Zúžená oční štěrbina a menší očičko

zuza1983
5. únor 2015

Holky nesetkali jste se nekdo s timto problemem? Jsme treti den po narozeni, malej jeste neotevrel ocicko a pry ho ma mensi a i tu sterbinu na oko mensi. Na vysterrni jdeme az v pondeli! ☹

knobloska
8. únor 2015

Těžko říct. Může to být mikroftalmus z různých důvodů, to musí všechno vyšetřit lékař. Moje dcera má VVV jednoho očička, takže až budete něco vědět, klidně mi napište, kdyby Vás něco zajímalo. To není v porodnici lékař, který by aspoň něco poznal? Každopádně držím palce

kajdulenka
14. bře 2015

Ahoj Zuza1983, máme stejný problém, dceři bude 6 měsíců a poslali nás do Motola na vysetreni. A je to Mikroftalmus. Jak to řešíte vy? už vám neco v nemocnici sdelili???

Budu rada, kdybychom se alespon takoto podelily o sve potize.

Děkuji Zuzka

malada
6. dub 2015

Dobrý den,
nevím jak starý je váš problém, narazila jsem na něj jen náhodou. Chci vám jen říct, že můj syn se s astigmatismem narodil před patnácti lety. Problém řešíme oční protézou. Tak nikdo nepozná, že nemá funkční jedno oko. Není to tak hrozné, jak se to na první pohled zdá. Také jsem probrečela mnoho nocí, než jsem se se vším vyrovnala. Syn nemá ani druhé oko v pořádku, nosí brýle (3 dioptrie) a má astigmatismus. Přesto úspěšně navštěvuje běžnou základní školu, plave, jezdí na kole, lyžuje na lyžích i snowboardu a řídí kánoe jako zadák. Žije úplně běžným životem a dělá nám radost.

zuzka484
19. lis 2020

Dobry den, vim, ze je tato diskuze jiz 5 let stara, ale presto zkousim stesti, ze se nekdo ozve....
V cervnu se nam narodila druha dceruška a bohužel nam byl disgnostikovan mikroftalmus na levem ocicku :(
Snazim se zjistit co se da... Chci udelat pro ni to nejlepsi co muzu... Bohuzel ji mikroftalmicke ocicko i cervena a slzi coz nas znepokojuje.... Dnes sme mely vysetreni funkcnosti zraku kde potvrdili, ze na postizene ocicko z nejvetsi pravdepodobnosti nic nevidi, ani svetlo... Mam i hodne otazek ohledne protezek.... Jestli davate? Kdy jste ji zacaly davat? A jak to deti snasely?
Budu moc vdecna kdyz se nekdo ozve 🙂
Doufam, ze se vsem dari co nejlepe a predem dekuji Zuzka

malada
21. lis 2020

Dobrý den Zuzko, Můj syn se s touto diagnózou narodil již téměř před 21 lety. Mohu tedy říct, že nějaké ty zkušenosti mám. Když budu vědět ráda vám odpovím na vaše otázky. Také vám chci dát vědět, že na Facebooku se sdružují rodiče s dětí s mikroftalmem a tam by se o své zkušenostmi s vámi podělilo více lidí. s pozdravem Dana https://www.facebook.com/groups/1510756622575878/

zuzka484
22. lis 2020

Dobry den, moc dekuji za reakci na facebook se podivam, myslim, ze neni nad to spojit se s nekym kdo si prosel necim ,,stejnym,, ...
Jestli bych se mohla tedy zeptat, jestli synovi ocicko nekdy slzelo? A jak s tim fungoval? Jak to vse snasel? Kdy jste zacali davat nejakou ocni protezku?
Moc dekuji za odpoved 🙂

malada
22. lis 2020

Oko mu často slzelo, měl ho zarudlé a někdy jakoby měl v koutku hnis. Chodili jsme každý měsíc k očnímu a léčili kapkami. Po čase se stav upravil. Oční protézu jsme dostali v 1 roce. Pak jsme se dozvěděli, že jí syn mohl mít již od 3 měsíců. Bylo by to určitě lepší, protože oční štěrbina nerostla jako zbytek obličeje a museli jsme měnit protézu 1x za měsíc. Dostali jsme vždy větší a postupně otvor zvětšovali až byli oči stejně velké. Samozřejmě to pro dítě bylo nepříjemné a při nandávání dost plakal. Kdyby měl očko včas asi by se tolik netrápil. Oko si dodnes na noc vyndává aby si odpočinul. Neměli jsme žádné větší problémy při vývoji. Trochu byl problém s odhade vzdálenosti, hlavně v neznámém prostředí. Stávalo se že narazil do zdi nebo nábytku. Párkrát měl úraz ve školce a škole. Nic velkého jen několikrát mu šili hlavu. Velké problémy má ve škole se psaním a čtením. Ze začátku jsme fixem zvýrazňovali linky a psal fixem. Písmo dodnes nečitelné. Hrozně škrábe. Brzo začal vše psát na počítači. Čtení ho unavovalo. Četl dobře, ale brzo ho bolela hlava jak zdravé oko namáhal. Měl silné brýle a astigmatismus. Povinnou literaturu jsme řešili poslechem audioknih. Letos bude maturovat. Od školky jsme spolupracovali s SPC Eda Praha. Naučil se vše jako zdravé děti a nikdo na něm jeho hendikep nepozná. Jezdí na kole, plave, jako vodák umí řídit loď na řece, lyžuje, krátce hrál házenou, má řidičky průkaz B.
klidně se ptejte dál 😀 Dana

zuzka484
23. lis 2020

Dobrý večer, my jsme dnes byli na kontrole a i u protetika. Pan doktor si s protézkou nebyl vůbec jistý, zjistil, že když má naše malá očíčko poměrně vyvinuté (má duhovku, zorničku... ) a hlavně rohovku (která je prý velice citlivá) tak, že se obává, že by jí protézka mohla bolet a dělat neplechu.... Nevíte zda syn na onom očku má rohovku? Pan doktor slíbil, že zjistí co bude moct.... Pan protetik nám připravil zatím formovače, ale domluvili jsme se, že dnes už to necháme a zkusíme zjistit nějaké informace, nerada bych dcerce způsobila nějakou bolest, záněty atd.... ale když už je očíčko bohužel nefunkční, tak bychom byly rádi, to vyřešit alespoň po estetické stránce (ač to není vzhledově tak viditelné jak bývá, když se narodila nebylo nic poznat, po vyšetření tehdy bylo očíčko jen o 2 mm menší). Nyní je menší viditelně a očíčko ujíždí k nosíčku.
Na druhém očíčku nám při vyšetření v narkóze (ani ne v měsíci věku), zjistili nepatrný zákal mimo optickou osu, dnes pan doktor říkal, že tam žádný zákal nenašel. Takže se nám velice ulevilo, že to pravé očíčko je v pořádku!!! Mohu se zeptat co je astigmatismus prosím?
Jste moc hodná, že jste se ozvala, že se můžeme něco dozvědět a jste skvělá, že jste se synem vše takhle krásně zvládla 🙂
Zuzka