015

@bartovka83 Tak to je jak kdybych koukala na svého syna :D je žlutý stejně a taky mi to nepřijde spíš mi vždycky přijde jako hezky opálený :D

helen_h
18. srp 2015

Jinak krev se odebírala z prstíku, takže jen píchnout maličko do palečku a pak nabrat (namačka trochu krve)do takové mini trubičky, nic hrozného, malý si téměř ani nevšiml, nebo teda spíš mu trochu vadilo, že mu někdo chvíli drží paleček než že by ho nějak bolelo to píchnutí.
A mít teplé prstíky, aby to dobře teklo 🙂 (Pokud je chladnější počasí, tak nejlépe před odběrem umýt ruce pod teplou vodou či aby je mělo dítko pod dekou, když se jede na odběr).

kecalka2
autor
18. srp 2015

@bartovka83 Taky se bojím že přijdu o mléko úplně :( prej ho mám dost ale malej vypije opravdu malinko a stejně pořád pláče hlady dokud ho nedokrmím.Dokrmuju 120 ml takže ode mě si nejspíš moc nevezme

bartovka83
18. srp 2015

@kecalka2 Bude to dobré uvidíte. Mému žluťáskovi jsou dnes už tři roky a je to pěkný rarach. A dnes když koukám zpětně na fotky kde je jako miminko, tak si říkám, jejíž marjá, ten byl ale žlutej 😀

speratovalucie
18. srp 2015

První dítě, syn, měl žloutenku, řešeno fototerapií, žluté zabarvení zmizelo kolem 1 měsíce. Dcerka taktéž žloutenka, bez fototerapie, jen sledování bilirubinometrem, žluté zabarvení zmizelo kolem 1,5 měsíce. Bez odběrů krve, bez řešení. Byla plně kojená.

bartovka83
18. srp 2015

@kecalka2 Tak zkuste nekrmit flaškou. Já jsem si UM vždy natáhla do stříkačky a když byl u prsu a viděla jsem, že přestává sát, tak jsem mu do koutku strčila stříkačku, stříkla mu trochu mléka do pusinky a hned začal zase krásně tahat. O to mléko jsou bohužel nakonec přišla, ale spíš důsledkem stresu, neboť můj manžel se v té době rozhodl, že nás opouští. Ale to je zas jiný příběh. Zkuste malýmu dávat prso hlavně v noci, to většinou děti ochotněji spolupracují.

girafka
18. srp 2015

Syn mel taky zloutenku..v 5tydnech nas dr. hnala do nemocnice kde mu brali krev z zily na ruce..brrr delali testy jak na ten bilirubin,tak štítnou zlazu a dalsi jaterni testy..vse ok,jen bilirubin kolem stovky..ale mam byt klidna,je to pry kojenim,dulezite je,ze pribira..Davala jsem furt k oknu a kdyz jsme byli venku,tak jsem ho davala do stinu,ale se sklopenou boudickou a zmizelo to jak mavnutim kouzelneho proutku..

madre1
14. říj 2015

V kolika měsících/týdnech se Vaše dítě zbavilo novorozenecké žloutenky,když jste plně kojily a v porodnici to na svícení nebylo?
Mělo by být dítě do 9.týdnů bez žlutého zabarvení,když se začíná s očkováním?

helen_h
14. říj 2015

@madre1 Kopíruji část své odpovědi:
Byli jsme 3x na odběru krve z prstíku kvůli hladině bilirubinu a v pořádku (v normálu dle tabulek) byl až ve 3 měsících!
Jen bych nechala zkontrolovat laboratorně tu hladinu bilirubinu, než budete očkovat Hexavakcínou (kde je i žloutenka), očkuje se myslím od 2 měsíců, tak to bych se bála odhadovat jen dle barvy pleti a očí, zda je to již v normě, kdyby totiž ne, myslím, že by to mohla být velká zátěž na játra...