Cestování obytným autem - rady, tipy?

nissi
25. pro 2014

Ahoj maminky, máte některá zkušenosti, rady a tipy při cestování obytným autem? Nikde jsem toto téma neobjevila a na založení skupinky zde mám málo přátel 🙂. V únoru čekáme přírůstek a obytná dodávka nám už stojí v garáži (nějak se to všechno sešlo). Byl to náš dlouholetý sen. Chtěli bychom jezdit potom na výlety - zpočátku na kratičkou dobu a postupně prodlužovat, podle toho, jak to prcek bude zvládat. Ale hledám rady, od kdy doporučujete s prckem cestovat, tipy na vybavu apod. Předem se omlouvám, ale prosím ty z vás, kteří nemají s takovým cestováním zkušenosti a chtějí jen kritizovat, poučovat, nechť si to odpustí. Pár velmi kladných zkušeností jsem již zaznamenala a myslím, že tohle téma by mohlo uvítat vícero lidí. Děkuji!

sara84
25. pro 2014

Můzu říct jen zkušenosti z mého dětství,jezdili jsme s našima s přívěsem a bylo to super! Na slovensko i u nás..u fabriky,kde pracovali byl karavan klub! Myslím si, že po 6 týdnech můžete vyjet na jednu moc třeba, později i na déle, když budete mít pitnou vodu na koupání a bude dost teplo 🙂 já byla se synem v jeho 10 měsícich pod stanem, v létě na 2 noci a jak pěkně tam spal..akorát kojení nebylo nic s medem, vystrčit prso do zimy nebylo zrovna prijemne 🙂

svija
25. pro 2014

Tohle téma mě taky zajímá, chystáme se si v létě pronajmout karavan a někam vyrazit, tak se na to budu přes zimu teoreticky připravovat. Zatím o tom nevím nic.

nissi
autor
25. pro 2014

@sara84 To věřím. 🙂 Můj muž si obytňák aktuálně šperkuje a vypadá to, že bude vymazůenější, než jak jsme ho pořídili. Dal tam větší nádrž na vodu, zařídil "trafostanici" (já tomu tak říkám, nemůžu si zapamatovat správný název), každopádně si to samo vyrábí el. proud a jede to na benál. Rádi bychom totiž v létě vyrazili na delší cestu, tak to do té doby chce na 100% vyladit. A do té doby snad i zjistím, jestli to s malou bude reálné. Co se týká tepla/zimy - obytňák je zateplený, může se vyjet i v zimě. Přidělali jsme tam další topení, takže během 10 min je to vyhřáto. Uuu, těším se! 🙂 Jakmile budu mít nějaký zážitek, podělím se. 🙂

nissi
autor
25. pro 2014

@svija Ani já ne. Hledám různá fóra, ale nacházím spíš jen popis cest nebo případné technické diskuze chlapů. Snad na něco ještě narazím...

craki
26. pro 2014

My stravili v obytnaku 6 tydnu v Australii.. Bylo to super, prestoze to melo par nevyhod...
Pokud je obytnak vas, davejte si bacha na to, jak moc se bude hybat, kdyz v nem budete chodit. Nam strasne vadilo, ze ten nas se houpal... Daji se k tomu pridelat zvenku jakesi nohy... Dale nepodcenujte postel, na delsich tripech ocenite nec vic nez jen molitan..
Taky jsme zjistili, ze takovy ten posuvny otaceci stul nemusi byt vzdy vyhra... U nas se tocil od sedaciho mista do prostoru a to nam nevyhovovalo... Stul jsme nepouzivali, spis jsme do prostoru rozlozili "rybarskou" zidli a bylo...
Neobesli jsme se bez zamykacich skrinek (pouze zaviraci nestaci), desinfekcniho gelu na ruce, kanystru s pitnou vodou, benzinem, ale to na ty dlouhe cesty... Jo a i v tech zamykacich skrinkach se nam nekdy stalo, ze se dvirka otevrely (to jsme jeli ale opravdu off road), takze je fajn mit veci jeste v plastovych krabicich se zaviratelnym vikem.. Nerozsype se pak toho pak moc, kdyz to vyleti..
Taky si davejte pozor na vareni - pri vareni na propan butanu se musi vetrat...
Nevim kdy s tim chcete jezdit, ale nam se osvedcila "miniklimatizace" ktera umela i topit... To jsme museli byt ale napojeni do eltriky.. Na delsi cesty mimo civilizaci se hodi generator (veci co jede na benzin a vyrabi eletriku)... Dostatecne dlouha prodluzka se nam taky hodila.
Naradi na zakladni opravy jsme taky pouzili...
Ale na vsechno jsme prisli casem... Po dvou tydnech nas restalo bavit spat treba ve spacacich, tak jsme koupili normalni periny...
Jo a pokud si upravujete obytnak sami, myslete na logicky umistene vypinace. Kdyz treba vsichni zalehnou a je treba zhasnout svetlo, blbe se to dela kdyz je vypinac jen jeden...
Jo a super vec na nasem obytnaku byla zvedaci strecha... Pres nejake vzpery se to dalo zvednout kdyz jsme stali, a kdyz se jelo, dala se strecha dolu a auto nebylo tak vysoke. Dale z boku auta byla "sklopna deska" na ktere se dalo varit. Svetlo venku bylo taky fajn. "pumpovaci" drez byl nouzovka, ale na umyti nadobi stacilo... Z odpadu to ale volne kapalo ven, tam by se hodila nejaka venkovni hadice, kterou by se spinava voda dala smerovat.. Ve vetsine australskych kempu to meli rovnou vsude napsane, ze spinava voda musi jit do urcitych mist...Jo a nezapomente na kvalitni lednicku, ktera je napajena z baterky auta. Existuji totiz i takove, ktere chladi jen pokud je obytnak pichnuty v eletrice...
Jinak dovolena v obytnaku byla super....Bylo super, ze jsme meli vsechno hned u sebe a mohli jsme spat kde jsme chteli... Zavisli jsme vyli teoreticky jen na zasobach jidla a benzinu 🙂

nissi
autor
26. pro 2014

@craki Super, díky! Naštěstí máme obytňák s firemní vestavbou, takže tohle je všechno pořešeno. My už jen doděláváme drobnosti, co výrobce dle našeho soudu, podcenil. Takže zamykací skříňky jsou naštěstí standard. 🙂 A co cestování s mrňaty, byli jste?

gabulka10
26. pro 2014

Obytnak super!Posledni dve sezony jsme kazdy rok byli dva tydny na ceste po Cechach a bylo to uzasne...sprcha,postel,trouba vse uvnitr,pri parkovani staci vysunout strisku a uzivat pohodicku🙂ani s parkovanim.nebyl problem,jen do tech kopcu je zahul:-Oto jse
m mela strach,ze to nevyjede,prece jenom je to nekolikatunovy vuz..kazdopadne takoveto cestovani doporucuji

craki
26. pro 2014

@nissi S prckem jsme nebyli, ale po CR to s malym musi byt fajn 🙂

sisinka74
1. led 2015

my mame karavan,ale letos jsme zjistili, ze se nam z nej ztraci voda. Nevite, cim by to mohlo byt? Vecer se napusti a do rana neni.

janinkaves
29. dub 2015

Mi taky koupili letos karavan a chceme projet Chorvatskem až do Černé hory, cestu známe, děti už jsou větší, tak si myslím že to bude super, ale taky mám obavy co s jídlem, jako mám plynový vařič, ale nebude se mi chtít vyvařovat tak nevím máte nějaké tipy co si tak vozíte a děláte, děcka jsou navíc nároční a barco jim nechutná 😅. Lednici máme také ale, je zabudovaná a je malá, budu ráda když se mi tam vleze jídlo na snídaně na pár dní, ale to si budeme i cestou kupovat, mě jen trápí ty večeře a tak, chtěla jsem si jídlo uvařit doma a zavařit do sklenic, že ho jen ohřeju ale vydrží mi ty sklenice jen tak ? Protože do lednice se nevlezou !

anushe
23. kvě 2015

Bydlikarime uz nekolik let,nejdriv jen s jednim klucinou,ted vyrazime a jsem podruhe tehu.jezdime i na mesic,kdyz vyjde dovolena,jeli jsme celou Skandinavii,Laponsko,Spanelsko,projeli Itosku...Vareni me uz moc nerozhazuje,nakoupime nejaky lepsi konzervy,sterilovany hrasek,kukurici,ruznak co mate radi,tunak a vesele kombinuju s ryzi jako rizoto (
na masle jindy na bylinkach,taky s parmazanem,testoviny na milion zpusobu,cerstvou zeleninu vzdycky nekde nakoupis.jako uz jsem klukum smazila i rizky,ale neni to idealni,z bydliku se ten smradek dlouho dostava.urcite se vyhni smazeni ryb a bramboraku... jednou jsem i pekla kachnu 😀za ceskym bydlikem se v dobe obeda v kempu i na divoko leckdo lacne ohledne,mam zkusenost.ostatni jsou dost na restauracich.my se snazime vetsinou vyvaret-dost to usetri.nakup testoviny,ryzi,kuskus,parky,udelej pesto,nejake rajcatove sugo se da i zavarit a uvareno mas pak hned.na trhu te pak oslni olivy nebo pekna zelenina nebo suseny maso a mas o dobroty postarano i na mesic...jeste jsou vychytavky presnidavky,malymu je 5 a porad se k nim rad s piskotama vraci.hotovy jidla s sebou beru jen na par prvnich dni,v takovym tom plastovym bagu nebo ve freshce..cocka je fajn,hrasek je fajn,k obojimu koupis vajicka uvaris natvrdo a das s parkem,zakapnes citronem a jsi v poho...nakonec mam s jidlem nejvetsi problem ja,dost visim na zelenine a to musis furt shanet a moje spotreba je fakt obrovska..drzim pesti a bydlikum zdar!

gabour
8. čer 2015

@anushe Náhodou jsem narazila na Vas příspěvek a mam prosbu. Chystáme se do Finska a nejspíš i Švédska a Norska. Da se kempovat na divoko? Mame projety spis jih Evropy, na sever vyrazime prvně. 🙂 diky moc.

konidana
8. čer 2015

@nissi Tak my jezdíme s dětma odmalička (asi 9.m?) Máme "jen" multivan a začínali jsme (s dětmi) jezdit VW Transporterem s lůžkovou úpravou. Jezdíme na 2 až 4 týdny. A většinou se nám pak ani nechce domů:D

konidana
8. čer 2015

@janinkaves Také na cesty zavařujeme hotová jídla. Když to zavaříš 2x (1. den 1,5h, 2.den 1h), tak to v pohodě vydrží i více než rok. Prostě konzerva. Odzkoušeno. Zvláště vepřové ve vl. šťávě, omáčky, ... Zeleninové polívky(z masového vývaru nebo s masem) nám tak divně zkysly (asi po půl roce:D) Takže se zeleninou radši nezavařovat, lepší je čerstvá . Ale základ na lečo zavařujeme snad jen 1x, to používáme i doma. To je zas jen čistá zelenina.

konidana
8. čer 2015

@nissi od kdy s miminem? od kdy si troufneš🙂 Kamarádka jela asi s půlročním, k tomu 4 leté a dvě puberťačky. My předtím neměli velké auto, ale jinak jezdíme s dětmi od 2. měsíce i bez auta (ze začátku na víkend).

alubif
9. čer 2015

S karavanem a menšími dětmi doporučuju Švédsko, jsou tam nádherné národní parky se spoustou dřevených chodníčků, hory nejsou vysoké. Na blint můžete zastavit kdekoli, 150m od stavení max na jednu noc. Kempy ve Švédsku jsou skvěle vybavené - kuchyňkami, kde se dá uvařit ( včetně nádobí), ledničkami a malými ,,obýváčky", kde se dá sedět při nepříznivém počasí, ale to jsme tam nezažili, takže jsme to ani nevyužili 🙂

anushe
19. čer 2015

@gabour Omlouvam se za opozdeni,byli jsme pryc🙂 Cela Skandinavie je supr na divoky kempovani. nekde jsou mista,kde je symbol s preskrtlym obytnakem,ale spis vyjimka. Z toho,co jsme sjely bylo kempovani na divoko na severu nejpriznivejsi.clovek se tam ani neboji,prislo mi to tak,ze tam ma bydlika kazda rodina,protoze chteji-li se dostat za pribuznyma z opacnyho konce zeme,maji cestu na nekolik dni.nez po hotelech,spi radeji ve svym a podle principu "kam dojedem,tam dojedem". Nikde jsme nemeli zadny problem.lidi umi perfektne anglicky.nejezdete v komari sezone,to pekne dokaze znechutit.pomerne drahy jidlo a mistni gastronomie nic moc.pohorseni kdyz jite na lavicce v parku treba bagetu,nevim proc..nikde zadnej problem s kradezema-nechavaji i kola jen tak oprena o strom cely den a odjedou autobusem,vecer se tam pro kolo vrati.velky vykricnik nad chovanim k detem-ve vsech skand.zemich. jsou vzvykli na hystericke sceny deti,ale beda jak je okriknete.super je Laponsko.kulturni,presto tradicni. Kdyz se neco libi,koupit hned,vetsinou jen jedno prodejni misto(kozesiny,sperciky).kempy drazsi, ale na spickove urovni.lepe udelat kartu platnou pro Skandinavii,pak slevy.vsude cisto.rada odpovim i na dalsi otazky🙂

monare
18. črc 2015

Juuu, super téma! Už někdo založil forum s cestováním s obytnakem? Jdem do toho?

monare
18. črc 2015

No jo, vlastně tohle, ale moc lidi nepíše 😢

anushe
19. črc 2015

Sla bych do toho, ale se zakladanim fora nemam zkusenosti. Nevim taky, jestli je nas dost,ale treba budem prekvapeny. Jsem rozhodne pro.neni nad osobni zkusenost a tipy. Pisu si i cestovatelsky deniky,tak muzu i zpetne dohledat apod...😀Jdem do toho!

nissi
autor
19. črc 2015

Tak se po delší době hlásím se zkusenostma. S malou jsme poprvé vyjeli, když dovrsila 7.týdne. Jen na jednu noc. Zvládla to na jedničku. Od té doby jsme se snažili vyrazit aspoň 1x měsíčně na 1-2 noci. Obrovská výhoda je plné kojení. Nedovedu si představit jak bych to delala s UM. Ale to ani doma ne. A teď jsme v půlce dvouměsíční dovolené, malá má 6 měs a je absolutně spokojená. Začínáme s prikrmama, tak basti. Jezdíme zatím jen po ČR. Ze začátku byl problém, že nechtěla být ve vajicku. Už jsme se desili, jak teda budem cestovat. Naštěstí to přešlo. Teď, jak sedne do vajíčka, kouká, po chvíli usne, už u ní ani nemusím sedět. Jinak, co jsem zjistila: lednice je fajn, ale pokud jede jen na plyn, vemte si náhradní bombu (nám z nějakého duvodu blbne napájení 220V); dále na posteli 140x205cm se rodiče s malým dítětem vyspí max do 3mes věku. Pak se můj muž stěhoval na jinou postel. Sice musí denně stahovat a vytahovat, ale říkal, že se bojí,zže malou zalehne a ta se navíc teď točí jak pominuta. Pitná voda- tahame s sebou PET láhve, které v kempech, studankach dop oustime. Vodu z nádrže používám na vaření. Bivakovaci místa v CR - obrovský problém!!! Vše tu někomu patří. Takže nás vykázali asi 3x s tím, že parkujeme na soukromém pozemku. Ano, kempů je u nás dost, my trávíme dovolenou v Ráji a tady jsou kempy předražené a navíc,bez stínu. To bychom v těch vedrech nedali... Pár míst na divoko jsme nakonec našli. A pak i kemp, kde nás nechali za poplatek vylít WC, vodu a napustit si novou. S koupanim prcka je to snadné, umyje se prakticky i ve dřezu. S námi to bylo horší. Ale taky jsme to vyřešili. To už je ale na kapacitě každého obytnaku. Byt tu máme sprchovy kout, je nutný ještě sprchovaci pytel a to se nám FAKT nechtělo. Naštěstí sprcha dostane z okýnka ven. 😀 A 1x týdně jsme se pořádně vydrhli vkempu, nněkde mají i pračky, tak jsme oprali a jelo se dal. Takže za mě super, těším se na další část dovolené. Teď ale musíme ještě kvůli kyclim a očkování domů. Za týden zase vyrazime. Kemprum zdar!!! 🙂

anushe
28. črc 2015

Tak my byli na 14tidenni ceste nekdy zacatkem cervna letos.protoze jsem tehu,byla jsem asi v nejakym 7mes, nechtela jsem moc daleko a jen do "kulturnejsich"zemi, kdyby byly komplikace.tak jsme jeli pomezi Svycary,Italie,pak prejezd Rakousko.. jsme na to tapani po horach.musim rict,ze to bylo pro me dost narocny,ale dalo se.casto se stavelo,ale nadmorska vyska nad 2500 mnm problem..stejne jsem na delsi prochazky nemohla(prvnich 6 mes jsem jen zvracela a zvracela a shodila temer 9 kg),jak jsem byla zeslabla, k tomu pece o 5ti leteho syna .. Svycarsko-moc se nedalo zabydlet nadivoko,vsude cedule se zakazy. Italie-ale to asi znate-taky jen na vyhrazenych mistech u silnice a ty se nam jeste vetsinou nelibi,jsou tak akorat na to,aby nas v noci nekdo sestrelil.jeste jsme se trefili do terminu,kdy meli policisti Rak +Nem vsude nejake skoleni a zabrali vsechny parkovaci mista i na vyhrazenych mistech pro bydly.az pak jsme se dozvedeli na netu,ze si cvicili synchronizaci hlavne kvuli imigrantum... v Rakousku jsme se chteli podivat do Zell am See.mohu vrele NEdoporucit kemp kousek od centra.namistrovana pani mi nejdriv proskrtala skoro vsechna(v realu prazdna)mista a vztekle po mne hodila papirem.kdyz jsme z toho vybrali pracne jedno misto,demonstrativne ho prede mnou skrtla taky a beze slova podala zpatky.do tretice jsem uz sla s cislem mista vcelku naprdla,ona si vyslechla cislo a oznamila suse cislo sousedniho mista. Mezitim tam manzel uz zajizdel na to misto "do tretice" a kdyz jsem mu rekla ze nas ta fuchtle poslala s 8mimetrovym autem na misto kde uprostred stoji briza,takze tam ani nezajedem,odjizdeli jsme. a pani nam jeste sejmula zavorou kola za autem.manzel ma zkrivena riditka. Neumim si to vysvetlit,co se pani stalo,nikde jinde jsem se s necim takovym nesetkala..pekne drahej kemp,podotykam... takze jsme jeli o vesnici dal a do Zellu jsme jezdili busem. Tam zase malej vystoural v piskovisti mrtvyho ptacka v rozkladu...a btw. Zell am See je PLNY Arabu v burkach...nevim,jak to tam chodi s tehotnejma,na me ale koukali hodne pohorsene,ze chdim v satickach s brichem.. no,psala bych i dyl,ale zahltila bych to tu😉...

dorinek
28. črc 2015

@nissi - my jezdíme s karavanem a musím říct, že jsme z toho nadšení. Je to velká svoboda, když se nám někde nelíbí, zvednem kotvy a popojedem. Přitom nemusíme nic balit, skládat stan apod. Dovolenou jsme nevynechali žádné léto. Vždycky jsem jela s velkým břichem a další léto už s prckem. Nikdy nezapomenu vzít nočník a lavor. Do společných sprch a záchodů děti nepouštím. Docela pečlivě plánuju jídelníček a potraviny beru z domova. Sice není problém kdekoli nakoupit, ale já nerada hledám supermarkety. Naopak třeba pitnou vodu sebou neberu, to mají v každém kempu. Vždycky sebou máme přístřešek, nebo slunečník pro případ, že nebudou stromy a stín.
Na přívěsu je dobrý, že člověk si tam postupně začne nosit věci a může balit třeba celý týden a postupně si vzpomíná, co by ještě zabalil. Taky se toho tam hodně vejde, takže balení může klidně trochu "předimenzovat" pro všechny případy 🙂

nissi
autor
28. črc 2015

@anushe Hustýýý. Tak s Rakouskem jsme nikdy problém nebyly, ale je fakt, že s obytňákem jsme tam ještě nezabloudili. Dokud malá nemá rok, za hranice se nám moc nechce. Tak uvidíme. Díky za ifno, určitě si to budem pamatovat. Příští léto chceme jet Norsko-Švédsko - tam by to s bydlením na divoko nemělo být zlé.

simonceli
28. črc 2015

@nissi holky tak my jsme v karavanu co chvilka. Muj muz zavodi na motorkach, takze jezdime hodne CR, SR, Madarsko, Rakousko. Tohle leto jedeme uz na 3. dovolenou s karavanem. Hodne kupuju plnene torteliny s sebou, nebo varim doma dopredu. Hodne grilujeme a misto obeda mame az teplou veceri. Do spolecnym sprch v kempu nechodíme. Ani na zachod nepoustim deti. Pitnou vodu beru balenou. Mam strach, ze v nadrzi bude nejaky binec a pak nam z toho bude blbe. Uz jednou se nam to stalo. Nechali jsme si udelat vetsi postel a tvrdsi matraci. Je to super. Deti to miluji. Vozime i mensi nafukovací bazenek pro deti. Zjistili jsme ze i hodne zalezi na kvalitnim nabytku pred karavanem. Meli jsme levny latkovy takovy ty rybarsky zidle a to byl des. Uz jsme koupili jine. Mame i stan pro vlastni stin.

anushe
30. črc 2015

Holky,taky vodu kupuju balenou s sebou.do sprch taky nepoustim,i kdyz manzel ma proti tomu vyhrady (no jo,byvalej vodak a doted horolezec,ten prezije vsechno).ja ve Spanelsku v jednom kempu zazila i takovy divny jakoby pijavice na stenach-fuj.letos jsme byli v jednom vetsim kempu v Rakousku a poprve jsem zazila kratkou -asi 10min-ztratu ditete v kempu.radil na kole,jezdil kolem dokola jednou ulickou,furt koukate,vterina otoceni a sup uz byl pryc.stalo se mu to neumyslne,proste koukal po detech a zabocil do vedlejsi ulicky,pak asi panika a uz byl v jine a dalsi a najednou na poli.no,takovej strach jsem jeste nemela.kemp u vody.rvala jsem po celym kempu jeho jmeno,manzel taky.kdyz jsem ho nasla,bulel i on i ja jak mali.museli si o nas myslet ze jsme blazni.klekli jsme si tam a jenom rvali a pusinkovali se... silenej zazitek.. a to ma velmi dobry orientacni smysl a vim ze schvalne to neudelal,bal se tam jedne rodiny... stan pro stin je dobra vec. Osvedcil se mi i rucni vysavac.na co ja nedam dopustit jsiu prehozy pres postel.pres den si tam malej muze hrat kdyz varim nebo je hnusne a nemusim ho rovnou myt protoze jde z piskoviste.a zvon na urychleni odtoku ze sprchy. Jak vam deti snasi dlouhe cesty? Maji pustene nekde pohadky nebo jste vzadu s nimi?

anushe
30. črc 2015

@simonceli do nadrze jde koupit nejakej bazmek ze stribra,to dezinfikuje.bud ve forme jakoby dratenky na myti nadobi-to se tam celou sezonu nechava a pak vynda a vymeni-nebo se to tam davkuje tekuty,ale to se mi nechtelo na to myslet.malej kdyz se sprchuje,caka si i do pusy, neco na dezinf te vody tam davat musim... kdyz obcas vidam v kempu ta prasatka, co hadici, kterou se doupusti voda, vsechno cistej a hadici zadelaj...

janinkaves
25. dub 2016

@konidana po tak dlouhé době jsem si vzpomněla že jsem ještě neodpověděla, tak moc děkuji za tip se zavařováním, už mám také odskoušeno a opravdu vydrží takto udělané konzervy 48C a kdybych si nezavařila tak jsme umřeli hlady, jako neuvěřitelně strašné poloprázdné a předražené obchody v kempech 😝

konidana
25. dub 2016

@janinkaves my do kempů nejezdíme:D a zvláště v Černé hoře nás domorodci dost hostili - párkrát jsme dostali výslužku až na několik dní (mlíko, sýr, vejce, brambory, ... a samozřejmě pálenku):D

janinkaves
28. dub 2016

A když nejezdíte do kempů tak kde nocujete ? Chtěli jsme tento rok projet Itálii ale kempy drahé a na stellplatzích se často nesmí s karavanem, na spoustě míst mají jen pro obytné auta. Já mám zatím strach mimo kemp s dětma a v Černé hoře všude ten bordel a odpadky :( trošku jsem z toho byla v šoku ale moře krásné, byli jsme až v Ulcinju a zpátky přes Bosnu. Na poprvé nádhera a pro mě dobrodrůžo, určitě si časem zvyknu na všechno. Tento rok jedem s partií, jedni mají karavan a druzí stan, do Maďarska, protože je dál nemůžem dostat, ale určitě si to užijem i tam, já teda ve skrytu duše doufám, že je přemluvím až k moři alespoň do Poreče 😀.