Zhoršení kyčlí z 1a na 2b. Čím to může být?

kamca050
24. říj 2020

Ahoj, včera jsme byli na kyclich a malému se zhorsily kyčle z 1a na 2b, čím si myslíte že to může být způsobené? Doktor byl hrozně neochotny a jediné co nam řekl bylo že máme dávat siroke balení a za 3 měsíce na kontrolu. Stačí malého takto balit na noc nebo tak musí být 24 hodin denně? Před pár dny se začal krásně otáčet na bříško a zpátky, tak mám strach abych ho tím nezbrzdila když do půl roku se nebude moct pořádně hýbat. Měl jste někdo to stejne? Jsou nam 3 mesice.

marcicek84
24. říj 2020

@kamca050 kycle z Ia (uz tam maji jaderka)by se uz zhorsit nemely,neslo to spise z 2a na 2b nebo 1b na 2b?
Siroke baleni je na prd,stejne nedrzi a ano mudi byt 25 h denne,kupte radeji abdukcni kalhotky 2 ks,ty to siroke baleni udrzi jak maji...

olga_
24. říj 2020

@kamca050 Mrkni sem a klidně konzultuj s panem doktorem po telefonu (sám mi říkal, že mám šířit osvětu): http://www.jansa.cz/problematika-vyvoje-kycli-u...

kamca050
autor
24. říj 2020

@marcicek84 Nene, opravdu jsme měli do teď 1a, ještě jsem kontrolovala zprávy a je to tak. I když teda pan doktor mi přišel nějak mimo, myslel si že malému je 6 týdnů takže kdo ví co viděl. Už jsem objednala na internetu abdukcni kalhotky, takže sundat jen pri prebalovani a jinak se tedy malej přes den nebude vůbec hýbat?

andrasce
24. říj 2020

Může to být způsobeno tím, že v každém období mají jiné kritéria, např. Velikost úhlu alfa a beta u novorozence může být fyziologicka, ale pokud zůstane ta velikost úhlu minimálně stejná a nemění se u sestitydenniho kojence už je to není fyziologické...

marcicek84
24. říj 2020

@kamca050 jj jen u prebalovani,jinak fixovat a nesundsvat,takhle na zimu to jeste jde,horsi v lete...

olga_
24. říj 2020

@kamca050 Podívej se prosím na ten odkaz ode mě...

kamca050
autor
25. říj 2020

@olga_ Koukala jsem a jestli jsem to správně pochopila tak bych malého měla spíše nechávat hodně navolno aby si nozickama mohl hýbat jak bude chtít on. Tohle jsem slyšela už od více lidí ale pořád převladaji ti co říkají že ho mám balit na 24 hodin denně.

kamca050
autor
25. říj 2020

@marcicek84 no jo ale jdeme na kontrolu až v lednu a to mu bude skoro 7 měsíců, takže do té doby má jen ležet a nehybat se?☹ bude hrozně pozadu

marcicek84
25. říj 2020

@kamca050 ja nevim,my jsme skoncili nakonec do roka ve trmenech,takze bych to nepodcenovala...a do pul roku mela mala frejkovu perinku a pozadu rozhodne nebyla,chodit zacala mazi 10.-11.mesicem

kamca050
autor
25. říj 2020

@marcicek84 dobře ale některé děti už kolem půl roku třeba sedí, takže když malej bude mít do 7 měsíců abdukcni kalhotky a celý dny bude muset jen ležet, tak se teprve v 7 měsících zacne otacet na bříško atd.

marcicek84
25. říj 2020

@kamca050 dcera se v tom zvladla i otacet na brisko,mela na to svuj grif,takze to jsou zbytecne obavy a sedla si poprve mezi kolem 8.mesice a to mi neprijde spatne,vetsinou ty deti co sedi moc brzy pak maji zdravotni problemy s drzenim tela,opravdu mate zbytecne obyva,naopak pokud by se kycle zhorsily,tak vyfasnete trminky nebo jeste bur vas muzou podlat do nemocnice na trakce,nejdete si to netu,ne to fakt hnus,pak mate i zasadrovane dite...takze siroke baleni je ok,pokud nechcetr pouzivat pak bych zkonzultovala s jinym ortopedem,ale svevolne se bez konzulace nerozhodovala,po tech nohou bude chodit vase dite cely zivot,je to sice otrava,ale ten cas utece rychle 😉

olga_
25. říj 2020

@kamca050 Široké balení je zastaralý způsob, který se praktikuje snad jen u nás. Pan doktor má 30letou praxi a široké balení nikdy ani za do socialismu nedoporučoval. Je považovaný za špičku v oboru. O tom, že názor převažuje - sám mi říkal, že na ortopedickém kongresu se sejdou max 2-3 osvícení ortopedi. Jinak to prý hlavně v nemocnicích vyšetřují mladí doktoři, kteří si o tom přečtou jednu kapitolu z jedné konkrétní příručky. Nemají navyšetřováno a je to okrajová část jejich praxe. Nezabývají se tím rozhodně do hloubky - podle toho často ta masová vyšetření kyčlí u malých dětí taky vypadají. Člověk se tam kolikrát nestihne ani nadechnout a už je venku. Já jsem to řešila u dvojčat (ne zhoršení známky na kyčlích - to bych osobně řešila vyšetřením ještě u nějakého jiného ortopeda). Nikdy jsem jim široké balení nedala - byl to rok 2018, léto, třicítky od dubna do září. Nechávala jsem je úplně bez pleny. Předepsali jim široké balení na 24 hodin, na kontrole za měsíc ho klukovi snížili na 12 hodin a holce nechali na 24. Při další klukovi sebrali úplně, holce nechali stále. Zprávy jsem konzultovala s panem doktorem, široké balení neměli. Co mě nahlodávalo, bylo hlavně to, že zprávy obou děti byly do puntíku totožné.
Na tvém místě bych se více informovala, nechala případně převyšetřit a klidně to konzultuj přímo s Jansou, je velmi ochotný.

kamca050
autor
25. říj 2020

@olga_ Moc děkuju za radu, teď v týdnu jdeme na kontrolu k pediatrovi tak se poradim i tam a popremyslim ještě o tom, že bych malého objednala na kyčle ještě někam jinak než jsme byli teď, ale děsí mě ty čekací lhůty tak nevím jestli to má smysl.

kamca050
autor
25. říj 2020

@marcicek84 Mám objednané abdukční kalhotky a určitě je chci dávat, to není zase tak že bych se na to chtěla vykašlat to ne. Moje známá resila něco podobného a radila se s fyzioterapeutkou a ta ji třeba řekla že dávat jen na noc a přes den dítě nechávat úplně navolno a že je třeba dobré používat i nositka, tam je dítě taky ve správné poloze.

badyr
25. říj 2020

@kamca050 mám nedonošeného syna. Na kontrole kyčlí ortoped odmítl korigovat věk a hned, že má špatné kyčle. Na další kontrole mu hned šoupl třmínky. O chování a přístupu doktora se bavit raději nebudu. Doma jsem zkoumala zprávu a podle nálezu by syn žádné třmínky neměl mít! Nedalo mi to a šla jsem na konzultaci do nemocnice a ejhle, přesně jak se píše v odkaze, volnost, volnost, volnost. Navíc ortoped samozřejmě ihned přihlížel ke korigovanému věku nedonošence.

kamca050
autor
26. říj 2020

@badyr Já přemýšlím o tom, že vezmu malého ještě k jinému ortopedovi, protože pak doktor se mi fakt nelíbil, nic nevysvetlil a ještě se mě zeptal jestli malému je 6 tydnu😂 přitom mu budou 4 měsíce a není zrovna nejmenší. Akorát se bojím že budu všude čekat hrozně dlouho na termín.

badyr
27. říj 2020

@kamca050 konzultaci někde jinde bych opravdu zvážila. Já jsem šla tenkrát za dva dny do nemocnice, kde se v daný den dělaly kontroly kyčlí u dětí.