Plané neštovice - zkušenosti, tipy
Ahoj všem,
jaké máte zkušenosti s planými neštovicemi? Jaký jste měli průběh a jak jste léčili?
Máme skoro sedmiletýho kluka a je posetej od hlavy až k patě, chudinka si stěžuje, že ho to hrozně svědí ☹
Mažeme tekutým pudrem, na noc jsme dostali Ditiaden.
Stručné shrnutí
- Plané neštovice u dětí se typicky projevují výsevem puchýřků a intenzivním svěděním; v praxi se jako prostředky proti svědění používají Dithiaden, Fenistil a Aerius.
- Názory na koupání se liší: některé pediatričky doporučují nekoupat dokud nejsou pupínky zaschlé, jiní rodiče a poradci doporučují krátké koupele v roztoku hypermanganu nebo ovesné/heřmánkové koupele pro úlevu.
- Lokální přípravky uváděné jako užitečné jsou Virasoothe chladící gel, Imazol krém/pasta, Tanno Hermal Lotio, Intisan balzám, PoxClin a tea tree olej; tekutý pudr byl v diskusi často označen za zastaralý nebo zhoršující svědění.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho se obvykle vysévají pupínky planých neštovic?
A: V příspěvcích rodičů se výsev pupínků uvádí nejčastěji mezi 3–6 dny; konkrétně byly zmíněny perioda 3–5 dní, 5–6 dní a šestiměsíční případy se neuvádějí.
Q: Můžu dítě s neštovicemi koupat, a jak často?
A: Názory se liší: některé pediatričky radí nekoupat, dokud pupínky nejsou zaschlé, zatímco jiní rodiče a poradci doporučují krátké koupele v roztoku hypermanganu (růžová voda) nebo ovesné/heřmánkové koupele; v diskusi se uvádělo doporučení „růžový roztok ve vaně nejdéle 3 minuty a nejdříve po čtyřech hodinách“ a lékárnické upozornění „jen na špičku nože do vany a jen krátce“.
Q: Jak účinně zmírnit svědění puchýřků?
A: V diskusi rodiče uváděli antihistaminika a topické gely: Dithiaden (uváděno i dávkování 3× denně), Fenistil kapky, Aerius jako první pomoc a chladící gely Virasoothe; lokálně byly doporučeny také PoxClin, tea tree olej, Tanno Hermal Lotio a Intisan.
Q: Jak léčit horečku při neštovicích?
A: Rodiče často používali Nurofen nebo Panado (někteří střídaně), přičemž v některých příspěvcích se uvádělo, že Paralen se údajně nedoporučuje; názory se v této otázce lišily.
Q: Mohou se neštovice objevit na sliznicích a jak je ošetřit v ústech?
A: Ano, v diskusi byly popsány puchýřky v ústech, na jazyku a na patře; lokální ošetření v ústech uvedené rodiči zahrnovalo genciálku (gentian violet) aplikovanou 2×.
Q: Jsou plané neštovice nebezpečné pro osoby s oslabenou imunitou nebo po chemoterapii?
A: Ano; v příspěvcích bylo upozorněno, že osoby po chemoterapii mohou být ohrožené, mohou u nich vzniknout komplikace včetně pásového oparu, a proto je lépe kontakt omezit.
Závěry z diskuze
Shoda
- Proti svědění se běžně používají antihistaminika (Dithiaden, Fenistil, Aerius) a chladivé/topické gely jako Virasoothe.
- Krátkodobé koupání ve sladěných roztocích (hypermangan, heřmánek, oves) mnoho rodičů považuje za účinné pro úlevu od svědění.
- Je třeba zabránit škrábání, protože škrábáním vznikají jizvy a „dírky“ po puchýřcích.
Sporné názory
- Někteří lékaři/doktorky doporučují nekoupat dítě, dokud pupínky nezaschnou, zatímco jiní rodiče a poradci doporučují krátké koupele v hypermanganu nebo ovesné/heřmánkové koupele jako úlevu.
- Někteří rodiče preferují Panado/Nurofen na horečku, zatímco jiní uvádějí, že Paralen se nedoporučuje; názory jsou kontrastní.
Otevřené otázky
- Jaká je přesná bezpečná koncentrace a frekvence hypermanganových koupelí pro různé věkové skupiny dětí?
- Jak efektivně a bezpečně předcházet jizvám po neštovicích (čas do slunění, lokální ošetření)?
- Jak spolehlivě rozeznat atypické vyrážky od neštovic bez laboratorního testu?
Zmíněné značky a firmy
Virasoothe, Imazol, Dithiaden, Fenistil, Tanno Hermal Lotio, Intisan (Atok Hádek), PoxClin, Nurofen, Paralen, Panado, Aerius, Just
Zmíněné produkty a metody
tekutý pudr, Virasoothe chladící gel, Virasoothe gel, Imazol krém/pasta, Dithiaden (antihistaminikum), Fenistil kapky, hypermanganové koupele (růžový roztok), heřmánkový odvar do koupele, ovesná koupel, Intisan balzám, Tanno Hermal Lotio, PoxClin, tea tree olej, genciálka (gentian violet), homeopatie Rhus toxicodendron 15 CH, Nurofen, Paralen, Panado, Aerius
Místa a osoby
žádné
@lucca13 No to neni o tomhle, ale mimi to mohlo chytit, ted to resila sousedka, ty to meli a ma tehotnou sestrenku. Pamatuju, ze kdyz jsem byla tehotna, byla tam takhle nejaka maminka a odkazali ji ze si ma zavolat na infekcni, tak bych doporucova tam cinknout tam poradi presne.
@cacenka_d viz foto pupínků, my měli podle mě to samé, malá jich měla asi 40 na břiše a pár na nohou a rukou, buď červený nateklý tvrdý flíček nebo červený tvrdý flek+pupínek s bílou hlavičkou - doktorka řekla, že to neštovice nejsou, malá to měla již dvakrátkrát (v 1,5roku a ve 2,5letech) a vždy po dobrání sirupů na kašel a nachlazení. Pupínky nám mizely asi měsíc a cca 3 měsíce mizelo zbarvení červeného fleku na kůži. Bylo jedno zda mažeme nebo ne, dceru to nesvědilo a mizelo to stejnou dobu. Podle mě je to alergie na něco - spíše kombinace něčeho. Nyní má neštovice 4.den a má jich asi 15 - vypadají jako puchýřky, ne jako ty pupínky, co jsme měli již dvakrát.
DOBRY VESER CHTELA JSEM SE ZEPTAT MAM SYNA A TEN MA NESTOVICE ALE MAME CERKU TI 3 MESIC NENI KOJENA A NI COKOVANA KDIBY DOSTALA NESTOVICE CO MAME DELAT
Dobrý den, chci se zeptat. Vy, kdo jste koupali v hypermanganu, koupat i obličej a vlasy nebo jen tělo a jak často? Syn 33 měsíců má neštovice asi 5 den. Na těch prvních se mu začíná dělat krusta, některé jsou puchýřky a některé se teprve vysévají. V lékárně mi řekli, že toho hypermanganu jen na špičku nože do vany a jen krátce, aby se nepopálil. V noci skoro nespal, jak ho to svědilo, tak bych chtěla zkusit tu koupel nebo je to ještě brzy?
Děkuji.
Holky muzu dotaz? Mam dceru 15m, ockovani odlozeno kvuli terminu porodu. Mame dohodlou babicku na hlidani, v dobe porodu. Jenze ta ma ted doma neter, ktere vcera diagnostikovali nestovice :-/ jaka je pravdepodobnost, ze by nam je babicka privezla? Podotykam, ze je babicka po chemosce, jak je na tom s imunitou ted netusim.. Mohla by mit treba pasovy opar? Dcerka by to snad i unesla, ale zase si rikam, ze kdyz uz ji bude ouvej, bude to mamanek a miminko bude uplne bez protilatek 😕 Termin mam za 3 tydny, pry to bude ale driv :( nemam babicku radeji odvolat?
@ellfka Dobrý večer, jestli může babička neštovice dovézt, netuším. Každopádně jsou pro ni nebezpečné. Mně doktorka řekla, ať k nám teď babičky nechodí, právě kvůli možnému pásovému oparu. Na netu jsem se pak dočetla, že jsou nebezpečné pro lidi s oslabenou imunitou, třeba právě po chemoterapii.
Syn má neštovice už týden a také mám 3 týdny do porodu. Tak doufám, že je stihne doléčit. Jinak doktorka říkala, že mě neublíží, když jsem je prodělala a mimi bude mít nějaké protilátky ode mne, tak snad to dobře dopadne.
Holky dekuju za nazor. To bude boj ted :( az babicce reknu at nejezdi, ze mam obavu.
Ono jde také o ni, jestli chce pomoct, tak musím být v pořádku. Zrovna ten pásový opar není jenom tak.
Dobry den, necetla jsem prispevky vyse, jen bych chtela poradit, co zabralo me trilete dcerusce. Zkousela jsem pudr, gel.. Nic nepomahalo. Pres vseobecny nazor, ze by se deti nemely koupat, jsem dceri udelala odvar z kvetu hermanku (2 hrste hermanku na 2l vody), pridala jej do vany, kterou jsem napustila do cca ctvrtky (netusim, kolik je to litru), do ponozky bavlnene, ciste, jsem dala ovesne vlocky a zauzlovala, pridala ji do lazne a v teto vode se vykoupala. Nejen, ze se pupinky zklidnily a ty trochu zanicene hned zatahly, ale ulevilo se ji a tolik nesvedilo. Toto jsme opakovaly 3dny od vysevu a dnes ma vsechny pupinky krasne zatazene, nektere skoro zahojene. Spinka celou noc bez skrabani a svedeni, opravdu doporucuji. Pusinku umyvame take jen odvarem z hermanku a hoji se to opravdu pred ocima. Urcite vyzkousejte, at se drobeckum ulevi ;) <3
@ninpet @cacenka_d
Dobrý den, my od minuleho pateku uplne to same...stejne pupinky. Nejdrive dcerka na prsou par kusu, pak jako v oblasti kalhotek - podbrisek a na zadecku...ty na prsou uz byly v pondeli klidnejsi, mazala jsem tekutym pudrem, na tom zadecku se to drzi cervenejsi porad. Ted je to tyden, ty na prsou uz skoro zmizely, na zadecku a brisko porad, jen klidnejsi, to jsem to posledni 2 dny nemazala. Nesvedi, cervene, nektere jako trosicku zluta hlavicka, jak zaniceny chloupek to vypada, ne na "vymacknuti", v hlave nic... Pediatr rekl, ze nevi, ze se mu to na nestovice nezda a ze by to neresil, pak jsme sly druhy den na kozni s jinou skvrnkou na brisku - vetsi a ze pry se jedna o nestovice - ty pupinky, co pediatr rekl neresit...tak nevim, pry muzou byt nestovice i s prubehem 1 nestovice, pry zalezi na imunite...no, zadny puchyrek, stroupek, nic....tak nevim :-/ v MS nestovice hlasene nejsou, coz neznamena, ze je nemohla chytit jinde, ale nejak jako nevim, zda by takhle probehly nestovice temer jen behem tydne...? Diky za reakci.


Ahoj 🙂
Mám 2letou dceru ktera během Vánoc chytla od sestřenky neštovice a minulý patek se ji objevila první nestovicka a pak od soboty do pondělka mela výsev a už ji začínají zasychat
Mazu virasoothem a davam fenistil kapky
No a ted ten problém - v sobotu mam první termín porodu a zajímalo by mne za jak dlouho by mohla přijít do styku s novorozencem?
A nevím jak bych to bez ni dlouho vydržela