Mimčo bude mít moje příjmení, musím taky na matriku?

rebelka007
15. říj 2017

Ahoj všem. Potřebovala bych poradit ohledně matriky,když s přítelem zatim nejsme svoji a po porodu než se vezmeme bych chtěla mimču nechat své příjmení musím taky na matriku? Popř.kdy se tam asi tak chodí?

blahova_andrea
15. říj 2017

na matriku můžeš kdykoliv. pokud bude otec zapsán do rodného listu, tak je potřeba se tam dostavit, ale dá se to vyřídit i po narození miminka a návštěvu v těhu vynechat. já mám děti pojmenované také po sobě. syn se narodil dřív, takže na matriku jsme to nějak nestihli. v porodnici u nesezdaných párů a bez prohlášení z matriky dávají příjmení automaticky po matce. pro RL jsme pak šli společně a partner přiznal otcovství, dopsali ho do RL a pak nám jej vydali 😉

ivet1987
15. říj 2017

Přesně, na matriku nemusíš, automaticky se bude jmenovat po tobě.

ivet1987
15. říj 2017

@blahova_andrea dotaz, v rodném listu snad mohl být uveden rovnou ne?

blahova_andrea
15. říj 2017

@ivet1987 ne, nemůže tam být uveden rovnou. buď musí před porodem stihnout matriku a přiznat otcovství nebo v RL otec nebude a musí se doplnit. automaticky je otec uveden jen u manželských párů a do půl roku po rozvodu myslím.

karakalka
15. říj 2017

@rebelka007 Lepší zajít před porodem s přítelem dokud bude čas a nechat podepsat papíry o otcovství a příjmení. Po porodu bude jiných starostí a běhání a vyřizování dost. 🙂 Zbytečné si nechávat vyřizování těchto věcí po porodu. Je to otázka půl hodiny a pak jen vezmete do porodnice. 🙂

zdenkaell
15. říj 2017

@blahova_andrea 300 dni od rozvodu.

rebelka007
autor
15. říj 2017

Díky všem za odpovědi