Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Roční chlapeček nepřibírá a neroste

muhehehe
25. srp 2018

Ahoj holky, chci se zeptat na vaše zkušenosti s malými (myšleno na centimetry 🙂 ) dětmi. Mám chlapečky starého rok a tři týdny, narodil se s váhou 3,7 kg, pak rostl a přibíral plynule a pěkně, ve třech měsících 6,5. A pak se to zaseklo a teď v tom roce a třech týdnech má 7,75 - tedy kilo a čtvrt za bezmála deset měsíců. Není to přecejen trochu málo? Má k tomu jen 70 cm, takže hubený není, má pěkné tvářičky i bříško, je celkově malý, roste mu akorát hlava 🙂 Motoricky apod. se vyvíjí úplně normálně, je šikovný. Nemocný nikdy nebyl, nebo alespoň o ničem (co by třeba proběhlo skrytě) nevím. Má akorát výrazně zvětšené uzliny v tříslech, už přes měsíc, důvod nevím. Na UZ se nic nezjistilo, krom toho, že jsou velké. Krevní obraz i moč bez nálezu, nic jiného se nedělalo. Stále kojím, s kojením nikdy problém nebyl. Přikrmuju zhruba od půl roku, je fakt že jí celkem málo a maso jsem do něj dostala teprve v roce, na druhou stranu plno dětí jí takto, nepřipadá mi to nijak výjimečné pro tento věk. Ještě mám holčičku starší o necelé dva roky, ta rostla i přibírala plynule, i když to taky není žádný obr. Ale mlaďas mi připadá, že už je trochu extrém. Nějaké zkušenosti? Měly jste taky trpajzlíky? Dohnali to později? Nebo zůstali trpajzlíkama? Nebo, nedejbože, nevyklubal se z toho zdravotní problém? Díky za reakce ;)

cuuza
25. srp 2018

Opravdu moc to není, ale záleží i jak vypadají rodiče, někdo má metr šedesát a někdo metry dva. Většinou zpomaluje růst kolem osmého měsíce. Když porovnáš očkovací průkazy obou děti, je to podobné?

deaneira29
25. srp 2018

Teda to je opravdu málo my teď budeme mít sedm měsíců a máme 71 cm a 8,1 kg. A to se malý narodil s váhou pod tři kila. Divím se že to dětská doktorka neřeší, upřímně bych asi trvala na dalších vyšetřeních třeba jen pro jistotu taky záleží jak velcí jste s manželem.

mysek
25. srp 2018

Nejsem si ted jista, ale syn mel myslim 74 cm a 8100g v roce, taky zadny cahoun a burtik. Normalne roste a pribira, ale pomalu.

corry21
25. srp 2018

A co na to pediatr na poradne? Musel se přece propadnout v percentilu. Mám dojem že v roce by měla být váha trojnásobek porodní váhy.

vecerinka
25. srp 2018

Nechala bych vysetrit stitnou zlazu. Také se propadáme v tabulkách ale s vahou. Vsechna vysetreni ale mame OK. Ji malo a je neskutecne akcni takze vaha jde pomalu nahoru.

muhehehe
autor
25. srp 2018

@cuuza Výšku máme takovou běžnou, já 165, manžel 185. Když porovnám průkazy dětí, je to úplně jiné, dcera měla takový běžný, plynulý průběh, porodní váha 3,22, v těch třech měsících 4,85 a v roce 9 kilo, nic zvláštního.

muhehehe
autor
25. srp 2018

@mysek Tak o tu hodnotu jako takovou, že má teď v roce a kousek 7,75, by mi až tak nešlo... spíš mi připadá už trochu divná ta dlouhatánská stagnace, přecejen přibrat za skoro deset měsíců jen kilo a čtvrt, to už je dost hluboko pod nějakým průměrem mi přijde...

muhehehe
autor
25. srp 2018

@corry21 Malý se teď zlepšil s jídlem, tak nám doktorka dává ještě měsíc, jestli to vezme nějaký obrat. Pokud nevezme, tak zatím nevím, jaký je plán.

nikyselen
25. srp 2018

Me se mala narodila s vahou 3420 pak klesla v porodnici vic jak o trch 10 % myslim 3 kg..nakonec nas pustili..trvala mi laktace po cisari..pak se hooodne rozjedla ...kojim a uz zacina jist normalne stale trda nema nahrozeny plne ani obed..ale uz ted ma 8200kg a velikost nevim Dr. Nemeri,ale nosime vel. 74..tudis na 8mes. Ma vic jak tvuj kluk v roce.
Na roce by mel mit 3 nasobek porodni vahy...
Davas treba i nejake kase?to ze kojis je super snazite se taky jist to je taky supr.Ma uz normalne nahrazeny obed?svacinky davas..hodne se snazit jist malo,ale casto..
Co stitna zlaza?nemate neco v rodine neco co by mohlo byt dedicne?..je mozny,ze se treba jen "zasekl" ale je to teda hodne dlouho a malo..

queenp
25. srp 2018

Syn má 2 a čtvrt roku a má cca 85 cm a 10,4 kg.Málo jí a ještě k tomu je neskutečně akční.Teď nepřibírá,ale spíš se vytahuje.Mimina v okolí cca 8-10 měsíc váhově přeskakujou syna...Neřeším, vypadá zdravě a je spokojený.My s manželem oba 165 cm.Ale taky se těším na ,,kecy" doktorky na tříleté prohlídce.Já prý měla 10 kg ve třech letech.Hold to tak někdo má,prostě se to jen hrotí s těma tabulkama.V roce měl syn 72 cm a 8,4 kg.

hope09
25. srp 2018

Oni jak se začínají hýbat, tak přibírají výrazně pomaleji, ale třeba mu to kojení opravdu už nestačí. Zkus víc rozjet ty příkrmy. A taky bych pro jistotu nechala zkontrolovat štítnou žlázu.

mysek
25. srp 2018

@queenp syn skoro 2,5 roku 85 cm a 10 kg. Ja merim 156, manzel 176cm.

mysek
25. srp 2018

@nikyselen kojeni se nahrazovat nema, ma se aktivne nabizet do roka a pul a prikrmy ke kojeni pridavat. Ja zamerila bych se prave na to koheni, jestli je spravne prisati a jestli se nepouzivaji nejake ponucky, ktere koheni skodi. Kase jen rano a dopoledne. Malej mi je nejedl vubec.

muhehehe
autor
25. srp 2018

Odpovím na několik komentářů najednou, i když už jsem to psala- mě nejde o tu absolutní hodnotu, že v roce nemá ani osm kilo, jsou i menší děti, to číslo samo o sobě není nijak dramaticky nízké. Ale o to, že se od svých tří (!) měsíců pohnul s váhou dost zanedbatelně, v tomto věku to ještě zdaleka normální není.. po roce pak už ano, to děti výrazně v růstu zpomalí. Dcera měla v roce 9 kilo a teď bude mít 3 roky a myslím že 12 kilo ještě nemá, ani nevím, neřeším. Ale v tom prvním roce života mi to prostě připadá divné, proto jsem se ptala. Vy co píšete že máte malé dvouleťáky apod., schválně mrkněte o kolik (ne na kolik) vám dítě poskočilo mezi třetím a dvanáctým měsícem... schválně... třeba to bude stejná mizérie jako u nás, tak aspoň budu klidnější 🙂

muhehehe
autor
25. srp 2018

@nikyselen O štítné žláze tu píše víc lidí, navrhnu doktorce, pokud po tom vážení za měsíc nebude nějaká změna k lepšímu- ostatně možná to má i sama v plánu. Zdědit to ale nemá po kom, naštěstí jsme všeobecně dost zdravá rodina. Kaše nedávám, resp. nedávám nic této konzistence, prcek je trochu svéráz a nesnese když je krmen, všechno musí sám. Takže vše na vidličku nebo do ruky. Jak vidí lžičku, chce to taky jíst sám, ale to absolutně nedává a námi se lžičkou nakrmit v žádném případě nenechá. Takže dostane kousat těma svýma čtyřma zubama třeba kousek kotlety a je spokojen 🙂 Dostává běžné věci - maso, brambory, těstoviny, vajíčka, pečivo (třeba s máslem), ovoce syrové, zeleninu syrovou i vařenou, sýry (snažím se nějaké méně slané), plus občas nějakou kravinu typu kornoutek od zmrzliny nebo ovocné tyčinky pro prťata z dmka. Ale přiznám se že v jídle moc systém nemáme, najednou moc nesní, takže jí tak nějak průběžně po troškách celý den a do toho se kojí. S kojením nikdy problém neměl, od mimina se spíš přepíjel, přisává se ukázkově a žádné pomůcky nepoužíváme.

pajula123
25. srp 2018

Nepribirani může být i dusledkem-projevem nesnášenlivosti lepku.

alcar
25. srp 2018

@muhehehe pridala bych vice masa, klidne 50-70g denne (to je zaklad u nepribirani) a tvarohy.

muhehehe
autor
25. srp 2018

@pajula123 Ale to bych pozorovala i jiné příznaky, ne? Třeba nějaké průjmy, bolest břicha, blbou náladu.... nebo ne? (opravdu nevím)

pajula123
25. srp 2018

@muhehehe může být a nemusí, někdo je i bez příznaků, "jen" je poškozené střevo a nevstřebává se dost živin. Držím palce,ať jste v pohodě!

muhehehe
autor
25. srp 2018

@alcar ani nevím kolik to maso tak může vážit... mrknu na to.. myslím ale že ho nedostává nějak málo- ale až poslední tři týdny, do roka zcela odmítal, nenarvala jsem do něj žádný druh žádným způsobem. přesně v roce se mu prořízly horní zuby a od té doby co si může maso kousat úplně sám, ho začal jíst. tohle možná mohlo mít vliv, no... ale pořád mám dojem že v okolí běžně vidím děcka co nejí prakticky nic, daj si mlíko a v ostatním se tak nějak porýpou, ale rostou normálně... tvaroh teda nevedeme, měkký je potřeba dávat lžičkou a to teda bohužel sám nezmákne a od nás se nenechá a když jsem mu dala kousat do ruky tvrdý, neprošlo to, nechtěl.. budu muset zapojit víc fantazie, asi mu ho schovám dovnitř do oblíbených penne 🙂

muhehehe
autor
25. srp 2018

@pajula123 díkes ;)

baruniceslepice
25. srp 2018

u nas to samy. por. vaha 3370gr a ted, v 11m. ma 7,5 kg. Za ctvrt roku mi pribrala 100gr. Je hodne akcni. Ma pres 75 cm. Je to hubenour. Kojim. Z jidla si vezme par lzicek. U nas je nesnasenlivost kravskeho mleka.Jeji segra mela.v tomhle veku o 2kg vice... Dr. mi na to nic nerika. Mala je spokojena (pokud si nedam nekde neco, kde je skryty ml. vyrobek- restaurace) ... Ja pry byla to same... 🙂

alcar
25. srp 2018

@muhehehe a davas treba jogurty nebo to ti taky nevezme? Zkus klidne Lipanek lzickou.treba mu zachutna a necha se nakrmit. Jinak maso si odvaz na vaze. To je dobre, ze uz maso ted bere. Trena v kupovanych sklenickach je ho strasne malo (ale to asi nedavas).

caitlin7
25. srp 2018

Malému, kdyz měl necelý rok brala doktorka krev především kvůli lepku a železu, protože se jí nezdál váhový přírůstek... vše v pořádku. Potom jsme měnili doktora, tomu se nezdál růst (cm) - propad v grafu/percentil - a poslal nás na endokrinologii a ohledně váhy nám doporučil nutriční terapeutku, že se tím nic nezkazí - i když říkal, že je růst do výšky důležitější než přibývání na váze. Nutriční doporučila zvýšit příjem kalorií přidáním tuků do jídla - olej, máslo, smetana, jogurt dávat smetanový.

mandala
26. srp 2018

Syn už téměř rok nevyrostl ani nepřibral... Ve 4,5 letech váží 14 kg a měří 96 cm. Odjakživa byl spíš drobnějši a doktorka při pohledu na mě to neřešila ( 154 cm) Mám v plánu se jí při nejbližší návštěvě zeptat, ale syn naštěstí nemarodí, takže už jsme tam dlouho nebyli. Na celiakii i alergii lepku testovaný byl, ale vyšlo negativně. Já to tedy nijak nehrotím, předpokládám, že nastane zase období, kdy povyskočí...

katushenka
26. srp 2018

Náš chlapeček přibývá od cca 5měsíce jen o 150g za měsíc...nyní váha v 9měs. 6400g Pochybuju, že v roce bude mít i jen těch 7kilo. Ale jinak je v pořádku, doktorka tedy radši předepsalla dětský nutridrinky aby nechyběly vitamíny, vápník atd. ...Jo a jen pozor na ty příkrmy - my do něj tlačili právě ty sladší nebo výživnější příkrmy ( on teda ani maso ani zeleninu nechtěl a nadavovalo se mu) a teď se pereme s kvasinkovým ekzémem. Jinak je fajn, že začal jíst masíčko...to by měl.

klea81
26. srp 2018

@muhehehe není podmínkou

ivular
26. srp 2018

Pokud hlavička roste a tělo stagnuje, tak už musí mít skoro makrocefalii, ne?
Ještě mě napadá, že existuje oddělení - tuším že se jmenuje vývojová antropologie, či tak něco - kde by možná poradili, jestli jsou obvyklé takové změny v tempu růstu už v kojeneckém věku.

evik19
26. srp 2018

@muhehehe Muj syn byl do 1,5 roku na 50percentilu vysky a pak se po ockovani temer na rok s rustem zasekl. Propadl se na percentil cca 8 a pak zacal zase rust-sice pomalu, ale docela plynule. Byla u nej zjištěna mirna forma poruchy krvetvorby a vstrebavani vitaminu D, coz se zrejme spustilo tim ockovanim, i kdyz dukaz samozrejme nemam, podavame vitaminy - D a skupina B a rekla bych, ze se to postupne zlepsuje. Ten rok, co nerostl, uz nedohnal, takze vypada o rok mladsi, ale treba to dozene v puberte, uvidime... Moc bych mu prala v dospelosti aspon 170 cm.

altice
26. srp 2018

@muhehehe mám holčičku bude mít 2 ROKY váží 9kg a měří 83 cm má taky dny kdy nic nechce jíst je taky akční u jídla neposedi je zdravá ale už to neřeším

Sem začni psát odpověď...

Odešli