Počítačová tomografie nebo magnetická rezonance u dětí. Co je lepší?

elzal
22. srp 2009

Milé maminky. Moc bych vás chtěla požádat o radu.
Malému ( 2 roky ) zjistili cystu o velikosti 3,5 cm za tlustým střevem a poslali nás na vyšetření CT. Teta mi říkala, že daleko šetrnější je magnetická rezonance.
Máte některá s podobným vyšetřením u malých dětí zkušenosti ?Co je lepší?
Moc vám všem děkuju za rady

pismenko111
22. srp 2009

neviem, ci je setrnejsi, ale my sme boli s malou na magnetickej, ked mala 1,7 roka. museli ju uspat, urcite sa to robi aj pri CT. musela byt nalacno a este po vysetreni nemohla ani pit, ani jest. kvoli vrackaniu. ale inac to zvladala na jednotku, aj ked bola strasne mrzuta ( po uspati, ako sa zobudila, sa jej nedalo spinkat).

radka.m.
22. srp 2009

elzal-nevím,jestli je to všude stejné,ale já mám zkušenosti z motola,že dvouleté děti na CT jenom oblbnou práškem,něco jako dithiaden,kdežto na rezonanci se dvouleté dítě musí uspat do narkozy,takže bych řekla,žwe ct je v tomto směru šetrnější,nechápu,v čem by jako rezonance měla být šetrnější,je časově delší a hlubší,to znamená,že záření je daleko větší právě u té rezonance,jestli jsi tetu špatně nepochopila,řekla bych,že rezonance je horší,ale at to je tak,nebo tak,tak lékař jistě ví,proč tě posílá právě na toto vyšetření

elzal
autor
22. srp 2009

máme jít taky pod narkózu. Ještě má vypít min půl litru kontrastní látky, aby se lépe robrazili střeva a něajkou látku dostane i do žíly.
Ta rezonance je šetrnější v tom, že to záření není tak silné a škodlivé jako u CT

radka.m.
22. srp 2009

tak to nejspíše má každá nemocnice jinak,nebo spíše záleží přímo na jedinci,jinak bych neřekla,že magnetická má méně škodlivé záření,to je podle mbě blbost,protože těhotné můžou jít na CT,kdežto na rezonanci ne

sisi.v
22. srp 2009

věřila bych dr., že ví kam vás posílá (pokud tedy teta není z oboru). Jednoduše řečeno - obě metody jsou možné alternativy, ale obě vyšetření se hodí pro zjištění jiných příčin v těle a pracují na jiné bázi.

MR funguje na bázi silného magnetického pole - čím silnější pole, tím rychlejší vyšetření (liší se dle typu přístrojů). Přístroj kolem člověka vytvoří silné magnetické pole - nepracuje tedy na bázi rentgenových paprsků jako CT. MR je vhodná pro snímkování tkání a třeba měkkých částí kloubů, v nichž je voda přítomna - ale už se vůbec nehodí pro snímkování kostí nebo zjištění zánětů v orgánech atd., tam je nezastupitelné CT (počítačová tomografie). Vyšetření MR je relativně bezpečné vyšetření, zatím neexistují známé nežádoucí účinky magnetického pole - ale vzhledem k tomu, že magnetická rezonance začala být využívána relativně nedávno, nikdo nezná její dlouhodobé účinky (i proto ji nepodstupují těhotné).

CT kombinuje klasické rentgenové vyšetřením s počítačovým systémem a je velmi důležité při vyšetření mozku, páteře, kloubů a důležitých hrudních a břišních orgánů. Je to jako "okno" do těla, které není potřeba otvírat. Dávka rentgenového záření je dle norem bezpečná.

denduska
22. srp 2009

jednoznacne MR 😉 uspat ju musia tak ci tak, ale CT je makke rtg ziarenie, existuju studie, podla ktorych sa ludsky mozog z 1 CT vysetrenia spamatava priblizne rok. Kedze vam budu pozerat brusko, tak to si nie som ista, ale urcite by som skor volila MR, ak to bude mozne.

MR nie je ziarenie v zmysle rentgenu. Je to len silne magneticke pole ktore "zobrazuje" atomy vodika v nasom tele. "nepali" to ako CT, ak sa mam vyjadrit slangovo.

U nas sa uspava aj CT, aj MR. v tom nevidim rozdiel 😒

sisi.v
22. srp 2009

denduska já tedy nevím na základě jakých info, ale MR není vhodná ke všem vyšetřením - doufám, že se nedostaneme tam, aby si mohl pacient vybírat typ vyšetření a nechat si MR zjišťovat např. zhmožděnou páteř, to je totiž k ničemu, MR nedá relavantní odpověď.

elzal
autor
23. srp 2009

Ahojky!
Tetin známý doktor říkal to samé co Denduska. On osobně by prý CT dítěti nedělal.
A ještě říkal, že MR je podrobnější jak CT.
No asi zůstaneme u nás v nemocnici a podrobíme se CT. Nejbližší MR máme ve Zlíně nebo Brně a prý jsou na ni dlouhé čekací doby a nevím jestli bych vydržela na výsledek čekat tak dlouho.
Jsem už z toho úplně vynervovaná.
Budu věřit naší doktorce v nemocnici, že ví co dělá

radka.m.
23. srp 2009

já teda souhlasím se sisi,myslím,že to popsala dost výstižně,samo,že magnetická je podrobnější,než ct,akle asi není potřebadělat magnetická,nám teda dělají magnetickou,protože máme nádor měkkých tkání,což na ct není rozeznat a některé věci jsou fakt vidět už na xct,tak potom je magnetická zbytečná,jinak taky doufám,že se nedostaneme až tam,že si bude moci pacient vybírat,už takhle jsou dlouhé čekací doby na magnetickou a kdyby měl každý chtít magnetickou třeba na zhmoždění páteře,jak píše sis,tak by na tom byli byti právě pacienti ,kteří mají daleko vážnější onemocnění. ☹

ewuli
23. srp 2009

Já byla na MR v těhotenství cca.ve 20 týdnu v HK. Malénu nebyla vidět na UZ žádná ledvina a proto mě tam poslali. Tvrdili mi, že to není nebezpečné a pak po porodu mu ji už alespoň nemuseli dělat.Tak jsme se ubránilli alespoň té narkoze. Neumím si ze své zkušenosti představit,jak by to bez uspání malé dítě vydrželo.Trvá to dlouho a je to vážné nepříjemný pocit v tom malým úzkým tunelu..

radka.m.
23. srp 2009

ewuli-ono nevadí tak ten tunel,to je i na ct,ale spíše pro malé děti je hrůzostrašný ten rámus,toho se hlavně bojí a vzbuzuje to nepříjemný pocit i udospělých

denduska
23. srp 2009

no bohuzial pokial viem ako to chodi, vacsinou sa indikuje CT, lebo na MR sa caka dlhooooooooooo......
uz aj na CT sa zvykne cakat ak nejde o zivot.

tu ide skor o setrnost vysetrenia, male deti su na rtg ziarenie ovela viac citlive ako dospeli...

mne osobne ak by islo o mna je jedno ci CT alebo MR, ak je to jednorazovo. Ale u dietata ak by bola vypovedna hodnota vysetrenia rovnaka, jednoznacne MR. Ale to uz nech sa vyjadri dany lekar k tomu. My sme robili ovela ovela viac MR u deti, ale ja nie som radiolog 😉

elzal
autor
23. srp 2009

paní doktorka říkala, že CT se malým dělá jedině pod narkózou, aby byli hezky v klidu.
Jinak paní doktorka mi říkala, že je u CT dávka záření silnější a že se mu budou snažit zakrýt genitálie tak aby nedošlo k jejich poškození.
škoda, že v naší nemocnici není MR, asi bych se rozhodla pro ni.
Tetin známý lékař je odborník co se týče problémů se zády a říkal , že by nikdy CT pro tak malé děti nedoporučil.
Asi ví, co říká.
No my půjdeme na to CT a snad bude vše OK , mám z toho ale nervy v kýblu... 😔

erika107
23. srp 2009

no my sme pred mesiacom aj nieco absolvovali CT vysetrenie u nas sa dava neaky liecik aby boli deti "oblbnute" aby spinkali no nas maly musel dostat to dvakrat lebo sa na stole predtym nez ho zacali snima zobudil ... po Ct-cku spinkal cca 30 minut co mi povedala dr ze bude spat minimalne hodinu ... co uz nas maly je zivel nechcelo sa mu haji :o)) ... u nas najskor robia Ct vysetrenie lebo je lacnejsie ak potrebuju ten nalez vidiet podrobnejsie robia MR.... mozno aj ta nas bude cakat nevieme lebo na kosti lebky ma maly dva otvory nevedia co to je zatial mame poslednu diagnozu vrodenu vyvojovu vadu tak sme v ocakavani co nam zivot prinesie do cesty dalej :o( ... A preto nam mozno aj nerobili MR hned lebo pred 3/4 rokom bol maly operovany a bol v narkoze...

drzim vsetkym detickam palce aby nemuseli podstupovat ziadnemu ziareniu

erni
24. srp 2009

elzal jednoznacne by som svoje dieta nedala vysetrovat na CT...
uspava sa tam aj tam,lebo take malinke dietatko ti nevydrzi nehybne lezat co je hlavne pri MR dolezite,inak ro vyseternie nestoji zanic, a ludia si neuvedomuju aka vysoka davka ziarenia je pri CT a v zivote sa tam mozno dostane este viec krat a ta davka sa sumuje... sisi ten princip v podstae vysvetlila velmi dobre..drzim palce

schatzilein
25. srp 2009

erni: hadam o tom, akou metodou vysetria lekari tvoje decko nerozhodujes ty?! Radsej by si si mala nastudovat zaklady fyziky.

radka.m.
25. srp 2009

schatzilein-no,jsem ráda,že to alespon někdo vidí tak,jak to vidím já 🙂

sisi.v
25. srp 2009

já to tak vidím taky radka.m - miluji věty "to bych nikdy neudělala..." 😎

erika107
25. srp 2009

erni: potrebovalo tvoje dieta niekedy podrobne vysetrenie kosti??? alebo neakeho oraganu ktory sa neda vysetrit sonografom??? asi nie!!!! ja som vdacna CT vysetreniu za to ze vedia co vlastne maly na lebke ma a mozem si byt ista ze to neni nador!!! neprajem ti aby muselo tvoje dieta absolvovat vysetrenie pomocou CT alebo MR ...ale ak je to dolezite pre dalsiu diagnostiku som rada ze veda napreduje a vie odhalit podrobnejsie ludske telo

radka.m.
25. srp 2009

tak,tak holky,když mám nemocné dítě,tak je mi úplně jedno,na jaké vyšetření nás posílají a když jde o život,tak nebudu diskutovat s lékařem,že tam to dítě nepošlu,samo,že budu chtít vědět co nejvíce o léčbě,i o vyšetření,ale nezpochybnuji to,že nerozumí,na jaké vyšetření nás má poslat

isis
26. srp 2009

Rozdiel medzi CT a MR je naozaj v tom , ze CT produkuje ziarenie a MR je vlastne postavene na principe magnetu - odtial aj nazov magneticka rezonancia. tam ziarenie nie je ziadne. MR skus rizinov- je tam fajn personal, je to sukromne zariadenie ale vsetko plati poistovna pokial ta odporuci lekar. Tak isto aj v TT nie je problem sa dohodnut na mesacnom termine.... A drzim palce. Na druhej stane netreba robit paniku ani z CT.

pemar
27. srp 2009

isis a v ruzinove to robia aj detom v narkoze? lebo co ja viem, detickam to robia iba na kramaroch (normalne sa liecime na Antolskej), lebo ich musi uspat anesteziolog z DFNsP, na termin sa tam caka asi 2 mesiace.
baby prosim Vas, boli ste niekto na MRI na Kramaroch v Bratislave, ako to prebiehalo, ta narkoza myslim, davali nieco vdychnut alebo intravenozne? ako to deticky zvladli? na 2.den uz boli fit? lebo my ideme akurat v pondelok tak sa trosku bojim... dakujem

elzal
autor
28. srp 2009

Ahojky!
Tak máme CT za sebou, uspali ho cca na 20 minut, pak se probudil a byl v pohodě. Jetš jdeme v úterý pod gama kameru. Nemáte s tím někdo zkušenosti?