Šedý zoubek po úraze. Máte zkušenost?

keksikova1
29. lis 2019

Ahoj, jdu pro aktuálnější informace a hlavně zkušenosti. Dceři, necelé 3 roky zešedivěl zoubek,pravděpodobně po úraze. Zubařka telefon nebere,budu ji samozřejmě kontaktovat v pondělí. Nicméně bych ráda pocetla nějaké zkušenosti s postupem z poslední doby. Úraz nebyl velký,žádná krev,žádné viklani,nic. Díky 🙂

keksikova1
autor
29. lis 2019

.

kaatulkaa
30. lis 2019

@keksikova1 Ahoj. My máme zkušenost. Dcera v té době taky kolem tří skákala na posteli a spadla na zub - na jedničku. Taky bez krve a viklání. Jen ji trochu bolelo a druhý den už nic. Nicmene po třech dnech jsem měla termín zubařky, ale skončila jsem v porodnici, tak jsem říkala manželovi, ať tam dceru vezme, že aspoň termín nepropadne. No a dcera už ho měla mrtvý. Naše zubařka je mladá a snaží se opravovat i mléčné zoubky. Proto aby co nejdýl vydržel, tak do něj vyvrtala dírku a po každém jídle jsme museli speciální jehličkou zub vyplachovat. Jednou se stalo, že se zoubek ucpal a začal dcerku bolet, tak jej zubařka pouze vyčistila a fungovali jsme dál, nicméně asi po půl roce se ráno vzbudila s bolesti, tak jsme jeli na pohotovost a tam nám bohužel doktorka řekla, že zoubek je čistý a bolí z jiného důvodu, tak musel jít ven. Měla jsem obavu, protože jsme museli být sledování na ortodoncii kvůli tomu, že tam vlastně dlouho zůstalo prázdné místo a zubařka hlídala, aby tam nedošlo k markantnímu posunu. Snad jsem pomohla a nevyděsila 😊

nazka
30. lis 2019

@kaatulkaa
@keksikova1 jojo šedý zub je bohužel mrtvý zub

keksikova1
autor
30. lis 2019

@nazka máš zkušenost?

nazka
30. lis 2019

@keksikova1 kamarádky dcera to má. Jsou ji 3 a kousek si ulomila pri pádu. Pak ji zesedivel. Je to dvojka. Každopádně ho ještě má v pusince, stalo se to v létě

keksikova1
autor
30. lis 2019

@kaatulkaa ty jo,to je celkem brutální řešení, jste jako 5x denně vrtali v puse jo? Jako myšlenka dobrá,ale tohle se dělá u dospělých a jen docasne.Jako jasně,pokud tam byl zánět v koreni tak asi jo,jako poslední šance před vytrhnutím.
Můžu se zeptat, potíže s mluvou,nejsou? Ono totiž ty zuby mají kromě jídla i význam na formování mluvy,mimojine.

keksikova1
autor
30. lis 2019

@nazka mě spíš zajímalo,jak s tím naložili,jak to hlídaji a podobně,než jestli to má 😉

keksikova1
autor
30. lis 2019

@kaatulkaa každopádně děkuju za zkušenost! 🙂

tulikiss
30. lis 2019

synovi takhle zesedly horni jednicky... delal kraviny a ujela mu noha a bouchl pusou o zem. ty zuby byly mrtvi, ale normalne tam drzely. vydrzely az nez zacaly lest druhe, ale tim ze byly mrtve tak vypadli driv nez mely, tkaze byl 3/4 roku bez hornich jednicek nez dorostly ty druhe

keksikova1
autor
30. lis 2019

@tulikiss děkuju! Sledovali jste to nějak? Myslím u zubaře 🙂

tulikiss
30. lis 2019

@keksikova1 nee, nekyval se, takze kdyz jsme sli na preventivku k zubari reli jsme to, ale on jen koukl a rekl, ze dobry, ze se nekyvou, tak neni duvod s tim neco delat

keksikova1
autor
30. lis 2019

@tulikiss diky!

almara2
30. lis 2019

Syn měl takto Špičák, nechali jsme ho v puse. Sledovali jsme pouze, po pár měsících přišel ze školky a půlka zubů pryč, nebolelo to. Naše doktorka mu vypsala zadanku na jiné pracoviště, aby ho vytrhli. Tam dali termín cca za 3 měsíce, do měsíce od prepuleni se mu o víkendu udělal váček, bolelo ho to, takže ho vzali akutně a vytrhli mu ho. Na ortodoncii půjde až později. Zub mu trhali cca ve 2 a 3/4 roku. Úraz, který způsobil zesednuti a smrt zubů se stal cca před druhým rokem.

zelenaesmolda
30. lis 2019

pokud zub zesedne je mrtvy,s tim asi nic moc neudelas,leda ho vybelit 🙂

nazka
30. lis 2019

@zelenaesmolda u dítěte bych se na to vyprdla..

zelenaesmolda
30. lis 2019

@nazka
ja taky

kaatulkaa
30. lis 2019

@keksikova1 Jj, minimálně 5x denně jsme vyplachovali, ale nevadilo to ani nám, ani dceři. Šlo o to ten zub udržet v pusince co nejdýl. Aby nebyly problémy s mluvou a hlavně aby se ty zuby nerozjely, protože tam by mohly nastat problémy při růstu stálých. Ale rovnátka jsme nakonec nepotrebovali. Právě někdo to neřeší, ale já jsem ráda, že se naše doktorka věnuje i mléčným zubům.

suromana
30. lis 2019

@kaatulkaa
Toto ale není rozhodně lege artis postup a vyvrtat ten zub a nechat ho otevřený naopak způsobí, že se tam infekce naopak brzo zanese a zub se bude trhat, to vyplachování tomu nijak nepomůže, protože do celého kořenového systému se tím výplachem stejně nedostanete. I u dospělých by otevřený zub v puse měl zůstat jen opravdu velmi výjimečně a jen na krátkou dobu.

suromana
30. lis 2019

V první řadě se hodí zjistit, zda jde zub opravdu mrtvý. Na to existuje poměrně jednoduchý způsob, tzv. zkouška vitality, přiloží se velmi studený předmět k zubu a pacient řekne, zda je zub citlivý. Problém je, že tříleté dítě většinou nechápe, co po něm vůbec chcete a ta zkouška nemá pro doktora žádnou vypovídající hodnotu. Proto většinou zubaři nechají v puse a zub jen sledují.
Pokud je ale zub najisto mrtvý, měl by se vytrhnout, endodoncie (odstranění nervu a živé tkáně ze zubu) se u dočasných zubů téměř nedělá, za prvé 99% dětí to ošetření stejně nezvládne, za druhé endodoncie se dělá pouze provizorní, nikoli definitivní, jako u stálých zubů, protože dětské zuby resorbují a nelze je plnit definitivními plnivy, provizorní endodoncie se navíc musí čas od času zopakovat a vyměnit. Většina zubařů nechá zub v puse, dost často protestují i rodiče proti vytržení zubu, a zub se sleduje, hrozí infekce v zubu, váček, zánět, bolest, píštěl, pak už by se zub měl opravdu vytrhnout.

hanih
30. lis 2019

@keksikova1 Dcera měla úraz někdy ve 3,5 letech, kdy jí jeden zub zešedl. Zubař vyzkoušel, zda je živý a usoudil, že ne. Řekl, že by zub nechal, jak je a jen ho sledoval. Vrtat do něj moc nechtěl s tím, že u mléčných zoubků to není nutné, a že u tak malého dítěte je tento zákrok stejně ve většině případů neproveditelný. Takto mrtvý zub prý může bez zásahu vydržet až do druhých zoubků. Zub takto má dcera už půl roku. V lednu bychom měly jít zas na kontrolu, tak uvidíme, každopádně zub zase zesvětlal, takže kdo o tom neví, ani si nevšimne.

keksikova1
autor
30. lis 2019

@suromana já si právě taky myslím,že lege artis tohle úplně není,ale nechtěla jsem být za rypalku 😁
Každopádně zda se,že tomu rozumíš,jaký bys volila postup u svého dítěte? Vytrhnutí může způsobit poruchy řeči, skusu,vadný postavení zubů (a o sebevědomí holčičky ani nemluvím) a naopak je mnoho dětí, co s avitalnim zubem vydržely až do druhý dentice. Samozřejmě riskovat gangrény čelisti se mi nechce,ale profylakticka extrakce ve třech letech mi přijde taky ne úplně šťastným řešením.

keksikova1
autor
30. lis 2019

@hanih díky,takový průběh by se mi taky líbil no. Byli jste na rentgenu?

keksikova1
autor
30. lis 2019

@zelenaesmolda Asi jsme se špatně pochopily. Vim,že šedý zub nebude úplně nejživější,ale skutečně mi nejde o barvu jako o to,aby s ním dcera neměla potíže a zároveň ji vydržel v puse co nejdéle 😉

zelenaesmolda
30. lis 2019

@keksikova1
zasla bych radsi k zubari,ja mam mrtvy zub uz nekolik let a zadne problemy mi to nepusobi 🙂

keksikova1
autor
30. lis 2019

@zelenaesmolda díky za info. Snažím se zjistit,jak se postupuje u dětí,nejlépe nějak standardně.

kaatulkaa
30. lis 2019

@suromana Tak vzhledem k tomu, že jsem v době ošetření dcery byla v porodnici a manžel ani já nejsme zubaři, tak nám asi nezbylo nic jiného, než lékařce věřit.

keksikova1
autor
30. lis 2019

@kaatulkaa to je jasný, udelali jste co se dalo a co se v tu chvíli zdálo jako nejlepší. My jsme zoubek nevidely,nemůžeme soudit 😊 Nenech se otrávit 😘

suromana
30. lis 2019

@kaatulkaa
Já netvrdím, že to byla vaše chyba, jen že tento postup rozhodně nedoporučuji.

suromana
30. lis 2019

@zelenaesmolda
On je rozdíl pojem mrtvý zub s nekrotickou dření (což je oč tu běží), a mrtvý zub s řádně ošetřenými kanálky, který máte zřejmě na mysli, takový zub může v puse vydržet řadu let, klidně celý život.

zelenaesmolda
30. lis 2019

@suromana
co je to nekroticka dren?