Třikrát za sebou byl 10měsíční syn nachlazený
Ahoj holky,
jsem už zoufalá... Mám desetiměsíčního kluka a 23. 12. začal snoplit. Týden byl nemocný (nebo spíše nachlazený, nic se nepřidalo), ale bylo to peklo. Nemohl pít a měl záchvaty pláče kvůli tomu. Pořád jsme museli odsávat nos, teklo mu to... Před Silvestrem se skoro uzdravil, přišla prababička, neřekla nám, že je nachlazená a vše znovu... Přidal se k tomu kašel. Krevní testy dopadly ale výborně (CRP 2,4), takže jsme zase léčili jen mořskou vodou atd. No a včera už byl ok, poprvé za tu dobu mu celý den neteklo z nosu a dnes - znovu. Vzpomínám, co bylo a před dvěma dny tu byla tchýně. Volám jí a ano, je nemocná. Už jsem z toho zoufalá. Snažím se všemožně, aby byl zdravý a teď tohle... Bojím se, jaký to může mít vliv na jeho imunitu do budoucna. Co myslíte? Děkuji za rady, Lucka.
Stručné shrnutí
- Opakované rýmy u kojenců kolem 10 měsíců se běžně řeší konzervativně mořskou vodou, odsáváním nosu a provětráním venku bez okamžitého nasazení antibiotik; v diskuzi bylo uvedeno i nízké CRP 2,4 jako důvod neaplikovat ATB.
- Rodiče v diskuzi uváděli podpůrné přípravky jako Sinupret, Flavon, homeopatika, betaglukany a sirupy (např. Krtečkův sirup rakytník) a lokální prostředky typu "psí sádlo" Dr. Weisse nebo mátový olej jako pomoc při spánku a uvolnění dýchacích cest.
- Prevence doporučená v diskuzi zahrnovala omezování návštěv s rýmou, nošení nátělníku/vrstveného oblečení, vycházky ven pokud dítě nemá horečku a zvýšenou opatrnost u dětí s anamnézou apnoe nebo předčasného porodu.
Nejčastější otázky
Q: Jak doma u kojence zmírnit rýmu bez antibiotik?
A: Použít mořskou vodu do nosu, nosní odsávačku, zvýšit polohu hlavy přidáním polštáře, používat sirupy na rozpuštění hlenu a lokálně mazat bylinné masti jako "psí sádlo" Dr. Weisse nebo aplikovat kapičku mátového oleje pod nos podle zmíněných zkušeností.
Q: Kdy by měly být nasazeny nosní kapky s antibiotikem nebo systémová antibiotika?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že nosní kapky s ATB nebo ATB nasazuje lékař podle klinického stavu; v jednom příkladu byly nasazeny nosní kapky s ATB, ale u dítěte s CRP 2,4 lékař ATB nenasadil.
Q: Pomáhá čerstvý vzduch a venkovní pobyt při rýmě?
A: Ano, v diskuzi rodiče doporučovali krátké pobyty ven, pokud dítě nemá teplotu a je oblečené tak, aby se nezpotilo ani neprochladlo; čerstvý vzduch považovali za prospěšný.
Q: Zlepší časté infekce imunitu dítěte do budoucna?
A: V diskuzi převládal názor, že opakované infekce mohou „procvičit“ imunitu a imunita se buduje do cca 3 let, ale jde o rodičovské zkušenosti, nikoli o univerzní medicínské stanovisko.
Q: Pomáhají homeopatika nebo betaglukany při opakovaných rýmách?
A: Někteří rodiče v diskuzi uváděli pozitivní zkušenost s homeopatiky a betaglukany (a s Krtečkův sirup rakytník), ale tyto tvrzení byly prezentovány jako subjektivní zkušenosti, nikoli jako ověřené důkazy.
Q: Jak omezit přenos rýmy od návštěv?
A: Doporučovalo se odmítat návštěvy s příznaky rýmy nebo žádat, aby nemocní lidé v období chřipek návštěvu odložili; účinnou taktikou byla také důsledná hygiena a omezení kontaktu s kolektivem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Opakované rýmy u kojenců jsou běžné a často se zvládají konzervativními metodami (mořská voda, odsávání nosu, venkovní vzduch).
- Doporučuje se omezit návštěvy osob s rýmou, zvlášť v období chřipek.
- Pokud dítě nemá teplotu, venkovní krátké procházky jsou považovány za prospěšné.
Sporné názory
- Někteří rodiče tvrdí, že časté infekce posilují imunitu (imunita se buduje do cca 3 let), zatímco jiní se obávají, že časté onemocnění může být škodlivé nebo souviset s komplikacemi.
- Někteří rodiče doporučují homeopatii, betaglukany a doplňky (Flavon, krtečkovy sirup), zatímco jiní považují tyto metody za nepodložené.
Otevřené otázky
- Jak přesně opakované rýmy v kojeneckém věku ovlivní imunitu v pozdějším věku?
- Kdy je u opakujících se rým jasná indikace pro antibiotika nebo další vyšetření (např. CRP)?
- Jak nejlépe nastavit pravidla návštěv, aby se omezil přenos bez rodinných sporů?
Zmíněné značky a firmy
Dr. Weisse, Sinupret, Flavon, Krtečkův sirup rakytník
Zmíněné produkty a metody
mořská voda, odsávání nosu, nosní kapky s ATB, Sinupret, sirup na rozpuštění hlenu, Krtečkův sirup rakytník, homeopatika, betaglukany, nátělník pod tričko, mátový olej pod nos, "psí sádlo" Dr. Weisse, Flavon, zvýšení polohy hlavy (polštář), CRP, kojení, vyhýbání se návštěvám s rýmou, provětrání/venkovní pobyty
Místa a osoby
žádné
Vliv na imunitu to nebude mít žádnou nebo pozitivní. Promori se chorobami dřív než ve školce a tam bude
No, do MŠ půjde až v pěti, není očkovaný... Ale taky mě napadla tato varianta - že by to mohlo mít pozitivní vliv. Ale těžko říct, nejsem lékař.
Osobne si nemyslím, ze by tyhle rymči mely zásadní vliv na imunitu, horší by byly nemoci s nasazenyma antibiotikama. Je k naštvaní, ze se snažíte ho nevystavovat nákaze a ostatní to neberou v potaz. U nas to bylo stejné- musela jsem byt někdy az hnusna a trvat na Pravidlech, ze když jdou nemocní/ nachlazení, tak návštěva padá.
Hergot, odesílá se to samo🙂 ..a tam už bude jako rybička🙂 Deti, co mají starší sourozence v kolektivu, jsou také nemocne jako mimina častěji a vliv na imunitu to nemá..
myshoun - jj, jsem totálně vytočená... A tak se množí dotazy typu - On je zase nemocný? To už je divné, dělejte s tím něco...
U ná to samé, onemocněli jsme celá rodina po Vánocích, s partnerem jsme už ok, ale syn (13 měsíců) má už tři týdny rýmu, nejdříve mu teklo z nosu, pak byl zase zahleněný - Dr. nám dala nosní kapky s ATB, ty nezabraly, tak teď zase sirup na rozpuštění hlenu a stále to není 100% ok. A do toho teď všude něco lítá, každé druhé dítě má nudli u nosu. Beru to tak, že to k tomuto období patří, a hlavně, imunita se dětem buduje do cca 3 let a i tyto rýmy tomu vlastně pomáhají.
Nefunguje mi tlačítko Odpověz - takže takhle - maxannie - Tak snad máte pravdu a není mu to na škodu. Snažím se nic nezanedbat a tohle nějak nemůžu moc ovlivnit...
To já taky, dávám ovoce, zeleninu, hodně pije...Před pár dny jsem ukončila kojení, celý rok, co byl kojen, byl zdravý, jen jedna menší rýma a teď tohle - nevím, jestli to s tím souvisí, ale vlastně nebyl zatím pořádně nemocný, o to víc to asi řeším 🙂
Asi vám fakt nezbyde nic jinyho, nez bejt za "protivnou matku" a odmítat návštěvy, obzvlášť v období chripek. imunitu si muže trénovat i jindy...
Já nevím, ale přijde, že nejčastěji jsou nemocné právě ty děti, kde matka řeší, aby k nim náhodou nepřišel někdo s rýmou...
On už se navíc doma docela nudí, je to takové to "venkovní" dítě... Teď, když polevily mrazy, mohli bychom ven. Takhle to nepůjde.
Pokud je mimino OK tak ho jeden člověk s rymou neskoli, pokud se jakžtakž z něčeho vyhrabal, tak je jasny, ze šance na novou rýmu/nachlazení je velká. Navíc, každy dítě se narodí s jinou startovní čarou... tak se nedivím, ze to někdo řeší víc.
Co homeopatika? Nebo betaglukany? Nám pomáhá dávat nátělník pod tričko přes den a na noc když nedám ponožky (letní tenoučký kotníkový), do rána je marod, jsou mu necelé 4 r. Jinak co je ve školce, tak je potřetí nemocný od září, ale právě homeopatika a betaglukany pomohly (kupuju krtečkův sirup rakytník - přírodní složení).
@lusynkova toho se neboj, imunitu mu to ideálně posílí, ze se s tím Teličku naučí vypořádat, dávala bych dlouhodobeji sinupret, tu mořskou vodu, a pokud nemá teplotu tak i na chvilku ven
A proč nemůžete s rýmou ven? Pokud nemá teplotu a bude oblečený tak, aby se ani nezpotil ani nepromrzl, tak je to na rýmu naopak docela dobré. Jen nechoďte nikam do kolektivu. Strčit do kočáru a provětrat, čerstvý vzduch je to nejlepší. Klidně bych i na chvilku vypustila. Ale jak píšu, nesmí se zpotit, pak snadno prochladne a bude to pořád dokolečka.
@lusynkova Nachlazení v zimních měsících je naprosto normální, tomu už ani neříkám nemoc, pokud je to v mezích normy. Pokud nekašle, tak nevidím důvod, proč s ním nejít na chvíli za poledne ven. Jediné negativum je, že rýmu malé děti těžko snáší, jinak mě toto přijde jako malichernost, ale to je asi dané tím, že mám tři děti a řešit každou rýmičku bych se musela zbláznit😉
Ahoj,zoufalá nebudˇ, je to narosto normální,zraje mu teprve immunitní systém, tzn. všechno kolem chytí...
Díky všem. Nátělník na noc dávám. Homeo jsme taky dávali. Ven ho tedy vezmu 😉
ještě kvůli tomu ucpanému nosu,máme to často,nejde to vysmrkat... ale super pomáhá jedna věc pod nos mu dát kapičku mátového oleje,to zabere,malinko to pálí,ale po chvíli přestane a dítě hned usne.Pomáhá to i na kašel,když si dítě lehne,stéká mu rýma do plic -to ho dráždí-rýmu už nelze vysmrkat ani odsát-a pořád kašle.Pod hlavu je nutné dát ještě jeden polštář.Musí to být kvalitní mátový olej,vydrží hrozně dlouho.Pokud chceš,napíšuti značku,mám ho v koupelně...
