Syn 9. měsíců. Od kdy autosedačka po směru jízdy?

denisa515
1. lis 2019

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat od kdy dat dítě v autosedacce po směru jízdy? Par diskusí jsem našla, ale byli staré a treba se něco změnilo, nekde jsem četla ze az od 15.měsíců v nějakém zákoně nebo co, tak nevim. Je mi jasné že dítě musí samo sedět a to pevně. Můj syn má 9.měsíců a přes 10kilo, sam si sedne uz od 7meho měsíce. Ještě do nedávna jsme měli vajíčko, ale pak mu uz začala čouhat hlavička a tak jsem koupili sedacku Espiro Delta. Dá se dat po směru i proti, zatim mame proti, ale ptam se protože maly vubec nedává cesty v autě, jezdí od miminka poměrně casto, nikdy mu to nevadilo, ale co je vetsi, sam si sedne a ted uz si i stoupa, tak v aute place, obcas chytne primo zachvat 🙈😁 pokud nekdo řídí a ja jsem v zadu je to celkeme dobry, ale i tak musime mit rohlik a pohadku a kdyz ridim ja a nikoho tam nema tak je kraval, ani zrdcatko nepomohlo, obcas si rikam jestli mu treba neni špatně, nekomu to dela zle kdyz jede proti směru. Ted pres zimu ho tak jeste nechám určitě, bude náledí a tak, ale pres jaro/leto budeme chtít jezdit na vylety a s křiklounem to moc nejde, nechci ho trapit. Dekuju moc za rady.

zelenaesmolda
3. lis 2019

@martaskaaa
@hermia
Dtest a ADAC jsou pri vyberu sedacky k nicemu,pokud chcete opravdu kvalitni sedacku tak je treba,aby mela plus test.

zelenaesmolda
3. lis 2019

@1eso1
ono je asi rozdil koupit kvalitni sedacku za cca 6 tisic nez kupovat nove auto za pul mega 🙂
ale ano,az budu jednou kupovat auto tak si zjistim i tohle.

lucie_j
3. lis 2019

@zelenaesmolda a na základě jakých kritérií sis vybrala to, co máš teď?

martaskaaa
3. lis 2019

@ah1234 My máme tu Britax, ale po směru, takže hrooozny problém (tady) 🙄 Tvůj Risa jezdí jak?

zelenaesmolda
3. lis 2019

@lucie_j
chtela jsem protismerku,do 18kg,nechtela jsem vetsi vahove rozpeti protoze sedacka ma stejne zivotnost max 7 let,isofix a pokud mozno otocnou kdyby ji casem protismer zacal vadit.
zkouseli jsme v obchode cybex sironu ale v te byla divne zapadla tak jsme vzali joie spin 360.
jsem s ni spokojena,to otaceni je k nezaplaceni ale zase bohuzel otocna sedacka nemuze mit plus test.priste bych ale vzhledem k tomu,ze casto litame volila asi sedacku na pasy,neco skladnejsiho protoze s timhle heblem se cestovat neda.

lucie_j
3. lis 2019

@zelenaesmolda ptala jsem se na základě jakých kritérií sis vybrala své současné auto?

zelenaesmolda
3. lis 2019

@lucie_j
jo,promin,myslela sjem,ze myslis sedacku.auto zatim nemam,sedacku mame u nasich v aute.

lucie_j
3. lis 2019

@zelenaesmolda a nepřijde ti to trochu pokrytecké říkat ostatním, že ohrožují své dítě, když ho vozí v posměrné sedačce a sama vozit dítě v autě o jehož bezpečnosti nemáš ponětí?

1eso1
3. lis 2019

@zelenaesmolda Tak jasně. Jen jsem tím chtěla říct, že jakákoliv skvělá autosedačka je na nic když mám auto, které se rozpadne při sebemenším nárazu.
A to bych tedy řešila víc. Auto ve kterém dítě jezdí

zelenaesmolda
3. lis 2019

@lucie_j
ne,neprijde.vis,asi tezko reknu rodicum,aby si koupili kvuli vnucce nove auto,ze?zatimco kdyz mam sve auto a sve dite tak si kvalitni sedacku poridit muzu a ze to nekdo z lenosti nebo neochoty neudela je jeho problem,pozna pri nehode.
navic nasetrit par tisic na sedacku a pul mega na nove auto je trosku rozdil.
samozrejme,az si budu kupovat svoje auto tak se mimo jine zamerim i na bezpecnost.

@1eso1
to je pravda,videla jsem nedavno videa,kde testovali auta stara vs nova verze a ty nove dopadly vyrazne lepe.

lucie_j
3. lis 2019

@zelenaesmolda mě ano, minimálně by se člověk měl zajímat, v čem dítě vozí, pokud tvrdí, jak mu záleží na bezpečnosti. A pořídit si bydlení a auto patří taky do finančního plánování.

rebe
3. lis 2019

@1eso1 @lucie_j Za sebe můžu říct, že ano, podle kritérií bezpečnosti jsme vybírali i autosedačky i auto.
@martaskaaa U Dtestů vidím problém v tom, že nemají v kritériích vše, co je pro posouzení bezpečnosti podstatné. Třeba u nosítek řeší, jestli má návod v češtině víc, než jesli je ergonomické a jestli nošení v něm dítěti neškodí, u autosedaček zase řeší obsah škodlivin v potazích víc než bezpečnost. Britax orčitě žádný hrooozný problém není, je to kvalitní sedačka, která v testech dlouhodobě patří mezi nejlepší. To ale nic nemění na tom, že kdybys zvolila protisměrnou, bylo by tvé dítě ve větším bezpečí.

@lucie_j

ah1234
3. lis 2019

@martaskaaa on jazdi opacne, ale pretoze je malicky - ma 7.3kg momentalne. Ja som zastanca protismeru, ale uz teraz mi je jasne, ze do 13kg nevydrzime, on furt chudak blije a place, ze je mu zle..

kuttu
3. lis 2019

@zelenaesmolda Tak ani nemas sve auto a machrujes tady s financni gramotnosti jak setrit atd...my zivime auta dvě,k tomu hypotéku,tak clovek řeší jestli si může dovolit sedacku za 6 tis.nebo jen za 4. tis. kvalitni posměrnou...nikdo tu nevrdi,ze protismer neni bezpečnější,ja souhlasím...ale 4 členná rodina,dvě auta a hypoteka je dost velky zasah do rozpoctu,zvlast kdyz jsem ted na mateřské...tak se nad tim zamysli

rebe
3. lis 2019

@kuttu Teda, nezlob se na mě, ale když si někdo může dovolit dvě auta a hypotéku, tak netvrď, že nemůže investovat o dva tisíce, proboha DVA TISÍCE víc do bezpečnosi svého dítěte, pokud je to pro něj priorita...

zelenaesmolda
3. lis 2019

@kuttu
muzes mi vysvetlit,jak souvisi financni gramotnost s tim,ze nemam auto?kdo rika,ze bych ho nedokazala uzivit nebo ze na nej nemam penize?nemachruju,jenom jsem se ti snazila vysvetlit,ze clovek,ktery je financne gramotny si dokaze vetsi vydaje planovat a ma na ne odlozeno.
nenapadlo te,ze jsem ho treba do ted nepotrebovala a proto ho nemam?proc jsi tak strasne utocna?
jinak jak pise
@rebe tak pokud uzivite 2 auta a hypoteku tak jestli je bezpecnost priorita tak mate i na kvalitni sedacku.ty porad po celou dobu diskuze jenom hledas duvody proc to nejde ale jeste jsem od tebe neslysela jediny navrh toho,jak by to udelat slo.

j.a.n.i
3. lis 2019

@kuttu Jako promin, pokud má rodina hypotéku a 2 auta, tak to, že musí řešit sedačku za 4 nebo 6 tisíc jsou akorát tak KECY.

j.a.n.i
3. lis 2019

@1eso1 No, ono to, že má nějaké auto 5* při čelním nárazu v testu do zdi je sice hezké, ale furt pokud to nové úžasné auto váží třeba 1200kg, tak pokud se potkáš třeba se mnou, která sice mám auto, které by dnes dostalo ty * tak 2, ale jsem o půl metru výš a to auto má baj oko o 800kg více, tak kdo myslíš, že na tom po té nehodě bude hůř?

zelenaesmolda
3. lis 2019

@j.a.n.i
mozna,kdyby vydaje lepe planovali tak by treba meli jenom jedno auto a zbyly by jim penize na ostatni vydaje,at uz je to sedacka,nova lednice,pracka atd.proste vetsi vydaje,ktere jsou nutne.nevim,kde bydli a treba opravdu dve auta potrebuji a treba taky ne a dalo by se to zvladnout i bez nich.to je to,co se ji snazim celou dobu marne vysvetlit-planovani 🙂

kuttu
3. lis 2019

@rebe Kdyby jsme si to mohli dovolit,tak bychom ji asi koupili ne??,prarodice,kteri by nam mohli pomoct uz nemame,manzel ma jeste 17.letou dceru,ktera s nami bydli,prostě v danou dobu byl nas limit na sedacce za 4 200...auta nemame buhvi jak nová

kuttu
3. lis 2019

@zelenaesmolda Ty jsi utocila vcera na me

zelenaesmolda
3. lis 2019

@kuttu
ne,neutocila.mluvila jsem obecne,utok jsi v tom videla jedine ty a psali ti to i ostatni.
jak vidim,tak osobni utok vidis ve vsem co napisu...

kuttu
3. lis 2019

@zelenaesmolda Bydlime na vesnici a 2 auta jspu nutnosti,nejak do prace jezdit musime,auta mame 15 let stará

kuttu
3. lis 2019

@zelenaesmolda Jen se ti snažím vysvetlit,ze jsme proste vice jak 4000 tis.dat nemohli.
.mame i jine vydaje,zreba uhli na zimu,starsi hrsje basket...nevis nic o me a me rodine tsk me prosím nesuď

kuttu
3. lis 2019

@kuttu a sedacku po někom jsme nechtěli

1eso1
3. lis 2019

@j.a.n.i Tak jasně. To už je zase věc jiná. Jasně že když se srazí 30 let starej náklaďák a nejnovější kombík, že se dá předpokládat, jak to dopadne...
Myslím tím klasický rodinný kombík...
Kolik jezdí ještě třeba favoritů, Felicií atd...

zelenaesmolda
3. lis 2019

@kuttu
ale vzdyt ja te nesoudim,mluvila jsem obecne o tom,ze pokud je pro me priorita bezpeci tak na sedacku odkladam uz behem tehotenstvi pokud nemam penize nazbyt a ze pokud to planujes predem tak se to financne zvladnout da.ja si kazdy mesic z vyplaty odkladam penize a nesaham na ne dokud to neni nutne,privydelavam si k rodicaku protoze proste kazda koruna navic se hodi a vim,ze se az budu potrebovat tak mam do ceho sahnout 🙂
vis co,treba kocarek nebo obleceni na dite koupis z druhe ruky,na tom se usetrit da ale na nekterych vecech se to proste nevyplaci.me treba nevadi koupit levne obleceni pro sebe nebo z druhe ruky pro malou ale u veci,ktere maji vydrzet si radsi priplatim za kvalitu protoze v konecnem dusledku se to vyplati 🙂
doma jsme vzdycky kupovali zasadne to nejlevnejsi a hadej co,za par mesicu se mohlo kupovat nove protoze to byl sunt.zatimco ja jsem koupila kvalitni sadu hrncu a mam je skoro deset let.

rebe
3. lis 2019

@kuttu Proč prostě nepřiznáš, že to pro vás nebyla priorita? Protisměrné sedačky u nás nemají tradici, většina lidí vozí po směru, vybírají intuitivně, neřeší to, jsou pro ně důležité věci. A je to v pořádku, proč ne. Každý má jiná kritéria, podle kterých vybírá. Ale opravdu to není tak, že protisměrné sedačky mají jen bohatí rodiče, kteří mohou rozhazovat peníze plnými hrstmi. U většiny lidí je to něco za něco. My třeba každý den řešíme, kdy a jak si předat auto, aby nám stačilo jedno, protože dvě dost bezpečná bychom i se sedačkami finančně nezvládli. Jen za povinné ručení druhého auta by se ta sedačka pořídit dala... Když jsme vybírali první pokračovací sedačku pro Terezku, dohodli jsme se, že odložíme nákup televize, abychom měli na tu top vysněnou besafku za 15 tisíc. A uznávám, kočár máme starý a hnusný, kupovaný v bazaru. To už priorita nebyla...

madbetka
3. lis 2019

@kuttu Naše protisměrná sedačka stála 4500Kč, slavná Britax Römer King byla dokonce dražší, taky jsme ji zvažovali (než jsem zjistila něco o protisměru)...teď budeme kupovat druhou, dokonce ještě levnější.

zelenaesmolda
3. lis 2019

@rebe
a to je to financni planovani o kterem celou dobu mluvim 🙂