Kupujete pro své děti na Velikonoce jako koledu cukrovinky nebo i hračky?
Ahoj maminky, doma právě řešíme aktuální téma - Velikonoce. Moje děti vždycky z koledování přijdou s taškami naplněnými čokoládou ( k mé veké nelibosti☹), a proto mě napadlo, že já jim budu za vymrskání dávat malé knížky a hračky. Jak to máte vy?
Stručné shrnutí
- Rodiče často nahrazují nebo doplňují čokoládové figurky malými hračkami či knížkami, například špionskými diktafonky, písničkovými CD, hrou Černý Petr nebo kufříky se Spidermenem.
- Jako zdravější alternativy se běžně uvádí ovoce, oříšky, domácí perníčky, linecké nebo marcipánové ozdoby; někteří rodiče kupují také kvalitní čokoládu (Lindt, belgické pralinky).
- Praktické postupy pro přebytek vykoledovaných sladkostí jsou omezení množství, domluva s dárci, uskladnění a využití čokolády do pečení nebo vyřazení nejhorších výrobků označených jako „čokoládová pochoutka“.
Nejčastější otázky
Q: Jak nahradit čokoládové figurky zdravějšími dárky na Velikonoce?
A: Nabídněte ovoce a oříšky, domácí perníčky nebo marcipánové ozdoby; z netradičních dárků doporučují rodiče malé knížky, písničkové CD, hru Černý Petr nebo drobné hračky jako špionské diktafonky či kufříky se Spidermenem.
Q: Jsou čokoládové figurky skutečně nekvalitní, jak se někdy uvádí?
A: V diskusi se cituje varování výživových odborníků, že některé sezónní figurky bývají vyráběny z nekvalitních surovin s vysokým obsahem transmastných kyselin a cukrů; také se zmiňuje označení „čokoládová pochoutka“, které může znamenat jiné složení než čokoláda.
Q: Jak snížit množství sladkostí, které dítě vykoledovalo od příbuzných?
A: Doporučené postupy jsou domluvit se s dárci předem, dát dítěti jednu malou hračku od rodičů, části výslužky uložit nebo nastrouhat do pečení a vyřadit nejhorší průmyslové čokolády.
Q: Kde koupit levné drobné hračky jako alternativu k bonbónům?
A: V diskusi je zmíněn výprodej v Tesco (špionské diktafonky za pár korun) a také kinder-vejce nebo tematické kufříky se Spidermenem jako běžné malé dárky.
Q: Co udělat s velkým množstvím natvrdo uvařených vejce po koledě?
A: V diskuzi je recept „Utopená pomlázka“ s ingrediencemi: 500 ml mléka, 2 lžíce hrubé mouky, 100 g ementálu, ½ lžičky mleté sladké papriky, sůl a 10 uvařených vajec; postup: vlažné mléko rozmíchat s moukou, sýrem, paprikou a solí, za stálého míchání přivést k varu, vložit oloupaná vajíčka, polít omáčkou a prohřát v troubě.
Q: Jak funguje tradice „něco nového na sebe“ a co se dává nejčastěji?
A: Tradičně se dává „něco nového na sebe“ jako symbol nového života; v praxi rodiče uvádějí nejčastěji ponožky, tričko nebo jiné drobné oblečení, protože ponožky jsou levnou a běžnou volbou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů dává k Velikonocům malé hračky nebo knížky jako alternativu k čokoládě.
- Časté jsou zdravější varianty výslužky: ovoce, oříšky, domácí perníčky a linecké.
- Rodiče doporučují omezit množství sladkostí a část výslužky případně uschovat nebo využít do pečení.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují občasné čokoládové figurky za neškodné a běžnou součást svátků; jiní uvádějí, že sezónní figurky bývají nekvalitní, obsahují vysoké množství cukru a transmastných kyselin, a raději je nahrazují oříšky nebo domácími dobrotami.
Otevřené otázky
- Jak účinně domluvit omezení sladkostí s prarodiči a širší rodinou?
- Jaké množství sladkostí je přiměřené, aby bylo „v rámci rozumné míry“ u dětí různých věkových kategorií?
Zmíněné značky a firmy
Lindt, Tesco, Kindervajíčka, Brumík, Křemenšík, Marťapéro, Spidermen
Zmíněné produkty a metody
špionské diktafonky (cca 10 sekund záznamu, baterka), Kindervajíčka, čokoládová figurka, „čokoládová pochoutka“, Lindt, belgické pralinky, Brumík, Křemenšík, perníčky, linecké, marcipán, Utopená pomlázka (recept), ementál, písničkové CD, hra Černý Petr, kufříky se Spidermenem, ponožky jako velikonoční dar, vejce natvrdo, vejce vyfouknutá
Místa a osoby
Veveří
@petrajurinova To věřím, u nás frčelo jedno dobu dost nahrávací marťapéro, co se dávalo zdarma k marťánků
@zelva Super nápad, kelímky vypadají moc dobře 😉 . A myslím, že budete mít vajíčkovou pomazánku ještě hóóóódně douo k večeři🙂)
@hracky_dekujicz No... má se dostat něco nového na sebe, aby tě nepokakal beránek, cokoliv. A ponožky vycházejí nejlevnějc 🙂 Klidně by to mohlo být tričko, kalhoty, spodky, bunda, ale to nepořídíš za 70 korun tři páry 🙂
@hracky_dekujicz Hele, tak udělej vaječnou tlačenku, a taky existuje recept "utopená pomlázka," zkusím ho najít
@pepibubu Jestli ho najdeš, pošli mi ho prosím do IP, budu ráda. My jinak vejce jíme málo🙂
u nás sladkosti max zajíčka plyšového nebo nějakou malou hračku, ale vše k tématu velikonocům....
@hracky_dekujicz Veru, nene my jich nabarvili "jen" 35, těch 70 kluci vykoledovali :-P Jinak já měla pro koledníčky krom vajíček a malých sladkých balíčků taky perníčky a linecké kytičky a to se dětem líbilo moc 🙂
Velikonoční pondělí: Utopená pomlázka
500 ml mléka
2 lžíce hrubé mouky
100g ementálu
½ lžičky mleté sladké papriky
sůl
10 uvařených vajec
Ve vlažném mléce rozmícháme mouku, nastrouhaný sýr, papriku a sůl. Za stálého míchání přivedeme k varu. Oloupaná uvařená vejce vložíme do misky, polijeme omáčkou a necháme chvíli prohřát v troubě. Na teplý pokrm poklademe slabé lístky másla.
kupujeme sladké,slané i ovoce jemu to stačí a hračky ani nepostrádá jelikož jídlo je jídlo 😀
Jelikož vím, že od rodiny a známých dostane sladkosti, kupujeme mu jednu hračku pro radost 🙂
Tak u nás ve vísce kluci každoročně přinesou koš plný barvených vajíček, nějaké ty cukrovinky, čokoládky, bonbonky, ale dávají se tu stále i pentličky na pomlázku a několik rodin peče velikonoční perníčky (ty mají asi největší úspěch a jako první se sní)...sladké tu pak leží skoro rok, jelikož to moc nikdo nejí...ovoce nevykoledoval malej snad nikdy. Jinak Zajíček ráno nadělí jak něco sladkého, gumoví medvídci a lentilky nesmí chybět... tak něco na sebe-třeba ponožky atp. "aby nás beránek nepokakal"....hračky teda nedáváme a ovoce jako takové je tu spousta celoročně, takže nenadělujeme zvlášť do výslužky.... To sladké co dostane nebo vykoleduje se pak přiděluje tak jako tak přídělem (krom prvního dne koledy), ne že se to "sežere na posezení" ...(ikdyž to u našeho nejedlíka nehrozí).
Já také nejsem pro, aby se děti a to nejen o Velikonocích, ale i po Mikuláši ládovaly vyloženě čokoládou. Moje neteř navíc tyto foukané čokoládové figurky ráda nemá, leč sebekvalitnější, tak ji kupuji radši nějaké sladkosti, které ráda má, přidám croasanty, které si dá ke snídani a je to vyřešené
@pepibubu Díky za tip, dneska budeme mít k obědu koprovku s vejci, a tím jsme zásoby vajec zlikvidovali🙂.
Vzhledem k tomu že kluci nosí plné tašky koledy od tetiček a babiček,koupili jsme jim letos kufříky ze Spidermenem 😀 Bylo v nich pár bonbonků a kufr má využití na drobné hračky takže maximální spokojenost 🙂
Dítě terpve čekám, ale mám z manželovy strany pět neteří a synovců - čokoládu a konzum odmítáme, takže od nás dostali všichni balíček s doma upečenými velikonočními perníčky a balíček gumových bonbonů + kluci si mohli vybrat vajíčko (vaření i vyfouknuté). Ale jinak do rodičů a babičky dostali plné tašky sladkostí, čokolád, hraček a dokonce i šampóny a sprcháče se tam našly (a žádné vajíčko teda).
my našim dětem nekupujem nic protože si vykoledují, synovcům jsem kupovala rozinky a oříšky v čokoládě a perníčky protože mi bylo jasné,že těch čokoládových zajíců a podobných nesmyslů si přinesou až až. Já to pak dětem vyseparuju a ty nejhorší "čokolády" vyhážu aby to neviděly. Příští rok asi upeču nějáké perníčky sama a udělám z nich nějáké balíčky
@hracky_dekujicz my nakupujeme nic a na "koledu" nechodíme. Velikonoce slavíme v křesťanským duchu a na ozdobu stolu koupím pár figurek z tmavý čokolády, kterou pak děti můžou sníst, zbytek schovám a nastrouhám třeba do bábovky. Babička přinese detem treba tričko a ponožky a ostatní příbuzní mazanec, Beránka atd
jelikož mám 2 holky, je u nás co se týče Velikonoc pohoda, my jim nic nedáváme a ani nikdo z rodiny. S holkama jsme letos napekly perníčky z 1kg mouky a pak ještě vyrobily marcipán, ze kterého holky vykrojily zajíčky, motýly, květinky a nazdobily je pro kluky. Samo že si také něco z toho vzaly, ale speciálně jsem jim nic nechystala. Uvařily a nabarvily jsme vajíčka, napekly beránky a bylo vystaráno. Po perníčcích se jen zaprášilo a z marcipánu toho taky moc nezbylo. Většina koledníků byla nadšená z perníčků, takže příští rok je pečeme znovu a ve větším.

@llucisek Ahoj Luci, ráda tě vidím🙂 Vy jste rozdali 70 vajec? To jsi doma barvila ty?? 😕 😕
.