Problémy s dýchacími cestami vs. jehličnany před domem

deenyska
16. lis 2013

Ahoj, holky.. chtěla bych se zeptat na vaše znalosti ohledně alergenů. Je to rok, co jsme se přestěhovali, od té doby je náš malý pořád na hromadě a co se nemoci týče, jde o dýchací cesty. Ze začátku jsem tu vyšší nemocnost chápala jako zvykání si na nové prostředí, prostě potřebuje čas se aklimatizovat, vykládala si to tak i doktorka. Když nebudu počítat jednu angínu, kterou zřejmě chytil ode mě, tak všechny naše nemoci začaly stejně, rýma - viróza, z toho laryngitida a z laryngitidy bronchitida, už jsme to tak měli třikrát. Za poslední rok jsme brali už minimálně 4x antibiotika. Teď naposledy, v září, zůstalo u virózy, jenže se to v něm tlouklo tak, že jsme se dopracovali ke čtyřicítkám horečkám a následnou febrilní křečí. Předesílám, že na alergologii jsme nebyli, ale v dubnu, kdy byl malý opět nemocný, jsem se svěřila doktorce, že už to není normální, že od té doby, co jsme tady, je pořád nemocný. Ptala se mě, jestli nemáme něco doma, plísně a tak, neměli jsme, ale zmínila jsem se, že nám před barákem stojí jehličnany, konkrétně smrky... slovy paní doktorky "No, to bude ono, teď to kvete"... S onou plísní míváme problémy v zimě, máme otočenou ložnici na severní stranu, nezasvítí tam celý rok sluníčko. Loni jsme použili nějaký přípravek přímo do omítky, zatím se nám plíseň neudělala, ale... je to tři týdny, co jsem převlíkala postel a chtěla otočit matraci, holky, kdybyste viděli ten humus.. matrace zespod totálně prokvetlá plísní, v životě jsem nic hnusnějšího neviděla a představa, že na tom spíme.. fuj... můj muž má od ledna každou chvíli rýmu, malýho nemocnost, spojila jsem si to s tím. Plíseň tam musela být vevnitř a teď prolízala ven, protože pár týdnů před tím jsem matraci měla zvedlou a nic tam nebylo. Pro mě už byly poslední události psychicky tak vysilující, že jsem potřebovala něco udělat. Matrace samozřejmě letěla, malýho jsme přestěhovali do dětského pokoje. Vím, že vyloženě za plísní ony jehličnany nestojí, ale jsem toho názoru, že brání průchodu vzduchu a hlavně práší, když umyju okno, druhý den je špinavé. Na netu jsem vyčetla, že prach a ten žlutý pylový poprašek nejsou přímo alergeny, ale dráždí sliznice, což mi vysvětluje ty ustavičné problémy s dýchacími cestami. Napsala jsem hooodně odůvodněnou žádost na město, aby nám jehličnany pokácely nebo alespoň prořezaly. Dala jsem to na vědomí sousedovi, protože on před lety ony smrky sázel. Samozřejmě to nemůže přenést přes srdce, i když nám nikdo z města ještě ani nedal vědět, že by naší žádosti vyhověli. Moc s tím nepočítám, ale nechci se vzdát. Každopádně soused během odpoledne oběhl zbytek sousedů, těm prý, dle jeho slov, stromy nevadí, dokonce změřil vzdálenost stromů od bytovky 7 m, prý nám to nemůže nic dělat. A plíseň máme proto, že máme plastová okna. Ano, vím o tom, že plastová okna s plísní souvisí, ale ne s tou naší, před námi tu bydleli mého muže rodiče a měli stejný problém i se starými okny, protože strana je studená. Vím, že by to vyřešilo zateplení, bohužel fondy na to v tuhle chvíli nejsou, proto se snažíme aspoň něco pro dobro věci udělat. Nejde ale jen o tu plíseň.. .Holky, umyju okna a večer je mám černý, teď v zimě samozřejmě tolik ne, i tak to ale práší, porovnání mám s pokoji situovanými na jih, tolik prachu na oknech prostě není. A to nemluvím o nepříjemném pocitu, když je fujavice a před okny se vám houpe tak vysoký jehličnan...Soused apeluje, že je to zbytečný, že je to škoda, že stromy sázel, když byli jeho synové malí, že nám není vidět do oken, že to zabraňuje hluku ze silnice (což nezabraňuje, muselo by to být hustější, aby to fungovalo jako odhlučnění), a když jsem mu řekla, že oni přece ve spodním patře musejí mít z těch stromů tmu, tak mi řekl, že jim to nevadí, že jsou na to zvyklí... Já teda nevím, ale neměla by být důležitější zdravá hygiena bytu a zdraví všeobecně než ty dva hloupé stromy? Jak byste to řešily vy, na mém místě? Samozřejmě hodlám navštívit alergologii, ale myslím, že alergií to není, jen tím drážděním sliznice. Strom sice je 7 metrů od bytovky, ale je větší než bytovka sama, co by to nemohlo prášit do oken? A to jsem ještě nezmínila, jak to tu vypadá.. bytovka je stará víc než třicet let, nic na ní není uděláno, dokážete si představit, jak to vypadá... stojí mezi novými, krásnými bytovkami, je to jak pěst na oko.... a s těmi jehličnany to u nás vypadá jako strašidelný hrad.

kattyd
16. lis 2013

No nás na univerzitě učili, že stromy-a to především jehličnany, nečistoty z ovzduší zachytávají, takže působí jako přirozený filtr...

deenyska
autor
27. lis 2013

@kattyd Vážně? A samy nepráší? Já jsem z toho totiž úplně nešťastná, protože opravdu přes jaro, léto, podzim totálně černý okna, v létě samozřejmě žlutý povlak od pylu, na oknech, před kterými jehličnany nemáme, nic takového nemám. Syna jsme teď přestěhovali do jiného pokoje a zatim dobré... jinak děkuju za odpověď 🙂 .