Teplota. Jak dávkovat léky?

23. říj 2023

Maminky mála horečka 39,5 2roky ..Na horečky moc netrpíme takzebjento naše poprvé...Mame 13,5kg teď jsem ji dala mléko a čípek a šla spát.. Vím že po 4h mohu dát Nurofen nebo po 8h zase čípek..Ale jak mám dávkovat? Díky za radu 🙂 Na krabičce jsou věky a každý dítě jinak váží.. tak asi vít eo co mi jde...

krisstina93
23. říj 2023

Čípek mas paralen nebo jaký? Na tom nurofenu by mělo byt dávkování i podle váhy, koukni do pribalaku.

kristyn86
23. říj 2023

Podle vahy. Mam pocit,ze na cipkach Paralenu i Nurofenu je to dle vahy. Jinak vek je nesmysl. To je hoodne orientacni. Tva dcera ma 2 roky a 13,5 kg a moje dcera ma 4,5 let a 14,5 kg.

orangutan123
23. říj 2023

Určitě podle váhy, náš malej má rok a má 13 kg, takže kdybych mu dávala podle věku tak to ani nezabere

te_reza
23. říj 2023

Dávkuju podle teploty a stavu. Během noci se snažím nebudit, ono to tělo s tou teplotou aspoň pracuje. Při teplých končetinách dávám octové fusky.

sorboni30
23. říj 2023

@orangutan123 přesně, musí se to podle váhy. Dcera má rok a 8 mesicu a váží 10,5 kg. Je vidět rozdíl fakt miminek mezi například vámi a námi a kdyby se davkovalo stejně! Dobre fakt vědět pro některé maminky co neví a mají první miminko 🙏

sorboni30
23. říj 2023

@te_reza no tak to zas pozor.. syna jsem měřila kdysi jak spal a měl 39,6. Kdybych ho tak nechala a nedala mu čípek chytne febrilky..které chytnul kamarádcin syn a muselaho odvést rychlá.. To bych zas neříkala nebudit i když má teplotu. V tomto opatrně je to nebezpečné

te_reza
23. říj 2023

@sorboni30 každá teplota neznamená febrilní křeče, oni i ty ponožky nebo tvaroh tu teplotu dost srazí. Při vysokých teplotách sem celkově spíš celou noc vzhůru a hlídám.

orangutan123
23. říj 2023

@sorboni30 přesně tak a hlavně i trošku vypozorovat...Je fakt, že našem malém ani ten nurofen moc nezabírá třeba 🙄a když už je fakt nejhůř a horečka ne a ne srazit aspoň chvilku tak taky dělám ty octové ponožky aspoň na chvilku a to teda pomůže snad okamžitě

autor
23. říj 2023

@krisstina93 Paralen

dyechampion
23. říj 2023

urcite nenechat spat jen tak, pri teplotach hlidam teplotu kazdou hodku-dve a spim blizko postylky. U nas zabira sirup, taky podle vahy. To stridani po 4 h se dela pokud ta teplota fakt neklesa, jinak normalne po 8 h.

autor
23. říj 2023

@dyechampion teď jsem měřila a máme 38..Je to možný že to tak klesne po čípku??

erika2
23. říj 2023

No jasně, čípek zabral. Dávkování paracetamolu je max. 15 mg/kg - to znamená pro 13.5 kg dítě max. 200 mg ( takže 100 mg čípek už může byt slabý, ale nemusí). U ibuprofenu ( to je Nurofen) max. 10 mg/kg, takže takových 6 ml sirupu ( já bych dala 5 ml). Dávku stejného léku můžeš dát po 6 hod ( ne po 8 hod). Doporučuje se spíše dávat jeden lék a případně si pomoci ochlazením dítěte pomocí vlažné sprchy, obkladů, omýt žínkou, zmiňované ponožky. Cílem není srazit horečku pod 37 C, ale aby se dítěti trochu ulevilo. Ke kombinování různých léků proti horečce se přistupuje, když se nedaří teplotu srazit, případně dítě dávku léku vyzvrací, vyplivne, čípek vykaká a ty vlastně nevíš, kolik ti ho v něm zůstalo.

me_druhe_ja
23. říj 2023

Paralen/Panadol dávkuj přesně podle krabičky. A nepřekračuj dávku, může to být nebezpečné....Nurofen (ibuprofen) je na krabičce značně podstrelenej, takže doporučená dávka často nezabere. Já se řídím podle této tabulky.
V extrémním případě můžeš střídat i po 3h. Případně zkusit tvaroh, ponožky (ale ty jen v případě, že nemá studené nohy). Každopádně pokud teplota spadla na 38, tak čípek zabral.
Určitě hlídej pravidelně celou noc, osobně bych budila a dala lék, pokud by teplota byla zase kolem 39,5...
Horečky tak nesnáším u těch dětí ..

veverka55
24. říj 2023

@krisstina93 doporucuji tento článek, blok píše přímo pediatricka, píše vtipne a srotumitelne, doporucuji i ostatní články ☺️ má to tma krásné vysvětlené https://www.mudrmilkovicova.cz/l/mame-teplotu/

autor
24. říj 2023

Tak dceři to spadlo na pul hodiny a během 1h zase 39,5...Po nurofenu co jsem dala ve 12 jsem v 5 dala čípek.
.Ale pořád má teplotu ..Jak jinak srazit krom zábaly octové ponožky a ochlazování? A jak donutit malou vypít sirup totiž ve 12h mi ho vyplivla... takže ani nevím kolik toho měla.. 🤔

kristyn86
24. říj 2023

Po Nurofenu jsi dala jaky cipek? Moc se v tom nevyznam jak to pises. Pokud nejde horecka srazit,stridaji se leky s jinou ucinnou latkou. Paracetamol (Paralen,Panadol) a Ibubrofen (Nurofen). Forma-cipek,sirup,tableta je jedno. Jen to musi byt Nurofen x Paralen. Nektere deti sirupy nemaji rady,tak je lepsi davat cipky. Pokud nepomahaji leky,je opravdu dobre ochlazovani. Kdyz jsou teple dlane a chodidla,muzes udelat octove ponozky. Vezmes ponozky,namocis je do octove vody (takova vlazna voda a trochu octa). Na mokre ponozky jeste suche a zabalim do rucniku. Nechat cca 15-20 minut a ona ta teplota klesne. Necekej,ze klesne rapidne z 39,5 na 37,to ne. Ale o neco jo,treba o pul stupne,max.stupen. Za 20 minut se to da zopakovat. U nas to pomaha. Jinak cilem neni ani srazit tak aby clovek nemel zadnou horecku. Ona i ta horecka do urcite miry(myslim 38,5) je prospesna lro boj tela s nemoci. Take muzes malou osprchovat ve vlazne vode. Nesmi byt moc studena,to by byl pro telo sok. Jo a pokud jsou dlane a chodidla studeme,znamena to ze teplota jeste poroste.

autor
24. říj 2023

Střídám paralen čípky s nurofen sirup.. Chodidla má studené ale ruce teplé... 😩

autor
24. říj 2023

@kristyn86 Ldyz tedy sjedu pro Nurofen čípky též střídám 1 čípek paralenu a po 4h zas čípek nurofenu?

autor
24. říj 2023

Pořád máme 39,5

te_reza
24. říj 2023

Octové ponožky nebo tvaroh můžeš dát, když jsou končetiny teplé. Studené nohy znamenají, že jí teplota ještě poleze. Střídej léky tak, ať v tom máš přehled. Já dát jednou čípek a pak sirup, tak jsem v prdeli. A podání léku si normálně píšu na papírek. A jestli by měla teplotu ještě v pátek, vzala bych k doktorovi.

erika2
Autor odpověď smazal
Zobraz
kristyn86
24. říj 2023

Ano,presne tak. Proste stridas Paralen/Nurofen. Forma je jedno. Oboje muzou byt cipky. A zitra,max v patek bych ji vzala k dr.