Skafocefalie a jí podobné

hankazamecnikova
6. pro 2010

Skafocefalie neboli sagitální synostóza (lidově loďkovitá hlava) je choroba, při které srůstají například švy na lebce. Z kranyosynostóz je nejčastější, ale i tak není moc častá, za rok se s ní rodí asi 50 dětí a asi proto se o ní příliš nemluví a nepíše. Zakládám proto tuto diskuzi, pro maminky, jejichž dětem byla tato nebo podobná diagnoza stanovená a umírají strachem, co s jejich drobečkem bude. A taky pro nás, které jsme si tím vším už prošly, popovídejme si o tom, třeba právě tak pomůžeme ostatním!

jasmine2258
8. dub 2018

Milé maminky, měla bych takový osobní dotaz. Zůstaly Vašim dětem po operaci skafocefalie výraznější čelíčka? Jak třeba pak vypadají Vaše děti s odstupem času? Srovná se to, když hlavička ješte poroste? Snad me aspoň trosku uklidníte...děkuji!

pmaja
9. dub 2018

@jasmine2258 čelo se časem trochu srovna. Normalni clovek to nepozna. Ja ty vyrazny spanky vidim furt. Pro srovnani- ted jsem byla na velikonocich s lidma kde z pani vypadlo ze jako mala prodelala skafo a operaci. Az pak jsem zjistila ze ma stale ty spanky ale kdyby to nerekla vubec bych si toho nevsimla. Jako ty to uvidis vzdycky ale ostatni neuvidi nic

dm1207
9. dub 2018

Malá to čelíčko a spánky má taky...my jsme po operaci přes dva měsíce a malá má stále modřínu na hlavičce a kolem očí modřinky světle...nemá někdo podobny případ? děkuji

jasmine2258
10. dub 2018

@pmaja díky moc, snad to opravdu nebude taková hrůza. U holčiček je výhoda, že nosí delší vlásky, my mame chlapečka, tak doufám, ze to nebude mit moc výrazné a nebudou se mu třeba děti ve škole smát...

dm1207
10. dub 2018

Buďte v klidu...když se někdo bude chtít smát,tak se smát bude...😁

jasmine2258
11. dub 2018

@dm1207 Ja bych jen nerada, aby se mu děti vysmívaly a třeba ho kvůli tomu nejak šikanovaly. Děti dneska dokážou byt hodně zlé. Ale je pravda, ze mame teprve měsíc a pul po operaci, takze je dost predcasne dělat unáhlené závěry. Budu věřit, ze se mu ta hlavička postupně srovná a to celicko tak výrazné mit nakonec nebude. Bez operace by to měl mnohem horší.

mb78
16. kvě 2018

Ahojda, mám doma 4měs. mimčo s dolichocefalii. Čeká nás operace v Hradci Králové. Má někdo tady zkušenost? Už teď představa operace mě děsí.

pistalka33
16. kvě 2018

ahoj holky,

jsme z Brna, Filipek ma ted 3,5 mesice a mame diagnostikovanou Kraniosynostozu.
Aktualne zvazujeme, zda operovat v Ostrave u docenta Lipiny - neinvazivni metodou, ale pote s nutnosti helmicky a nebo Motol, kde se operuje klasicky -narocnejsi zakrok , ale nasledne bez helmicky .

muzete prosim poradit vase zkusenosti? dekuji

pmaja
16. kvě 2018

@pistalka33 myslim ze kazda ti tu napise ze jejich metoda byla ta nejlepsi. My byly v Motole na klasicke. Vyhovovalo mi ze nemela helmicku. Vlastne po operaci jsme meli 'vyreseno' jizvu nema vubec videt. Hlavicku ma krasnou.

staka
25. kvě 2018

@angelimax: Koláž fotek před a po operaci trigonocefalie je na str. 81. Chlapeček měl vypouklé čelo, jako by do špičky, hodně úzké spánky, tím pádem i oči blíž sebe, trochu sešikmělé a tvar hlavy do hruštičky. Paradoxně to bylo vidět víc po porodu, když byl hubený. Narodil se o měsíc dřív. Na většině fotek na to čelo poukazuje jen odraz světla a toho si málo kdo všimne. Spíš ta hlava jako celek byla divná.
Na antropologii při kontrole po 3 měsících nám řekli, že má nadprůměrně široké čelo, ale že zbytek hlavy časem doroste. Podle mě si toho nikdo nemůže všimnout. Neviděla jsem sice nikoho neoperovaného, ale pořád všechno lepší, než zdeformovaná hlavička s obličejem ovlivněným k horšímu. Akorát je asi vyloučený hodně krátký sestřih, to by jizva byla vidět. Mazali jsme ze začátku párkrát měsíčkovou mastí, když začali růst vlásky, přestali jsme. (foto - porovnání s bráškou (vzadu) ve 2 měsících)

staka
25. kvě 2018

U nás rozhodování o operaci bylo ještě o to těžší, že chlapeček měl za sebou už velkou operaci srdíčka a operace trigonocefalie nebyla bezpodmínečně nutná z pohledu růstu hlavičky. Ale všichni lékaři od pediatričky přes neuroložku, antropologii a samozřejmě neurochirurgii nám ji doporučovali. Do toho jsme ještě cvičili s oběma dětma vojtovu metodu. Hrozné časy. :D V nemocnici s námi s trigononecafalií nebyl nikdo. Snad jsem někde i četla, že je nejméně častá z kraniostenoz.

lucyao
29. čer 2018

Ahoj maminky.9
Přidávám se se synem mezi vás. Chlapečkovi jsou tri tydny a vypada to u nas na skafocefalii.
Potvrzeno to tedy ještě nemáme ale je to zjevné.
17.7. jsme objednání do neurologické ambulance paní doktorky Švehlákové ve Zlíně.
Postupně si vás budu zpětně pročítat a zjišťovat rady a vaše zkušenosti.

staka
9. črc 2018

@lucyao Držím palce. Diagnóza je to hrozná, proces stresující, ale na konci je zdravé a krásnější miminko. ❤ Hodně sil.

mb78
19. črc 2018

@lucyao Budu Vám držet palečky, ať to dobře dopadne. My máme diagnostikovanou dolichocefalii (předozadní hlava - koronární šev zaniklý a saginální šev úzký vzhledem k věku). Malýmu je 6 měsíců a 11.září nastupujeme na celkovou remodelaci lebky (4-hodinová operace). Od 2.měs.chodíme na neurologii a neurochirurgii. První dojmy z návštěv co nám říkali byly hrozné, ale postupně se psychicky připravuji na operaci. Na druhé straně představa, co by bylo, kdyby jsme to zanedbali nebo na operaci nešli je děsivá -mozek by se nemusel vejít. Takhle budeme mít doba zdravé miminko ( i když ta cesta je těžší než to mají ostatní maminky). Chce se to opravdu obrnit trpělivostí a mít pevné nervy a podporu rodiny a přátel. Písněte,jak jste dopadli na neurologii. Dík

lucyao
23. črc 2018

@mb78
Na neurologii jsme dopadli tak, že nas paní doktorka preposlala do Ostravy k doktorovi Lipinovi. Jinak po vývojové stránce je malý ok
Vybrali jsme si Ostravu místo Brna.
Tam jedeme 8.8. na konzultaci.
Tak jsme zvědavá..co nám řekne...ale už jsem smirena s operací.
A dnes jdeme na oční...vyšetření očního pozadí.
Ani přesně nevím proč to musí být...budu se muset znovu optat.
Takže váš chlapeček půjde na zákrok +- v 8m ?
Do prahy?

mb78
23. črc 2018

@lucyao Ano. Bude mu skoro přesně 8m. Jdeme na operaci do Hradce Králové a bylo nám řečeno, že tyto operace dělají mezi 6 a 8 měsícem. Neuroložka nás tam poslala a oni, že to tam odoperují. Operaci máme indikovanou už od 24.5., ale přes prázdniny se moc neoperuje. Nám oční pozadí nevyšetřovali, ale od narozeniní má syn nevýbavné L ucho na otoakustiké emise (v porodnici to zkoušeli 3x a pak jsme byli 2x na ORL, kde se také nepovedlo), takže nás ještě čeká vyšetření ucha, jak to s ním vypadá. ... ale jinak je kluk OK a má se čile k světu jen kvůli té hlavě ještě neleze (ale to prý dožene).

prcekverunka
31. črc 2018

Ahoj děvčata, třeba některá poradíte. Moje třetí dcerka se narodila s obvodem hlavičky 35,5 cm, ve 2 týdnech měla 36 cm, a teď v 6 týdnech 40cm. Dr. říkala, že nárůst obvodu hlavičky je moc velký a nezdála se jí i fontanela, takže jsme řádně vyděšení jeli na neurologii. Tam nás dr.uklidnila, že podle sono a neruo vyšetření je v pořádku a vše odpovídá jejím 6 týdnům, jen že teda ten nárůst je opravdu velký, tak že se to bude hlídat. Pak ale dodala, že má atypický tvar hlavičky - dolichocefalický. A že se do budoucna bude hlídat její celkový vývoj. Pokud by byl pomalý, poslali by nás do Motola na kontrolu lebečních švů, jestli předčasně nesrůstají. Zajímalo by mě, jestli jste u dětí zaznamenali pomalejší vývoj, popř.dle čeho dr.došli k diagnóze..?

pmaja
31. črc 2018

@prcekverunka nejlepsi odpoved by ti dali na antropologii kde by ji zmerili kompletne hlavicku. Nam podle mereni zjistili skafocefalii a nic vic k tomu nepptrebovali a celou dobu do operace se vyvijela naprosto normalne. Urcite bych zvazila tu kraniometrii. Muzete mit klid hned.....

prcekverunka
31. črc 2018

@pmaja Děkuji za radu 🙂 A to by mě do Motola musela poslat dětská?
A jak jste se tam dostali vy? Pediatrovi se nezdál tvar hlavičky nebo co?

pmaja
31. črc 2018

@prcekverunka jo detska da doporuceni. Maly vyrostla rychlejc hlava a vzadu se ji udelal takovy vyrustek a mela proste jiny tvar hlavy

prcekverunka
31. črc 2018

@pmaja A v kolika měsících a o kolik jí vyrostla rychleji? Malá má taky vzadu právě takovou jakoby bouli, nebo jak to nazvat. No zítra jdu k dětské se zprávou z neuro, kde doporučuje eventuelně do budoucna antropometrii, tak se s ní zkusím domluvit, jestli by nás tam neposlala už teď. Byla bych ráda, kdybych věděla, na čem jsme. Achjo, doufám, že to bude v pohodě. Děsí mě představa, že by té maličké berušce měli operovat hlavičku 😢

pmaja
31. črc 2018

@prcekverunka ve trech tydnech se ji zacal delat ten vyrustek. V mesici se to uz detsky nezdalo. Neustale se ji zvetsovala hlava a tak napsala dop.na neurologii a antropologii. Oboje v 6tydnech. Po neurolog.sttance vse ok ale podle mereni jasna skafo....ve 4m operace a od te chvile krasna hlavicka

prcekverunka
31. črc 2018

@pmaja Hmm, tak to máme dost podobné. A měli jste i halmičku pak nebo jen operace? U nás teda bych řekla, že ten tvar má od narození, ale nenapadlo mě to řešit, myslela jsem si, že mám prostě jen šišatou hlavu a že se to třeba srovná. Až teď na té šestitýdenní nás dr. hnala na neuro právě kvůli velkému nárustu obvodu. A až na neuro dr. začala něco a atypickém tvaru a možná předčasném srůstu švů a možná někdy anotropometrie. Tak uvidím, zítra se zkusím dohodnout s dětskou, jestli nás tam pošle rovnou...To jsou nervy..

pmaja
31. črc 2018

@prcekverunka jen operace. Helmicku nam nedali,pry byla mala. Jinak my si taky mysleli ze ma jen sisatou hlavu. Ze proste je 'sva' antropometrie neboli,lepsi to resit ted hned nez na neco cekat. V krajnim pripade se dostanete na operaci v brzkem.veku a nebude si to prcek uvedomovat a nebude mit z toho trauma

prcekverunka
31. črc 2018

@pmaja No sice mě to děsí, představa operace hlavičky, ale přesně tak, čím dřív, tím líp. Uvidím, co mi řekne dětská, pokud by se na to netvářila, zkusím tam zavolat sama, jestli nás vezmou i bez doporučení.

pmaja
31. črc 2018

@prcekverunka v motole funguji i na fotky do mailu a podle toho se resi dal. Nevidim duvod proc by vam to detska nenapsala...drzim palce

prcekverunka
1. srp 2018

@pmaja Napsala mi to, úplně v pohodě 🙂 Jsem moc ráda. Radši tam dojedu osobně na konzultaci. Je fajn, že se to dá i mailem, ale osobně mi to připadá lepší. Nenašla jsem teda ordinační hodiny, tak zkusím naslepo zavolat, jestli tam někdo je..

pmaja
1. srp 2018

@prcekverunka kazde dopo tam jsou 100% pokud jde o hlavu zasadne nas objednavaji na stredu kvuli spolupraci s neurochirurgy kteri maji ambulanci prave ve stredu. Urcite at ji vidi. Nas ma doc.Krasnicanova....ta ma vic jak 30let praxe...v podstate vi uz u dveri

prcekverunka
1. srp 2018

@pmaja Dnes už tam po obědě nebyli, tak zavolám zítra dopoledne. Jaké tam mají cca objednací lhůty?
Neposlala bys mi foto, jak ta hlavička u vás vypadala? Bohužel se bojím, že jsme jasní..

pmaja
1. srp 2018

@prcekverunka zkus hned rano. Tusim ze jsou od pul devate. Kdyz popises co a jak tak to netrva dlouho. Prvne nas nacpali hned za 2tydny. Ale ted jsou ptazdniny tak mozna trochu delsi....niceho se neboj. Hlavne at mala je v poho. Rikej si ze vas ceka maximalne jeden neprijemneh tyden....to neni zadna tragedie