Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Pojďme zatlačit, ať dětem vaří ve školkách a školách diety

cheetah_
9. zář 2016

Ahoj, mám syna alergika - nesmí mléko a vejce. Doma kompenzujeme dietou všechny problémy parádně. Problém je ve školce - loni chodil do jedné, kde jsem se mohla s kuchařkou domluvit, vždy mu udělala jídlo v úpravě, aby to mohl (polévku odebrala před přidáním smetany apod.), občas jsem nosila domácí knedlíky nebo semtam i celý oběd... V nové školce to nechtějí dělat, beru ho domů před obědem, nechci mu dávat jídlo na ohřátí - není tak dobré, sní toho vždycky míň, i tak mu šíleně lezou žebra (a upřímně, je nutné ne úplně zdravá střeva ještě zatěžovat v mikrovlnce ohřívanou stravou?) Co bude příští rok, až začnu chodit do práce, netuším. Zákony školkám a školám umožňují vařit dietu, ale nepřikazují.

Některé školky a školy jsou ochotné do dietního vaření jít, ale novela vyhlášky o školním stravování (vyhláška č. 17/2015 Sb., o školním stravování, kterou se mění vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování) jim v tomto směru velmi zkomplikovala život: zavádí sice možnost (nikoli povinnost) vařit ve školkách a školách diety, ale zároveň požaduje, aby takovou dietu schválil nutriční terapeut. Jeho práce je drahá, ve výsledku tak mnohé školky a školy, které diety vařily, s tím skončily, protože nemají na nutričního terapeuta peníze.

Pojďme bombardovat ministerstvo a parlamentní výbor pro školství maily, aby tuto povinnost kontrolovat jídelníček nutričním terapeutem zrušily! (Možná by byla fajn petice, ale osobně teď nemám čas ji nějak rozumně spravovat... Nemáte někdo lepší nápad? Neznáte se někdo s někým na ministerstvu školství? Nebo na ministerstvu zdravotnictví?)

Pak je tu druhá věc - podle § 16 školského zákona (to je ten o inkluzi) by alergici teoreticky mohli spadat do definice "osoba, která k naplnění svých vzdělávacích možností nebo k uplatnění nebo užívání svých práv na rovnoprávném základě s ostatními potřebuje poskytnutí podpůrných opatření. Podpůrnými opatřeními se rozumí nezbytné úpravy ve vzdělávání a školských službách odpovídající zdravotnímu stavu (...)" Ministerstvo si to tak nevykládá, ale teoreticky by mělo - dítě, které si vybírá školu podle školní jídelny (kvůli zdravotnímu stavu) přece nemá rovnou možnost užívání práva na vzdělání a výběr školy s ostatními! Mezi školské služby zmíněné v tom paragrafu patří právě i stravování (podle §119 školského zákona), školní stravování dětí do 18 let je školka a škola povinna zajistit (ve školce svačina - oběd - svačina, ve škole oběd) - podle § 122 školského zákona a vyhlášky o školním stravování. Je tu někdo právník? Šlo by na to zatlačit, aby alergikům, celiakům apod. museli vařit diety (nebo aspoň částečně jim vycházeli vstříc)? A když ne, pojďme zase zatlačit na ministerstvo, ať to nařídí.

Když můžeme integrovat kdekoho, když ministerstvo školství dává peníze na inkluzi i peníze na obědy dětem, které na ně nemají peníze, tak proč nemůže přispět alergikům, aby taky mohli normálně fungovat?!

Pojďme s tím něco udělat! Máte nápady, jak ještě jinak na to, než jen dokola psát Valachové (ministryně školství) a Zlatuškovi (poslanec, šéf výboru pro školství)?

cheetah_
autor
9. zář 2016

Přidávám i odkaz na kontakty, kam se můžeme obracet:
Ministerstvo školství: http://www.msmt.cz/ministerstvo/kontakty
Poslanecná sněmovna, výbor pro školství: http://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4501

Pokud víte, kdo by ještě mohl pomoci, přidejte taky kontakt!
Pokud by se někdo chtěl ujmout petice, dejte vědět!
My to vybojujeme, naše děti jsou zdravé, aby se mohly vzdělávat jako ostatní a nebýt odstrčeny při jídle, ale přeci potřebují pomoc!

Sem začni psát odpověď...

Odešli