OČR a DPP. Lze zkombinovat?

paolasan
23. dub 2020

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem zaměstnanec na HPP a od 1.5.2020 budu nastupovat na ošetřovné z důvodu současného stavu. Zároveň mi zaměstnavatel nabídl práci na DPP. Je možné zkombinovat OČR a DPP? Nebude dělat problém dávka od státu a výplata od zaměstnavatele? Děkuji předem za odpověď. Pavlina

cikitkapb
23. dub 2020

@paolasan To problém nebude... Bude ti Očr proplaceno jen za ty dny, kdy budeš o dítě pečovat. Nicméně z DPP se neodvádí sociální a zdravotní, takže si pohlídej, abys na Očr šla ze správného poměru. A proč ti vlastně chce zaměstnavatel dát dpp? 🤔

paolasan
autor
23. dub 2020

@cikitkapb důvod je zajisteni chodu kancelare. Byl by rad aby firma fungovala i kdyz se predpoklada dlouhodobější nepřítomnost. Na očr budu po celou dobu zavreni skoly a skolky tzn nejspíše do konce cervna. Díky

motylcice29
23. dub 2020

@paolasan z mého pohledu to není úplně Ok. Samozřejmě chapu, proč to zaměstnavatel děla, nicméně pokud budeš doma na OCR a na DPP budeš vykonavat tu stejnou práci, kterou děláš na HPP, tak by to bylo víceméně obcházení zákona, ale asi na to spis nikdo nepřijde....DPP se do 10tis neeviduji na ČSSZ.

cikitkapb
23. dub 2020

@paolasan Ale firma může dál fungovat, to, že musí zavřít, z nařízení vlády, pro veřejnost neznamená, že zaměstnanci nemohou dále chodit do práce a pracovat. Pokud pro ně zaměstnavatel tu práci má. 🤷🏻‍♀️ Takže mi čimdál tim víc uniká smysl přechodu na DPP.

gajdosovag
23. dub 2020

@paolasan Kombinovat lze, také nám bylo ve firmě nabízeno, ale jen v případech kdy zaměstnanec může odpracovat třeba jen 2-3 hod denně, několikrát za měsíc, navíc musí být smlouva na jinou činnost než je v pracovním poměru i když se dělá to co obvykle (u nás prý píší desinfekce pracoviště apod). Pokud je možné odpracovat za den 6-8 hodin, čerpáme očr a dny kdy jsme v práci máme zaplaceno zaměstnavatelem, když jsme doma platí OČR.

paolasan
autor
24. dub 2020

@gajdosovag dekuji. Takze platí je budu na ocr ale dny kdy budu v praci mi ocr nebude vyplaceno ale budu mit placenou dpp. Každopádně se mi to ted kdyz ocr zvysily na 80% nevyplatí ptz dpp plus cesta do prace plus doba tam mi nepokryje to co mam v klidu doma placene státem jako ocr.

gajdosovag
24. dub 2020

@paolasan Pokud se kombinuje OČR a DPP, tak v den kdy je zaměstnanec v práci by prý mělo být propláceno i OČR (tak mi to řekla účetní). U hlavního poměru nejde proplácet v jeden den oboje.
Ano, ono s tím navýšením na 80% se asi "vyplatí" pracovat málokomu... mě těch 80% díky Vánočním prémiím a předvánočním přesčasům, které mi navýšily průměr, dělá na den víc než mám teď běžnou výplatu... přesto do práce chodím cca 2/3 úvazku (zbytek očr), nemají za mne bohužel náhradu...